Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, magnetron napisał:

Jak macie rozwiązany wyciąg z okapu przy WM?

 

Można wentylację mechaniczną (okap) z nad kuchenki wyprowadzić osobną rurą nad dach, albo przez ścianę. Zastosowana automatyka w rekuperatorze wyłącza wentylator wyrzutni na czas pracy wentylatora okapu. Klapa zwrotna wówczas jest niezbędna.

U siebie planuję wersję okapu w obiegu zamkniętym. Tylko filtracja oparów z nad kuchenki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cewie napisał:

Można wentylację mechaniczną (okap) z nad kuchenki wyprowadzić osobną rurą nad dach, albo przez ścianę. Zastosowana automatyka w rekuperatorze wyłącza wentylator wyrzutni na czas pracy wentylatora okapu. Klapa zwrotna wówczas jest niezbędna.

U siebie planuję wersję okapu w obiegu zamkniętym. Tylko filtracja oparów z nad kuchenki.

Nie chce "wyrzucac" powietrza z okapu bezposrednio na zewnatrz bo uwazam, ze straty sa za duze.

Sklaniam sie albo do okapu pracujacego tylko jako pochlaniacz i wyrzucajacego "przetrawione" powietrze z powrotem do kuchni, ewentualnie opkap podpiety pod reku, tyle, ze tu by sie przydala jakas przepustnica, ktora przy wlaczonym okapie bedzie ciagnac powietrze tylko przez okap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączaj okapu do rekuperacji. Lepiej niech juz "przetrawi powietrze" i je wypluje z powrotem do kuchni. Inaczej wszystkie pary oleju pójdą w instalację. Zobacz jak "ładnie" oblepiony jest okap po jakims czasie gotowania. Jak to w kanale wywiewnym pomiesza sie z kurzem to będzie praktycznie nie do usunięcia. A tak to osadza się tylko kurz, który w razie potrzeby można nawet od biedy odkurzaczem wciągnąć.

Edytowane przez pepedealer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, BazaN napisał:

Dodatkowo to powietrze o dużej wilgotności, przebolej straty i wyrzuć to na zewnątrz

Dodatkowym argumentem na nie jest zaburzenie pracy WM przy takim rozwiązaniu, bo trzeba to wyrzucane powietrze czymś zbilansować. Mozna otworzyć okno tylko....poco wtedy WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki dylemat, mało tego jeszcze zastanawiałem się jak zbilansować powietrze wyciągane przez odkurzacz centralny. Puszczając wodze fantazji :) jak by tak wyrzut z odkurzacza dać do rekuperatora to już by całkiem kosmos był, tam to dopiero sie marnuje ciepłe powietrze, raz wyciągnięte z domu a dwa to ogrzane dodatkowo przez silnik.  I sobie odpuściłem. Kombinacje, instalacje i jakieś dodatkowe kable czy przekaźniki. Jak policzysz ile kosztuje zgranie tego interesu to nie wiem czy się to zwróci w odzyskanym cieple. Jak długo w ciągu dnia pracuje okap? Rozszczelnij okno na czas gotowania i po wszystkim. A WM niech sobie spokojnie działa.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, magnetron napisał:

Nie chce "wyrzucac" powietrza z okapu bezposrednio na zewnatrz bo uwazam, ze straty sa za duze.

(...) ewentualnie opkap podpiety pod reku, 

Po trzech smażeniach zalepisz tłuszczem wymiennik, i oszczędność będzie  ujemna, 2000zł na wymianę.

Jak kiedyś używałeś tłustego kremu na mrozie, powinieneś wiedzieć, że tłuszcz izoluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, czy ktoś ma doświadczenie z wyciągiem pracującym w trybie pochlaniacza?

 

Mi wykonawca odradził z kilku powodów:

- podobno głośniej pracuje

- filtr trzeba wymieniać co 3 m-ce jak się niewiele gotuje

- niższa wydajność filtrowania/wymiany powietrza niż wyciąg

 

Ogólnie pochłaniacz to podobno ostateczność, jak już naprawdę nie da sie podpiąć wyciągu.

 

Ale to tylko zdanie mojego wykonawcy (ale doświadczonego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - bzdura, po prostu kupując zwróć uwagę na poziom głośności. Ja zamontowałem taki co hałasuje 51 (54?) dB na pierwszym biegu i jest ok. Inną sprawą jest rezonans przy okapie wbudowanym, szafka z okapem jest genialnym pudłem rezonansowym i buczy. Pomaga odemknięcie frontu.

ad 2 - zgoda, koszt filtra +/- 25 zł lub mniej jeżeli stosujesz matę

ad 3 - minimalnie lepsza, bo komin wytwarza podciśnienie. Na tyle marginalne, że producenci podają tylko jedną wydajność m3/h  Wydajność zależy od turbiny.

Wyciąg jest lepszy ponieważ odprowadza zapachy poza mieszkanie, tylko tyle. Ja musiałem zamontować w wersji pochłaniacza, bo nie miałem wolnego komina.

Edytowane przez gourmet
...
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, bast napisał:

Jest to także przydatne w przypadku posiadania dzieci, które na górze mogą się bawić, a Ty możesz w spokoju pić kawę w salonie.

To chyba tylko pod warunkiem, że masz żelbetowy strop i jastrych wylany na żelowym podkładzie amortyzującym :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, markos007 napisał:

kąt nachylenia dachu a montaż fotowoltaiki. W MPZ mam dopuszczalny min. kąt 25 stopni, czy bardzo wpływa to na efektywność paneli? Czy jednak 25 stopni to za mało i iść bardziej w granice 45 stopni (wtedy odejdzie trochę powierzchni na poddaszu)?

 

4 godziny temu, aflinta napisał:

Czy 35 stopni nie jest tym zalecanym?

 

Godzinę temu, pepedealer napisał:

Nawet przy 20 stopniach tragedii nie ma.

 

 

panele PV tak staniały, że w celu zwiększenia uzysku z "nieatrakcyjnego ekspozycyjnie" dachu można sobie dołożyć pare kWp mocy

uważać trzeba na zacienienia w stringach (obniżenie mocy całości do mocy pojedynczego zacienionego) i temperatura pod panelem dlatego konstrukcje "na płasko" do dachu mogą mieć/mają gorszą sprawność od zainstalowanych "na wolnym powietrzu" 

 

ogólnie panele PV na tyle staniały że robi się już czasami takie dziwy jak uzupełniające instalacje z ekspozycją wschód-zachód 

 

kiedyś kWp z panela był znacząco droższy opłacało się dużo zrobić żeby go poprawnie wyeksponować dzisiaj wiele z tych działań straciło na znaczeniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ketivv napisał:

ogólnie panele PV na tyle staniały że robi się już czasami takie dziwy jak uzupełniające instalacje z ekspozycją wschód-zachód 

Wcale nie takie dziwy. Jak ktoś nie ma innej możliwości to tylko taka opcja zostaje.

Kolega taki manewr ostatnio zrobił. A dodatkowo położył panele nad tarasem od południa na zadaszeniu o kącie pochylenia 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ipsx82 napisał:

Żeby ciepło nie uciekało do góry ,bo była mowa o późniejszej adaptacji poddasza.

dokładnie tak

 

Godzinę temu, ketivv napisał:

uważać trzeba na zacienienia w stringach (obniżenie mocy całości do mocy pojedynczego zacienionego) i temperatura pod panelem dlatego konstrukcje "na płasko" do dachu mogą mieć/mają gorszą sprawność od zainstalowanych "na wolnym powietrzu" 

ciekawe, nigdy o tym nie słyszałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...