Skocz do zawartości

hak64

Użytkownik
 • Zawartość

  416
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

O hak64

 • Tytuł
  ..:: Bywalec :..

Profile Information

 • Płeć
  nie powiem :-P
 • Skąd
  Żory
 • Auto
  inne

Ostatnie wizyty

339 wyświetleń profilu
 1. cham na drodze

  A jak to się ma do tego: "Wyprzedzenie dwóch z trzech było bezpieczne." Tu właśnie stwierdzasz, że nie było miejsca na bezpieczne wyprzedzenie trzech pojazdów, tylko dwóch. Podjąłeś więc ryzyko wyprzedzania, nie mając pewności, czy zdołasz go bezpiecznie zakończyć. Mało tego, skoro stwierdzasz, że bezpiecznie można było wyprzedzić dwa (a były trzy pojazdy), to dość jednoznacznie wskazuje, że widziałeś także pojazd poruszający się w przeciwnym kierunku i zbliżający się do ciebie po pasie ruchu, który właśnie zająłeś. Powinieneś więc zaprzestać wyprzedzania zaraz po zauważeniu zagrożenia, a zamiast tego kontynuujesz niebezpieczny manewr licząc, że ktoś zrobi ci miejsce i umożliwi powrót na właściwy dla twojego kierunku jazdy pas ruchu. Nie przewidziałeś różnej (odmiennej) interpretacji Twoich intencji, przez tamtego kierowcę. Tu masz odpowiedź:
 2. cham na drodze

  Nie wiem, czy to pytanie do mnie, ale odpowiadam. Przyspieszam, bo jestem przekonany, że wyprzedzający zechce schować się za mną. Hamuję, bo jestem przekonany, że wyprzedzający będzie kontynuował wyprzedzanie do końca. Która odpowiedź jest właściwa?
 3. cham na drodze

  Dalej brniesz w temat i niestety pogrążasz się coraz bardziej. "Kto powiedział, że nie widziałem wszystkich trzech i luk pomiędzy nimi? Wyprzedzenie dwóch z trzech było bezpieczne." Po co więc podejmowałeś wyprzedzanie, skoro były trzy pojazdy, a bezpiecznie mogłeś wyprzedzić tylko dwa? "hamowanie pierwszego opóźniło moje schowanie się o ok. 150 - 200 m... W prawku jest także przepis o nieuzasadnionym hamowaniu." Nie w prawku jest przepis, a w kodeksie drogowym. Znajdziesz tam także: Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. W myśl tego przepisu, kierujący tym pierwszym pojazdem miał prawo podjąć hamowanie bowiem nie był w stanie przewidzieć, czy ty będziesz nadal kontynuował ryzykowne wyprzedzanie (robił ci miejsce, abyś mógł szybciej wyprzedzić), lub też podjął manewr obronny (wytracenie prędkości), na wypadek gdybyś się nie zmieścił i doprowadził do kolizji (mniejsza prędkość, mniejsze ryzyko doznania obrażeń). Zauważ, że to Ty wytworzyłeś zagrożenie i to Ty powinieneś przewidzieć, że nie każdy potrafi prawidłowo zinterpretować zamiary innego kierowcy. Reakcje mogą być różne, a czasem nawet pozbawione wszelkiej logiki. Podam dość osobliwy przykład. Kilkanaście lat temu jechałem sobie fordem scorpio na letnich oponach, a właśnie spadł śnieg. Naturę mam dość niecierpliwą i postanowiłem wyprzedzić toczącego się przede mną opla. Podczas wyprzedzania dodałem jednak za dużo gazu i tylne koła straciły przyczepność. Opla wyprzedziłem, tyle że jadąc bokiem. Pani (kto jej dał prawko?!), która siedziała za kierownicą spanikowała i ... złapała się za głowę puszczając kierownicę. W konsekwencji to jej auto wpadło do rowu, a ja po wykonaniu półobrotu zatrzymałem się na drodze. Nie doszło do kontaktu między pojazdami, a jednak byłem świadom, ze to ja jestem sprawcą zdarzenia, bowiem to ja wytworzyłem zagrożenie. Gdyby nie mój manewr paniusia toczyła by się dalej w tempie osiemdziesięcioletniego rowerzysty, powodując frustrację podobnych do mnie panów szos.
 4. cham na drodze

