Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Grzegorz napisał(a):

Jeśli w domu jest podłogówka to będzie inna bajka. W opcji z grzejnikami ma to sens IMHO jedynie jeśli chałupa jest mega docieplona plus przewymiarowane grzejniki; wtedy faktycznie 32C puszczone na grzejniki są w stanie jako tako ogrzać; ewentualnie jest dostęp do taniego prądu to można szaleć i z dobrą pompą można uzyskać temp. zasilania powyżej 55C.

Miałem podobny dylemat w trakcie remontu domu, po poprzednich właścicielach został stary piec gazowy i "chudziutkie" grzejniki wysokotemperaturowe.

Dom jest ocieplony standardowo jak na początek lat 2000-ch, porotherm 24cm i styropian 12,więc szału nie ma,stolarka drewniana.

Jako że przerabiałem parter calkowicie,weszła podłogówka( z zaworem 3-drożnym termostatycznym ) na piętrach zostały grzejniki, bo nie chciałem pruć pieknego bukowego parkietu.

Po roku wszystlie grzejniki wyaliłem i wsawiłem"tluściochy" na zasilanie 55st z nowym kotłem kond.

Nie są gigantyczne,ale przy niskotemp. zasilaniu byłyby jeszcze większe.

Wszysto działa bardzo dobrze.

Rachunki za gaz do zaakceptowania, ale gdybym nie miał gazu(przyłącza)to zdecydowanie pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, aflinta napisał(a):

Przy takim zasilaniu, to raczej kocioł już kondensacji nie robi - za wysoka temperatura

Zręczam,że kocił śmiga z kondensacją, nie raz sprawdzałem syfon od skroplin, bez problemu z temp.wody między 35 a 43-45 st na wyjściu z kotła w zależności jaką ustawię krzywą grzewczą,bo  pewnym zakresie mogę to zmieniać.

Nie chciałem założyć najgrubszych grzejnikow niskotemperaturowych ( jeżeli są grubsze od V33, a te mogą pracować 55/45/20 jeżeli dobrze pamiętam.Zmienia się oczywiście moc grzewcza w zależności od temp. zasilania )  ze względów estetycznych i nie mam podłogowki w całym domu. To był kompromis.

Przy bardzo dużych mrozach wchodzi na wyższe temp. i wtedy faktycznie, może nie robić kondensacji.

Kominek z rozprowadzeniem ciepła jest uzupełnieniem jak już jest bardzo, bardzo zimno.

 

Edytowane przez olo11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zajcev za dużo to nie podpowiem, z doświadczenia to tylko nocowałem w Brdzie w ośrodku żeglarskim Szekla w Augustowie. To powiedzieć mogę że niezwykle ciasna to konstrukcja.

Sam za to planuję większą wersję na działce na wsi zbudować. Gdzieś tu już nawet w tym temacie wrzucałem wstępny projekt. Będę też kombinował usługowo kilka sztuk sieknąć dla zaprzyjaźnionych ośrodków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, eurojanek napisał(a):

@zajcev za dużo to nie podpowiem, z doświadczenia to tylko nocowałem w Brdzie w ośrodku żeglarskim Szekla w Augustowie. To powiedzieć mogę że niezwykle ciasna to konstrukcja.

Sam za to planuję większą wersję na działce na wsi zbudować. Gdzieś tu już nawet w tym temacie wrzucałem wstępny projekt. Będę też kombinował usługowo kilka sztuk sieknąć dla zaprzyjaźnionych ośrodków.

