Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, bast napisał:

A to nie chodzi po prostu o to, że taka podłoga byłaby zbyt dobrym izolatorem (jak wspomniał @chojny) i ogrzewanie po prostu byłoby nie wydajne? Bo widzę, że tu rozważania idą w stronę wytrzymałości materiału na podłogę.

jak najbardziej jest to jeden z głównych powodów, że zwyczajnie jest to mało efektywne i nie ma zbytnio możliwości regulacji temp z racji iż trzeba by to robić z dużym wyprzedzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, subarutux napisał:

Ale to nie zmienia faktu, że ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe jest dla przeciętnego Polaka drogie, często zbyt drogie.

Ogrzewanie jest drogie jak kubatura jest duża, budynek niedocieplony. Ja rozumiem, że wygodnie się mieszka mając 200-300m² - ale jak kogoś nie stać na utrzymanie starego budownictwa, to niech to sprzeda i poszuka czegoś mniejszego bardziej energooszczędnego. Dlaczego ja mam tolerować trucie moich dzieci? Ich zdrowie jest mniej ważne niż czyjś komfort cieplny?

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, subarutux napisał:

A w sytuacji awaryjnej nie będziesz się oglądał na zakazy administracyjne czy ekologię, tylko będziesz palił czym się uda,

Typowo "polskie" podejście, dopóki się nie zmieni będziemy zdychać od smogu i zanieczyszczeń. Mam nadzieję że za zakazami administracyjnymi podążą w końcu wysokie kary finansowe dla trucicieli.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, subarutux napisał:

Ale to nie zmienia faktu, że ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe jest dla przeciętnego Polaka drogie, często zbyt drogie.

 

Ale tego przeciętnego Polaka stać oczywiście na fajki, alkohol, tv sat i passerati pod chałupą opalaną miałem i starymi oponami ;)

 

Jeszcze mi się coś przypomniało w kwestii polskiej mentalności, podobna sprawa - na wsi gdzie mam dom, jest już kanalizacja, ale miejscowi masowo odmawiają przyłączenia - no bo jak się wylewało od zawsze za friko na pola, to po co teraz za ścieki płacić :facepalm:  A w miejscowym sklepie biedy bynajmniej nie widać, wózki wypchane do pełna

Edytowane przez GREGG
  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, subarutux napisał:

Ale to nie zmienia faktu, że ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe jest dla przeciętnego Polaka drogie, często zbyt drogie.

nie wiem jak jest na dzień dzisiejszy ale do niedawna płaciliśmy prawie najwięcej za gaz w UE, drożej niż np. niemcy więc jednak przy niższy poziomie życia większość społeczeństwa może nie być niestety stać na taki "luksus" (tak, w naszym kraju pomimo dobrej koniunktury jest to nadal raczej luksus niż norma w domach jednorodzinnych, tym bardziej starym budownictwie)

 

2 godziny temu, GREGG napisał:

Jeszcze mi się coś przypomniało w kwestii polskiej mentalności, podobna sprawa - na wsi gdzie mam dom, jest już kanalizacja, ale miejscowi masowo odmawiają przyłączenia - no bo jak się wylewało od zawsze za friko na pola, to po co teraz za ścieki płacić :facepalm:  A w miejscowym sklepie biedy bynajmniej nie widać, wózki wypchane do pełna

z tym rzeczywiście trzeba się zgodzić, idealnie widać co przy segregacji śmieci gdzie każdy i tak płaci za odbiór (bez względu na ilość), a części i tak trafia do pieca..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 10:54, chojny napisał:

 

Dlatego mamy gaz, kominek, funkcje grzania w klimatyzacji a w sytuacji ekstremalnej to się zrobi ognisko w garażu albo wstawi koksowniki  :mrgreen:

 

Robię podobnie, co prawda bez klimy (chociaż kto wie..)- co więcej w kotłowni jako komin mam komin systemowy przystosowany do tradycyjnych pieców:teraz w srodku leci rura do gazu, ale gdyby wujek Wołodia zakręcił kurek to koszt przepięcia na piec niegazowy bedzie minimalny

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie piecy węglowych.

