Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, aflinta napisał:

Nie truj, tylko załóż piec gazowy. Budujesz dom w nowej technologii, bez zbędnych mostków termicznych, dobrze ocieplony - jednym słowem o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Po co Ci kotłownia? Ile oszczędzisz? 100 zł miesięcznie w zimie?

plan jest wybudować w takiej technologii i na tyle dobrze aby różnica pomiędzy gazem a alternatywnymi sposobami ogrzewania byłą jak najmniejsza :)

a może ktoś ma jakieś ciekawe spostrzeżenia dotyczące same projektu na co warto zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, aflinta napisał:

Nie truj, tylko załóż piec gazowy. Budujesz dom w nowej technologii, bez zbędnych mostków termicznych, dobrze ocieplony - jednym słowem o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Po co Ci kotłownia? Ile oszczędzisz? 100 zł miesięcznie w zimie?

Dokładnie, aż zerknąłem na ostatni rachunek gazowy, za dwa miesiące od 05.11 do 04.01 = 1167 zł, z tego 100 zł i tak jest opłat stałych.  A chałupę ogrzewam dwa razy większą niż ten tamarillo, 196 m pow mieszkalnej + 39 m garażu (też jest grzejniczek). Kocioł kondensacyjny 24 KW, tradycyjna wentylacja grawitacyjna bez wynalazków jak rekuperacja.  Ale na wełnie i styropianie nie oszczędzałem podczas budowy.

Przy mniejszym domu rachunki będą mniejsze a oszczędności żadne, a tylko czekać jak w ramach walki ze smogiem zaostrzą przepisy dotyczące paliw stałych. W dzisiejszych czasach to już kominek zaczyna być passe.

32 minuty temu, markos007 napisał:

a może ktoś ma jakieś ciekawe spostrzeżenia dotyczące same projektu na co warto zwrócić uwagę?

Już Ci wspominaliśmy - mało powierzchni gospodarczej.

A i skosy schodzą nisko, ścianka kolankowa 96 cm to po położeniu podłogi będzie 90, trochę mało, ja bym z  10-15cm podniósł, ale bryła domu straci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, markos007 napisał:

myślałem właśnie nad rekuperacją ale zdania są tak podzielone jak pomiędzy rywalizacją EVO vs STi ;)

co w przypadku posiadania rekuperacji i braku prądu przez dłuższy okres? czy rzeczywiście jest odczuwalna różnica w rachunkach za ogrzewanie? wiem że zależy to od wielu czynników ale zdania są tak podzielone..

 

W dzisiejszych czasach brak rekuperacji w nowym domu, to jak brak klimatyzacji w nowym samochodzie.

Przy zaniku napięcia otwierasz okna, albo idziesz na spacer:)

W nowych i dobrze ocieplone domach straty ciepła na wentylację sięgają 50% wszystkich strat, więc jest o co walczyć, a i komfort bezcenny.

6 godzin temu, chojny napisał:

 

Lite nie. 

 

"Drewno" warstwowe, przygotowane na podłogówkę tak. 

Lite tak.

Bo w takim razie bardziej bałbym się przegrzania podłogi latem od Słońca.

Bez problemu można znaleźć w sieci producentów litej deski na ogrzewanie podłogowe i wykonawców (parkieciarzy).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, cewie napisał:

W dzisiejszych czasach brak rekuperacji w nowym domu, to jak brak klimatyzacji w nowym samochodzie.

Przy zaniku napięcia otwierasz okna, albo idziesz na spacer:)

W nowych i dobrze ocieplone domach straty ciepła na wentylację sięgają 50% wszystkich strat, więc jest o co walczyć, a i komfort bezcenny.

mam nadzieje, że w projekcie będzie możliwość montażu rekuperacji bo wiem, że niektóre projekty domów mogą sprawiać problemy. Dzięki za argumenty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, aflinta napisał:

Nie truj, tylko załóż piec gazowy. (...) Po co Ci kotłownia?

A co będzie, jak Ruscy zakręcą zawór? Albo w Europie zacznie się jakaś zawierucha? Będzie się grzać dom ogniskiem w salonie?

Niezależnie od tych katastroficznych wizji, trzeba pamiętać, że gaz to źródło dochodów dla naszego kochanego państwa, więc tańszy nigdy nie będzie, choćby do gazoportu przybijało 5 tankowców dziennie.

