Jump to content
GregorBa

cham na drodze

Recommended Posts

13 godzin temu, Kambol napisał:

Przejście wygląda na zlikwidowane, ale nie umniejsza to "miszczowi".

Przejście może i tak ale pas ruchu na, który stoi przyczepka chyba istnieje :D 

O przyczepce zapomniał, a stanął za znakim P.:D

Kolega zapomniał o boksie na dachu i próbował wjechać na podziemny parking. Czasem robimy coś głupiego ze zmęczenia.... Choć niektórzy po prostu nie powinni jeździć.

Na dystansie kilometra , dwóch ułanów z nieprzeciętną fantazją ale z brakiem wyobraźni...

19 godzin temu, pumex1 napisał:

W tym artykule jest merytoryczny błąd , bo według obecnego stylu jeżdżenia na autostradach to co 5 wypadek jest z innego powodu niż nie zachowanie odległości. A te 4 to brak zachowania odstępu.

19 godzin temu, pumex1 napisał:

Niestety - "glonojad" to na naszych autostradach to istna plaga...

Generalnie wprowadzenie w życie przepisów obligujących do zachowania bezpiecznego odstępu ( z dokładnie określonym minimum !)  jest pilnie potrzebne. Natomiast zasada 3 sekund jest - moim zdaniem bzdurą.

Przyczyna - przepisy określające minimalny odstęp już istnieją w innych krajach i spełniają swoją rolę.

Zasadniczo są stosowane dwie zasady alternatywnie :

1. zasada "połowa szybkościomierza";

2. zasada 2 sekund.

Ta pierwsza jest obligatoryjna w Niemczech ( i monitorowana na autostradach ).

Okazała się w praktyce wystarczająca, a jednocześnie akceptowalna dla kierowców.

Przytoczmy wartości faktyczne go odstępu dla dopuszczalnej na naszych autostradach prędkości 140 km/godz ( = 38,9 m/s):

- zasada 1 - 70m

- zasada 2 - 77,8m

- zasada 3 sekund - 116,7 m

Przy stosowaniu zasady 3 będziemy mieli do czynienia z permanentnym wyprzedzaniem prawą stroną.

Co bardziej krewki "kierowca" może wręcz po wyprzedzeniu chcieć "ukarać" zajmującego lewy pas hamowaniem mu przed maską ( wystarczająco dużo jest takich filmików w necie ).

Typowy polski kierowca jest przekonany, że jego czas reakcji to ok 0,5s. O ile więc 2 s będą jeszcze akceptowalne ( bo czas reakcji układu itp), to 3s dla ponad 90% kierowców - nie.

Gdy jakieś przepisy wymyślają sobie urzędnicy za biurkiem nie posiadający doświadczenia praktycznego, wychodzą buble. Zamiast pomagać - szkodzą. Bo przepis, którego ( prawie ) nikt się nie trzyma zmniejsza i tak już male zaufanie do ustawodawcy.

A wobec braku systemów kontrolujących odstęp taki przepis, nie akceptowany przez kierowców, będzie przepisem martwym.

Pozdrowienia

• Upvote 3

Nawet te 50 metrów by poprawiło statystyki  a często jeżdżąc do warszawy widzę jak odstępy są w przedziale 15 -10 metrów a  podczas wyprzedzania tira  to nawet 5 aut się mieści na długość tira  na tym lewym pasie z odstępami metrowymi :evil:

13 minut temu, ipsx82 napisał:

a  podczas wyprzedzania tira  to nawet 5 aut się mieści na długość tira  na tym lewym pasie z odstępami metrowymi :evil:

5x + 4*1m = 16,5m co daje nam, że długość auta w takiej konfiguracji to 2,5m. Czyli w teorii można się zgodzić jak te auta to pierwsza generacja Smarta :D

• Haha 2

Ahhhh wyłazi z Ciebie te Krakowskie szczególstwo do jednego grosza :mrgreen:

• Haha 1

Polacy nie muszą zachowywać odpowiednich odstępów - jesteśmy lepszymi kierowcami :upside-down-face_1f643-small:

A tak serio to jazda na zderzaku już mocno się zagnieździła w głowach. Ile było odcinków Jedź Bezpiecznie na temat bezpiecznego odstępu gdzie w komentarzach jechali po Panu Marku, że jest zawalidrogą...