Da się w nich palić by nie kopciły. W domu rodzinnym mamy piec zrobiony na górne spalanie i sąsiedzi się pytają czy w ogóle grzejemy w domu bo nie ma dymu. Piec zasypuje do pełna albo ekorgrosskoem albo miałem 25. Inne miały mają w sobie za dużo dziadostwa.

 

 

85% sąsiadów ma piece węglowe i palą zasypujac ogień w efekcie czego wiecznie komin zatkany pełno dymu i ogromne straty węgla.

 

Ja zauważyłem taka różnice

Cały rok na węglowym - 10-12 ton węgla

Cały rok na miale/ekogroszek - 7-8 ton

 

W piecu pale cały rok. Latem piec ogrzewa tylko bojler.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszna uwaga. Ja co prawda drewnem głównie ale też z górnego rozpala. Efekt mniej dymu więcej ciepła idzie w grzejniki, dłużej się pali, mniej gwałtownie się rozpala. Można na jutubach popatrzeć sobie na filmiki z porównanie metod górnej i dolnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, niebieskiultras napisał:

dnośnie piecy węglowych.

Da się w nich palić by nie kopciły. W domu rodzinnym mamy piec zrobiony na górne spalanie i sąsiedzi się pytają czy w ogóle grzejemy w domu bo nie ma dymu. Piec zasypuje do pełna albo ekorgrosskoem albo miałem 25. Inne miały mają w sobie za dużo dziadostwa.

 

mój sąsiad przez kilka lat też tak mówił... Drugiej zimy zaprosiłem go do siebie żeby obejrzał sobie swój dwuletni dach z ładniutką czerwoną dachówką czarną wokół komina i mój balkon ze świeżym śniegiem oraz pięknym czarnym nalotem pyłów z jego komina.

Kolejnej zimy w miarę nowy piec na ekogroszek poszedł do sprzedania i podłączył się do gazu. Według jego słów koszty ma na podobnym poziomie....

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam12 napisał:

 

mój sąsiad przez kilka lat też tak mówił... Drugiej zimy zaprosiłem go do siebie żeby obejrzał sobie swój dwuletni dach z ładniutką czerwoną dachówką czarną wokół komina i mój balkon ze świeżym śniegiem oraz pięknym czarnym nalotem pyłów z jego komina.

Kolejnej zimy w miarę nowy piec na ekogroszek poszedł do sprzedania i podłączył się do gazu. Według jego słów koszty ma na podobnym poziomie....

Owszem na dachu zawsze coś się zbierze.

Ja do gazu się nie podepne z dwóch powodów

Dom ma ogromne straty ciepła przez to że nie jest ocieplony czy nawet  otynkowany . strychem też ucieka bo nie jest wełna  dana między krokwie

I jest to stare budownictwo. Dom z lat 40 rozbudowany w latach 70.

Instalacja CO jest na rurach w piwnicy o srednicy ~7cm by potem przejść na 5cm A do grzejników idzie 1calowa rura

I grzejniki żeberkowe. Także przejście na gaz wiąże się z kapitalnym remontem domu. I położeniem instalacji gaz bo tez nie ma.

Dom jest po dziadkach i został zbudowany jak został. Ja tego przerabiać nie będę dopóki nie będę miał praw do tego domu. 

 

 

 

Duży wpływ na pylenie z komina ma fakt czy palisz drzewem i jak często komin jest czyszczony.

Ja reguralnie czyszcze piec i komin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin czyszczony jest z małej części tego co wysyłane jest w powietrze :(

Nie ma zmiłuj.

Aspekt społeczno-ekonomiczny szeroko rozumianych problemów wpływu budownictwa na środowisko jest trudny do pominięcia. Trzeba dużo czasu żeby zmieniły się warunki użytkowania tzw „starego budownictwa”.

