Skocz do zawartości

Trawniki i ogrody forumowe


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie może ktoś z was pomoże ale pewnie poprostu tak ma być z moim winobluszczem pięciolistnym. Mianowicie rośnie ok, choć jak dla mnie po 4 latach powinien rosnać lepiej, natomiast problem jest z liśćmi - zwijają sie w lodeczki , zwezaja sie - czy to reakcja na slonce?

Z tego co obserwuje na miescie czy na ekranach winobluszcze to piekne szerokie wielkie liscie , a te moje takie liche.. Kwestia ziemi? za duzo / za mało wody? sypnałem delikatnie nawozem ale nic to nie zmieniło. Teraz dokupiłem tez sadzonki 4 sztuki nowych jeszcze małe i liscie które były rozłozyste to również po kilku dniach zaczeły łódeczkować. Ma ktoś jakiś pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszWwa napisał:

Panowie może ktoś z was pomoże ale pewnie poprostu tak ma być z moim winobluszczem pięciolistnym. Mianowicie rośnie ok, choć jak dla mnie po 4 latach powinien rosnać lepiej, natomiast problem jest z liśćmi - zwijają sie w lodeczki , zwezaja sie - czy to reakcja na slonce?

Z tego co obserwuje na miescie czy na ekranach winobluszcze to piekne szerokie wielkie liscie , a te moje takie liche.. Kwestia ziemi? za duzo / za mało wody? sypnałem delikatnie nawozem ale nic to nie zmieniło. Teraz dokupiłem tez sadzonki 4 sztuki nowych jeszcze małe i liscie które były rozłozyste to również po kilku dniach zaczeły łódeczkować. Ma ktoś jakiś pomysł? 

 

Winobluszcz piociolistny - tzw zemsta sąsiada. Roślina jest agresywna i dość szybko rośnie. W zasadzie bezobsługowa.

 

Jeśli miałbym coś doradzić to jednak bym jej nie sadził. 

 

Ładniejsze w pokroju i spokojniejsze są winobluszcze trójklapowe choć wolniej rosną. Jak już sie przyjmą to naprawdę zdobią i nie stwarzają wrażenia niekontolowanego buszu jak pieciolistne. No i trójklapowy pochodzi z azji i występuje np w Japonii a sam wiesz co to znaczy;)

 

Moje trójklapowce mają 6 lat ,ale co roku na wiosnę obrywam ok 50% pędów żeby odświeżać roślinę. 

image.thumb.png.b6806d275b6a7647e85b6ecdf41e4987.png

 

 

  • Lajk 2
  • Do kitu 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie... Nie jest to odpowiedz na moje zapytanie. Dobrze wiem ze powinien on rosnąć w taki sposób ze powinienem mieć go dosyć a tu wlasnie tak nie jest....Wiec jesli taka logika Toba kieruje nie dziwne ze wybrałeś skode...

 

Fakt ze ten potrójny jest ladniejszy. Jednak nic nie wnosi to do mojego pytania skoro posadzilem swojego 4 5 lat temu... A dosadzam go dalej zeby kompozycja byla jednorodna, przeplatana jedynie kwiatami z clematisow. 

  • Do kitu 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dirkdiggler napisał:

 

Winobluszcz piociolistny - tzw zemsta sąsiada. Roślina jest agresywna i dość szybko rośnie. W zasadzie bezobsługowa.

 

Jeśli miałbym coś doradzić to jednak bym jej nie sadził. 

 

Ładniejsze w pokroju i spokojniejsze są winobluszcze trójklapowe choć wolniej rosną. Jak już sie przyjmą to naprawdę zdobią i nie stwarzają wrażenia niekontolowanego buszu jak pieciolistne. No i trójklapowy pochodzi z azji i występuje np w Japonii a sam wiesz co to znaczy;)

 

Moje trójklapowce mają 6 lat ,ale co roku na wiosnę obrywam ok 50% pędów żeby odświeżać roślinę. 

image.thumb.png.b6806d275b6a7647e85b6ecdf41e4987.png

 

 

 

 

Specyficzna roślina, niby radzi sobie sama i jest bezobsługowa ale jak zostawisz ją samą sobie to się cuda dzieję. 

