Skocz do zawartości

Forester - SZYBKIE PYTANIE


Haze

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie brakuje Wam wątku, w którym można zadać pytanie, na które szkoda (albo wstyd :D) marnować forumowe miejsce na osobny wątek? Decyzję pozostawiam oczywiście administracji, a w międzyczasie chciałbym zadać właśnie takie pytanie:

 

Może mnie ktoś oświecić czemu służy to wyrafinowane rozwiązanie zaznaczone na zdjęciu poniżej?

 

forek-guma.jpg

 

Bo dzisiaj spojrzałem na Forka z boku i w pierwszej chwili przestraszyłem się, że coś mi zwisa :lol: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem sobie dzisiaj manual do Forka i trochę się zdziwiłem polecanymi olejami do wspomagania:

 

forek-olej-wspomaganie.jpg

 

Pierwsze dwa są takie same jak do skrzyni (automatycznej). Rzeczywiście tak jest? Że w skrzyni wystarczy ten sam olej co do wspomagania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na małą dolewkę płynu chłodniczego mogę dać zwykłego Prestona?

Nigdy w życiu! Silnik przejdzie w tryb serwisowy a po przekroczeniu 90 st lub 120 km/h odłączy pompę oleju i światła cofania:-)

Pewnie że tak! To jest nienajgorszy płyn a do tego mieszalny że wszystkim. Sam go zawsze dolewam jak po zakupie auta nie wymieniam odrazu całego a nie jestem pewien jaki zajzajer wlany. A jeżeli niewiadomy płyn ma turlikac się zima to odsysam nawet i uzupełniam literkiem koncentratu- przynajmniej wiem że nie będzie algidy. Jak na razie przez kilkanaście różnych aut nie mogę narzekać.

Nie korci Cię ustalić którędy ubywa płynu?

Korzystając ze wątek mocno ogólny to się pochwalę- wolnyssak 2.0 SOHC 170 kkm z elpegiem i za ostatnie 10kkm lyknal... ponizej setki oleum czyli margines błędu!:-D

Brawo mój subcio!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a do tego mieszalny że wszystkim.

 

nie powielaj tego marketingowego sloganu bezmyślnie! Prestone jest tak samo mieszalny jak każdy płyn chłodniczy, zawsze podstawą wyjściową jest baza płynów.

Jeżeli bazą mieszanych płynów jest glikol etylenowy to etykietki nie mają znaczenia. Inna sprawa, że mieszanie płynów to ostateczność i nie powinno się tego robić, a jeżeli już się zdarzy to taką mieszankę najlepiej wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a do tego mieszalny że wszystkim.

 

nie powielaj tego marketingowego sloganu bezmyślnie! Prestone jest tak samo mieszalny jak każdy płyn chłodniczy, zawsze podstawą wyjściową jest baza płynów.

Jeżeli bazą mieszanych płynów jest glikol etylenowy to etykietki nie mają znaczenia. Inna sprawa, że mieszanie płynów to ostateczność i nie powinno się tego robić, a jeżeli już się zdarzy to taką mieszankę najlepiej wymienić.

 

Kojarzysz jakieś chłodziwo, obecnie w sprzedaży, które nie jest na bazie glikolu? Ja nie aczkolwiek ekspertem nie jestem (a wrecz przeciwnie bo z zawodu filologiem i to włoskim:) ) Natomiast na temat fajnego działania prestona w połączeniu z alu i ew. innymi płynami informację sprzedał mi mocno zaprzyjaźniony (choć ponoć szwagier to nie rodzina:) ) handlowiec z branży który przez ostatnich 15 lat wyrobił sobie zdanie słuchając opinii bardzo wielu mechaników - od garażowych oszołomów po naprawdę cudotwórców. Oczywiście mieszanki płynów nie powinno się traktować jako docelowego stanu (nie wiem jak guma by zniosła?) ale na pare kkm to chyba nic moim zdaniem się nie stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzysz jakieś chłodziwo, obecnie w sprzedaży, które nie jest na bazie glikolu?

