Jump to content
Paweł Paco Kalicinski

Opony na zimę

Recommended Posts

Goodyear UG Performance SUV G1 225/55 R18 102 V XL, MFS 5,3

A ja kupiłem te opony i zobaczymy jak będzie. Nie chciałem zmieniać rozmiaru.  Na początku czerwca płaciłem po 700 zł, cena prawie stoi w miejscu.

W lipcu były jednak trochę tańsze ;) Co mnie smuci, gdyż też się do nich przymierzam

186A8E9C-946A-4D6A-9AE1-D39F7A6D2868.jpeg

Ale opory toczenia to mają całkiem spore...

1 godzinę temu, FanSub napisał:

Ale opory toczenia to mają całkiem spore...

Dokładnie takie same jak nasze letnie Dueler Sport :coffee:

W dniu 28.09.2018 o 18:46, MaMis napisał:

Daj znać jak się sprawują opony tylu A/T w naszych autach. Przyznam odważna decyzja.

też jestem ciekaw jak będzie,

opisze wrażenia, ale po zakończeniu wszystkich modyfikacji, wtedy będzie kompletna informacja

dlaczego odważna :-) indeksy prędkości się zgadzają, a i przeznaczenie auta tez :-D

no i nie jestem pierwszy, który ten sposób tuningu XV realizuje -> widziałem na ogumieniu MT (choć dzisiaj nowe MT jak stare AT ;-(  ) 

• Like 1

Co sądzicie o takim pomyśle dla naszych XV?

Próbował już ktoś?

http://wulkanista.pl/goodyear-vector-4seasons-gen-2/

Rozważałem. Ale w testach za bardzo odstają moim zdaniem w letnich warunkach od poziomu oferowanego przez ogumienie sezonowe. 

6 godzin temu, zbyszko4x4 napisał:

też jestem ciekaw jak będzie,

opisze wrażenia, ale po zakończeniu wszystkich modyfikacji, wtedy będzie kompletna informacja

dlaczego odważna :-) indeksy prędkości się zgadzają, a i przeznaczenie auta tez :-D

no i nie jestem pierwszy, który ten sposób tuningu XV realizuje -> widziałem na ogumieniu MT (choć dzisiaj nowe MT jak stare AT ;-(  ) 

Ostatniej zimy ( latem i wiosną też) jeździłem na A/T i nie chce więcej mimo tego że opona miała lamelki jak klasyczna zimówka. Trakcja słaba, ruszanie w miarę ok przy napędzie na 4 koła ale z hamowaniem dramat. Dla otuchy dodam ze zaskoczyla mnie opona cichą praca na czarnym. M/T to już hardcore na asfalcie chyba w kazdych warunkach.

A ja dzisiaj zamówiłem Falkeny Eurowinter, cena bardzo przyjazna (420 zł sztuka w rozmiarze 17'). Oponę sprawdzałem w praktyce zeszłej zimy, w testach też nieźle wypada, więc myślę, że będzie OK :)

• Like 1
  • Thanks 1

W dniu 2.10.2018 o 20:19, MaMis napisał:

Ostatniej zimy ( latem i wiosną też) jeździłem na A/T i nie chce więcej mimo tego że opona miała lamelki jak klasyczna zimówka. Trakcja słaba, ruszanie w miarę ok przy napędzie na 4 koła ale z hamowaniem dramat. Dla otuchy dodam ze zaskoczyla mnie opona cichą praca na czarnym. M/T to już hardcore na asfalcie chyba w kazdych warunkach.

ta opona kiedyś, tj gdy była jeszcze produkowana w Japonii, miała oznaczenie A/T-S - miałem ten wzór na w jednym samochodzie przez śnieżną zimę i były na prawdę rewelacyjne jako wielosezonowe, doskonałe prowadzenie pod każdym zględem

gdy produkcja tych opon przeszła do Tajlandii zmienili oznaczenie na A/T i mam podobne odczucia do Twoich, tj start OK ale hamowanie gorzej 

no i mówię o tym konkretnym modelu Yokohamy Gelonader, który jest opona wielosezonową

bo inne A/T są rożne bardzo - i nie mają oznaczeń raczej, że są wielosezonowe - więc na zimę to słaby pomysł  

na marginesie, koleś który kupił ode mnie te A/T-S 205-70 R 15 montował je do forestera (z pierwszej generacji) tak 4 lata temu - transakcja na stacji w Lęborku :-) może jest na forum i opowie o wrażaniach :-D

Ja miałem doświadczenia z Cooper Discoverer A/T 3

W dniu 5.10.2018 o 12:10, MaMis napisał:

Cooper Discoverer A/T 3

no ciekawy bieżnik , w sumie podobny do tego co wybrałem 

choć oponę po bieżniku to tak wstępnie potrafię ocenić, ważniejsza chyba jest guma (jej struktura) i zachowanie na różnych nawierzchniach 

z tym że moja ma lepszy (odpowiedni) indeks prędkości i zdecydowanie jest tańsza ;-)

a co najważniejsze - występuje w rozmiarze jakiego szukałem 

u mnie modyfikacje sie przeciągają ,więc nie szybko będę miał opinię na temat przydatności tej kombinacji :-( 

W dniu 29.09.2018 o 11:22, Zyzol napisał:

W lipcu były jednak trochę tańsze ;) Co mnie smuci, gdyż też się do nich przymierzam

Też zamawiam tego Goodyear'a. Po prostu nie miam czasu się rozglądać teraz za fegami, czujnikami etc. Drugi zestaw felg kupię sobie w lecie, może będą tańsze wtedy. Faktycznie ceny poszły w górę, od czasu jak ostatnio je oglądałem.
Oprócz parametrów hamowania na mokrym, warto popatrzeć także jak zachowują się na śniegu i te miały całkiem dobre rezultaty jak patrzyłem w jakimś teście. Niestety nie mogę znaleźć linku.

