Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

No to zakladajac ze uzywac bedziesz OneDrive....

 

Po pierwsze zastanow sie co chcesz backupowac, czy caly dysk, czy wybrane katalogi. Czy jak cos pieprznie chcesz latwo odtworzyc caly system, czy postawisz go sobie na nowo, poinstalujesz aplikacje i wystarczy Ci backup Twoich plikow.

Ewentualnie czy sobie zrobisz jeden pelny backup a pozniej tylko zmiany, i ile pelnych backupow chcesz trzymac itd...

 

Roznica polega na ilosci danych ktore bedziesz przepychal. Jak masz zalozmy 1TB danych i musisz to przepychac codziennie do chmury, to czy masz jakis limit transferu, czy zdazysz to przepuscic zanim uruchomisz kolejny backup :)

 

Jest takie cos co sie nazywa SyncBack Pro

https://www.2brightsparks.com/welcome/compare-sp.html?gclid=CjwKCAiAl-6PBhBCEiwAc2GOVHAWoNriGqtgkkduGm3ItcuxmuYYut3GThfNGUELAuFgFUwrsg4ODxoCJ8MQAvD_BwE

 

Ogolnie genialne oprogramowanie, koszt 300 zl.

 

Jak ja mialbym to robic dla siebie w domu (ja co prawda uzywam maca z TimeMachine wiec mam to gdzies bo backup sie robi co 15 minut a przynajmniej raz na dobe na dedykowane urzadzenie), ALE jakbym uzywal Windows, to mysle ze: 

 

Albo bym sobie jakiegos nasika postawil i zautomatyzowal backup na nasa, a jak chcesz OneDrive ale nie chcesz inwestowac w nasa, to bym robil pelen backup systemu na zewnetrzny dysk (oczywiscie musisz go podpiac ale sama operacje mozesz zautomatyzowac, czyli musisz pamietac ze w kazdy zalozmy piatek, podpinasz dysk), a np caly katalog /Users, albo nawet /Users/twojuzytkownik, jezeli masz tylko jednego uzytkownika wysylalbym na OneDrive. (oczywiscie katalog domowy plus moze jakis inny gdzie cos odkladasz), zreszta windows ma chyba wbudowany jakis mechaniz backupowy, pewnie nawet zintegrowany z OD, @_akir_, jest tam cos takiego, nawet w wersji Home?

 

Wtedy masz system na lokalnym dysku (pelen), wszystkie dane ktore zbierasz na kompie w swoim profilu masz w chmurce.

Backup nie zajmuje Ci duzo czasu, bo tylko wrzucasz zmiany na chmurke. Nie obciazasz az tak limitu transferu, a odtworzenie jest 2-stopniowe, ale jak najbardziej do ogarniecia w sposob latwy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie proszę.

Chce kupić laptopa do codziennego użytku (dla mojej partnerki) 14"

Nie będą na nim prawdopodobnie odpalone żadne gry, ani skomplikowane programy sterujące rakietami Ariane NASA ;) 

Zwykła praca z internetem, jakieś filmy, proste programy graficzne typu Canva...i pisanie, kalkulowanie, takie tam zwykłe.

Ja jestem przyzwyczajony do marki Dell, ale w tym budżecie (3000 zł) ciężko o coś fajnego. Myślałem też o Huawei, tylko nie wiem, czy to tylko dobry marketing, czy to coś warte? Proszę o pomoc ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie proszę.
Chce kupić laptopa do codziennego użytku (dla mojej partnerki) 14"
Nie będą na nim prawdopodobnie odpalone żadne gry, ani skomplikowane programy sterujące rakietami Ariane NASA  
Zwykła praca z internetem, jakieś filmy, proste programy graficzne typu Canva...i pisanie, kalkulowanie, takie tam zwykłe.
Ja jestem przyzwyczajony do marki Dell, ale w tym budżecie (3000 zł) ciężko o coś fajnego. Myślałem też o Huawei, tylko nie wiem, czy to tylko dobry marketing, czy to coś warte? Proszę o pomoc  
Huawei opinie mam tylko jedną, oglądam regularnie Daniela Rakowieckiego na YT, naprawia laptopy i nie tylko. No i miał już parę Huawei na wadliwe gniazda baterii, wypalają się.

