Skocz do zawartości

Skradziony Forester XT


coquelicot

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, carfit napisał:

wg. serwisanta który mi to montował , sygnał GPS da się bez problemów zakłocić , sygnału radiowego podobno nie

I tu masz rację. Sygnału radiowego nie jesteśmy w stanie zakłócić. Na tej samej zasadzie działa Lo Jack. 

 

1 godzinę temu, OBK CVT napisał:

czyli nadal elektronika?


I tak i nie. Nie będę rozwijał tego wątku tu na Forum dla bezpieczeństwa użytkowników pojazdów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma systemu stworzonego przez człowieka, którego inny człowiek by nie obszedł. Ewentualnie są jeszcze nierozpracowane. To że "nie można zakłócić" nie znaczy, że nie można zneutralizować w inny sposób a sposoby zakłócania sygnału radiowego są pewnie prawie tak samo stare jak samo radio ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiście jasne , ze nie ma w 100% zabezpieczenia , chodzi o to aby jak najbardziej utrudnić złodziejowi życie , lub szybko odzyskać pojazd


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, raju napisał:

I tu masz rację. Sygnału radiowego nie jesteśmy w stanie zakłócić. Na tej samej zasadzie działa Lo Jack. 

Rozumiem, że to po prostu Tobie w ten sposób przekazał ta informację producent/serwisant Lo Jacka, tylko jest to niezbyt precyzyjna informacja. Komunikacja dwustronna GSM/3G, komunikacja jednostronna GPS to wszystko są fale radiowe. Możliwe, że Gannet i Lo Jack używają innego pasma, ale to nie znaczy, że nie da się ich zakłócić. 

Końcowo jak auto podróżuje na jakiejś ciężarówce w klatce Faradaya (która zagłusza wszystkie fale radiowe) to nic specjalnie nie da się zrobić. Pytanie czy da się jakoś unieruchomić pojazd by nie mógł odjechać. Niestety producenic branży motoryzacyjnej zagadnienia kryptografii traktują niezbyt poważne.

Edytowane przez JJacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carfit,  dopiero teraz sobie coś uświadomiłem.

Dla twojego dobra, proszę wyedytuj nazwę systemu i firmy.

 

1 godzinę temu, JJacek napisał:

Końcowo jak auto podróżuje na jakiejś ciężarówce w klatce Faradaya (która zagłusza wszystkie fale radiowe) to nic specjalnie nie da się zrobić

 

Może nawet nie zagłusza, ale nie pozwala im się wydostać.

I nie musi to być "samochód chłodnia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, darecki napisał:

Co na to AC ? Mam nadzieję że się nie wymigają z odpowiedzialności?

To zależy który ubezpieczyciel, co jest w owu i co było zgłoszone przy zawieraniu ubezpieczenia jako zabezpieczenia.

 

Krawiec

2 godziny temu, chojny napisał:

Nie ma systemu stworzonego przez człowieka, którego inny człowiek by nie obszedł. Ewentualnie są jeszcze nierozpracowane. To że "nie można zakłócić" nie znaczy, że nie można zneutralizować w inny sposób a sposoby zakłócania sygnału radiowego są pewnie prawie tak samo stare jak samo radio ;)

Wszystko zależy od tego jak szybko złodziej jest w stanie zlokalizować taki moduł monitorujący i zaparkować w nim młotek.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrejestrować możesz dopiero jak dostaniesz pismo z policji/prokuratury, że umorzyli dochodzenie. Musisz teraz czekać około 30 dni na to...

 

dokumenty/wnioski itp do wyrejestrowania pojazdu znajdziesz na stronie lokalnego WK. Potrzebne jest też oświadczenie, że jesteś świadomy że składanie fałszywych zeznań jest karalne i że wyrejestrowujesz pojazd z powodu kradzieży. 

 

Idziesz do WK, wyrejestrowujesz samochód i z potwierdzeniem wyrejestrowania i dokumentami, o które prosił Cie ubezpieczyciel udajesz się do ubezpieczyciela. Czekasz ze dwa tygodnie i masz pieniądze na koncie.