 

Właśnie myślałem o czymś takim na działce w górach, nie chce czegoś dużego, klimatycznie pasuje mi tam coś właśnie w formie Brdy, na dole aneks połączony z salonem i łazienka, na górze sypialnia i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiedyś była dyskusja na temat certyfikatów energetycznych, norm i zużycia. U mnie pompa ciepła powietrze-woda działa ponad rok, sprawdziłem dane o zużyciu prądu, wygenerowanej energii itd. Policzyłem też koszty ogrzewania i porównałem z kosztami ogrzewania na gaz czy popularny ostatnio pellet. Kilka danych dla ciekawych czy warto: Ek (CO + CWU) wyszło za ostatnie 12 miesięcy na poziomie 21,6 kWh/m2/rok (29 było projektowane) Koszt CO+CWU wyszedł ok. 100zł rocznie mniej niż gaz, więc różnica prawie żadna, (wziąłem pod uwagę zamrożoną cenę gazu i 2MWh tarczy na prąd), pellet po cenach z zeszłego roku wychodziłby +/- 2x drożej. PV jeszcze nie mam, w moim przypadku koszt podłączenia gazu + sensownego pieca kondensacyjnego wychodził podobnie jak koszt pompy ciepła.

 

Kolejny rok nie wiadomo jak wyjdzie bo nie wiadomo co z cenami prądu i gazu, zobaczymy. 

 

Pochwalcie się jak u Was wychodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, skwaro napisał(a):

pellet po cenach z zeszłego roku wychodziłby +/- 2x drożej.

zeszły rok to nie jest dobry punkt odniesienia. rynek jest tak bardzo niestabilny ze takie inwestycje oceniałbym raczej z większej perspektywy, np za 2 -3 lata. Nie wiadomo co z cenami prądu od stycznia.

 

edit:

Potwierdziło się. Koncerny złożyły wnioski. Grożą nam drastyczne podwyżki - Money.pl

 

biorąc po uwagę ze tone pelletu mozna kupic w tym roku za 1200-1400zl, a nie po 3000zl jak rok temu , a prąd drastycznie (może) podrożeje analiza może za rok wyjść skrajnie odwrotna.

Edytowane przez Jumpman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, B-52 napisał(a):

Chętnie bym sprawdził, ale brakuje mi danych. Mam tylko te z faktury od Energi, na 30 września.

Ja mam o tyle prościej, że pompa ciepła liczy zużycie energii, COP, energię wyprodukowaną itd. Dlatego mogę sobie wszystko policzyć. 

 

6 godzin temu, Jumpman napisał(a):

zeszły rok to nie jest dobry punkt odniesienia. rynek jest tak bardzo niestabilny ze takie inwestycje oceniałbym raczej z większej perspektywy, np za 2 -3 lata. Nie wiadomo co z cenami prądu od stycznia.

 

edit:

Potwierdziło się. Koncerny złożyły wnioski. Grożą nam drastyczne podwyżki - Money.pl

 

biorąc po uwagę ze tone pelletu mozna kupic w tym roku za 1200-1400zl, a nie po 3000zl jak rok temu , a prąd drastycznie (może) podrożeje analiza może za rok wyjść skrajnie odwrotna.

Dlatego pisałem że ciekawe jak wyjdzie w przyszłym roku. W moich obliczeniach pellet liczyłem po 1900/tonę, tyle płacił mój brat w zeszłym sezonie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2023 o 21:38, skwaro napisał(a):

U mnie pompa ciepła powietrze-woda działa ponad rok, sprawdziłem dane o zużyciu prądu, wygenerowanej energii itd. Policzyłem też koszty ogrzewania i porównałem z kosztami ogrzewania na gaz czy popularny ostatnio pellet. Kilka danych dla ciekawych czy warto: Ek (CO + CWU) wyszło za ostatnie 12 miesięcy na poziomie 21,6 kWh/m2/rok

Zgodnie z przepisami EK ze zużycia to możesz po 3 latach liczyć, bo zima zimie nie równa.

21,6 x 2,5 = 54 EP. Trochę więcej mrozu i się na klasę A nie załapiesz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Zgodnie z przepisami EK ze zużycia to możesz po 3 latach liczyć, bo zima zimie nie równa.

21,6 x 2,5 = 54 EP. Trochę więcej mrozu i się na klasę A nie załapiesz. ;)

Zrobię PV i się załapię :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie opalając się peletem sprawa wygląda następująco.

 

Dom 190m2 z 2012 roku.

Kociłoł Heinztechnic.