Nowy sezon zimowy, nowy XV, nowe opony. W XV II wymiar opon to 225/60R17. Polecam opony Cooper Discoverer Winter M+S XL. Są dwa rodzaje bieżnika w tym oznaczeniu. Starsze to wysokie a 11mm lamelowe klocki z paskiem ciągłym na środku. Nowy bieżnik bardziej przypomina zwykłą zimówkę. Zamówiłem stary model, a dostałem nowy. Nie zwracałem, zostawiłem i nie żałuję. Guma bardzo miękka. Opona cicha 69db. Za komplet zapłaciłem ok 1600zł.

Jakość wysoka, a cena przystępna. Opony robione w UK.

53 minuty temu, Andrzej Rosenkiewicz napisał:

Jakość wysoka

A skąd ta informacja?

Daj znać jakie są twoje odczucia. Konetrze są na nie a ogólna ocena 8,2/10 ? I jak to czytać ? 

Z ciekawości sprawdzę co piszą o falkenach które wiele osób w tym mój znajomy zachwala. 

Teraz, MaMis napisał:

Z ciekawości sprawdzę co piszą o falkenach które wiele osób w tym mój znajomy zachwala. 

W testach nieźle wypadają, a jak na segment klasy średniej nawet bardzo dobrze. Zesztą ostatniej zimy jeździłem na nich w Mitsubishi i było wszystko OK, stąd teraz decyzja o zakupie dla siebie. Na żywo wyglądają dosyć bojowo :) 

Eurowinter HS01?

W dniu 9.10.2018 o 20:45, Andrzej Rosenkiewicz napisał:

Polecam opony Cooper Discoverer Winter M+S XL. Są dwa rodzaje bieżnika w tym oznaczeniu. Starsze to wysokie a 11mm lamelowe klocki z paskiem ciągłym na środku. Nowy bieżnik bardziej przypomina zwykłą zimówkę.

Założone już? Czy masz na mysli te opony?

https://www.sklepopon.com/opona-zimowa/cooper-discoverer-winter-225-55-r18-102-v-xl-108548?gclid=EAIaIQobChMIqM6IlNv83QIVXIGyCh0G3wixEAkYASABEgK8mvD_BwE

W dniu 9.10.2018 o 21:42, Sławek1 napisał:

A skąd ta informacja?

Jak wszystko teraz - z sieci. Myślę, że w tej cenie to najlepszy wybór. Z pewnością są to ciche opony. Jeżdżę na nich od tygodnia. Firma Cooper jest u nas mało znana, ale na rodzimym amerykańskim rynku jest dość popularna. 

20 minut temu, MaMis napisał:

Tak, to te opony. Trochę żałuję, że nie dostałem tych ze starszym wzorem bieżnika. Wyglądały bardziej "rasowo".

11 godzin temu, Andrzej Rosenkiewicz napisał:

Myślę, że w tej cenie to najlepszy wybór

No i tak trzeba było od razu . Jest to opona "low budget" i taka jest prawda.

Ja obecnie zakupiłem Nokiany WR4 SUV,poprzednie były ok ,a to jest nowa generacja podobno jeszcze lepsza zobaczymy :)

Mam takie Hankooki w Forku i miałem kiedyś w Astrze i tutaj przesadzili z tymi notami bo aż tak dobre one nie są.

Co do Cooper to miałem kiedyś w JEEPie Cooper DISCOVERER M+S z możliwością kolcowania i ta dawała radę w ciężkim klocu jakim jest GC.

Spawdzam co parę dni ceny i dzisiaj zauważyłem zniżkę jednej z "kandydatek" do mojego XV.

Obok Pirelli SottoZero 3 oraz GoodYear  UG Performance SUV G1, jest nią Michelin Pilot Alpin 5, która kosztuje teraz 794/szt. 

Skoro ceny są na zbliżonym poziomie, to porównuję już tylko opinie i dane z etykiet.

Michelin Pilot Alpin 5 w rozmiarze 225/55/18 ma wg etykiety całkiem niezłe wyniki: C / B / 68 dB

Natomiast szperając w internecie znalazłem zdjęcie tej samej opony ale w rozmiarze 225/50/17 gdzie wyniki są znacznie gorsze: E / B / 71dB 

Tak nieznacznie inny profil opony aż tak wpływa na poziom hałasu i opory toczenia ? Hmmm..... :coffee:

nowe-zimowe-michelin-alpin-5.jpg

Edited by Blixten