Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Wędzarnia będzie około 75 x 75 x 120 dach skośny z tyłu wędzarni u szczytu  3 x f 15 otwory z zasuwaną regulacją  ujścia dymu. Chyba zastosuje deski podłogowe 2,8 cm a narożniki z kantówek 7 cm.  A rura będzie regulowaną mieć długość bo często podpiekam polędwiczki by ich nie parzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się na cegłę nie obrażał. Ma chyba więcej zalet. Wędzenie na ciepło, "dopiekanie"... Drewniana na zewnątrz z możliwością zaimpregnowania tylko olejem/ogniem to słaba perspektywa. pióro wpust niekoniecznie, szukałbym dębiny.

 

Kiedyś zamarzył mi się ul-barć z wydrążonego pnia. Kolega znalazł taką rurę, wypróchniałego świerka. Zrobiłem ten ul, a on z trochę dłuższego (120cm?) komorę wędzarki. Jedno i drugie kilka lat i ma się dobrze, nawet kora nie oblazła1124.jpg.c01ae4d889eaf7a5d6f489cbbbe42667.jpg. Wędzarnia ładowana od góry.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ok, to rozwaliło mi banię :0

 

A czeka mnie zaraz budowanie tarasu z zadaszeniem i jak zwykle są 2 opcje: na szybkości czyli wkręty łączniki itd. lub tak jak trzeba czyli łączenia ciesielskie. Acz jeszcze pamiętam te bąble na dłoniach od struga ręcznej piły, i dłut, kiedy stwierdziłem że półki do piwnicy zrobię jak należy :) Hmm.. trzeba to jeszcze pokontenplować.

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. :)

Planuję zrobić adaptacje strychu/poddasza w domku jednorodzinnym i szukam kogoś sprawdzonego od projektu i/lub wykonania z okolic Wrocławia. Mam tam dach dwuspadowy, niecałe 70 m powierzchni, wysoki strop z widocznymi belkami i planuje zrobić studio z otwartą kuchnią, sypialnie i łazienkę. Jeśli znacie kogoś godnego polecenia, sprawdzonego w praktyce i najlepiej w podobnych aranżacjach poddasza do dajcie proszę znać tu w wątku lub na priv. 

Dzięki i pozdrawiam. :hi:

Edytowane przez Michał W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Michał W. napisał(a):

Witajcie. :)

Planuję zrobić adaptacje strychu/poddasza w domku jednorodzinnym i szukam kogoś sprawdzonego od projektu i/lub wykonania z okolic Wrocławia. Mam tam dach dwuspadowy, niecałe 70 m powierzchni, wysoki strop z widocznymi belkami i planuje zrobić studio z otwartą kuchnią, sypialnie i łazienkę. Jeśli znacie kogoś godnego polecenia, sprawdzonego w praktyce i najlepiej w podobnych aranżacjach poddasza do dajcie proszę znać tu w wątku lub na priv. 

Dzięki i pozdrawiam. 

Poddasze to zawsze problem z izolacją, mam ten problem u siebie.
Byłem świadomy więc dałem kupę wełny a i tak w lato gorąco a w zimę ciężko dogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Temat tak prosty iz na forum Murator zostal zignorowany :(

Otoz chodzi o dom jednorodzinny, remontowany w latach 60.

Na pietrze skosy od wysokosci 120 cm nad podloga, pod katem 45 stopni. Strych ma w srodku ok. 200 cm wysokosci i tylko skosy. Na strychu fachowiec zaizolowal dach od szpicu do podlogi welna mineralna. Ale skosy na pietrze maja pustke, natomiast dach od podlogi strychu nie jest przewietrzany, miedzy krokwiami jest welna mineralna. Chyba lepiej byloby ulozyc welne na podlodze strychu, tylko jak? Upychac pod deski podlogi? Polozyc jakies belki, miedzy nie izolacje i na to deski lun plyty? W kazdym razie to by przywrocilo wentylacje dachu. Obecnie skosy na poddaszu sa gorace w upaly i lodowate w zimie (brak przeplywu powietrza/wentylacji).

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, markos007 napisał(a):

szukam jakiegoś węża ogrodowego 20m, chce kupić raz i mieć spokój, a nie wymieniać po sezonie. Może ktoś coś może polecić? Gardena? czy może coś polski Cellfast można trafić dobry jakościowo?

Przy domu używam Cellfast Hobby taki.

https://allegro.pl/oferta/waz-ogrodowy-3-4-25m-6-warstwowy-30-bar-cellfast-10578607622?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrod_pla_pmax&ev_campaign_id=17967348638&gclid=CjwKCAjwhJukBhBPEiwAniIcNVA64ZH-aAHoWMjNJmv-nZHgb6rBTatBfCiH6nWXKRe0qOc2TnpdCRoCDvQQAvD_BwE

 

Już ze 4 lata i tylko końcówki wymieniam czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, markos007 napisał(a):

szukam jakiegoś węża ogrodowego 20m, chce kupić raz i mieć spokój, a nie wymieniać po sezonie. Może ktoś coś może polecić? Gardena? czy może coś polski Cellfast można trafić dobry jakościowo?

Mnie gardena „komfort flex” służy od 4 lat i nic nie muszę, jest luz.