 

Palę Barlinkiem bo jest naprawdę bezobsługowy czego nie mogę powiedzieć o innych peletach. To nieco podnosi koszt w stosunku do peletów noname. 

 

Ale do rzeczy. 

Ubiegły rok to był jakiś kosmos jeśli chodzi o koszty paliw wiec mimo łagodnej zimy i niskich zużyć złotówek poleciało  bardzo dużo.

 

Tak czy inaczej mój kocioł ma 11 lat i za chwilę trzeba będzie się zastanowić co dalej. Zostać przy pelecie czy iść w pompę.

Gazu nie mamy i nie bedziemy mieć w ulicy więc tylko dwie opcje mi pozostały.

 

Z pompą mam ten problem że fotowoltaiki nie zainstaluję u siebie bo mam bardzo nie sprzyjającą konstrukcje i ułożenie dachu wiec pompę będę mógłbym zasilać tylko siecią zewnętrzną.

Pelet znam i mam dobrego lokalnego dostawcę co mi go składuje. Wybieram sobie u niego ze stoku co tydzień ile worków potrzebuję. Także nie muszę myśleć jak i gdzie to przechowywać. 

 

 

 

 

image.thumb.png.a8d8eaa105511a1795ed72c42996f284.png

 

image.thumb.png.157106f6140beaafd55d7b186824458f.png

 

 

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, aflinta napisał(a):

Fajne i jednocześnie idealny przykład jak skomplikować sobie życie :) Ciekawie się te okna musi myć.

Te w tej cylindrycznej części może być całkiem łatwo, bo chyba nie ma szprotów w poprzek. Wchodzisz na dach i skaczesz z myjką, ściągaczką i jednym pociągnięciem masz umyte od góry do dołu i tylko powtarzasz po obwodzie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie bardzo niestety stoję dobrze z czasem, żeby wertować ten jakże bogaty temat ;) a zależy mi na odpowiedziach "z doświadczenia" lub chociaż sprawdzonej teorii;

Stoję przed wyborem rodzaju pompy do domu i o ile mniej więcej wiem czym się różni gruntowa od powietrznej i Mitsu zubadan to potrzebuję podpowiedzi jeśli chcę uzyskać warunki:

- chłodzenie latem , czy pompa i wtedy czy pasywne, czy aktywne - czy pompa + klima, zależy mi żeby w domu w razie upałów mieć te -6/7 st mniej niż panuje na zewnątrz, dobrze, żeby to działało w miarę efektywnie a nie za 2 dni ;) 

- grzanie zimą, co prawda wszędzie alarmują ocieplenie klimatu, ale jeśli chcąc być zapobiegawczym chciałbym ogrzać dom na 21st C przy mrozie np. -30 st C to na co patrzeć i jaką pompą się interesować.

Zakładam, że ocieplenie budynku, okna itp będą spełniały obecne standardy domu energooszczędnego. Powierzchnia domu ok.200m jeśli ma to jakieś znaczenie. Dom na polu a nie wzgórzu, z jakimś tam niskim sąsiedztwem.

 

Za wszelkie podpowiedzi z góry dzięki :) jeśli o coś nie dopytałem a powinienem to też się chętnie dokształcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamul ludzie miliony postów popełnili na forach budowlanych. Nie da się tak skrótowo odpowiedzieć, bo zaraz się zjawi ktoś, kto ma inne doświadczenie i przecież "nie bierzesz pod uwagę, że....". Naprawdę jest tyle zmiennych, a teraz to nawet nie można sensownie niczego policzyć z prądem czy PV. 

 

1. zainstaluj sprawdzoną, nie najdroższą, z serwisem i wsparciem producenta powietrzną pompę ciepła, 

2. oddzielnie klimatyzację. 

 

PS. Jak chcesz/możesz/masz warunki postaw na gruntową pompę ciepła z poziomym wymiennikiem. 

 

Udanych wyborów, pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam osobno powietrze-woda i klimatyzację. Chłodzenie podłogi latem to raczej niezbyt fajne porównując do nawiewu. A klima przydaje się też gdy trzeba podgrzać na 1-2 dni, bez odpalania pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...