Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Zyzol napisał:

Wiadomo, tylko elektryczne „palo” się

 

1F0F327D-1370-4190-A578-890C57F9F329.webp

Jakoś tak mi się skojarzyło

https://m.youtube.com/watch?v=vfgIQdoFBic

 

Przy czym na filmie to była kwestia terrorystyczna, a na zdjęciu... Hmmm... Zwarcie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem zestawienie z USA, jak często dochodzi do samozapłonu (w sensie bez zderzenia czy podpalenia) samochodów napędzanych różnymi sposobami, w odniesieniu do ilości sztuk na drogach. Wyraźnie najczęściej zapalają się hybrydy. Następnie elektryki, ale tu różnica do pojazdów spalinowych nie była duża, zbliżony poziom. Płonący samochód z bateriami dużo trudniej za to zgasić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na drugim przeglądzie gwarancyjnym - po 30 000 km. Zapłaciłem za usługę 595 zł. Pierwszy przegląd kosztował mnie 486 zł.

Kolejny ma kosztować mniej więcej tyle, co poprzednie - dopiero po 60 000 km będzie droższy - poza standardowymi zakresem dochodzi koszt wymiany płynu chłodniczego. Prognozowany koszt około 1000 zł.

Jak porównuję z kosztem przeglądów w XV, to po 60 000 km wychodzi mi oszczędność rzędu 5475 zł. Ciekawe, jakie będą koszty przeglądu Solterry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2022 o 10:37, skwaro napisał:

Jak szukasz używki to inaczej kalkulujesz, ale nawet porównując z benzyną to bateria podobno trzyma ok. 100000km. Benzynowy średnio spala 4l/100 czyli 4000l. Nawet licząc po 7PLN/l masz 28k. Serwis to wymiana oleju po 10kkm czyli jakieś 200zł *10. Razem 30k. Nadal stanowczo mniej. A to elektryk miał być tańszy...

W żywotności o jedno zero za mało, przynajmniej mówiąc o współcześnie produkowanych. Teslowe sprzed tych 7 lat albo już walnęły i są nowe na gwarancji albo pożyją 250-750k z degradacją rzędu 10-20%.

 

Bez paneli i na razie bez trójfazowego ładowania, mix dom głównie noc + Supercharger free + Greenway DC i czasem różne AC na przysłowiowych zakupach to ~12PLN/100km. Więcej idzie na opony i autostrady. Nawet czysto komercyjnie i szybkie ładowanie to max 50PLN/100km, powyżej tego wchodzi utrata prawa jazdy. Tak więc jest tanio, konkurencyjne są tylko małe litraże w LPG, ale tam nie ma takiej wygody i dynamiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Voldemort napisał:

W żywotności o jedno zero za mało, przynajmniej mówiąc o współcześnie produkowanych. Teslowe sprzed tych 7 lat albo już walnęły i są nowe na gwarancji albo pożyją 250-750k z degradacją rzędu 10-20%.

 

Ludzie co mają te Smarty piszą że tyle bateria w nich wytrzymuje. Bateria w Tesli to zupełnie inna bajka.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widziałem "w dziczy" ładujące się TM3 i EV6. Przy tych prędkościach to naprawdę nie ma kiedy zjeść, na dobrą sprawę sikanie, ew. sikanie + hot-dog + picie załatwiają sprawę na kolejne 100-150km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twizy jest bardzo sympatycznym autkiem (a tak naprawdę 'motocyklem'). Ma tylko jedną zasadniczą wadę - jest jedno osobowy, drugie siedzenie symboliczne, a pasażer dodatkowo trzyma zakupy na kolanach. Generalnie motocykl z daszkiem i śmiesznym wyglądem. Ale można się nawet trochę rozpędzić. 

Edytowane przez BrunoJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było w 2019 w Dniu Święta Dziękczynienia i miało charakter incydentalny. 

 

Czy ten filmik też będzie przez następne 2 lata przekazywany i powielany aby udowodnić, że na stacjach w PL są kolejki? :facepalm:  

 

 

Boicie się tych elektryków jak Kaziuk elektryfikacji wsi :biglol:

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...