Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, LosioDriver napisał:

 

Przy 34" matryca ma na wysokość tyle co 24" 16:10 FHD, więc gęstość pikseli mi odpowiada. Fakt, w grze mogłoby być więcej, ale do pisania jest wystarczająco, a to jednak przeważa :)

 

trochę pomieszałeś, przekątnej ekranu nie da się przeliczyć na jego proporcje

34" to jest to samo co półtorej 27" na szerokość, i tak jak można mieć 27 w rozdzielczości wqhd oraz fhd to 34" też można mieć w tych samych rozdzielczościach tylko że wydłużonych po szerokości x 1,5

 

odpowiednikiem 24" w proporcjach 21:9 są monitory 29" (to jest półtora monitra 24" FHD), to jest to co u mnie te 2 na górze

 

nie ma na rynku odpowiednika FHD+ (czyli 1920x1200) w formacie 34" / 21:10 (bo wtedy musiałby mieć takie prooporcje)

 

tu masz porównanie 34" do 24" (fhd+)

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/a3f11e4ed2

 

 

 

Edytowane przez kubanow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubanow napisał:

 

trochę pomieszałeś, przekątnej ekranu nie da się przeliczyć na jego proporcje

34" to jest to samo co półtorej 27" na szerokość, i tak jak można mieć 27 w rozdzielczości wqhd oraz fhd to 34" też można mieć w tych samych rozdzielczościach tylko że wydłużonych po szerokości x 1,5

 

odpowiednikiem 24" w proporcjach 21:9 są monitory 29" (to jest półtora monitra 24" FHD), to jest to co u mnie te 2 na górze

 

nie ma na rynku odpowiednika FHD+ (czyli 1920x1200) w formacie 34" / 21:10 (bo wtedy musiałby mieć takie prooporcje)

 

tu masz porównanie 34" do 24" (fhd+)

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/a3f11e4ed2

 

Nie namieszałem:

24" 16:10 to ekran o wielkości 51.7cm x 32.3cm

34" 21:9 to ekran o wielkości 79.7cm x 33.3cm

 

Dlatego 34" mi pasuje bo wtedy będę miał jednolity "panel".

 

Natomiast to co teraz sobie uświadomiłem i z czym masz rację, to fakt, że praktycznie wszystkie mają na wysokość 1080, a nie 1200, a to jest spora różnica.

W takim przypadku faktycznie lepiej będzie jak pójdę w górę, bo jedynie Asus Rog Strix ma 3840x1200, co byłoby dla mnie idealne, ale nie za takie pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, czekker napisał:

FYI, może się komuś przyda (Niekoniecznik i Z3S chyba jeszcze o tym nie piszą, tylko u Sekuraka conieco..).

 

Krytyczna podatność (RCE :facepalm:) w bibliotece Apache Log4j (CVE-2021-44228) aka Log4Shell - trwają masowe próby ataków z jej wykorzystaniem (dotyczy wielu systemów):

https://github.com/NCSC-NL/log4shell/tree/main/software

https://gist.github.com/SwitHak/b66db3a06c2955a9cb71a8718970c592

 

CERT Polska na bieżąco uzupełnia informacje odnośnie identyfikacji podatności i sposobów na jej ograniczenie:

https://cert.pl/posts/2021/12/krytyczna-podatnosc-w-bibliotece-apache-log4j/

 

„Nie zainstalujemy łatki na log4j dopóki nie poznamy wszystkich skutków ubocznych potwierdzonych wieloletnimi badaniami, w naszej opinii latka zawiera za dużo javy, dlaczego nie próbujemy leczyć Assemblerem, jest tańszy, sprawdzony i działa od lat!” - zatroskani admini, ruch antypatchowców

 

:)

  • Super! 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LosioDriver napisał:

 

Nie namieszałem:

24" 16:10 to ekran o wielkości 51.7cm x 32.3cm

34" 21:9 to ekran o wielkości 79.7cm x 33.3cm

 

Dlatego 34" mi pasuje bo wtedy będę miał jednolity "panel".

 

Natomiast to co teraz sobie uświadomiłem i z czym masz rację, to fakt, że praktycznie wszystkie mają na wysokość 1080, a nie 1200, a to jest spora różnica.