;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10 lat używam BRADAS - czarny, 3/4" - przez te 10 lat uszkodziłem go w 2 lub 3 miejcach na długości węża 50m. Głównie przez to że zwijałem go zaginając i tak zostawiałem na zimnie (jesień), jeździłem po nim autem etc. Uważam, że to b. dobry wąż. Mam też jakieś Cellfasty kilkuletnie i mimo, że funkcjonują w odcinkach 15m to są podziurawione w kilku miejscach. Do tego sa dużo sztywniejsze nawet po nagrzaniu na słońcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od 3 lat Gardena Roll-Up XL.

Najfajniejszy opcja to oczywiście zwijanie automatyczne ale także, obudowa na wąż, która chroni przed czynnikami atmosferycznymi.  Wcześniej miałem też Gardenę ale na „zwykłym” bębnie to po 5 latach waż zaczął przeciekać w kilku miejscach, chociaż na zimę zawsze chowałem go do garażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wężach się nie znam, ale z mojej strony mogę polecić pistolet ogrodowy. Na przestrzeni lat miałem "przyjemność" wytestować różnych firm plastikowe. Żaden dłużej niż sezon nie wytrzymał, a to zaczął przeciekać a to się coś połamało a to mrozek łapnął i wybuchł. Ostatnio moje modły zostały wysłuchane i ktoś wreszcie zrobił metalowy nabyłem celfasta,  ale idzie to pod innymi markami np. gardena czy yato. Tak czy siak wszystko to ten sam produkt chiński z mosiądzu. Elegancko działa, można w rękawiczkach operować bo ani kropli nie uroni. Mam nadzieję że tym razem na długo wystarczy.

Screenshot_20230613_134824_Brave.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2023 o 18:22, Legacy96 napisał(a):

Witam,

Temat tak prosty iz na forum Murator zostal zignorowany :(

Otoz chodzi o dom jednorodzinny, remontowany w latach 60.

Na pietrze skosy od wysokosci 120 cm nad podloga, pod katem 45 stopni. Strych ma w srodku ok. 200 cm wysokosci i tylko skosy. Na strychu fachowiec zaizolowal dach od szpicu do podlogi welna mineralna. Ale skosy na pietrze maja pustke, natomiast dach od podlogi strychu nie jest przewietrzany, miedzy krokwiami jest welna mineralna. Chyba lepiej byloby ulozyc welne na podlodze strychu, tylko jak? Upychac pod deski podlogi? Polozyc jakies belki, miedzy nie izolacje i na to deski lun plyty? W kazdym razie to by przywrocilo wentylacje dachu. Obecnie skosy na poddaszu sa gorace w upaly i lodowate w zimie (brak przeplywu powietrza/wentylacji).

Pozdrawiam

Andrzej

Pustke znaczy szczelina wentylacyjna? Jak rozumiem, na strychu takowej brak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, bast napisał(a):

Ja chyba nie rozumiem tego układu.

Poddasze w tym opisie to jest strych, czy piętro?
Skosy na piętrze mają pustkę, czyli są nieocieplone?

No właśnie też mam zagwozdkę z interpretacją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2023 o 22:02, bast napisał(a):

Ja chyba nie rozumiem tego układu.

Poddasze w tym opisie to jest strych, czy piętro?
Skosy na piętrze mają pustkę, czyli są nieocieplone?

Dokladnie tak. Pietro ze skosami jest nad parterem, a strych nad pietrem. Strych nie ma wentylacji, mozna otworzyc okienko, a na szczycie sa wentylowane dachowki, ale ponizej jest folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam nadzieję,  że to dobre miejsce żeby zadać to pytanie chociaż … może jednak trochę wspólnego z domkiem ma ;) 

 

Moja ciocia miała internet w domu z PLUSA za pośrednictwem takiego modemu i takiej anteny jak na zdjęciach. Nestety skończyła jej się umowa, karta SIM która siedziała w tym modemie nie jest już jest obsługiwana, wiec modem do wyrzucenia, Internetu brak, wydaje się, ze trzeba kupić nowy sprzęt - antenę / modem/ router WiFi , ale kompletnie nie mam pojęcia jaki… 

 

Tam gdzie ciotka mieszka zasięg jest bardzo kiepski, a ze wszystkich operatorów jako tako działa PLUS. 

Czy możecie polecić najlepsze rozwiązanie sprzętowe ? 

Jaka antena, jaki modem na kartę SIM ? 
 

9F5FE2C8-2983-4FAF-AB29-0BB3F275731D.jpeg

89FFEA7A-2089-44B3-AC89-E740FFC3B4AD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus mi dał kiedyś internet domowy z routerem do przetestowania na 2 tygodnie. Router był na raty do rachunku albo dzierżawa. Nie pamiętam. Model zasugerował sprzedawca, "najlepszy na słabe warunki". Chodził najgorzej, oddałem, rozwiązałem umowę prawie bez zgrzytów.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, BiP napisał(a):

Plus mi dał kiedyś internet domowy z routerem do przetestowania na 2 tygodnie. Router był na raty do rachunku albo dzierżawa. Nie pamiętam. Model zasugerował sprzedawca, "najlepszy na słabe warunki". Chodził najgorzej, oddałem, rozwiązałem umowę prawie bez zgrzytów.


i oto właśnie jest pytanie  - jaką antenę wybrać do słabych warunków … :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Blixten napisał(a):

i oto właśnie jest pytanie  - jaką antenę wybrać do słabych warunków … :unsure:

 

Jakiś router od Huawei, używałem przez lata B525 i bardzo dobrze się sprawował, poprzednie wersje też. Do tego antena zewnętrzna, najlepiej dobrana pod kątem dostępnego pasma - można sprawdzić, jakie są nadajniki w okolicy i pod tym kątem szukać  

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...