Córa dostała laptopa Kiano 14, fajny do domowych prac, jakiś filmów itp. ekran FHD podświetlana klawiatura. Sam czasem przeglądam internet na nim bo jest bardzo przyjazny, lekki, pasywne chłodzenie procka więc cichy, nie grzeje się. Mankamentem jest to że brak części zamiennych. Córa rozbiła ekran, tzn szybę bo za nią dopiero jest LCD. No nie ma tego nigdzie. Zrobiłem z poliwęglanu cienkiego i działa nawet wygląda
Dużo 14" znajdziesz z matrycą FHD za rozsądne pieniądze. Polecam Ci też Lenovo Yoga, dobrze wykonane, może znajdziesz z dotykową matrycą.
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adi napisał:

Chce kupić laptopa do codziennego użytku (dla mojej partnerki) 14"

 

Mam na użytek domowy kilka Asusów z serii Vivobook, dosyć tanie i dają radę, mnóstwo konfiguracji dostępnych 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam lenovo s540 i jest zupełnie fajne, della nie lubię, po prostu zawsze coś mi nie gra w tych laptopach a przerobiłem kilka stacji roboczych. MacBook jest spoko jeśli zmieści się w budżecie.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

poszukuję użytkowników komputerów stacjonarnych marki Dell. Sam jestem użytkownikiem stacji roboczej Dell Precision 690, kupionej jako sprzęt poleasingowy. Dzisiaj zrobiłem mu odkurzanie środka , przy okazji zmieniając baterię biosu.

Oczywiście musiało się coś nieoczekiwanego przydarzyć , bo komputer "nie wstał" po tej operacji. Nawet nie uruchomił monitora , który wszedł w  save mode. Na przednim panelu zapaliły się diody 1-2-3 i 2 razy beep. Oczywiście palpitacja serca. Komputer z pracy. Oczywiście w piątek zrobiłem backup, ale w poniedziałek komputer potrzebny. Przełożyłem dysk do innego komputera , odpalił wyświetlił na ułamek sekundy logo windows i crash. Ok, wkładam dysk z powrotem, podłączam wszystko, włączam. Idzie. Wyświetlił logo Dell, i dalej stop, chce żeby przejść w konfigurację SAS 5, no co to w ogóle jest?! Ignoruje, komputer proponuje tryb awaryjny windowsa, ok, blue screen na ułamek sekundy (nawet nie zdążyłem przeczytać, ale dużo tego było) i crash. Jezus Maria, Jezusie i osiołku wtf? Straciłem 3 godziny, nim gdzieś znalazłem informację, żeby przestawić coś w biosie na sata i wyłączyć ten sas 5. Masakra.

 

Baterię biosu zmieniłem, bo myślałem , że rozwiąże to problem z uruchamianiem komputera. Jeżeli nie wypnę kabla zasilającego na kilka minut przed włączeniem kompa to mam amber light i komputer wyłącza się. Ktoś coś?

 

Z innej beczki. Mam urządzenie zewnętrzne które posiada sterowniki pod 95,98, XP. Aktualnie działa pod XP. Czy jak zainstaluje W7 32 bit, jest szansa że Windows zaakceptuje te sterowniki. Sam program do obsługi chodzi nawet na W10, ale urządzenie nie jest widziane.

 

Seb

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dell po podłączeniu kabla przez kilkadziesiąt sekund nie da się włączyć - włączy się sam na kilka sekund, zrobi self test i jeśli wszystko ok wyłączy się - dopiero wtedy możesz go normalnie włączyć przyciskiem. Jeśli po self teście nie wyłącza się to coś jest nie tak - dociśnij RAM, kartę graficzną itp.

Ale rozumiem że się włącza? Wyjęciem baterii zresetowałeś ustawienia BIOS/UEFI - komputer nie wie w jakim trybie odpalić system z którego dysku, może też nie wiedzieć czy wyświetlać obraz z karty graficznej czy z wbudowanego gniazda na płycie głównej jeśli takie masz, może nie widzi klawiatury na USB lub PS2 i staje w miejscu.