W takim przypadku faktycznie lepiej będzie jak pójdę w górę, bo jedynie Asus Rog Strix ma 3840x1200, co byłoby dla mnie idealne, ale nie za takie pieniądze...

 

mój obecny setup to 2x34"(podstawowe); 2x29" (na górze, dodatkowe); 15" (mobilny na dole)

ale generalnie przesiadłem się na taki setup z 3x24 +FHD (1920x1200)

jest ok, ale mam pomysł na zmianę bo brak centralnego monitora powoduje że siedzę bardziej bokiem do jednej 34, więc prawdopodobnie wjadę z 3x27" wqhd

coś takiego jak na tym foto

 

OMEN 27c 2

 

 

chyba że inni producenci pójdą ścieżką huwaiea i wypuszczą odpowiedniki w proporcjach 3:2

https://consumer.huawei.com/pl/monitors/mateview/

niestety ten huawei kosztuje ~3kpln (w jakichś promo od 2,5kpln), a jego parametry są średnie, a brak vesy dyskwalifikuje go całkiem, choć monitor wygląda mego kozacko

obecnie mam laptopa z takimi proporcjami ekranu i bardzo mi one podeszły

 

 

HUAWEI mateview product highlights

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
mój obecny setup to 2x34"(podstawowe); 2x29" (na górze, dodatkowe); 15" (mobilny na dole)
ale generalnie przesiadłem się na taki setup z 3x24 +FHD (1920x1200)
jest ok, ale mam pomysł na zmianę bo brak centralnego monitora powoduje że siedzę bardziej bokiem do jednej 34, więc prawdopodobnie wjadę z 3x27" wqhd
coś takiego jak na tym foto
 
OMEN-27c_2-800x450.jpg
 
 
chyba że inni producenci pójdą ścieżką huwaiea i wypuszczą odpowiedniki w proporcjach 3:2
https://consumer.huawei.com/pl/monitors/mateview/
niestety ten huawei kosztuje ~3kpln (w jakichś promo od 2,5kpln), a jego parametry są średnie, a brak vesy dyskwalifikuje go całkiem, choć monitor wygląda mego kozacko
obecnie mam laptopa z takimi proporcjami ekranu i bardzo mi one podeszły
 
 
huawei-mateview-product-highlights-05.png
Zdecydowanie brak centralnego to jest problem.
Nawet jak miałem 2 monitory to ustawione były tak, że jeden był jako centralny, a drugi z boku. Ale i tak automatycznie siedziało się bokiem.

Zasadniczo też pasowałyby mi proporcje jak w tym Huawei, ale jeden program powoduje, że potrzebuję ultrawide - Visual Studio Code, taki zaawansowany, a nie da się otworzyć jednego projektu w więcej niż jednym oknie. Dlatego jak się używa split code to jestem ograniczony do jednego monitora i na 16:10 jest mi za wąsko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, LosioDriver napisał:

Od świtu nad tym siedzę...

 

Ja sobie przy tej okazji przypomniałem jak na świecie pojawiła się informacja o luce Heartbleed w bibliotece OpenSSL. W ciągu paru godzin udało się nam załatać wszystko (a ile jednolinijkowców przy tym człowiek wymyślił) i nasz sztandarowy produkt nie znalazł się na opublikowanej potem "liście wstydu", czyli ofiar ataków z wykorzystaniem tej luki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Są tu może jacyś eksperci od web devu, a jeszcze lepiej wordpressa? Mam gdzieś przeciek.

 

Od jakiegoś czasu zauważyłem wzmożoną aktywność prób logowania na mojego użytkownika adminowego (tych na domyśle admin czy nazwadomeny nawet nie liczę bo to norma). Wczoraj z ciekawości zmieniłem nazwę tego usera w bazie (dodałem 2 na końcu), o już dzisiaj są kolejne próby z tym nowym loginem.

 

/wp-admin na serwerze mam zabezpieczony dodatkowym hasłem w .htaccess, ale poza tym nie wiem zupełnie gdzie zacząć szukać dziury, może być jakiś plugin albo sam WP. W źródle żadnej podstrony user nie jest przekazywany, na tym moja wiedza się końćzy. Aktualizuję wszystko regularnie, ale ewidentnie skądś to mają.