 

Człowiek mający kotłownię, piec lub kominek może spać spokojnie. Zawsze czymś chałupę ogrzeje. Gdy ma się tylko nowoczesne i "ekologiczne" rozwiązania, wystarczy jedna awaria prądu i do widzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, subarutux napisał:

Człowiek mający kotłownię, piec lub kominek może spać spokojnie. Zawsze czymś chałupę ogrzeje. Gdy ma się tylko nowoczesne i "ekologiczne" rozwiązania, wystarczy jedna awaria prądu i do widzenia!

 

Dlatego mamy gaz, kominek, funkcje grzania w klimatyzacji a w sytuacji ekstremalnej to się zrobi ognisko w garażu albo wstawi koksowniki  :mrgreen:

 

 

1 godzinę temu, rombu napisał:

Czy mógłbyś rozwinąć to zdanie ?

 

Zapytałem o to swego czasu naszego stolarza z racji dużych przeszkleń w domu. Stary facet uśmiechnął się, spytał czy to z internetu i tylko machnął ręką. ;)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, cewie napisał:

W nowych i dobrze ocieplone domach straty ciepła na wentylację sięgają 50% wszystkich strat, więc jest o co walczyć, a i komfort bezcenny.

Mity z broszury reklamowej sprzedawcy, bliżej 25-30% oszczędności a to i tak bez uwzględnienia kosztów serwisu instalacji, wymiany filtrów.

Poniżej cytat z opracowania sponsorowanego:

 

Cytat

 

Komentarz do zdjęcia: na podstawie zaprezentowanych założeń możemy stwierdzić, ze koszty ogrzewania domu pelletem, przy udziale wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wyniosą ok. 2 700 zł/rok. Rzeczywiste koszty ogrzewania, po doliczeniu kosztów energii elektrycznej wyniosą ok. 3 900 zł/rok. W przypadku rezygnacji z centrali wentylacyjnej, rzeczywiste koszty ogrzewania domu w standardowym wariancie wyniosą ok. 5 300 zł/rok. Zatem zastosowanie wentylacji mechanicznej w powyższym przypadku powoli obniżyć koszty ogrzewania o 27 proc.

Koszty ogrzewania domu z rekuperacją – wnioski

W domach jednorodzinnych nie mamy obowiązku wykonywania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak trudno sobie wyobrazić naprawdę energooszczędnym dom, z pominięciem takiego rozwiązania. W nowych budynkach wentylacyjne straty ciepła to połowa wszystkich strat ciepła. Straty ciepła to koszty, które przekładają się na większe zużycie paliwa. Patrząc do kątem inwestycyjnym, centrala o wydajności maksymalnej do 400 m3/h kosztuje 6-8 tys. Za kompletną instalację, np. do domu o pow. 200 m2 przyjdzie nam zapłacić 16-25 tys. zł. Mamy tu jednak perspektywę stopniowego zwrotu kosztów. Jak długo to potrwa, zależy oczywiście od ceny nośnika ciepła.

 

http://okieminzyniera.pl/wentylacja-rekuperacja-czy-sie-oplaca/

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mili subarowicze, od roku dołączyliśmy do Waszego grona przesiadajac się na Forka wolnossaka, a obecnie XT.....

razem z żoną pasjonujemy się budownictwem pasywnym, a z racji własnych problemów zdrowotnych -zdrowym budownictwem

wiedzą zdobywaliśmy w passive house institute, reprezentujemy polski instytutu budownictwa pasywnego, spośród wszystkich budynków w PL , które uzyskały certyfikat passive house institut -kilkanaście procent to nasze realizacje....

chętnie podzielimy się naszą wiedzą dot. energooszczędnych lub pasywnych domów.....a w szczególności jak zaprojektować i wybudować zdrowy i ekonomiczny dom.....

przykre jest to, że te podstawy stoją w PL w konflikcie z lobby branży budowlanej, energetycznej , farmaceutycznej etc....

w podsumowaniu dodamy, że są regiony w UE gdzie przedszkola, szkoły czy domy opieki dla seniorów można budować wyłącznie z standardzie, co najmniej pasywnym, bowiem udowodnione jest, że w takich budynkach mniej chorujemy i szybciej przyswajamy wiedzę....

w PL mamy już przykłady biurowców z certyfikatem zdrowego budynku, gdzie wydajność pracy pracowników  jest wyższa niż w pozostałych

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Tadeo napisał:

mili subarowicze, od roku dołączyliśmy do Waszego grona przesiadajac się na Forka wolnossaka, a obecnie XT.....