 

Pamiętaj o wypowiedzeniu polisy OC i AC, dla formalności. Mi po 1.5 roku od szkody całkowitej i sprzedaniu pojazdu na aukcji PZU przysłało wezwanie do zapłaty za rok OC :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam ukradli Aurisa w 2016(hybryda - miała od nowości 4 miesiące ) z garażu  i szczerze mówiąc czekaliśmy PEŁNĄ taryfę na umorzenie = 3 miesiące. Co do wyrejestrowania to zależy czy jest Twój czy masz cesję.

Jak coś to zapraszam na prv.

I dalej moje pytanie aktualne - system bezkluczykowy? Pytam gdyż ukraść takie auto jest dziecinnie prosto - uzupełniłem wiedzę po naszej stracie. W większości przypadków  odbywa się to tak ze auto jest kradzione i przeparkowane w najbliższej okolicy -czekają czy odnajdziesz go po sygnale GPS. Jeśli stoi tam gdzie zostawili to idzie dalej - w większości na części. W Wawie głównie idą auta bezkluczykowe/japońskie/nie starsze niż 2014 - ot taka specjalizacja. Już za obrębem Wawy prym wiedzie grupa VAG. 

I jeszcze jedna ciekawa sprawa.... W ciągu PÓLTORA tygodnia znajoma straciła Yarisa, druga Mazdę 3 a my Aurisa. Tej samej nocy co nam zwineli auto, poszedł  drugi identyczny pojazd w okolicy. Głównie  robią na Tarcho i Praga Południe.

p.s. i Policji (wiem to przykre) tak się chce szukać Twojego auta jak nam wstawać o 3 rano = czasem trzeba

p.p.s. Najlepsze są niestandardowe zabezpieczenia dzięki którym auto nie odpali "od kopa" - wtedy nie będą próbowali 2 raz tylko zostawią - nie mają czasu na zabawy (dotyczy aut średniej lub niższej półki).

Edytowane przez obcy17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Keratronik nie ma ostatniej pozycji zapisanej? Przecież jest ślad GPS? Ja mam ustawione powiadomienie mailowe jeśli zostanie włączony zapłon. iPhona cały czas mam ze sobą i mam podgląd przez apkę Keratronik On-line na pozycję auta. Nie wierzę, że goście od kradzieży od razu zagłuszyli sygnał sieci komórkowej, pewnie gdzieś przestawili auto i poczekali czy się po nie zgłosisz.

 

ps. Dodam, że w ASO jak kupowałem FXT to powiedzieli, że był jeden przypadek kradzieży FXT w ostatnich 5 latach o jakim słyszeli.

Edytowane przez rafforester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
wg. serwisanta który mi to montował , sygnał GPS da się bez problemów zakłocić , sygnału radiowego podobno nie , sygnał nawet w kontenerze , czy parkingu podziemnym jest jak najbardziej na mierzalny , po za tym ten system radiowy jest wyłączony , uaktywniany jest dopiero w momencie zgłoszenia o kradzieży .
 

Odswieżę. Problem polega na tym, że żeby znaleźć auto, trzeba znać jego położenie. Jeżeli położenie jest określane przez GPS, silne źródło mikrofalowe ogłuszy odbiornik i tyle. Nie potrzeba żadnych klatek.
Teoretycznie sygnał zwrotny w GSM pozwala na przybliżenie pozycji przez określenie komórki BTS. Ale to tez daje się zakłócić bo pasmo jest znane.
LoJackopodobne systemy potrzebują sieci odbiorników. Poza tym, ponieważ każdy sygnał radiowy można "zniszczyć" to i LoJack się da.
Najważniejsze jest żeby zainstalowany system był dyskretny i "niemy" do chwili alarmu. Ale złodzieje potrafią zrobić próbę unosząc auto albo bujając je, żeby wymusić zadziałanie i żeby się potem przygotować.

A jeżeli chodzi o kontenery to uwierzcie mi, jest to bardzo skuteczna klatka, jedynie trzeba go zmodyfikować, bo normalnie podłoga jest drewniana na ażurowym stelażu. Pracuję jako IT dla tych środowisk i mam przećwiczone wszystko w pasmach od NarrowBand do GPS. Z ciekawostek, błąd lokalizacji lub unieszkodliwienie odbiornika może się pojawić za sprawą aktywności Słońca w jonosferze.