 

Hasło raczej nie wyciekło, bo to wszystko brute force, mam plugin LimitLogonAttempts, po kilku próbach od razu blok na IP, ale zaraz próbują z innego.

 

 

 

image.thumb.png.860557bcf5492a210205ac3e1da7ba8d.png  

 

 

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spadku po swoim przedwcześnie odeszłym bracie moja żona odziedziczyła trochę sprzętu marki Apple. Z częścią juz sobie jakoś poradziłem, na tyle by działały...zobaczymy jak długo. Na warsztat wziąłem teraz MacBook'a Pro 15". Spuchnietą baterię już wyrwałem (bo inaczej tego nazwać się nie da) i zamówiłem nową. Pozostaje mi wymiana dysku, który był padł.

Czy ktoś może mi pomóc/doradzić?

 

Numer seryjny: C2QLW00RFFT0

MacBook Pro (Retina, 15-calowy, początek 2013 r.)
Identyfikator modelu: MacBookPro10,1
Numery części: ME664xx/A, ME665xx/A
Najnowszy zgodny system operacyjny: macOS Catalina 10.15.7
Dane techniczne: MacBook Pro (Retina, 15-calowy, początek 2013 r.)

 
Dysk NVMe SSD 500GB - jaki wybrać?
Zastanawiam się nad tymi:
WD Blue SN550 NVMe SSD
WD Blue SN570 NVMe SSD
(generalnie szukam czegoś w okolicach 300pln , bez szaleństw)
 
zależy mi na niskim poborze prądu (co przekłada się na dłuższą pracę na baterii) oraz co bardzo istotne niskiej temperaturze pracy (Samsungi na ten przykład grzeją się mocniej niż te Western Digital)
 
By zainstalować taki dysk w MacBook-u potrzebna jest przejściówka:
ale w tym wypadku trochę martwi mnie informacja dotycząca kompatybilności z dyskami:
"WD Blue SN550 (wymagana aktualizacja FW)"
 
Ten człowiek sugeruje brać te interfejsy z tą "deseczką"
zresztą on też zaleca tego WD Blue 550
 
Generalnie zależy mi na tym by całą operację przeprowadzić sprawnie i za pierwszym razem bez niespodzianek w stylu niekompatybilności poszczególnych elementów i zabawy w odsyłanie i zamawianie innych podzespołów. Dlatego jeśli jest to uzasadnione to nawet gotowy jestem kupić tą najdroższą przejściówkę i tego WD 550, który o dziwo jest nieco droższy niż nowszy WD 570. Cenię sobie spokój ducha więc trochę mogę dopłacić ale na pewno nie tyle ile chcą za dedykowane do Mac-ów takie dyski, które i tak nie gwarantują mi niczego jak doświadczenie pokazało.
 
Z góry dziękuję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilbym cos co juz ktos przetestowal ze dziala (chodzi mi o adapter do SSD)

 

Lub poszukaj czegos do czego nie bedziesz potrzebnowal adaptera, np:

https://www.morele.net/dysk-ssd-owc-aura-pro-6g-500-gb-macbook-ssd-sata-iii-owcs3dap2a6k500-7894026/?gclid=Cj0KCQiAq7COBhC2ARIsANsPATFsgjeyyfw5YbyUFRHFQrAwSSeCYCbhsU7rlXSLol2Qv82Cw9cdFr8aAoBXEALw_wcB

 

560 zl, masz gotowe bez kombinowania :)

 

Tutaj masz fajna instrukcje jak i co, zreszta bardzo fajna strona.

 

 

 

 

Jak ja mialbym to robic to upewnilbym sie ze ten dysk na 100% podejdzie i nie kombinowalbym z zadnymi orzejsciowkami + osobny SSD.

 

 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zebym Ci nie namieszal....

 

Na stronie OWC, model pasujacy do Twojego MBP to: OWCS3DAP12R500 (pasuje do mbp10,1)

Czyli raczej te linki:

https://www.amazon.pl/OWC-OWCS3DAP12R500-MacBook-wyświetlaczem-Retina/dp/B07P1DY4MW

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-owc-aura-pro-500-gb-macbook-ssd-sata-iii-owcs3dap12r500-6532930/?gclid=Cj0KCQiAq7COBhC2ARIsANsPATFlvSdvi76kBd9bVlm7zJEHI0n0Xs7NAfiAli81gLg6nQ0CsQxRiBEaAhvlEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

 

Edytowane przez piwozniak
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panie i panowie. ;)

Potrzebuję pomocy bo kupiłem drukarkę Brother DCP-1623WE i nie mogę jej zainstalować. :facepalm:

Co prawda jestem zielony w tematach IT ale takie banalne sprawy jak dotąd ogarniałem. 

