Skocz do zawartości

Trawniki i ogrody forumowe


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, carfit napisał:

 

Dziwnie trochę masz to poustawiane moim zdaniem ( fachowcem absolutnie nie jestem żadnym ). Mi nawadnianie działa rano od 6-8.00 i wieczorem od 19-21, jedne strefy z raszaniem i dyszami na zewnatrz, drugie do ziemi. Kosiarka automatyczna od 3,5 roku działa bez zarzutu i kolizji z nawadnianiem. Kosiarka zwykła bez szału, GPS, aplikacji, itp. Przez przypadek kilka lat temu kupiłem na alle. :) Bosch Indego, działa lux mimo słabej opinii i wsparcia tech. Tylko raz kupiłem nowe nożyki za kilkanaście złotych. 


 

Podlewanie mam w nocy, od około 23:00 przez 4 godziny tak aby jak najmniej wody odparowało a jak najwiecej zostało w ziemi. 
 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, carfit napisał:

Owszem masz rację co do średnicy, też miałem z tym problem, ale odkąd przyszedł fachowiec od ogrodu, nie wiem co to podkaszarka :) . Tak ustawił przewód indukcyjny, oraz kostkę okalającą że jedyną rzeczą którą robię, to mówię żonie że idę do ogrodu i patrzę jak kosiarka kosi a ja z sąsiadem pije piwko :D

Masz jakieś fotki jak to jest ogarnięte z zaznaczeniem gdzie leci przewód? To mi niedługo ułatwi sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, chojny napisał:


 

Podlewanie mam w nocy, od około 23:00 przez 4 godziny tak aby jak najmniej wody odparowało a jak najwiecej zostało w ziemi. 
 

 

Ma to sens ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem masz rację co do średnicy, też miałem z tym problem, ale odkąd przyszedł fachowiec od ogrodu, nie wiem co to podkaszarka  . Tak ustawił przewód indukcyjny, oraz kostkę okalającą że jedyną rzeczą którą robię, to mówię żonie że idę do ogrodu i patrzę jak kosiarka kosi a ja z sąsiadem pije piwko 

No właśnie - kostka okalająca, tego nie chcemy tak za bardzo
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, skwaro napisał:

Masz jakieś fotki jak to jest ogarnięte z zaznaczeniem gdzie leci przewód? To mi niedługo ułatwi sprawę :)

Nie mam, ale mam efekt końcowy. Zasada wg. fachowca to kostka okalająca 2 cm niżej oraz nie 5cm od kostki przewód indukcyjny a max. 1 cm. wtedy kosiarka kosi wszystko. U mnie najpierw robi program "koszenie krawędzi" potem resztę, trawnik od paru lat wygląda jak wembley ;) oprócz czasami grzybów z którym walczę :) 

 

IMG_8133.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, carfit napisał:

Nie mam, ale mam efekt końcowy. Zasada wg. fachowca to kostka okalająca 2 cm niżej oraz nie 5cm od kostki przewód indukcyjny a max. 1 cm. wtedy kosiarka kosi wszystko. U mnie najpierw robi program "koszenie krawędzi" potem resztę, trawnik od paru lat wygląda jak wembley ;) oprócz czasami grzybów z którym walczę :) 

 

IMG_8133.jpg

Ja kombinuję bo nie wiem czy chcę dawać kostkę przy ogrodzeniu. Ale po obu stronach mam sąsiadów z ogrodzeniami na betonowym cokole i chyba się nie obejdzie bo żadna kosiarka nie podjedzie pod sam beton... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te automatyczne kosiarki są fajne ale zniechęcający ten kabel. Jak ktoś jest w trakcie budowy ogrodu to pół biedy. Piszą, że można rzucić kabel po wierzchu ale jakoś sobie nie wyobrażam żeby to leżało i czekało aż pies przesunie albo przegryzie czy inne dziecko. Z kolei wkopanie zbyt płytkie też niekoniecznie dobre bo można przeciąć przy np. wertykulacji także chyba poczekam. Może wymyślą jakąś technologię bezprzewodową, ewentualnie jakieś słupki jako ograniczniki pola koszenia.

 

Z tradycyjnych kosiarek spalinowych polecam Vikinga Stihla. Mam od kilkunastu lat, nie do zdarcia, bardzo dobry system odprowadzania trawy.

Edytowane przez Ardaturan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ardaturan napisał:

Te automatyczne kosiarki są fajne ale zniechęcający ten kabel. Jak ktoś jest w trakcie budowy ogrodu to pół biedy. Piszą, że można rzucić kabel po wierzchu ale jakoś sobie nie wyobrażam żeby to leżało i czekało aż pies przesunie albo przegryzie czy inne dziecko. Z kolei wkopanie zbyt płytkie też niekoniecznie dobre bo można przeciąć przy np. wertykulacji także chyba poczekam. Może wymyślą jakąś technologię bezprzewodową, ewentualnie jakieś słupki jako ograniczniki pola koszenia.

