Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, eurojanek napisał:

O takie cuś. Już mi sie rysuje tylko trochę inny. Jak będe miał wizualki to się podzielę.

chata.thumb.jpg.93df4c91a367296fd49ca15e624dffad.jpg

Domek typu brda, przynajmniej w moich okolicach tak się zowie. Swego czasu zastanawiałem się nad taką konstrukcją, ale większą. Myślałem wtedy nad znacznym przedłużeniem dachu, aby "kiosk" (to duże oszklenie) nie był tak wystawiony na działanie głównie słońca. Dodatkowo powstanie zadaszenie tarasu ;) Jeśli to ma być na zgłoszenie, to dach może być większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powoli rozglądam się za piecem na gaz, powierzchnia do grzania 126 m2, ściana beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropian grafit, okna 3 szybowe.

Mam na oku Buderusa GB072 14kW ale chyba będzie za duży na taką powierzchnię?

Czy warto dopłacać do marki czy lepiej skupić się na bliskości serwisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, _ONE_ napisał:

Domek typu brda, przynajmniej w moich okolicach tak się zowie. Swego czasu zastanawiałem się nad taką konstrukcją, ale większą. Myślałem wtedy nad znacznym przedłużeniem dachu, aby "kiosk" (to duże oszklenie) nie był tak wystawiony na działanie głównie słońca. Dodatkowo powstanie zadaszenie tarasu ;) Jeśli to ma być na zgłoszenie, to dach może być większy.

W Stanach zrobili wersję full-size, mi się bardzo podoba :)

trójkątny dom zaprojektowany na nowo

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brdy faktycznie fajnie wygladaja ale z praktycznoscia to srednio IMHO.

Gora praktycznie do uzytku tylko dla naprawde pasjonatow takich konstrukcji :)

Da sie oczywiscie ale wygodnie nie jest

 

Jakbym mial teraz jeszcze raz cos budowac, to celowalbym w cos takiego:

087b56cef46279f2b9c461adf9387194.jpg

 

 

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, markos007 napisał:

Mam na oku Buderusa GB072 14kW ale chyba będzie za duży na taką powierzchnię?

Czy warto dopłacać do marki czy lepiej skupić się na bliskości serwisu?

To w projekcie instalacji powinieneś mieć moc kotła. IMO - dobry serwis na miejscu to podstawa, pieca do serwisu nie zawieziesz, to serwis musi przyjechać do Ciebie. Gwarancja szybko mija, piec zostaje na dłużej, są roczne przeglądy, a jeśli coś się zepsuje to 3 dni przed świętami w weekend. I co wtedy?

Podsumowując ja bym w wyborze pieca zaczął od dobrego miejscowego instalatora / serwisanta. 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, markos007 napisał:

powoli rozglądam się za piecem na gaz, powierzchnia do grzania 126 m2, ściana beton komórkowy 24 cm + 20 cm styropian grafit, okna 3 szybowe.

Mam na oku Buderusa GB072 14kW ale chyba będzie za duży na taką powierzchnię?

Czy warto dopłacać do marki czy lepiej skupić się na bliskości serwisu?

 

Buderus=Junkers=Bosch

 

Wszystkie maja te same wnętrzności w danej klasie, więc i serwis powinien ogarnąć ten sam (ale z jakiegoś powodu Buderus się wyłamuje).

Tyle ze Buderus i wyższa seria Boscha mają zazwyczaj lepszej klasy sterowanie i samą komorę.

I to warto w małym domu rozważyć, bo najważniejsza w dzisiejszych czasach jest możliwość grzania małym gazem bez ciągłego włącz wyłącz -> to zapewnia odpowiednie "stopniowanie palnika" (nie pamiętam nazwy fachowej). Przy okresach przejściowych nie moc maksymalna, a minimalna ma większe znaczenie, a od wielu lat większość okresu grzewczego jest przejściowa...

To z wiedzy przejętej z dobrego źródła.

 

Instalator powinien być w stanie powiedzieć jeszcze więcej, ale z doświadczenia widzę ze w większości proponują oni modele ze środka stawki bez zgłębiania co tak naprawdę różni je od modeli tańszych i droższych.

 

Edit: A, i jak będziesz rozmawiał z serwisem, czy też będziesz dzwonił do dystrybutora po poradę to lepiej użyć nazwy kocioł ;) 

Edytowane przez cuban
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie pasuje mi do dachu

2. Policzyłem i mi nie wychodzi żeby to na "dzisiaj" miało sens

3. Poczekam jeszcze 4-5 lat jak technologia będzie wydajniejsza a zasady rozliczania się z "elektrownią" sensowne, ewentualnie będzie w domu elektryk, który będzie wtedy jeździł za free

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, chojny napisał:

1. Nie pasuje mi do dachu

2. Policzyłem i mi nie wychodzi żeby to na "dzisiaj" miało sens

3. Poczekam jeszcze 4-5 lat jak technologia będzie wydajniejsza a zasady rozliczania się z "elektrownią" sensowne, ewentualnie będzie w domu elektryk, który będzie wtedy jeździł za free

 

 

4. Magazynowanie energii elektrycznej którą wykorzystam np: wieczorem. 

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bikeman1 napisał:

Macie? Uzytkujecie? Jak Wam się spisuje? 

Mamy, użytkujemy, spisuje się tak jak powinna. Dopiero 4 m-ce, mało danych, ale chyba nie zaspokoi potrzeb w całości, zabraknie 5-8%, zła orientacja dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, llkuba napisał:

 

 

4. Magazynowanie energii elektrycznej którą wykorzystam np: wieczorem. 

 

 

 

O dokładnie, nie oddaje do sieci ale zbieram i wykorzystuję we własnym zakresie. 

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gourmet napisał:

Mamy, użytkujemy, spisuje się tak jak powinna. Dopiero 4 m-ce, mało danych, ale chyba nie zaspokoi potrzeb w całości, zabraknie 5-8%, zła orientacja dachu.

Przy okazji doszła kolejna zmienna. Jak ktoś planuje budowę i myśli o panelach na dachu, to czasami mpzp lub w.z. mogą pokrzyżować plany, bo kalenica wypadnie w złej orientacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jaca68 napisał:

Niezależność jest słaba bo z tego co czytałem to fotowoltaika nie pracuje jak nie ma napięcia w sieci.

To zależy czy jesteś wpięty do sieci bezpośrednio, czy masz własny magazyn. Robienie fotowoltaiki bez jakiegoś lokalnego magazynu (nawet w obszarze osiedla) to słaby pomysł z punktu widzenia zarządzania siecią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał:

Poczekam jeszcze 4-5 lat jak technologia będzie wydajniejsza a zasady rozliczania się z "elektrownią" sensowne,

 

W miarę sensowne są jeszcze teraz, od nowego roku będzie dużo gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bikeman1 napisał:

A ja mam takie pytanie, co myślicie o fotowoltaice, bo sporo wokół tego dobrych zdań, złych, sporo mitów i innych bajek. 

 

Pakować się w to czy spasować? 

 

Jakbym teraz budował dom, dobrym rozwiązaniem wydaje się zestaw fotowoltaika + pompa ciepła powietrzna, dzięki temu można zużywać własny prąd do ogrzewania 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...