Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, markos007 napisał:

rozglądam się za jakimś systemem monitoringu na zewnątrz na 5 kamer + rejestrator + dysk. Mam puszczoną skrętke kat. 5e. Może ktoś może coś polecić?

Podobno są na rynku kamery, które wykrywają osobę, kamera za nią podąża i jak straci obiekt z widzenia to wraca do pierwotnego zadanego położenia.

Podbijam bo sam niedługo będę chciał coś zakupic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, radekk napisał:

 

jaki pisałem tego posta to o tym samym pomysłem. Nie wiem jaka jest geneza tych schodów, ale może moje dzieło zostało zauważone przez kogoś i kiedy wpadli na pomysł postawienia czegoś, ów osoba zainspirowana moją budowlą rzuciła pomysł: dawno, dawno temu widziałem taką budowlę, może yebniemy po prostu schody donikąd:mrgreen:

Ja chyba wiem :)

 

 

FB_IMG_1653106707205.jpg

  • Super! 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozglądam się za jakimś systemem monitoringu na zewnątrz na 5 kamer + rejestrator + dysk. Mam puszczoną skrętke kat. 5e. Może ktoś może coś polecić?
Podobno są na rynku kamery, które wykrywają osobę, kamera za nią podąża i jak straci obiekt z widzenia to wraca do pierwotnego zadanego położenia.
Mam na razie 1szt EZVIZ, ten model ruchomy nie jest, ale i tak pozwala mi sprawdzać kiedy jakąś ekipa wpada na budowę od generalnego wykonawcy.
Maja wersję ruchome, ale nie wiem czy mają śledzenie obiektu.
Rejestratory też mają swoje.
Marka raczej budżetowo droższa.
Lepsze to HiVision chyba ten sam producent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2022 o 21:18, carfit napisał:

Mam pianę 20cm strop i dach ( nie użytkowy ) nie widzę lepiej, wiem ile sąsiedzi płacą za gaz, wiem ile ja, naprawdę warto i jestem mega zadowolony. 

odkopię temat :D pamiętasz jakiego producenta pianę aplikowałeś i może masz kontakt do ekipy? Może akurat ogarniają większa część kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2022 o 00:05, skwaro napisał:

Bawił się ktoś może w integrację Hormann Supramatic i Gerda Tedee z jakimś systemem SmartHome?

Sam sobie odpowiem dla potomnych, Gerda bez problemu, Hormann wymaga dodatkowego modułu. 

 

A tymczasem plac zabaw dla dużych chłopców nabiera kształtu :)

20220602_154353.jpg

  • Super! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cewie napisał:

Nie widzę kanału na tym placu zabaw.:)

Ale za to ma 5m wysokości, w wiadomym celu. A ta poprzeczna belka od bramy garażowej zniknie, żeby było łatwiej podnosić auto :)

  • Super! 3
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje niebawem kupić jakiś nieduży domek we Wrocławiu i ze względu na ograniczony budżet oraz konkretną dzielnicę przeglądam głównie oferty "bliźniaków" i szeregówek z lat osiemdziesiątych. Większość z tych na które mnie stać wymagają trochę lub sporo prac remontowych na co w jakimś stopniu jestem przygotowany ale obawiam się, że mógłbym wpakować się w zakup domu z poważniejszymi problemami, których przed zakupem nie wychwycę. Mam pytanie czy znacie jakiś rzetelnych rzeczoznawców budowlanych lub firmy robiące kompleksowe remonty i potrafiące po przeglądzie takiego domu ocenić zakres wymaganych prac i określic ich orientacyjne koszty?

(najlepiej z Wrocławia lub regionu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Michał W. napisał:

Planuje niebawem kupić jakiś nieduży domek we Wrocławiu i ze względu na ograniczony budżet oraz konkretną dzielnicę przeglądam głównie oferty "bliźniaków" i szeregówek z lat osiemdziesiątych. Większość z tych na które mnie stać wymagają trochę lub sporo prac remontowych na co w jakimś stopniu jestem przygotowany ale obawiam się, że mógłbym wpakować się w zakup domu z poważniejszymi problemami, których przed zakupem nie wychwycę. Mam pytanie czy znacie jakiś rzetelnych rzeczoznawców budowlanych lub firmy robiące kompleksowe remonty i potrafiące po przeglądzie takiego domu ocenić zakres wymaganych prac i określic ich orientacyjne koszty?