  Przykro mi bardzo, ale, z definicji : Wyprzedzanie - "przejeżdżanie (bądź przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku" Art. 24. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy: 1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu; Na tym forum wielokrotnie przerabiano już ten problem. Wyprzedzanie ciągu pojazdów jest złamaniem zasady wynikającej z samej definicji (mowa tam o pojeździe, a nie pojazdach). Manewr wyprzedzania wymaga nawiązania kontaktu wzrokowego z pojazdem wyprzedzanym, zatem nie spełniamy tego wymogu, skoro podejmując wyprzedzanie widzimy tylko ostatni z "kolejki". Co prawda przepis dopuszcza możliwość kontynuowania jazdy lewym pasem, bez konieczności "chowania się" za każdym z wyprzedzonych pojazdów, ale każde kolejne wyprzedzanie jest odrębnym manewrem. Winnym zdarzenia nie byli by więc panikarze, bo oni mogli by zeznać coś w ten deseń: "wariat podjął się wyprzedzania kilku samochodów na raz, bez upewnienia się czy ma wystarczającą ilość miejsca na bezpieczne zakończenie manewru. Kiedy zorientował się, że nie podoła, włączył prawy kierunkowskaz i zjeżdżając na prawy pas ruchu, wymusił na mnie podjęcie gwałtownego hamowania, wskutek czego doszło do poślizgu i utraty kontroli nad pojazdem i w konsekwencji do wypadku". Dziękuję. Zarzut z art 177 kk gotowy...
 5. cham na drodze

  A ja się jeszcze nie spotkałem z żadną uwagą po odjechaniu spod dystrybutora. Dla mnie (i obsługi stacji także) normalne jest umożliwienie zatankowania innym oczekującym, zwłaszcza jeśli faktycznie mam zamiar skorzystać z toalety, czy kupić coś na drogę. Tylko brak oczekujących na tankowanie jest moim zdaniem logicznym uzasadnieniem pozostawienia auta pod dystrybutorem.
 6. cham na drodze

  Owszem, ale nie będzie wieszał makaronu na twoich uszach, tylko na obsłudze stacji.
 7. cham na drodze

  Oczywiście masz rację. Powinieneś jeszcze zamówić kawę i zrobić przegląd prasy. Tylko nie dziw się potem, że zamiast trąbienia ktoś ci załatwi wizytę u protetyka, bo zęby trzy razy nie rosną...
 8. cham na drodze

  Rowerem mi się jeszcze nie zdarzyło.
 9. cham na drodze

  Albo jesteś niepoprawnym optymistą, albo naiwniakiem. Możliwość wykorzystania kamerki to tylko jeden (znikomy zresztą) wariant obrony. Jeśli nadal szkodę komunikacyjną można będzie zgłaszać na podstawie podpisanego przez sprawcę oświadczenia, to nigdy nie wyeliminujesz możliwości przekrętu. Zgada się taki właściciel Skody Favorit z właścicielem Maybacha (otrzymanego w darze od bezdomnego) i ubezpieczyciel wypłaca szkodę za setki tys zł. A wysokość składek OC wzrosła bynajmniej nie z powodu zwiększenia ilości przekrętów, czy samych zdarzeń drogowych, a z racji tego, że w obecnych wozach blisko połowa kosztów naprawy samochodu, to koszt wymiany poduszek powietrznych, kurtyn, czujników, napinaczy i tapicerki, a w samochodach z klemami pirotechnicznymi, dochodzą jeszcze sterowniki silnika, bo nie wytrzymują nagłego przepięcia.
 10. cham na drodze

  Tak właśnie. Niestety zapis z kamerki (w takich sytuacjach) zwykle nie jest przyjmowany jako dowód w sprawie, bo "kumaty" kierowca i tak powie, że akurat spoglądał w lusterko wsteczne, bo mu ktoś siedział na zderzaku, trąbił, albo grzywka mu opadła na oczy...
 11. cham na drodze

  To co zarejestrowała kamerka wcale nie musi odzwierciedlać tego, co widział kierujący. Załóżmy, że pan kierownik tłumaczy: "spojrzałem w tym czasie w lewo, bo ktoś był uprzejmy zatrąbić sygnalizując zagrożenie..."
 12. Wszyscy wyszli o własnych siłach, ale po czymś takim warto się przebadać. Kręgosłup to dość krucha konstrukcja, a skutki można odczuwać nawet po latach. Kwestia odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu także nie jest bez znaczenia, bo często przekracza wartość szkody w pojeździe.
 13. cham na drodze

  Może miał motyw? Większość ubezpieczycieli zastrzega sobie odmowę wypłaty odszkodowania w przypadku śmierci samobójczej, a tak gościu zamiar zrealizuje, a i rodzina będzie miała z czego żyć...
 14. cham na drodze

  Przypominam sobie taką akcję pod kopalnią (zorganizowaną po Barbórce). W nocy było około 15 na minusie i panowie górnicy tak się spieszyli do domów, że wydrapywali okienko w przedniej szybie (często nie większe niż wyświetlacz telefonu) i jazda. W ciągu niecałej godziny kilku "wczorajszych" i kilka pościgów, bo "kierownicy" nie zauważyli, że ktoś ich w ogóle zatrzymuje.
 15. cham na drodze

  Jakby nie było, to ty wystrzeliłeś z katapulty...
×