 

A nie można jakoś po GPS zaprogramować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, carfit napisał:

Nie mam, ale mam efekt końcowy. Zasada wg. fachowca to kostka okalająca 2 cm niżej oraz nie 5cm od kostki przewód indukcyjny a max. 1 cm. wtedy kosiarka kosi wszystko. U mnie najpierw robi program "koszenie krawędzi" potem resztę, trawnik od paru lat wygląda jak wembley ;) oprócz czasami grzybów z którym walczę :) 

 

IMG_8133.jpg

 

Nie wiem czy kiedyś uda mi się osiągnąć taki idealny i równy trawnik...  :blush:

Na razie moja działka jest przeorana wzdłuż i wszerz; to na kabel, to na kanalizę, to na wodę (i oczywiście wszystkie podejścia z innego kierunku :biglol:), co chwilę coś zmieniamy - posadź ten krzaczek tu, a nie, jednak nie tu, weź przesadź tam.... i tak w kółko :biglol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, chojny napisał:

A nie można jakoś po GPS zaprogramować? 

można, wiem że modele husqvarna mają takie opcje i bajery, ale jak to w praktyce działa trzeba zapytać eksperta ;) @ALEX 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, skwaro napisał:

Ja kombinuję bo nie wiem czy chcę dawać kostkę przy ogrodzeniu. Ale po obu stronach mam sąsiadów z ogrodzeniami na betonowym cokole i chyba się nie obejdzie bo żadna kosiarka nie podjedzie pod sam beton... 

a może zamiast kostki albo trawy do samego płotu jakieś krzewy i rabaty wzdłuż płotu? Ładniej, różnorodniej, płot osłonisz, cokołu betonowego nie zobaczysz a jak wybierzesz dobre rośliny to i sąsiada nie zobaczysz:) taką rabatę możesz odciąć od trawnika opaską np. z kostki granitowej żeby wygodniej kosić i żeby trawa nie właziła ci w rabatę.

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jumpman napisał:

@carfit te grzybki to może jadalne... Wiesz niektórzy takie na czarnym rynku kupują to może jeszcze interes zrobisz :mrgreen:

 

Dodaje klientom do kawy przed płaceniem za serwis. Jeszcze się nie zdarzył nieuśmiechnięty klient.  :mrgreen:

  • Super! 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, STIFF napisał:

a może zamiast kostki albo trawy do samego płotu jakieś krzewy i rabaty wzdłuż płotu? Ładniej, różnorodniej, płot osłonisz, cokołu betonowego nie zobaczysz a jak wybierzesz dobre rośliny to i sąsiada nie zobaczysz:) taką rabatę możesz odciąć od trawnika opaską np. z kostki granitowej żeby wygodniej kosić i żeby trawa nie właziła ci w rabatę.

 

Taką opcję też rozważam, tylko tych roślin sporo potrzebuję bo 2x 27m, a chcę to zrobić jak najbardziej samoobsługowo.

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, STIFF napisał:

a może zamiast kostki albo trawy do samego płotu jakieś krzewy i rabaty wzdłuż płotu? Ładniej, różnorodniej, płot osłonisz, cokołu betonowego nie zobaczysz a jak wybierzesz dobre rośliny to i sąsiada nie zobaczysz:) taką rabatę możesz odciąć od trawnika opaską np. z kostki granitowej żeby wygodniej kosić i żeby trawa nie właziła ci w rabatę.

 

 

 

Masz na myśli "krzywopłot"? Warto się mocno zastanowić co się sadzi przy płocie aby krzaki nie zarosły w stronę działki i były sensowne w "serwisowaniu". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, chojny napisał:

 

 

Masz na myśli "krzywopłot"? Warto się mocno zastanowić co się sadzi przy płocie aby krzaki nie zarosły w stronę działki i były sensowne w "serwisowaniu". 