 

Drukarka nowa, oprogramowanie oryginalne i aktualne ze strony producenta - po uruchomieniu instalacji i przejściu jej kilku etapów wywala jakiś błąd (testowałem po WiFi, następnie po kablu oraz sposób automatyczny i inny; próbowałem instalacje w wersji polskiej i angielskiej). :( 

Przechwytywanie brother.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Michał W. napisał:

Panie i panowie. ;)

Potrzebuję pomocy bo kupiłem drukarkę Brother DCP-1623WE i nie mogę jej zainstalować. :facepalm:

Co prawda jestem zielony w tematach IT ale takie banalne sprawy jak dotąd ogarniałem. 

 

Drukarka nowa, oprogramowanie oryginalne i aktualne ze strony producenta - po uruchomieniu instalacji i przejściu jej kilku etapów wywala jakiś błąd (testowałem po WiFi, następnie po kablu oraz sposób automatyczny i inny; próbowałem instalacje w wersji polskiej i angielskiej). :( 

Przechwytywanie brother.PNG

A płytki nie dali w zestawie ze sterownikami, może stąd spróbuj? 
W ogóle skąd ten śmiały pomysł, że instalacja drukarki to banalna sprawa. ;p 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie. 
Potrzebuję pomocy bo kupiłem drukarkę Brother DCP-1623WE i nie mogę jej zainstalować. :facepalm:
Co prawda jestem zielony w tematach IT ale takie banalne sprawy jak dotąd ogarniałem. 
 
Drukarka nowa, oprogramowanie oryginalne i aktualne ze strony producenta - po uruchomieniu instalacji i przejściu jej kilku etapów wywala jakiś błąd (testowałem po WiFi, następnie po kablu oraz sposób automatyczny i inny; próbowałem instalacje w wersji polskiej i angielskiej).  
951952651_Przechwytywaniebrother.PNG.90ad33ff4e65cce36de5aac94bacc969.PNG
Próbowałeś uruchomić jako administrator?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michał W. napisał:

Panie i panowie. ;)

Potrzebuję pomocy bo kupiłem drukarkę Brother DCP-1623WE i nie mogę jej zainstalować. :facepalm:

Co prawda jestem zielony w tematach IT ale takie banalne sprawy jak dotąd ogarniałem. 

 

Drukarka nowa, oprogramowanie oryginalne i aktualne ze strony producenta - po uruchomieniu instalacji i przejściu jej kilku etapów wywala jakiś błąd (testowałem po WiFi, następnie po kablu oraz sposób automatyczny i inny; próbowałem instalacje w wersji polskiej i angielskiej). :( 

Przechwytywanie brother.PNG

W sumie takie odbicie ping ponga, ale może akurat, próbowałeś wg odpowiedzi z helpdeska brothera? https://help.brother-usa.com/app/answers/detail/a_id/61091/~/difx-driver-package-error-during-installation

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, LosioDriver napisał:
10 minut temu, Michał W. napisał:
Panie i panowie. emoji6.png
Potrzebuję pomocy bo kupiłem drukarkę Brother DCP-1623WE i nie mogę jej zainstalować. :facepalm:
Co prawda jestem zielony w tematach IT ale takie banalne sprawy jak dotąd ogarniałem. 
 
Drukarka nowa, oprogramowanie oryginalne i aktualne ze strony producenta - po uruchomieniu instalacji i przejściu jej kilku etapów wywala jakiś błąd (testowałem po WiFi, następnie po kablu oraz sposób automatyczny i inny; próbowałem instalacje w wersji polskiej i angielskiej). emoji20.png 
951952651_Przechwytywaniebrother.PNG.90ad33ff4e65cce36de5aac94bacc969.PNG

Próbowałeś uruchomić jako administrator?

Czyli jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...