razem z żoną pasjonujemy się budownictwem pasywnym, a z racji własnych problemów zdrowotnych -zdrowym budownictwem

wiedzą zdobywaliśmy w passive house institute, reprezentujemy polski instytutu budownictwa pasywnego, spośród wszystkich budynków w PL , które uzyskały certyfikat passive house institut -kilkanaście procent to nasze realizacje....

chętnie podzielimy się naszą wiedzą dot. energooszczędnych lub pasywnych domów.....a w szczególności jak zaprojektować i wybudować zdrowy i ekonomiczny dom.....

przykre jest to, że te podstawy stoją w PL w konflikcie z lobby branży budowlanej, energetycznej , farmaceutycznej etc....

w podsumowaniu dodamy, że są regiony w UE gdzie przedszkola, szkoły czy domy opieki dla seniorów można budować wyłącznie z standardzie, co najmniej pasywnym, bowiem udowodnione jest, że w takich budynkach mniej chorujemy i szybciej przyswajamy wiedzę....

w PL mamy już przykłady biurowców z certyfikatem zdrowego budynku, gdzie wydajność pracy pracowników  jest wyższa niż w pozostałych

Brzmi ciekawie, podaj proszę jakieś linki, przykłady.

2 godziny temu, subarutux napisał:

Człowiek mający kotłownię, piec lub kominek może spać spokojnie.

Zależy od miejsca zamieszkania :D W Krakowie od pierwszego września to nie będzie spokojny i tani sen :mrgreen:

 

2 godziny temu, subarutux napisał:

A co będzie, jak Ruscy zakręcą zawór?

Za jakiś czas nic, sami poniekąd do tego dążymy. 

 

2 godziny temu, subarutux napisał:

Albo w Europie zacznie się jakaś zawierucha?

Będzie zawierucha to i węgiel się skończy - kto go wydobywać będzie, skoro kopalnie na prąd są?

 

2 godziny temu, subarutux napisał:

Będzie się grzać dom ogniskiem w salonie?

Zawsze można uczuciami :D

 

2 godziny temu, subarutux napisał:

że gaz to źródło dochodów dla naszego kochanego państwa

Węgiel akcyzą obłożony nie jest? Drewno za darmo rozdają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, aflinta napisał:

Zależy od miejsca zamieszkania :D W Krakowie od pierwszego września to nie będzie spokojny i tani sen :mrgreen:

 

W Poznaniu zakazali palić w kominkach. Dobrze że mieszkamy 224m od granicy miasta Poznania. :mrgreen:

 

 

Jeżeli dom da się ogrzewać inaczej, bo np. jest podłączony do miejskiego cieplika albo ma piec gazowy, to nie można dziś napalić w kominku.

 

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/zakaz-palenia-w-kominkach-w-poznaniu

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tadeo napisał:

mili subarowicze, od roku dołączyliśmy do Waszego grona przesiadajac się na Forka wolnossaka, a obecnie XT.....

razem z żoną pasjonujemy się budownictwem pasywnym, a z racji własnych problemów zdrowotnych -zdrowym budownictwem

wiedzą zdobywaliśmy w passive house institute, reprezentujemy polski instytutu budownictwa pasywnego, spośród wszystkich budynków w PL , które uzyskały certyfikat passive house institut -kilkanaście procent to nasze realizacje....

chętnie podzielimy się naszą wiedzą dot. energooszczędnych lub pasywnych domów.....a w szczególności jak zaprojektować i wybudować zdrowy i ekonomiczny dom.....

przykre jest to, że te podstawy stoją w PL w konflikcie z lobby branży budowlanej, energetycznej , farmaceutycznej etc....

w podsumowaniu dodamy, że są regiony w UE gdzie przedszkola, szkoły czy domy opieki dla seniorów można budować wyłącznie z standardzie, co najmniej pasywnym, bowiem udowodnione jest, że w takich budynkach mniej chorujemy i szybciej przyswajamy wiedzę....

w PL mamy już przykłady biurowców z certyfikatem zdrowego budynku, gdzie wydajność pracy pracowników  jest wyższa niż w pozostałych

O to ja w sumie mam pytanko. Jak się zastanawiałem nad ogrzewaniem podłogowym w całym domu to słyszałem taki argument przeciw, że to jakoś źle wpływa na nogi (że niby ciepło od spodu cały czas, czy jakoś tak). Nie bardzo dałem w to wiarę, bo wyszedłem z założenia, że to podobnie jak inne argumenty nie ma zastosowania przy prawidłowym ogrzewaniu które nie nagrzewa jakoś mocno podłogi. Niemniej czy jest w tym jakieś ziarenko prawdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja remontuje 200 letni dom trzymając się tradycyjnych technologi gdzie się da. Skąd przekonanie, że w domu pasywny żyje się zdrowiej? :D Chyba dlatego, że więcej jest się poza by pospłacać wszystkie "nowinki".

