Skocz do zawartości

cuban

Nowy
  • Postów

    56
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez cuban

  1. Koledze zaraz wyjdzie że najlepiej zacząć mieszkać bez domu w prototypie z kartonu i zobaczyć co pasuje a co nie. Albo zacząć projekt od wyboru modelu telewizora. jasne, będzie super. Ale czy można sobie na to pozwolić? Czasowo i kosztowo? W mojej branży przyjęło się że na projektowo inżynierska część przeznacza się 12% budżetu projektu. To zapewnia zazwyczaj że się zepnie zgodnie z wymaganiami. Tyle że przy budowie domu jednorodzinnego czy nawet zakupie 120kzl czy dzisiaj pewnie więcej na architektów dekoratorów itp itd brzmi dosyć drogo. Ale każdemu wg potrzeb. Ja myślę, ze też można przyjąć zasadę że fakap zawsze jakiś się trafi i nie ma co się przejmować. Każdy tu wypisał swoje błędy, a i tak żyjemy mieszkamy i niektórzy pewnie nawet są zadowoleni:) a że trzeba czasem coś podkuć? był tu gdzieś dobry wątek o narzędziach:)
  2. Ponad to co wyżej: -Zapasowe przewody w strategiczne miejsca, np na poddasze, na przyszłe wydumki typu klima. Jeżeli przepusty nie są łatwe do zrobienia ( czasem ciężko o prosty szacht ze skrzynki elektrycznej) - skrętki w strategiczne miejsca, żeby np podpiąć sterownik kotła czy rekuperatora, nie musieć ganiać co chwila do garażu/na strych/do kotłowni etc. -W ogóle , skrętek duuzo, najlepiej do każdego pomieszczenia np do puszki do łącznika. Jest to tanie, a w przypadku automatyzacji czegokolwiek trochę pomaga. Oczywiście ściągnięte w choinkę do szafy elektrycznej. Edit: tu może nadmienię że to może trochę zależeć od tego czy instalacja elektryczna będzie klasyczna czy sterowana np Ampio czy Wago czy coś tam jeszcze. Ja mam Wago i skrętki są mega przydatne bo można podpiąć co się chce gdzie chce. Np mogę otwierać bramę garażową z kuchni. Jakbym chciał:) apropo, nowoczesne bramy mają wejście na przewód sygnałowy, więc tam też polecam skrętkę pociągnąć. Jeżeli jest garaż. I do drzwi, bo te z pochwytem mają elektrozamki. -Ja robiłem też audio od razu, 2 strefy, stereo i 5.1 Ale to już fanaberia. -Za to odkurzacz centralny przy dzisiejszym dostępie do robotów odkurzających ja odpuściłem, nie żałuję. Nie dają tego za darmo a jak już muszę coś odkurzać to biorę odkurzacz pionowy i poprawiam po robocie. Też kwestia indywidualna. - kabel siłowy do garażu polecam policzyć na ładowanie samochodu, i takie też zrobić przyłącze. W zależności od dystansu może wyjść grubo:) kuchnia indukcyjna też lubi 3f:) Polecam rozmieścić też odpływy w miejscach pralek i innych i dobrze to sobie „na kartonach” przemyśleć. -jedną z lepszych decyzji na tym etapie to było też wyrysowanie zmiękczacza wody, bo się okazało że nie ma tam gniazdka, a potrzeba jest. A za tą poradę z dużą ilością zdjęć tu wyżej, to się należy z 10 podziękowań. Ja mam mało a i tak ratują sprawę wielokrotnie.
  3. Cześć, Czy może ktoś dysponuje jakąś tabelą, podpowiadającą co ile podpierać belki/legary drewniane zależnie od ich rozmiaru? znalazłem troche amerykańskich, ale że tam drewno może inne, to wolałbym cos sprawdzonego w naszych warunkach... zwłaszcza ze dość duże te odległości tam dopuszczają Z góry dziękuje za pomoc. O takie, tylko na nasze warunki:
  4. Zainspirowany świetnie odremontowaną kostką w mojej dzielnicy również oglądałem domy pod takie rozwiązanie. Jednak moje doświadczenie po kilku wizytach jest takie jak u Chudy_B - tu nie ma co analizować, trzeba liczyć wyprucie wszystkiego do gołych murów, nowe instalacje (bo można trafic alu/2zyły/TNC, ogrzewanie wunglem lub nieefektywnym kotłem), tynki (gk, bo sciany krzywe), jastrychy, odwodnienie dookoła (Wrocław....), remont dachu i wymianę okien. No i zapas na to, że materiał ścian w takich domach to często to co się trafiło i w ramach re-aranżacji wnętrza jakiś słup trzeba będzie dostawić i czort wie co jeszcze, czego nie przewidywałem w tym czasie:) Wiec koszty remontu liczyłbym jak budowę nowego domu, dążąc do odpowiedzi na pytanie. Oszczędności z braku murowania skonsumuje rozbiórka. Opcja -> tu wkleję gk, a tu wymienię umywalkę, przynajmniej wg. moich wymagań, nie wchodziła w grę. A wymagań jakichś kosmicznych nie mam. Te domy mają 40 lat i budowane były w średnim okresie...