A wracając do tematu, nazwa ISR bezpośrednio określa przeznaczenie systemu.
Może lepiej żeby sie samochód nie znalazł, jak masz AC, niż dostać go zniszczonego.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rafforester napisał:

Ja mam ustawione powiadomienie mailowe jeśli zostanie włączony zapłon. iPhona cały czas mam ze sobą i mam podgląd przez apkę Keratronik On-line na pozycję auta.

 

Taka funkcjonalność jest dostępna dla każdego kto ma aktywny abonament?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sambor napisał:

 

Taka funkcjonalność jest dostępna dla każdego kto ma aktywny abonament?

Musisz sobie ustawić w Keratronik On-line powiadomienia mailowe, np. włączenie zapłonu, otwarcie drzwi, przekroczenie prędkości itp. Dostajesz wtedy maila i od razu w zasadzie można reagować.

 

Edit. O nawet jest powiadomienie "Zagłuszanie GPS i GSM" :)

Kera.jpg

Edytowane przez rafforester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Tylko najpierw musiałbym się tam móc zalogować... a nikt mi nigdy żadnego hasła nie przekazywał.

Mam jednak wrażenie, że to dla firm jest a nie klientów indywidualnych.

 

 

 

Sprawdź na stronie Keratronika "Keratronik Online" - to jest dodatkowa usługa, oczywiście osobno płatna, też dla osób fizycznych/Kowalskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
42 minuty temu, coquelicot napisał:

Sprawa w roku. A co do Keratronika, jego przydatność do ochrony przeciwkradzieżowej jest zerowa. Niestety. Ponoć Lo Jack ma sens z podobnych zabezpieczeń.

Ale chyba Kreatronik zasada działania jest podobnie jak Lo Jack. Nie tyle od strony technicznej co funkcjonalnej. Czy operator nie mógł namierzyć pojazdu?

Jeśli np zeskanowali system bezkluczykowy to nie będzie alarmu od operatora ale powinni potrafić go zlokalizować.

Chyba, ze i Forester zaczął być poszukiwanym autem gdzieś poza PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sygnał można bez najmniejszego problemu zagłuszyć. Puszczając na danej częstotliwości szum tła albo Dodę Systemy biorą swoją lokalizację z gpsa- auto odbiera sygnał z kilku satelitów który jest niczym innym jak holernie dokładnym znacznikiem czasu oraz numerem satelity. Na tej podstawie wyliczają swoją lokalizację. Ten sygnał jest prosto zaklocic- wystarczy kilkanaście miliwatow na tej częstotliwości i lokalizacja leży.
System w aucie musi wysłać zgłoszenie o zdarzeniu- albo GSM albo własne dedykowane systemy radiowe (z reguły 411 MHz). Jeżeli puscisz Dodę na 411, 900 i 1800mhz z mocą kilku watów- nic z wszystkich systemów nie będzie! Urządzenia konsumenckie są ograniczone mocowo, zależnie od częstotliwości, od 0,5 do 1W, inaczej musiałoby każde jedno miec homologację (a nie zbiorcza)- regulacje prawne.
Nie dajcie sobie wmówić że jest coś radiowego czego nie można zakłócić!
W poprzedniej firmie projektowałem system dla systemu miejskich rowerów w jednej z europejskich stolic. Ginęło ich mnóstwo. W naszym systemie każdy rower sprawdzał przed wypięciem że stojaka czy ma łączność z bazą, jeżeli nie było zamek się blokował żeby uniknąć jammerow. Złodzieje obeszli to w ten sposób że uruchamiali fałszywego bts-a gsmowego (u chińczyka 300 dolkow) który odpowiadał że łączność jest, rower zgłaszał do tego fałszywego systemu wypożyczenie, zamek się otwierał, złodziej zabierał rower, w prawdziwym systemie rower był zaparkowany dalej na stacji. Zanim ich złapali, potrafili miesięcznie buchnac 200 rowerów.
Każdemu powtarzam- nie ma 100% skutecznego systemu. Są tylko takie które uprzykrza złodziejowi życie na tyle że ukradnie auto sąsiadowi gdzie nie ma takich wodotrysków.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...