 

Naturalnie. Któreś borygo jest na glikolu propylenowym i radzę nie dolewać do tego płynu na bazie glikolu etylenowego (bez względu na to czy będzie to mono- czy poli-).

 

 

 

Natomiast na temat fajnego działania prestona w połączeniu z alu i ew. innymi płynami informację sprzedał mi mocno zaprzyjaźniony (choć ponoć szwagier to nie rodzina:) ) handlowiec z branży który przez ostatnich 15 lat wyrobił sobie zdanie słuchając opinii bardzo wielu mechaników - od garażowych oszołomów po naprawdę cudotwórców.

 

Prestone to bdb płyn i sam go stosuję od lat. Pamiętam jak na początku jego wprowadzania, można było 4l bańkę kupić za 20,- ;) To były fajne czasy.

 

 

 

Oczywiście mieszanki płynów nie powinno się traktować jako docelowego stanu (nie wiem jak guma by zniosła?) ale na pare kkm to chyba nic moim zdaniem się nie stanie.

 

Na parę setek, awaryjnie na dojazd i wymiana na jednolity płyn. Problemem mieszania nie jest baza tylko dodatki, których nikt nie podaje, a one nie muszą być ze sobą kompatybilne. Niektóre dodatki działają w określonym pH i dolewka płynu i skrajnie innym pH może, w efekcie, stworzyć substancję bardziej agresywną niż ochronną.

Glikol etylenowy jest generalnie specyficzny, bo jego temp zamarzania jest odwrotnie zależna od rozcieńczenia - tzn przy zbyt małym rozcieńczeniu zamarznie szybciej niż przy prawidłowym (oczywiście zbyt duże rozcieńczenie też nie jest wskazane). Dlatego dolewanie koncentratu też powinno się robić z głową.

Ostatnio w rodzinie miałem przypadek właśnie takiej dolewki na pałę i galareta w układzie... skończyło się na płukaniu, wymianie UPG i planowaniu głowicy.

Edytowane przez ozarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kojarzysz jakieś chłodziwo, obecnie w sprzedaży, które nie jest na bazie glikolu?

Naturalnie. Któreś borygo jest na glikolu propylenowym i radzę nie dolewać do tego płynu na bazie glikolu etylenowego (bez względu na to czy będzie to mono- czy poli-).

 

 

Natomiast na temat fajnego działania prestona w połączeniu z alu i ew. innymi płynami informację sprzedał mi mocno zaprzyjaźniony (choć ponoć szwagier to nie rodzina:) ) handlowiec z branży który przez ostatnich 15 lat wyrobił sobie zdanie słuchając opinii bardzo wielu mechaników - od garażowych oszołomów po naprawdę cudotwórców.

Prestone to bdb płyn i sam go stosuję od lat. Pamiętam jak na początku jego wprowadzania, można było 4l bańkę kupić za 20,- ;) To były fajne czasy.

 

 

Oczywiście mieszanki płynów nie powinno się traktować jako docelowego stanu (nie wiem jak guma by zniosła?) ale na pare kkm to chyba nic moim zdaniem się nie stanie.

Na parę setek, awaryjnie na dojazd i wymiana na jednolity płyn. Problemem mieszania nie jest baza tylko dodatki, których nikt nie podaje, a one nie muszą być ze sobą kompatybilne. Niektóre dodatki działają w określonym pH i dolewka płynu i skrajnie innym pH może, w efekcie, stworzyć substancję bardziej agresywną niż ochronną.

Glikol etylenowy jest generalnie specyficzny, bo jego temp zamarzania jest odwrotnie zależna od rozcieńczenia - tzn przy zbyt małym rozcieńczeniu zamarznie szybciej niż przy prawidłowym (oczywiście zbyt duże rozcieńczenie też nie jest wskazane). Dlatego dolewanie koncentratu też powinno się robić z głową.

Ostatnio w rodzinie miałem przypadek właśnie takiej dolewki na pałę i galareta w układzie... skończyło się na płukaniu, wymianie UPG i planowaniu głowicy.