  5. Panowie, nie stresujcie człowieka wszystkiego i tak samemu nie dopilnujesz, choćbyś był alfą i romeą budowlanki. Na wszystko jest tez kilka sposobów realizacji. Niemniej zgadzam się, że podejscie To droga do wielu problemów. Pierwszy ma interes iść na skróty tak jak to możliwe... a drugi to czasem tylko papiery wypełnia. Trzeba być samemu dociekliwym...
  6. a co to za gaśnica bo ze zdjęcia nie widać a na stronie są płynowe i proszkowe?
  7. A może ktoś techniczne doświadczenie, co ile realnie należy te gaśnice wymieniać/serwisować itp? Również mam 2x ABC 4kg
  8. czy odpowiedzią nie jest stycznik 3f sterowany z czegoś normalnego, plc czy co tam akurat w szafie jest mózgiem?
  9. Jest jeszcze temat układania rur w dużych pomieszczeniach, można strefowo, jak na zdjęciach wyżej, ale można tez ciągnąć dwie czy trzy pętle razem i zawijać je jakby koncentrycznie ( na szkicu dwie pętle, czerwona i zielona). W ten sposób lepiej się reguluje całość bo mniejsze jest ryzyko różnic w temperaturach w strefach pokoju, ale może zejść więcej materiału.
  10. Najczęściej - Szklana kabina prysznicowa bez brodzika. Również nierzadko - Stelaże pod GK (mój casus).
  11. Zrób sobie dużo zdjęć, ja zrobiłem, a i tak udało mi się trafić w rurkę wiertłem:)
  12. z drugiej strony jak dasz sobie raz wejść na głowę to tez się później męczysz:) nie ma dobrych rozwiązań na to, ale może trzeba mu podpowiedzieć żeby na śmieci rzucił takie siatki? Ja coś takiego miałem, coś jak na rusztowania rozciągają żeby młotki nie spadały. Dom stoi pierwszy od wiatru we wsi i problem tym czymś się rozwiązał. Plaster ale może pomoze:)
  13. Wszystko jest palne, kwestia temperatury i ciśnienia:)
  14. To chyba średnie porównanie, bo kluczowa jednak jest postać materiału. Celuloze w postaci belki czterostronnie heblowanej również ciężko spalić. Wg. mojego rozumowania, najważniejsze jest umożliwienie opuszczenia budynku w razie pożaru. a to zapewnia raczej każdy z dopuszczonych materiałów. Największa moja wątpliwość co do celulozy to utrzymanie jej niepalności w czasie eksploatacji, czy za te 20 lat impregnacja się nie ulotni i palność znacząco nie wzrośnie.
  15. PIR = nietanio, ale może w końcowym rozrachunku lepiej to wychodzi. Czas to tez pieniądz:)
  16. Na strop można rozważyć izolacje zasypywana, wełna lub celuloza. szybko się to robi, dzięki czemu robocizna trochę mniej wychodzi. A docieplenie jest dobre, bo to naprawde włazi w zakamarki 1cm. Tylko trzeba dać z 5-10cm więcej bo osiada. Z dachem to jest odwieczny dylemat, każdy chwali swoje, choć wydaje mi się ze ostatecznie piana ma więcej zalet, zwłaszcza szybka aplikacje. Niemniej jednak będę się decydował na wełnę, bo choć po 15-20 latach w miejscach zawilgoconych ta wełna już nie będzie działać, to jest łatwa w wymianie, a skrobać te pianę to dziękuję bardzo. Chemiczne usuwanie ze nie byłoby pewnie bez szkody dla konstrukcji dachu.
  17. Utrata węchu? Ostatnio w rodzinnej miejscowości (uzdrowisko) jak wyszedłem z psem to miałem wrażenie ze palenie byłoby zdrowsze dla płuc, bo przynajmniej filtr jest w fajce...
  18. Knipeksy, tak jak pisałem, zaspokoiły mnie. Mam takie same jak polecane tu Magnussony tylko z lidla do porównania i knipeks robi robote znacznie lepiej. Moze przede wszystkim przyjemniej. Takie mam wrazenie po 3 tygodniach i zrobieniu kilku lamp na poddaszu. Long term review -> trzeba poczekać Główna różnica jest taka ze nie trzeba tak często regulować szczęk i uzycie nie jest takie toporne jak tych standardowych. Ale efekt końcowy, jeżeli mamy ostre szczęki w standardowych szczypcach, jest dość podobny. Większa szansa jest ze nie "skrobną" po wierzchu ale faktycznie rozizolują przewód. Wiec jest trochę ładniej (no i naruszona izolacja zawsze jest mniej bezpieczna). Ale tymi starymi rozszyłem całą szafę i też przeżyłem.
  19. cuban