Oczywiście to tylko dla żartu piszę, ale nie dajmy się zwariować i omotać marketingowcą. Każdy chce coś nam sprzedać. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam w temacie pieca i ogrzewania podlogowego ze , ughm...

 

Kominy juz mam, jestem jednym z tych ktorym palenie w kominku czy piecu nigdy sie nie znudzi :). Tak wiec piec bedzie bo po prostu lubimy jak cos pyrka, widok ognia itd.

Moge nie miec telewizora za to :)

 

Dom ktory budujemy jest drewniany, z opalana drewniana elewacja. Chcialem coby te "opalenie" przeniesc tez do srodka bo naprawde opalane drewno wyglada przepieknie, dlatego tez pomysl z drewniana podloga (opalona i polakierowana).

Pytanie wlasnie o ogrzewanie podlogowe bo slyszalem ze lite drewno srednio sie z tym komponuje (grubosc deski to 3cm)

 

Tak tez i piec kaflowy z tego o ile dobrze rozumuje nie ma wiekszego sensu przy ogrzewaniu podlogowym bo musialbym wylaczyc w/w ogrzewanie na pare ladnych godzin zanim zaczne palic w piecu w innym przypadku bede mial za goraco. A przeciez nie bede tworzyl sobie grafika rozpalen i wylaczen. 

 

Kaloryfer wylacza sie natychmiastowo i mozna je naprawde fajnie wysterowac (laczyc w strefy, sterowac czujnikiem w innym miejscu itd) dlatego wydawalo mi sie to lepszym rozwiazaniem.

 

Tak wiec umm, nic juz nie wiem

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rombu napisał:

 

Czy mógłbyś rozwinąć to zdanie ?

 

Wystarczy uzbroić się w pirometr i sprawdzić temperaturę fragmentu podłogi oświetlonej promieniami słonecznymi w swoim lub cudzym domu.

Do przeprowadzenia doświadczenia materiał podłogi może być nawet drewnopochodny.

10 godzin temu, Jaca68 napisał:

Mity z broszury reklamowej sprzedawcy, bliżej 25-30% oszczędności a to i tak bez uwzględnienia kosztów serwisu instalacji, wymiany filtrów.

Poniżej cytat z opracowania sponsorowanego:

 

http://okieminzyniera.pl/wentylacja-rekuperacja-czy-sie-oplaca/

Ja pisałem o stratach liczonych w domyśle kWh energii, a Ty piszesz o oszczędnościach.

W audycie OZC mojego domu, przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej straty ciepła były na poziomie 50% Z wentylacją mechaniczną, z odzyskiem ciepła zeszły do 25%

Oszczędności pieniędzy będą na poziomie jaki podałeś 25-30% bo jak słusznie zauważyłeś wentylacja zużywa energię elektryczną. Tkanina filtracyjna kosztuje 2,- zł/mc. Trzeba tylko kupić odpowiedni rekuperator, bo te wypasione, renomowanych firm mają tylko drogie dedykowane wkłady filtracyjne.

Jak się ma prosty domek, można się pobawić w audytora OZC na stronie cieplowlasciwe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bast napisał:

O to ja w sumie mam pytanko. Jak się zastanawiałem nad ogrzewaniem podłogowym w całym domu to słyszałem taki argument przeciw, że to jakoś źle wpływa na nogi (że niby ciepło od spodu cały czas, czy jakoś tak). Nie bardzo dałem w to wiarę, bo wyszedłem z założenia, że to podobnie jak inne argumenty nie ma zastosowania przy prawidłowym ogrzewaniu które nie nagrzewa jakoś mocno podłogi. Niemniej czy jest w tym jakieś ziarenko prawdy?

w domach pasywnych mamy najczęściej płytę grzewczo -chłodzącą z ogrzewaniem niskotemperaturowym wodnym (np. 22 stopnie) co zapewni 20 stopni temp powietrza zimą. latem płyta jest chłodzona tak schładzała powietrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie obejrzałbym na własne oczy standardowy parkiet np. dębowy 22 mm po kilku latach użytkowania na ogrzewaniu podłogowym.

