Skocz do zawartości

Wszystko o LETNICH oponach do subaru


komancz

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.08.2023 o 22:03, Jumpman napisał(a):

Bierz Bridgestone, produkowane w Polsce :)

Już dawno kupione Goodyear'y i sobie chwalę też made in Poland :P

PS:prawie o rok z tym komentarzem przestrzeliłeś :D

  • Haha 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was robił szorstkowanie opon? Po 5 latach są wyząbkowane. Głośniejsze niż zimowe. Mają ponad 5 mm bieżnika. Nokian Line SUV. Jeżdżę spokojnie przeważnie długie i proste odcinki, bez gwałtownych hamowań czy przyspieszeń. Ciśnienie w oponach regularnie sprawdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, pepedealer napisał(a):

Ciśnienie w oponach regularnie sprawdzam.

 

Ciśnienie to jedno, ale czy geometria zawieszenia jest zrobiona (nie mylić z samą zbieżnością...)

 


Ile kosztuje szorstkowanie?

 

Edytowane przez artaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga, w obecnych "dziwnych" czasach niektórzy producenci poszli w oszczędności na wysokości bieżnika:

przykładowy filmik z tabelką, jak widać 7mm i nawet 6,7mm nowe opony

 

A jak kupowałem do A5 Bridgestone 18 calowe to mają tylko 6mm nowe!

 

Czyli w ich przypadku "jeszcze 5mm bieżnika"  to nadal nowe opony...

 

Edytowane przez artaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, artaa napisał(a):

Jedna uwaga, w obecnych "dziwnych" czasach niektórzy producenci poszli w oszczędności na wysokości bieżnika:

przykładowy filmik z tabelką, jak widać 7mm i nawet 6,7mm nowe opony

 

A jak kupowałem do A5 Bridgestone 18 calowe to mają tylko 6mm nowe!

 

Czyli w ich przypadku "jeszcze 5mm bieżnika"  to nadal nowe opony...

 

 

Ale dzisiaj większość producentów upycha w bruzdach wskaźnik zużycia opony, który mówi kiedy należy ją wymienić (zębu czasu nie biorę pod uwagę bo starzenie się gumy to inny temat), Nokian chyba ma takie cyferki, które pojawiają się wraz ze ścieraniem bieżnika.

Świat idzie do przodu więc chyba opony też, czy mylę się?

To co kiedyś było mało, wspomniane 5mm, dzisiaj przez niektórych producentów może być już uznawane za bezpieczną granicę. 

No chyba, że wspomniany Bridgestone stwierdził - "a niech się tłuką i umierają" i robi opony poniżej granicy bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy mają te wskaźniki i głębokość bieżnika powinno się mierzyć właśnie do znacznika. Może i jest jeszcze 5mm w najgłębszych rowkach, ale wszystkie lamele już znikły bo opona wytarta do znacznika...

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Turbo napisał(a):

Kurde typowo polska dyskusja o oponie - głębokość bieżnika i nic oprócz niego się nie liczy 

Ej, no przecież wiadomo, że wiek też ma znaczenie, to chyba oczywiste? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Turbo napisał(a):

Kurde typowo polska dyskusja o oponie - głębokość bieżnika i nic oprócz niego się nie liczy 


Dyskusja w tym momencie jest o głębokości bieżnika i jego wartościach granicznych. Jak będzie o innych aspektach opon to będziemy o nich pisać. 
Bo masz rację - też się liczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest o bieżniku tylko dlatego, ponieważ autora oryginalnego posta nic innego w temacie opon nie interesuje - jest żelazne "5mm bieznika!!!!!!!!!!" i nic innego nie ma znaczenia. 

 

Jak dla mnie to sobie 20 lat możecie na tych starych kapciach jeździć, tylko prośba - nie w pobliżu mnie :) 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy ma ktoś doświadczenie z Yokohama Geolandar CV G058? Szukałem jakichś testów, ale nic nie znalazłem. Ciekawi mnie jak wypada w porównaniu do klasycznej opony letniej i czy jest głośna. Rozglądam się za czymś do Forka SK na 18"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria Geolandar to opony z przeznaczeniem w lekki teren. Jak jeżdzisz tylko po asfalcie to lepiej postawić na typowo szosową oponę. I raczej odpuścisz markę Yokohama . Są lepsze opony w podobnej cenie ( Falken , Dunlop czy nawet Nexen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba odpuszczę sobie eksperymenty i kupię zwykłą szosówkę, tym bardziej, że ostatnio rzadko zjeżdżam z asfaltu, a jeśli już to tylko jakieś polne drogi. Wpadł mi ostatnio w oko Goodyear EfficientGrip 2 SUV, w testach wypada całkiem dobrze i opona jest cicha, na czym mi też bardzo zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

Chce kupić nowy zestaw opon letnich do Forestera XT SG i tak mnie naszła myśl czy może wcisnąć trochę szersze opony np 225 . 215 zawsze wydawały mi się trochę wizualnie małe . Przy okazji szerszy bieżnik to zawsze lepsza przyczepność .  Na stronie https://rozmiarfelgi.pl/tabela-rozmiarow/subaru/forester/2006/  odkryłem że teoretycznie można zastosować oponę 225/50R17 i to na 7-calowej feldze . Mógłbym wtedy zostać przy fabrycznych felgach. Dany rozmiar podany jest tylko dla wersji 2.5i ( czyli wolnossący na USA) ale chyba wszystkie Forestery z tego rocznika mają takie same parametry techniczne dot. montażu opon. 

Obecnie wydaje mi się że opona wystaje dość sporo przed felgę i nie jestem pewien czy jeszcze można to zwiększyć . Z drugiej strony w drugim aucie które mam w rodzinie jest zestaw 235/50R18 na feldze o szerokości 7,5 cala( Volvo V60 CC i tak auto wyjechało z salonu) , więc teoretycznie opona o szerokości 225mm na feldze o szerokości  7 cali też powinna pasować . Chyba że źle to rozumiem . 

Pytanie jest takie czy ktoś ma taki zestaw: 225/50 R17 na fabrycznej feldze o szerokości 7 cali i jak to się sprawuje ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...