I żeby sąsiad nie pyszczył jak mu krzaki za płot wlezą... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skwaro - na raz tego nie zrobisz to jasne, warto zaplanować najpierw wysokie, potem dosadzić średnie piętro potem niskie. O ile dobrze kojarzę budujesz sie po zachodniej stronie warszawy. Mogę dać ci namiar na fajne szkółki z ładnym tanim materiałem (irgi, derenie, ogniki) do tego trochę iglastych... ech jest pole do popisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, chojny napisał:

Masz na myśli "krzywopłot"? Warto się mocno zastanowić co się sadzi przy płocie aby krzaki nie zarosły w stronę działki i były sensowne w "serwisowaniu". 

większość roślin z przeznaczeniem na żywopłot się tnie - to wręcz wskazane żeby się zagęściły więc nie wlezą jeśli im nie pozwolisz. No chyba, że ogród ma być bezobsługowy wtedy dajesz trawe i tuje i jakies nagrobki ;)

 

2 minuty temu, skwaro napisał:

I żeby sąsiad nie pyszczył jak mu krzaki za płot wlezą... 

to niech se obetnie co mu włazi - ma do tego prawo. Ale żeby pyszczyć? Są tacy? To jakaś specyfika nowych osiedli miejskich emigrantów?

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skwaro napisał:

I żeby sąsiad nie pyszczył jak mu krzaki za płot wlezą... 

 

To też, szczególnie, że wiele roślin ma tendencje do mocnego przerastania do sąsiadów jak nie są podcinane a sąsiad będzie niechętny dbać o nasze rośliny po swojej stronie płotu. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poropozycja @STIFF jest najlepsza, tylko trzeba pamiętać, że potrzeba trochę przestrzeni. Takie żywe ogrodzenie wielopoziomowe (fajnie mieć min. 3 wysokości) nie wymaga pracy. Ale trzeba mieć wiedzę co posadzić, gdzie, co i jak szybko rośnie, kiedy zmienia barwy, kiedy kwitnie. To jest skomplikowana sprawa. Więc powierzyłbym zadanie specjaliście. Roślin jest mnóstwo.

 

Oczywiście, trzeba zostawić przejście od strony ogrodzenia. Więc tak z 4 m. szerokości na rośliny by się przydało. A więcej to lepiej.

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, STIFF napisał:

Skwaro - na raz tego nie zrobisz to jasne, warto zaplanować najpierw wysokie, potem dosadzić średnie piętro potem niskie. O ile dobrze kojarzę budujesz sie po zachodniej stronie warszawy. Mogę dać ci namiar na fajne szkółki z ładnym tanim materiałem (irgi, derenie, ogniki) do tego trochę iglastych... ech jest pole do popisu.

Południowo-zachodniej, dawaj namiar, parę pomysłów jest, ale najlepiej pogadać z kimś w szkółce. Iglaków za bardzo nie lubimy, wystarczy mi ładna sosna przy drodze, która już sobie rośnie tam od lat.

 

7 minut temu, STIFF napisał:

No chyba, że ogród ma być bezobsługowy wtedy dajesz (...) tuje i jakies nagrobki ;)

A fuj, żadnych tui, są ohydne :P

8 minut temu, STIFF napisał:

to niech se obetnie co mu włazi - ma do tego prawo. Ale żeby pyszczyć? Są tacy? To jakaś specyfika nowych osiedli miejskich emigrantów?

Różnie to bywa, wrogów nie ma co sobie robić głupotami :)

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, subleo napisał:

 

Oczywiście, trzeba zostawić przejście od strony ogrodzenia. Więc tak z 4 m. szerokości na rośliny by się przydało. A więcej to lepiej.

Z jednej strony będę miał tyle do zagospodarowania między domem a płotem, ale nie chcę mieć krzaków pod sam dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, skwaro napisał:

Z jednej strony będę miał tyle do zagospodarowania między domem a płotem, ale nie chcę mieć krzaków pod sam dom.

 

Do takich żywych płotów trzeba mieć przestrzeń. Bliższy kraniec musi być oddalony od domu min. 4 m. Niestety zakrzewienia są lubiane przez wszelkie owady (komary etc.) więc bałbym się sadzić cokolwiek bliżej (nawet coś w miarę niskiego).

 

Wg mnie potrzeba min. 8 m do ściany domu żeby w ogóle o czymś takim myśleć. A im więcej tym lepiej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, subleo napisał:

Oczywiście, trzeba zostawić przejście od strony ogrodzenia. Więc tak z 4 m. szerokości na rośliny by się przydało.

nie no - trochę zaszalałeś. Oczywiście wszystko zalezy od roślin i porządanego efektu ale 1,5m do 2.0m to już jest pole do wielu poziomów. Można tez pójśc węziej i na 1,0-1,5m zmieścić zywopłot z jedną linia nasadzień z gatunków zwięzłych kolumnowych i je formować z czasem a efekt uzyskać dając grupy różnych roślin p ognik, irga, trochę cisa, dereń biały może niskie drzewa kolumnowe (najlepiej buki bo nie gubią liści na zimę i daje to fajny efekt i zasłania).

 

11 minut temu, skwaro napisał:

dawaj namiar

napisze ci potem na PW

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...