(najlepiej z Wrocławia lub regionu)

 

Co tak skromnie? We Wrocławiu jeszcze jest sporo okazałych domów, niejeden do remontu za to w świetnym miejscu. Można się wspomóc kredytem bo podobno w bankach jest panika z powodu załamania się sprzedaży kredytów hipotecznych. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 20:00, Michał W. napisał:

Planuje niebawem kupić jakiś nieduży domek we Wrocławiu i ze względu na ograniczony budżet oraz konkretną dzielnicę przeglądam głównie oferty "bliźniaków" i szeregówek z lat osiemdziesiątych.

 

Kilka lat temu też wpadłem na taki pomysł. Jednak po obejrzeniu 3-4 domów okazało się, że to słaba koncepcja. Te domy miały fajne lokalizacje, ale technicznie to zapuszczone brudne rudery. Zaprojektowane wg innych standardów. Z bezsensownym układem pomieszczeń, typu przechodnie pokoje. Remont wymagałby zrycia wszystkiego do golych murów i zrobienie wszystkiego od początku. Z instalacjami włącznie. Odpuściłem temat i kupiłem dom dociągnięty przez własciciela do stanu deweloperskiego. Potem skończyła mu się kasa i wpadł w problemy z bankiem. Transakcja win-win. Ja mam fajny dom wykończony i urządzony "po mojemu", a on rozliczył się z bankiem, dolożył zaskórniaki i wybudował nieco mniejszy budynek kawałek dalej. Dziś też już mieszka. W obecnej sytuacji takich niedokończonych inwestycji będzie coraz więcej. Jesli masz kasę i nerwy żeby to dokończyć, to chyba najlepsza opcja. Przynajmniej wiesz co jest do zrobienia. A w takim domu po dziadkach, to niespodzianka kryje niespodziankę. Dobrą ekipę też łatwiej ściągnąć na nową inwestycję, niż do remontu rudery. 

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 20:00, Michał W. napisał:

Planuje niebawem kupić jakiś nieduży domek we Wrocławiu i ze względu na ograniczony budżet oraz konkretną dzielnicę przeglądam głównie oferty "bliźniaków" i szeregówek z lat osiemdziesiątych. Większość z tych na które mnie stać wymagają trochę lub sporo prac remontowych na co w jakimś stopniu jestem przygotowany ale obawiam się, że mógłbym wpakować się w zakup domu z poważniejszymi problemami, których przed zakupem nie wychwycę. Mam pytanie czy znacie jakiś rzetelnych rzeczoznawców budowlanych lub firmy robiące kompleksowe remonty i potrafiące po przeglądzie takiego domu ocenić zakres wymaganych prac i określic ich orientacyjne koszty?

(najlepiej z Wrocławia lub regionu)

 

 

Zainspirowany świetnie odremontowaną kostką w mojej dzielnicy również oglądałem domy pod takie rozwiązanie.

Jednak moje doświadczenie po kilku wizytach jest takie jak u Chudy_B - tu nie ma co analizować, trzeba liczyć wyprucie wszystkiego do gołych murów, nowe instalacje (bo można trafic alu/2zyły/TNC, ogrzewanie wunglem lub nieefektywnym kotłem), tynki (gk, bo sciany krzywe), jastrychy, odwodnienie dookoła (Wrocław....), remont dachu i wymianę okien. No i zapas na to, że materiał ścian w takich domach to często to co się trafiło i w ramach re-aranżacji wnętrza jakiś słup trzeba będzie dostawić i czort wie co jeszcze, czego nie przewidywałem w tym czasie:)

 

Wiec koszty remontu liczyłbym jak budowę nowego domu, dążąc do odpowiedzi na pytanie. Oszczędności z braku murowania skonsumuje rozbiórka.

Opcja -> tu wkleję gk, a tu wymienię umywalkę, przynajmniej wg. moich wymagań, nie wchodziła w grę. A wymagań jakichś kosmicznych nie mam.

 

Te domy mają 40 lat i budowane były w średnim okresie... 

 

Edytowane przez cuban
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chudy_b napisał:

Te domy miały fajne lokalizacje, ale technicznie to zapuszczone brudne rudery. Zaprojektowane wg innych standardów. Z bezsensownym układem pomieszczeń, typu przechodnie pokoje.