Broszur firm parkieciarskich i artykułów się już naczytałem i wszystkie sprowadzają się mniej więcej do podobnych wniosków, że:

Cytat

tak, działa! Ale właściwie to dobrze by było gdyby parkiet był cieńszy, z drewna egzotycznego, pętle ogrzewania gęsto ułożone, gaz tańszy, dom lepiej docieplony, użytkownicy wymagali niższej temperatury komfortu, a pogoda ma się pilnować i trzymać tych wyższych średnich temperatur.

 

Stąd pewnie realizacji jakby trochę mniej niż artykułów :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, piwozniak napisał:

Pytanie wlasnie o ogrzewanie podlogowe bo slyszalem ze lite drewno srednio sie z tym komponuje (grubosc deski to 3cm)

 

Odpuść podłogówkę przy porządnych i grubych dechach. Te deseczki po 14, 16mm to może i dadzą radę ale 3cm dechy to naprawdę srogi izolator i kawał mięsa, które będzie pracowało przy zmianach wilgotności i temperatury.  

 

Temat przerabialiśmy i zrezygnowaliśmy z podłogówki, właśnie ze względu na drewno na podłodze, które miało priorytet. 

 

8 godzin temu, Efti napisał:

Chętnie obejrzałbym na własne oczy standardowy parkiet np. dębowy 22 mm po kilku latach użytkowania na ogrzewaniu podłogowym.

Broszur firm parkieciarskich i artykułów się już naczytałem i wszystkie sprowadzają się mniej więcej do podobnych wniosków, że:

 

Stąd pewnie realizacji jakby trochę mniej niż artykułów :).

 

 

Marketing pociśnie klientom wszystko, pogadaj ze starym stolarzem, co ma doświadczenie życia swojego, ojca, dziadka i połowy rodziny w pracy z drewnem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam między innymi podłogę teakową czyli z drewna które z zasady niewiele zmienia objętość pod wpływem czynników atmosferycznych. Używane jest między innymi jako pokłady statków więc narażone na trochę bardziej ekstremalnych warunkach niż domowe, będąc bezpośrednio nasłoneczniane i tak samo na wilgoć. Więc jak dla mnie jeśli lite byłoby ok pod podłogówkę to tym bardziej to, a mimo wszystko zarówno dostawca jak instalator, czy parkieciarz odradzali żeby stosować to w połączeniu z ogrzewaniem. Raczej na dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło, poza marketingiem który będzie wciskał że wszystko można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie chodzi po prostu o to, że taka podłoga byłaby zbyt dobrym izolatorem (jak wspomniał @chojny) i ogrzewanie po prostu byłoby nie wydajne? Bo widzę, że tu rozważania idą w stronę wytrzymałości materiału na podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bast napisał:

A to nie chodzi po prostu o to, że taka podłoga byłaby zbyt dobrym izolatorem (jak wspomniał @chojny) i ogrzewanie po prostu byłoby nie wydajne? Bo widzę, że tu rozważania idą w stronę wytrzymałości materiału na podłogę.

 

Oczywiście że również izolator, więc wiązało by się to z dużymi startami ciepła. 

 

Najprościej mówiąc, lite drewno, mimo zapewnień marketingowców nie jest dobrym kung fu na ogrzewanie podłogowe. 

 

Cieniutkie parkiety, panele, deski warstwowe tak ale klasyczne dechy w o grubościach 2,5-3,5cm to inny świat materiałowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, aflinta napisał:

1. Węgiel akcyzą obłożony nie jest? 2. Drewno za darmo rozdają?

1. Jest. 2. Nie.

 

Ale to nie zmienia faktu, że ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe jest dla przeciętnego Polaka drogie, często zbyt drogie. Oczywiście płaci się dodatkowo robocizną i kaszlem, oczywiście różne "plusy" wspierają wiele gospodarstw domowych, jednak dla wielu (jak np. półbezrobotny autor tego postu, który nie dostaje żadnych plusów, a ma do ogrzania mieszkanie w kamienicy, a nie jakieś dwie - trzy maleńkie dziuple) jest to bardzo dużo. I w następnych latach będzie jeszcze więcej, bo ceny tych paliw z powodów politycznych rosną i będą rosły, choćby nawet w Polsce odkryto złoża gazu wielkie jak Pacyfik.

 

A w sytuacji awaryjnej nie będziesz się oglądał na zakazy administracyjne czy ekologię, tylko będziesz palił czym się uda, na co pompa cieplna raczej nie pozwoli.

  • Lajk 1
  • Do kitu 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...