Uuuu kolego! Całkiem serio chylę czoła bo wiedza duża i rzeczowa! Klocil napewno się z Tobą a wręcz przeciwnie - wyciągał wnioski i się edukowal (i może czasem strugal cwaniaka przed innymi jaki to że mnie mechanior). Ja jestem tylko praktykiem któremu jeszcze żadne auto nie wybuchlo:-) Naprawdę dzięki bo człowiek uczy się całe życie.

Czyli muszę u siebie do "to do listy" dodać wymianę płynu!

Edytowane przez recki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na parę setek, awaryjnie na dojazd i wymiana na jednolity płyn

 

No nie załamuj mnie ;) A ja do innego auta dolewam sobie Prestona chyba już ze 2 lata. Aczkolwiek mam tam silnik "czołgowy" :D (2.7 zizel mercedesa). A tutaj np. http://forum.subaru.pl/index.php?/topic/89773-plyn-ch%C5%82odniczy/ chłopaki nie mają żadnych zastrzeżeń do Prestona, i to w Imprezie ...

 

 

 

 

Czyli muszę u siebie do "to do listy" dodać wymianę płynu!

 

No w zasadzie to nie problem, poza jednym małym zapisem w manualu:

 

subaru-cool-cond.jpg

 

Ktoś wie co to jest ten "Subaru conditioner"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na parę setek, awaryjnie na dojazd i wymiana na jednolity płyn

No nie załamuj mnie ;) A ja do innego auta dolewam sobie Prestona chyba już ze 2 lata. Aczkolwiek mam tam silnik "czołgowy" :D (2.7 zizel mercedesa). A tutaj np. http://forum.subaru.pl/index.php?/topic/89773-plyn-ch%C5%82odniczy/ chłopaki nie mają żadnych zastrzeżeń do Prestona, i to w Imprezie ...

 

Czyli muszę u siebie do "to do listy" dodać wymianę płynu!

No w zasadzie to nie problem, poza jednym małym zapisem w manualu:

 

subaru-cool-cond.jpg

 

Ktoś wie co to jest ten "Subaru conditioner"?

Ja znam tylko hair conditioneer który powoduje że włosy są puszyste po użyciu. Idąc tym tropem, może subaru zrobi się puszyste?

Napewno jakiś rodzaj uszlachetniacza (pewnie do alu elementów) tylko co on daje? Albo inaczej- co daje jak się go nie daje? Jak ktoś ustali "po wiela" ta odżywka to może też odzywie mojego? Choć na forum jeszcze się z tym specyfikiem nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No nie załamuj mnie ;) A ja do innego auta dolewam sobie Prestona chyba już ze 2 lata. Aczkolwiek mam tam silnik "czołgowy" :D (2.7 zizel mercedesa). A tutaj np. http://forum.subaru....lyn-chłodniczy/ chłopaki nie mają żadnych zastrzeżeń do Prestona, i to w Imprezie ...

 

nie mam zamiaru Cię załamywać. Dolewać sobie możesz jak tylko trzymasz się w obrębie jednej bazy płynów. Nie licz tylko na działanie dodatków i inhibitorów korozji w takiej mieszaninie.

Powtórzę to samo co wyżej napisałem - o ile bazy płynów mogą być mieszalne o tyle dodatków nie znamy i nie da się stwierdzić czy są ze sobą kompatybilne pomiędzy mieszanymi, różnymi, płynami. Można spokojnie przyjąć, że nie są bo nie wydaje mi się żeby każdy przed mieszaniem różnych płynów wyciągał z kieszeni papierek do sprawdzenia pH ;)

 

Prestona sam używam więc nic do niego nie mam, to jest dobry płyn za przyzwoitą kasę. Do tego ma jaskrawy kolor więc łatwo go ewentualnie dostrzec nawet przy małych nieszczelnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prestone to bdb płyn i sam go stosuję od lat. Pamiętam jak na początku jego wprowadzania, można było 4l bańkę kupić za 20,- ;) To były fajne czasy.

 

Btw - właśnie zakupiłem w Kauflandzie za niespełna 12 zł :)))

Wyprzedaż 75%

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...