Nie znajduję jednak zrozumienia dla wprowadzania nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska elementów do nowobudowanych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Pacjent Saunier Duval Niedzwiedz  30 KLZ, bez modułu zewnętrznego i sterowania wewnetrznego - generalnie działa, grzeje ale:

- stuka z modułu sterującego, nie osiaga zadanej temperatury, włącza i wyłącza palnik, delikatnie faluje wskazówka cisnienia w instalacji C.O. przy włączonej funkcji C.O.. Wyświetlacz temperatury tez się przycina, skacze góra dól o dwa stopnie czemu towarzyszy to dzwine stukanie (cykanie) z modułu sterującego, jakby się coś zacinało.

Jednocześnie nie wyświetla żadnego błędu, ciśnienie w normie, reset nic nie daje. Piec ma około 12 lat. Elektronika szwankuje?

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem czy to dobry dzial czy raczej w ogloszeniach, ale moze ktos potrzebuje pustaki wentylacyjne?

 

dokladnie Hoch W2, czyli podwojne.

 

Mam 50 sztuk bo sam obliczalem kanaly wentylacyjne :D

... i troche sie pomylilem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie. Jak policzyłem bloczki do budowy ścian, to skład budowlany (zaprzyjaźniony) musiał odebrać 4 palety. A co się jobów nasłuchałem...:D

 

Spróbuj oddać do składu budowlanego, albo daj w komis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie i Panie w przyszłym roku chciałem wykończyć swój domek i w nim zamieszkać. 

W związku z tym szukam sprawdzonej ekipy od wykonczeniowki(płytki, parapety, meble kuchenne, zabudowa poddasza itp itd) w miarę rozsądnej cenie.

Mieszkam pod Zakopanem więc potrzebuje namiary na ekipę z poludnia Małopolski.

Ktoś cos?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ma być oszklona weranda. Przymierzam się do tego na wiosnę.

Dom jako baza na weekendy, do wędkowania i urlopu.

Nie mam doświadczenia z drewnem, więc nie wiem jeszcze z czego zrobić konstrukcję tarasu/werandy i jak oszklić

P1060859.JPG

Edytowane przez lojszczyk
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę ,pewnie już w przyszłym roku, wymienić okna. Dostałem ofertę na drewniane meranti o grubości profilu 92 mm z 3 szybami U=0,5W/m2K. Mogą być jeszcze 88,78 lub 68 z dwiema szybami. Pomijając cenę , czy to dobre okno i jaka jest różnica pomiędzy grubością profilu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mi wczoraj wstawiali okna :)

 

Mialem podobny dylemat i rozmawialem z lokalnym stolarzem (troche wiecej niz stolarz bo ma taka mala fabryczke - nazwijmy to)

Na pewno grubszy profil jest cieplejszy ale tez i drozszy. W moim przypadku jakies 30%

 

W koncu zdecydowalem sie na cienszy profil ale z 3 szybami, plus montaz z tasmami bo tu chyba glownie jest problem, nie tyle w samym oknie czy ramie ale w dokladnym i porzadnym montazu i izolacji. Ekipy zazwyczaj sie spiesza i malo komu sie chce to zrobic dobrze i takie tam..

 

Jeszcze tylko z mojego skromnego doswiadczenia mysle ze warto podfrezowac rame wewnetrzna na deski czy tam plyte gipsowo-kartonowa, wtedy masz mniej pieprzenia sie z tym pozniej.

 

Kazdy swoje chwali ale w moim przypadku -30% to spora sumka wiec oparlem sie o doswiadczenie tego kto to robil i mam nadzieje ze bedzie ok.

 

Nie pamietam jaka jest ta grubosc profilu ale moge Ci pstryknac pare fotek i wymiary wiec bedziesz mial jakies pojecie jak przynajmniej wyglada cienszy profil z 3 szybami.

 

 

 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...