Musisz podłączyć monitor do gniazda z którego uzyskasz obraz, jeśli się nie bootuje poda powód - np. brak klawiatury - wtedy musisz podłączyć jakąś do USB czy PS2.

Jak uzyskasz możliwość wejścia do BIOS/UEFI przełącz pracę kontrolera między trybami IDE, AHCI, RAID, oraz upewnij się czy jest wskazany odpowiedni dysk do bootowania.

Niepotrzebnie przekładałeś dysk do innego kompa bo zapisany na nim system mógł się dostosować do innej konfiguracji sprzętowej i teraz możesz mieć dodatkowe problemy żeby odpalić go na oryginalnym kompie.

Edytowane przez rutra80
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, rutra80 napisał:

Dell po podłączeniu kabla przez kilkadziesiąt sekund nie da się włączyć - włączy się sam na kilka sekund, zrobi self test i jeśli wszystko ok wyłączy się - dopiero wtedy możesz go normalnie włączyć przyciskiem. Jeśli po self teście nie wyłącza się to coś jest nie tak - dociśnij RAM, kartę graficzną itp.

Ale rozumiem że się włącza? Wyjęciem baterii zresetowałeś ustawienia BIOS/UEFI - komputer nie wie w jakim trybie odpalić system z którego dysku, może też nie wiedzieć czy wyświetlać obraz z karty graficznej czy z wbudowanego gniazda na płycie głównej jeśli takie masz, może nie widzi klawiatury na USB lub PS2 i staje w miejscu.

Musisz podłączyć monitor do gniazda z którego uzyskasz obraz, jeśli się nie bootuje poda powód - np. brak klawiatury - wtedy musisz podłączyć jakąś do USB czy PS2.

Jak uzyskasz możliwość wejścia do BIOS/UEFI przełącz pracę kontrolera między trybami IDE, AHCI, RAID, oraz upewnij się czy jest wskazany odpowiedni dysk do bootowania.

Niepotrzebnie przekładałeś dysk do innego kompa bo zapisany na nim system mógł się dostosować do innej konfiguracji sprzętowej i teraz możesz mieć dodatkowe problemy żeby odpalić go na oryginalnym kompie.

 

Trochę niedokładnie opisałem jak sprawa się zakończyła, ale po tych trzech godzinach i dwóch zmianach w biosie tj jezeli dobrze pamietam właśnie zmianie z ahci na ide i wyłączeniu tego sas udało się wszystko uruchomić. Ufff

 

Problem z amber light pozostał. Generalnie problem jest taki, że jak  z poziomu windows wyłącze  komputer i zostawię  wpięty kabel zasilający, to na następny dzień nie włączę go już. Po nacisnięciu przycisku włącz na przednim panelu, po teście przycisk zmienia kolor na bursztynowy i komputer wyłącza się. Muszę wypiąć kabel zasilający, odczekać kilka minut i podpiąć kabel i włączyć komputer. Zwykle wtedy udaje się go odpalić. Czasem trzeba powtórzyć procedurę.

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w biosie pozmieniać opcje dotyczące stanów zarządzania energią ACPI - S4, S5 itp. - w nowszych Windows jak dajesz Zamknij to tak na prawdę hibernujesz komputer.

 

Co do sterowników z XP pod 7 to jest szansa. W 10 też da się to wymusić tylko trzeba wyłączyć wymóg podpisu cyfrowego sterowników, no i wiadomo nie pomieszasz 32bit z 64bit...

Edytowane przez rutra80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastian32 napisał:

 

Trochę niedokładnie opisałem jak sprawa się zakończyła, ale po tych trzech godzinach i dwóch zmianach w biosie tj jezeli dobrze pamietam właśnie zmianie z ahci na ide i wyłączeniu tego sas udało się wszystko uruchomić. Ufff

 

Problem z amber light pozostał. Generalnie problem jest taki, że jak  z poziomu windows wyłącze  komputer i zostawię  wpięty kabel zasilający, to na następny dzień nie włączę go już. Po nacisnięciu przycisku włącz na przednim panelu, po teście przycisk zmienia kolor na bursztynowy i komputer wyłącza się. Muszę wypiąć kabel zasilający, odczekać kilka minut i podpiąć kabel i włączyć komputer. Zwykle wtedy udaje się go odpalić. Czasem trzeba powtórzyć procedurę.

