Skocz do zawartości

Forester - SZYBKIE PYTANIE


Haze

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie - w SG XT ojca po włączeniu klimy słychać metaliczny pisk. Poczytałem trochę wątków na forum ale chciałbym praktycznej podpowiedzi bo w zasadzie tylko jutro mogę to ojcu ogarnąć.

Czy powinienem zacząć od serwisu zajmującego się klimatyzacjami i jako najbardziej prawdopodobny obstawić brak oleju w układzie? Czy może macie jakieś inne sugestie?

Nie wiem od kiedy tak piszczy -raczej niedługo, ojciec mało jeździ i praktycznie nie używa klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Szybkie pytanie - w SG XT ojca po włączeniu klimy słychać metaliczny pisk. Poczytałem trochę wątków na forum ale chciałbym praktycznej podpowiedzi bo w zasadzie tylko jutro mogę to ojcu ogarnąć.  

Czy powinienem zacząć od serwisu zajmującego się klimatyzacjami i jako najbardziej prawdopodobny obstawić brak oleju w układzie? Czy może macie jakieś inne sugestie?

 

Nie wiem od kiedy tak piszczy -raczej niedługo, ojciec mało jeździ i praktycznie nie używa klimy.

 

 

 

 

Może to być też oznaką zużytego sprzęgła. I to bardziej obstawiam. Serwisowka chyba podaje jaka ma być przerwa. Ten objaw jest przy pierwszym załączeniu klimy? Czy przy każdym zapięciu sprzęgła na kompresorze?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dr.elich napisał:

Czy powinienem zacząć od serwisu zajmującego się klimatyzacjami i jako najbardziej prawdopodobny obstawić brak oleju w układzie? Czy może macie jakieś inne sugestie?

raczej nie bo co by się miało z nim stać jeżeli był prawidłowo dodany. Jeżeli klima startuje tzn, że ma minimalną ilość czynnika do pracy i raczej ma jakąś dawkę oleju.

Ja podobnie j/w sugeruję zacząć od sprzęgła sprężarki, ale obawiam się że sporadyczne używanie klimy się mści i układ wymaga serwisowania i wymiany łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć - najgłośniej jak się włączy - jak climatronic sobie włącza i wyłącza to ciszej. Ale prawdę powiedziawszy to bardzo krótko się przyglądałem.

Nie ustaje to tuż po włączeniu

Możesz jeszcze zdjąć pasek osprzętu. Sprawdzić czy jest luz na wałku sprężarki. Może uda Ci się go wyczuć. Ale skoro nie ustaje po zapięciu sprzęgła to też obstawiam na łożysko kompresora. Jak już mamy klimę w samochodzie to wypada jej używać :)
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ewemarkam napisał:

. Jak już mamy klimę w samochodzie to wypada jej używać :)

Ja na ten przykład klime używam przez cały rok, bo warto pamiętać, że poza funkcją chłodzenia również pełni funkcje osuszacza co w zimowe dni bardzo się przydaje jak jest duża wilgotność :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten przykład klime używam przez cały rok, bo warto pamiętać, że poza funkcją chłodzenia również pełni funkcje osuszacza co w zimowe dni bardzo się przydaje jak jest duża wilgotność 
Tu Cię zaskoczę. Sprężarka Ci się nie załączy poniżej dajmy na to 2-3 stopni. Z uwagi na ewentualną wodę (lód) w osuszaczu. W żadnym samochodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu Cię zaskoczę. Sprężarka Ci się nie załączy poniżej dajmy na to 2-3 stopni. Z uwagi na ewentualną wodę (lód) w osuszaczu. W żadnym samochodzie.
To dlaczego włączenie klimy nawet na mrozie powoduje natychmiastowe zniknięcie pary z szyb?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LosioDriver napisał:
2 godziny temu, ewemarkam napisał:
Tu Cię zaskoczę. Sprężarka Ci się nie załączy poniżej dajmy na to 2-3 stopni. Z uwagi na ewentualną wodę (lód) w osuszaczu. W żadnym samochodzie.

To dlaczego włączenie klimy nawet na mrozie powoduje natychmiastowe zniknięcie pary z szyb?

Jesteś w 100% pewien że było poniżej w/w temperatury? Jeśli na mrozie Ci znika para z szyb to prawidłowo, zimą powietrze jest suche więc nie trzeba go osuszać dodatkowo. Jeśli będzie wilgotno to mamy na plusie w tedy i faktycznie klima ma prawo działać. Do sprawdzenia osobistego zimą :) U mnie "sprężarki" nie włączysz zimą.

Edytowane przez ewemarkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ewemarkam napisał:

Jesteś w 100% pewien że było poniżej w/w temperatury? Jeśli na mrozie Ci znika para z szyb to prawidłowo, zimą powietrze jest suche więc nie trzeba go osuszać dodatkowo. Jeśli będzie wilgotno to mamy na plusie w tedy i faktycznie klima ma prawo działać. Do sprawdzenia osobistego zimą :) U mnie "sprężarki" nie włączysz zimą.

 

Tak, na minusie, przy zwykłym nawiewie para nie znikała, przy włączonej klimie od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe te Foretery:) U mnie nie włączysz, w corolli E12 też nie. W maździe 323f też nie włączysz. W starym audi 80 też nie da sie. Albo ten typ tak ma, albo czujnik temperatury zewnętrznej dla klimy jest walnięty.