 

Jeszcze się czasem potrafi trafić parter z sufitem na 210 cm czy coś w tym stylu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jumpman napisał:

Dzisiaj czytalem ze w nowym systemie regulacji to sie srednio oplaca, jak to jest ?

Tego do końca jeszcze nie wiadomo, bo nie wiesz po ile będzie można sprzedać energię na rynku. Z pewnością nie będzie to tak opłacalne jak stare zasady, ale czy przy obecnych cenach energii nie będzie warto się w to bawić, to bym był ostrożny. Od lipca mniej więcej będzie wiadomo co i jak i wtedy można kalkulować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem pompy ciepła+panele to większego znaczenia nie będzie. Jak podniosą cenę energii, to i podwyższą energię dla "sprzedawców", czyli sumarycznie wyjdziesz pewnie na 0.

Jest pewien scenariusz, gdzie nastąpi uwolnienie cen kwh na zasadach "jak na giełdzie", wtedy najdroższa będzie energia w dzień, a najtańsza w nocy, ale to moim zdaniem, wizja taka sama jak wprowadzenie podatku katastralnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2022 o 23:54, Panbenonium napisał:

Fotowoltanika - czy ktoś rozróżnia rodzaje paneli i które warto brać pod uwagę ?

Mogę się mylić, ale użytkownikowi ta wiedza nie jest potrzebna. Rok temu zrobiłem research, po czym kupiłem to, co zaproponował sprzedawca podpierając się moim rozeznaniem. Ja jestem zadowolony, sąsiad ma inne i też zadowolony itd. Słyszałem jedynie, że polskie maja słabą relację cena/moc, ale to było rok temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Panbenonium napisał:

Pod kątem pompy ciepła+panele to większego znaczenia nie będzie

Znaczenie natomiast kolosalne będzie miała wielkość instalacji, jeżeli ktoś chce zasilać pompę ciepła z paneli to niestety ale trzeba to sporo przewymiarować.

Potwierdzone nie u "sprzedawców-akwizytorów" tylko u kogoś kto zbudował mi kotłownię od zera w trakcie remontu domu i zajmuje się tym na codzień.

Robił komuś instalację typowo pod pompę ciepła i niestety w miesiącach zimowych,wtedy kiedy pompa jest najbardziej obciążona, produkcja prądu nie pokrywa zapotrzebowania i to pomimo sporego przewymiarowania.

Niestety, nie jest tak kolorowo jak zapewniają sprzedawcy paneli.

Moja rada jest taka: sprawdzić jakie mamy lub będziemy mieli roczne zużycie prądu, jeżeli sporo poniżej 5000kWh to średni interes, szczególnie na obecnych zasadach.

To oczywiście moje subiektywne zdanie.

Dużo zależy od stopnia skomplikowania montażu instalacji/miejsca/ekspozycji na słońce.Jezeli są dobre warunki można próbować.

Ja niestety nie mam za wiele miejsca ani na dachu ani na działce więc narazie odpuściłem temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, gourmet napisał:

Mogę się mylić, ale użytkownikowi ta wiedza nie jest potrzebna. Rok temu zrobiłem research, po czym kupiłem to, co zaproponował sprzedawca podpierając się moim rozeznaniem. Ja jestem zadowolony, sąsiad ma inne i też zadowolony itd. Słyszałem jedynie, że polskie maja słabą relację cena/moc, ale to było rok temu.

Użytkownikowi nie, kupującemu tak. Jak to w Polsce, 99% chce Ci sprzedać to co zalega na magazynie, a nie to czego potrzebujesz.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejście do rankingu, ale jedno co bym tu zarzucił, to, że jak coś kupuje firma, to i tak w przypadku fakapu, koszt przerzuca się na ostatecznego klienta, a same panele w mojej opinii nie muszą być zbyt żywotne, żeby było co amortyzować i wrzucać w koszty.
Dla klienta indywidualnego myślę, że pierwsze skrzypce gra efektywność panela i spadek tejże w funkcji czasu. Szwagier in law teraz zakładał jakieś podobno fajne panele albo hjundaja albo samsunga, co w ciągu 20 lat tracą tylko 8% z efektywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...