 

Podsadziliśmy pień drzewa z 3 lata temu jakoś abstrakcyjnie szybko to to nie rośnie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, chojny napisał:

Specyficzna roślina, niby radzi sobie sama i jest bezobsługowa ale jak zostawisz ją samą sobie to się cuda dzieję. 

 

Podsadziliśmy pień drzewa z 3 lata temu jakoś abstrakcyjnie szybko to to nie rośnie. 

 

Mam dużo bluszczu na działce, z moich obserwacji wynika, że lubi cień. Przez 3 lata pokryło płot dwu metrowy i kilka metrów na ziemi. Jak będę w weekend na działce to zrobię zdjęcia. W Parku Sołackim też jest dużo bluszczu :).

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma caly czas słońce właśnie i pewnie dlatego tak mysle zawija liście zeby mniej wody tracic, generalnie od dwóch lat obserwuje stagnację, przyrost jest na tym samym poziomie. Świerk jest w pobliżu. Będę go mocniej nawoził ale jeśli to kwestia słońca to niewiele mu pomoże.

Na pewno ciężko mój egzemplarz nazwać ekspansywnym. 

 

Zadowolony ogólnie jestem z tego co urosło tylko czemu tak mało :) Zimą jest atrakcja bo przylatują bażanty obżerać owoce i tak sobie działkują że na 2 miesiące wizyt im starcza moze nawet dłużej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MateuszWwa napisał:

Fajnie... Nie jest to odpowiedz na moje zapytanie. Dobrze wiem ze powinien on rosnąć w taki sposób ze powinienem mieć go dosyć a tu wlasnie tak nie jest....Wiec jesli taka logika Toba kieruje nie dziwne ze wybrałeś skode...

 

Fakt ze ten potrójny jest ladniejszy. Jednak nic nie wnosi to do mojego pytania skoro posadzilem swojego 4 5 lat temu... A dosadzam go dalej zeby kompozycja byla jednorodna, przeplatana jedynie kwiatami z clematisow. 

może jej się Camry nie podoba?-_-:mrgreen:

Edytowane przez radekk
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluszcz i winobluszcz to dwie różne rośliny. Pierwszy jest rodzimym gatunkiem cieniolubnym. Winobluszcz 5-l rośnie szybciej i na wszystkim prawie, 3-l jest bardziej wrażliwy na mróz i niedobory. Zwijanie się liści może być mechanizmem obronnym przed utratą wody. Kolejnym etapem będzie przebarwienie i opadanie liści. W puszczy Noteckiej w końcu lipca  rok temu brzozy gubiły liście. Susza.

Porównaj ziemię z doniczek nowych sadzonek z tym, w co sadzisz.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet winobluszcz ma kilka(naście?) odmian, u mnie pod blokiem rośnie winobluszcz zaroślowy - potwornie inwazyjny, niszczy żywopłot, a nawet drzewa. Rośnie jak głupi w każdych warunkach i trudno go wytępić. Nie próbujcie sadzić tej odmiany, bo zostanie Wam tylko on i nic więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2021 o 12:18, dirkdiggler napisał:

Moje trójklapowce mają 6 lat ,ale co roku na wiosnę obrywam ok 50% pędów żeby odświeżać roślinę. 

image.thumb.png.b6806d275b6a7647e85b6ecdf41e4987.png

 

 

 

Bardzo fajne są takie altany, gdzie jest trochę zieleni :thumbup:

 

W Tokaju często dodatkowo obsadzają winoroślami, które owocują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, subleo napisał:

 

Bardzo fajne są takie altany, gdzie jest trochę zieleni :thumbup:

 

W Tokaju często dodatkowo obsadzają winoroślami, które owocują.

We Włoszech często są obsadzone kiwi i owoce sobie zwisają z kratownicy. Tak, to kiwi, co się z niego robi pastę do butów :)

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ziemia gliniasta nawet, ciezka, a w doniczce to wiadomo lekka, pulchna. Licze ze moze teraz sile daje na kwiaty/owoce, a potem energie zainwestuje w liście :)

Generalnie blad zrobilem bo kupilem ziemię z wywrotki a nie w workach i ona okazala sie bardzo slaba, trawnik bez nawozu ma b. Slabe przyrosty, ziemia szybko twardnieje bez wody. Ale, 1 dom czlowiek sie uczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...