29 minut temu, aflinta napisał:

5x + 4*1m = 16,5m co daje nam, że długość auta w takiej konfiguracji to 2,5m. Czyli w teorii można się zgodzić jak te auta to pierwsza generacja Smarta :D

Jak już wyliczać to wyliczać maksymalny dopuszczony w Polsce który wynosi 18,75 m co daje nam 3 podstawowe auta floty krawiaciarskiej (focus , octawia , auris ) 4,15 + 5,3 + 4,27 + 3 metry pomiędzy  nimi   daje 16,72 + 2 metry pomiędzy kolejnymi autami co daje 18,72 cm i zostaje nam 3 cm czyli po 1,5 cm zderzaka przedniego i tylnego które wyprzedzają tego tira, mieści się 5 aut ? mieści , zatem dziękuje za uwagę :biglol:

Edited by ipsx82

Godzinę temu, Dyrekcja napisał:

Ta pierwsza jest obligatoryjna w Niemczech ( i monitorowana na autostradach ).

a z ciekawości - jakieś odcinkowe pomiary? czy po prostu patrole drogowe na to zwracają uwagę?

25 minut temu, pumex1 napisał:

a z ciekawości - jakieś odcinkowe pomiary? czy po prostu patrole drogowe na to zwracają uwagę?

Kamery na wiaduktach.

• Upvote 1

26 minut temu, ipsx82 napisał:

Jak już wyliczać to wyliczać maksymalny dopuszczony w Polsce który wynosi 18,75 m

Pociąg drogowy ma 18,35 z tego co znalazłem. Ciągnik siodłowy z naczepą (niepoprawnie nazywany u nas zwyczajowo TIR) 16,5m.

11 minut temu, aflinta napisał:

Pociąg drogowy ma 18,35 z tego co znalazłem. Ciągnik siodłowy z naczepą (niepoprawnie nazywany u nas zwyczajowo TIR) 16,5m.

http://www.strychalski.eu/warto_wiedziec,biblioteka_kierowcy_zawodowego,porady_praktyka,dopuszczalne_wymiary_i_masy_pojazdow.html

Swoją drogą to jestem zwolennikiem hasła "TIRy na tory". Wszystko co leci tranzytem - na lory i tyle. Wiem, że lobby biznesowo-autostradowe to będzie blokować za wszelką cenę, ale czasem mam wrażenie, że jadąc na trasie oglądam "Konwój". 

51 minut temu, pumex1 napisał:

Na autostradzie w Bawarii widziałem system kamer (ruchome, co kilka km, bardzo dobrze widać, że za niektórymi samochodami się "oglądają"), z ciekawości sprawdziłem, zajmują się TYLKO wyłapywaniem kierowców nie zachowujących odstępów.

• Upvote 1

Moje są  mojsze bo aktualniejsze :yahoo:

3 godziny temu, pumex1 napisał:

a z ciekawości - jakieś odcinkowe pomiary?

Na bardzo wielu wiaduktach nad autostradą kamery z pomiarem prędkości i odległości. Gdy algorytm przekroczony otrzymuje się sympatyczną pocztę z "prośbą" o uiszczenie :)

Oczywiście podane są czas i miejsce akcji oraz wskazany jest rodzaj przewinienia tudzież klasyfikacja tabelce mandatów.

2 minuty temu, Dyrekcja napisał:

Oczywiście podane są czas i miejsce akcji oraz wskazany jest rodzaj przewinienia tudzież klasyfikacja tabelce mandatów.

To jeszcze jedno pytanie - czy mandat rośnie wraz z mniejszą odległością?

Na AOW mają wprowadzić odcinkowe pomiary od marca,bardzo słusznie! Jadąc rano do pracy czasem boję się tamtędy jechać gdy na lewym pasie spychają się auta mrugając na siebie kiedy jeden jedzie 190 a drugi 210 bo się spieszą do pracy.

Obwodnica jest długa a wszystkie te rajdy odbywają się na odcinku Wrocław Stadion do Wrocław Zachód gdzie jest wjazd na A4.

Godzinę temu, pumex1 napisał:

Tak.

Godzinę temu, pumex1 napisał:

Nie uważałeś na lekcji w czasie Subariady West :P

@Dyrekcja nam to wszystko mówił :)

41 minut temu, Aga napisał:

Nie uważałeś na lekcji w czasie Subariady West :P

Ja uważałem ;) Jako jedyny mandatu nie dostałem ;)