 

Zastanów się, jeśli jakimś cudem masz wodę w układzie, gromadzi ona się w osuszaczu. Jeśli będzie zamarznięta to układ będzie nie drożny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

To ciekawe te Foretery:) U mnie nie włączysz, w corolli E12 też nie. W maździe 323f też nie włączysz. W starym audi 80 też nie da sie. Albo ten typ tak ma, albo czujnik temperatury zewnętrznej dla klimy jest walnięty.

 

Zastanów się, jeśli jakimś cudem masz wodę w układzie, gromadzi ona się w osuszaczu. Jeśli będzie zamarznięta to układ będzie nie drożny.

 

 

 

Ale woda jest w obiegu powietrza, a nie w obiegu idącym do sprężarki. W obiegu sprężarki masz tylko czynnik więc nie ma tu jakiegokolwiek zagrożenia. Jak będzie lód w osuszaczu to najwyżej zmniejszy wymianę cieplną lub obieg powietrza (ale i tak nie jest za bardzo możliwe żeby nazbierało się tyle lodu). Nie spotkałem się jeszcze z tym żeby w zimie klimatyzacja nie działała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LosioDriver napisał:

Ale woda jest w obiegu powietrza, a nie w obiegu idącym do sprężarki.

Tak,ulega kondensacji na lamelkach parownika dlatego klimatyzacja osusza powietrze,co najlepiej widać latem przy wysokich temp.powietrza w postaci skroplin pod samochodem

7 godzin temu, LosioDriver napisał:

Jak będzie lód w osuszaczu to najwyżej zmniejszy wymianę cieplną lub obieg powietrza

Obieg chłodniczy nie może działać prawidłowo jeżeli utworzy się w nim lód i to nie w dryer filter ( czynnik pomimo skroplenia jest dość ciepły ) a co najwyżej w zaworze rozprężnym,bo tam właśnie może zamarznąć woda ( a właściwie to jej śladowe ilości )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. Sprężarka schładza parownik do 3 stopni. Oscyluje od 1.5 do 4.5 stopnia. Parownik jest zamontowany przed nagrzewnica. Także jeśli mroźne powietrze będzie na niego wiało to się sprężarka nie załączy. Tak rozumiem to zabezpieczenie. Bo innego czujnika temperatury w klimie manualnej nie ma. Natomiast jeśli włączymy obieg zamknięty i ciepłe powietrze z kabiny będzie wiało na parownik, to istnieje szansa że się sprężarka załączy. Dlatego pewnie@LosioDriver zimą wlaczyla Ci się klima.

 

Ale zima na obiegu otwartym nie ma szans aby się ona załączyła gdy temperatura na zewnątrz jest poniżej zera. To co pisałem wcześniej powiedział mi kiedyś jeden spec od klimy. Gdy miałem problemy w innym samochodzie. Chodzi tu głównie o osuszacz po coś on jest:) wymienia się go zawsze gdy jeździliśmy długo z otwartym układem. Bo łapie wilgoć z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ewemarkam napisał:

Natomiast jeśli włączymy obieg zamknięty i ciepłe powietrze z kabiny będzie wiało na parownik, to istnieje szansa że się sprężarka załączy

Zgadza się, jeżeli jest np.ponizej zera lub lekko na plusie to i tak ustawiamy temperaturę nawiewu na min.16-20 st (chyba że ktoś lubi mieć w samochodzie taką temp jak na zewnatrz;)),latem przy temp.np 30st to będzie "Costa Brawa",plomby wypadają, ale zimą to już nagrzewnica będzie powodować wzrost temp w samochodzie stwarzając warunki do uruchomienia sprężarki i usunięcia pary wodnej z szyb.

W innym przypadku klimatyzacja musiałby pracować w obiegu odwróconym jako pompa ciepła powietrze-powietrze,a im niższa temp.zródła ciepła czyli powietrza tym mniejsza wydajność grzewcza,właściciele w ten sposób ogrzewanych domów coś o tym wiedzą.

Edytowane przez olo11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja zauważyłem w swoich forkach to klima zawsze się włącza jeśli nastawimy nawiew na szybę. I faktycznie klima jest MEGA pomocna w odparowaniu szyb. Jeśli jest mróz to klima się nie włączy, chyba że wystarczająco się nagrzeje (nie wiem czy w kabinie czy komorze silnika). Kompresor wyłącza się też jak gaz jest w podłodze, i ponoć jak chłodziwo przekroczy jakąśtam temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, ważne że pomogłem przez wifi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jeszcze ja podsumuje to o klimatyzacji :)

@ewemarkam oczywiście pomieszał mi się osuszacz ze skraplaczem... aczykolwiek w osuszaczu teoretycznie też nie powinno być wody zakładając szczelny układ.

Na 99% masz rację z obiegiem wewnętrznym - przy włączaniu klimatyzacji ustawiam nawiew na szyby co automatycznie zmienia obieg właśnie na wewnętrzny i klimatyzacja wtedy na pewno się uruchamia bo do czuć i słychać.

Tylko teraz z tą racją się o tyle pomieszało, że przecież obieg wchodzi na zewnętrzny... będzie trzeba poczekać do mrozów żeby sobie przypomnieć jak to się sprawuje w zimie.

 

Natomiast z tego co zauważyłem w takiej konfiguracji klimatyzacja uruchamia się natychmiast, bo włączając nawiew na szybę ciepłym powietrzem żeby rozmrozić lód i usunąć parę ze środka słyszałem sprężarkę przy odśnieżaniu...

 

No chyba, że źle zapamiętałem bo kiedy ostatnio był śnieg :D

Edytowane przez LosioDriver
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...