 

ja bym zaczął od sprawdzenia czy bios jest aktualny i w razie czego podniósł go do najnowszej wersji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupować obudowę do dysku NWME M2  z prędkością 40 Gbps pod tunderbolta czy 10 Gbps w zupełności wystarczy ?

do dysku EVO 970 pro gdzie odczyt 3500 mbps a zapis 2700 mbps

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę do końca lutego kupić jakiś komputer stacjonarny dla syna czy bardziej użyteczny pod względem gier. Wiem że bardziej  by się opłacało pewnie złożyć samemu jakiś zestaw no ale wymóg mam taki że muszę mieć fakturę ze sklepu na całą złożoną jednostkę. Ktoś coś doradzi ? Budżet myślę że bez 5-6 tyś pewnie nie ma co podchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lukasdraz napisał:

Muszę do końca lutego kupić jakiś komputer stacjonarny dla syna czy bardziej użyteczny pod względem gier. Wiem że bardziej  by się opłacało pewnie złożyć samemu jakiś zestaw no ale wymóg mam taki że muszę mieć fakturę ze sklepu na całą złożoną jednostkę. Ktoś coś doradzi ? Budżet myślę że bez 5-6 tyś pewnie nie ma co podchodzić.

mam gotowy zestaw Adax - ale to 7k brutto

 

image.thumb.png.7f5e3faf32240dfd36f71d60fcf5ed6e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2022 o 10:40, .Misza. napisał:

Deko zmienię temat. Szukam sobie lapka, używki. Budżet do 1200-1300zł. 14" (większy raczej nie wchodzi w grę), dobrze by było, żeby był FHD, 8GB RAM, dysk jakikolwiek SSD. Dlaczego taki? Bo potrzebuję go tylko do przeglądania neta, YT, pisanie czegoś, chcę zmienić E6400 z 2009 roku.

No to kupiłem. Zupełnie coś innego,  za inne pieniądze. Rozterka jak między starym Forkiem SG a nowym Dusterem. Wybrałem nowego Dustera.

Padło na marketowego HP 15.6" (przemyślałem temat klawiatury alfanumerycznej), IPS, R3 5300U,8 GB, 256 SSD. Wyjściowo 2200, kupiłem z Euro AGD z outletu za 1850 - miało być tylko otworzone pudełko. I tak było ;)

Po przesiadce z E6400, to plastik aż zęby trzeszczą. Powoli przyzwyczajam się. Trochę udziwniona klawiatura (strzałki), z podłego plastiku. Brak kontrolek (dysk gdzieś na boku, NLock nie ma, dobrze, że chociaż Caps jest). Głośniki są i tyle ;) Wyświetlacz chyba lepszy od tego jaki jest w żonowym Huawei D14.

Sprzęt bez systemu, więc postawiłem sobie Linuxa z którym zacząłem się lubić od momentu jak Win10 zaczęło fochać się na starym laptopie. Do moich zastosowań wystarczający - postawiłem na kubuntu. Na starym miałem Peppermint ale jak jest więcej zasobów, to zachciało mi się czgoś mniej surowego w wyglądzie.

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podobnego, tylko 17" będę namawiał mamę, akurat rano na nie trafiłem w necie :) 

Plan był wykupić mojego służbowego, ale zaśpiewała mi firma tyle, za 5 letniego della z baterią-trupem i trzeszczącym głośnikiem, że podziękowałem. 

Edytowane przez Turbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Turbo pójdź zobaczyć jak wygląda taki laptop. Ja w pierwszej chwili byłem gotowy go spakować i odesłać ;), bo nawet mój stary Dell E6400, to mistrzostwo wykonania. Mnie najbardziej mierzi tandetna klawiatura, na resztę łatwo przymknąłem oko. Na szczęście, jak pisałem jest dość wygodna. Zobaczymy czy z czasem nie będzie się zacinać itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...