    Mój następny telefon

    Jako były Viking powiem tak: Super są. Fajna apka, wszystko działa, bezproblemowa obsługa (chyba ze ktoś nie lubi serwisu na "Ty"), zasięg z Play, kiedyś zatem były 4 sieci (teraz chyba się skończyło). 25 zł ściągają z karty co miesiąc i pełen luz. Tylko jak na wakacje jechałem to trzeba było extra 20 zł dobić na roaming. Nadal mam ich kartę w telefonie backupowym, nieaktywną ale podtrzymuje numer. To taka firma, z którą chce się współpracować z pomysłem i duszą, nawet jeżeli kiedyśtam Virgin czy coś byli tańsi.
  20. Jakie przewody? Jak z osłonek, w temacie był polecany nóż ze stopką, zanabyłem, polecam, choć wymaga wprawy. Jak do delikatnych drucików, to różne były tu polecane (było, użyć wyszukiwarki zamykam ;)) ale spokój duszy mam dopiero odkąd Mikołaj się zlitował i dostałem Samonastawne szczypce do ściągania izolacji | Knipex Do domu overkill, ale jak się lubi efektywną robotę to polecam. Choć delikatne, za ten pieniądz.
  21. Ach, no tak, amputacja była chyba XV, inny wątek Tak czy inaczej, jak wyżej wspomniano, to wróżenie z kuli, ale może trop jakiś zawsze.
  22. W moim przypadku zużycie paliwa w tej wysokości obserwuje podczas aktywnego wypalania. Trasa którą pokonuje zazwyczaj ( również pod Wrocławiem, dla lepszego porównania :)) to ok 6.7-7.0 l/100km. Przy wypalaniu ok. 10 l/100km (manual). Trasa akurat na wypalenie, 30min bardzo stabilnie. Nie wiem jak to skorelować z nagrzewaniem czy włączaniem nawiewu. Niemniej jednak, po wspomnianym wyżej rozrzedzeniu oleju, da się sprawdzić czy DPF bez przerwy nie próbuje się wypalać. Na forum był taki przypadek (to się chyba nazywało ketiv mode?), który finalnie skończył się amputacją filtra... Charakteryzował się właśnie szybkim rozrzedzeniem oleju tuż po wymianie. Edit: O tu jest wątek:
  23. Buderus=Junkers=Bosch Wszystkie maja te same wnętrzności w danej klasie, więc i serwis powinien ogarnąć ten sam (ale z jakiegoś powodu Buderus się wyłamuje). Tyle ze Buderus i wyższa seria Boscha mają zazwyczaj lepszej klasy sterowanie i samą komorę. I to warto w małym domu rozważyć, bo najważniejsza w dzisiejszych czasach jest możliwość grzania małym gazem bez ciągłego włącz wyłącz -> to zapewnia odpowiednie "stopniowanie palnika" (nie pamiętam nazwy fachowej). Przy okresach przejściowych nie moc maksymalna, a minimalna ma większe znaczenie, a od wielu lat większość okresu grzewczego jest przejściowa... To z wiedzy przejętej z dobrego źródła. Instalator powinien być w stanie powiedzieć jeszcze więcej, ale z doświadczenia widzę ze w większości proponują oni modele ze środka stawki bez zgłębiania co tak naprawdę różni je od modeli tańszych i droższych. Edit: A, i jak będziesz rozmawiał z serwisem, czy też będziesz dzwonił do dystrybutora po poradę to lepiej użyć nazwy kocioł
×
×
  • Dodaj nową pozycję...