Skocz do zawartości

Forester SJ - felgi i opony


charlie

Rekomendowane odpowiedzi

Pytania do właścicieli Foresterów SJ (2013->):

1. jakie macie opony (producent, model, parametry) i jakie doświadczenia z nimi?

2. jakie macie felgi? czy na zimę i lato ten sam rozmiar czy zimówki na mniejszych?

3. czy Forester na 18" to jeszcze terenówka czy już tylko miejski SUV?

4. zdjęcia Waszych setów felgi-opony mile widziane :)

Edytowane przez charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

1. Zimą - vredestein wintrac, lato - vredestein sportrac 5, poprzednio Bridgestone dueler hp. Vredesteiny są glosniejsze, ale mają mniejsze opory toczenia. Różnica zauważalna zwłaszcza w jeździe na autostradzie.

2. Lato i zima te same felgi 18-stki. I ten sam rozmiar opon, 225/55

3. Nie jeździlem po terenie na tych oponach. Chyba że za teren można uznać leśne dukty :-) w terenie liczy się przede wszystkim odpowiedni bieżnik.

pozdrawiam!!

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki!

 

26 minut temu, tswiatlo napisał:

3. Nie jeździlem po terenie na tych oponach. Chyba że za teren można uznać leśne dukty :-) w terenie liczy się przede wszystkim odpowiedni bieżnik.

nie chodzi mi o jakiś bardzo ciężki teren, gdzie pasowałoby mieć profi terenowe opony czy profi samochód, nie planuję też na razie Subariady na Islandię (choć może za parę lat dojrzejemy i do tego ;) ), ale  niższy profil opony przy 18tkach budzi moje lekkie obawy co do zjeżdżania z dobrze przygotowanych dróg w pola, lasy i kamieniste drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, charlie napisał:

Pytania do właścicieli Foresterów SJ (2013->):

1. jakie macie opony (producent, model, parametry) i jakie doświadczenia z nimi?

2. jakie macie felgi? czy na zimę i lato ten sam rozmiar czy zimówki na mniejszych?

4. zdjęcia Waszych setów felgi-opony mile widziane :)

 

ad 1 -- jeżdżę na tym co dostałem w salonie -- lato geo g91f, zima pirelli scorpion (w ramach corocznej akcji zima dostawało się takie na przełomie 2017/2018).

zimowe miały mało możliwości popisania się zeszłej zimy, ale widziały śnieg kilka razy i problemu nie było.

lato okazało się bardzo fajne mimo obaw i złej sławy geo na forum -- na SJS były to najlepsze opony na mokrym w grupie kilku aut, nawet pan prowadzący to zauważył. inna rzecz, że były wtedy nowe.

 

ad 2 -- zima 17tki standardowe do wolnego ssaka, lato też 17tki oem ale z modelu SH chyba. 

ad 4 -- patrz tu:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - Na razie fabryczne (sklepowe), lato Geolandar g91 bodajże, zima Pirelli. W najbliższych planach są jeszcze AT Geolandar g012 lub coś podobnego. Rozmiar 225/60 R17 zamiast 18 - na specjalne życzenie. Różnica w stosunku do standardowych 18 jest bardzo wyraźna: na drogach gruntowych i kiepskich utwardzonych nie tłucze, komfort znacznie wyższy. Nie jeździmy wyścigowo po szosach, więc odrobinkę gorsze trzymanie na zakrętach nie stanowi problemu. Wjazdy na krawężniki itp. są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, także dla samochodu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru.

 

ad 2 - Ten sam rozmiar na lato i zimę. Planowane AT też będą takie.

 

ad 3 - Forester to ani terenówka, ani miejski SUV. To normalny SUV z dużymi zdolnościami do pokonywania lżejszego terenu i dróg nieutwardzonych. 18" mogą być wystarczające, jeśli się o tym pamięta i nie jeździ się za dużo i za szybko po dziurach i w trudnych warunkach. Wszystko zależy od miejsca użytkowania i przewidywanych tras.

 

ad 4 - Jedno zdjęcie Forestera w 17 jest w moim albumie w galerii.

 

Edytowane przez subarutux
Uzupełnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1- Lato z fabrycznego montażu Geolandar 91f 225/60 R17 do jazdy codziennej po mieście czy gdzieś dalej i bardziej autostradowo są ok. Dziury, szuter, krawężniki, jakaś droga z płyt betonowych czy progi zwalniające których akurat mam pełno w okolicy rewelacja z racji samego Forka i profilu opon. Na mojej ulubionej krętej drodze jak jest trochę luzu i mogę trochę szybciej się przejechać po zakrętach to czuć, że się leciutko uślizgują ale przewidywalnie i łagodnie. Na mokrym jak na razie mnie nie zawiodły.

Na zimę wybrałem też Yokohamy - model BluEarth Winter V905 tylko w rozmiarze 215/65 R16. Są dopiero tydzień na samochodzie więc jeszcze nie mam wyrobionego zdania. Pierwsze spostrzeżenie to takie że są cichsze niż Klebery Krisalp, z którymi miałem ostatnio do czynienia. Z racji tego że zimy u nas nad morzem są łagodniejsze kierowałem się wyborem zimówki lepiej radzącej sobie na mokrym czy suchym niż w śniegu.

ad 2 - Lato 17' OEM / Zima też OEM ale 16' z Forestera SH

ad 3 - zgadzam się z subarutux nasze samochody to taki SUV Plus ale nie jest to terenówka i trzeba mieć tą świadomość. Pomimo wielu fajnych fotek jak Subaraki sypną piaskiem, przejadą przez błotko czy głębszą kałużę.

ad 4 - 16' wyglądają że są małe w szczególności po przejściu z 17' poza tym są całe srebrne i nie mają tego częściowego malowania na czarno. Przyzwyczajam się, a jak nie to po zakończeniu sezonu zimowego dam je pomalować.

Edytowane przez STV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2018 o 23:50, aflinta napisał:

@charlie - porzucasz Hondę i wracasz pod rozgwieżdżone niebo? :D

 

jest taki, dość poważny plan ;) lepszego momentu na spełnienie marzenia spod znaku plejad chyba nie będzie (szczególnie, że ten wariant spełni marzenie 2 osób), muszę jedynie pamiętać, że nie bez powodu mówi się, że nic do subaru kosztuje 100 pln, cokolwiek 1000 pln, a coś już konkretniejszego 10000 pln...

 

co do fotek ze zlotów... muszę to wpisać na listę ToDo, ale raczej na dalszym miejscu :(

Edytowane przez charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2018 o 22:23, charlie napisał:

Pytania do właścicieli Foresterów SJ (2013->):

1. jakie macie opony (producent, model, parametry) i jakie doświadczenia z nimi?

2. jakie macie felgi? czy na zimę i lato ten sam rozmiar czy zimówki na mniejszych?

3. czy Forester na 18" to jeszcze terenówka czy już tylko miejski SUV?

4. zdjęcia Waszych setów felgi-opony mile widziane :)

 

1. lato - Uniroyal RainSport3 225/55-18, zima - Vredestein Wintrac Xtreme 225/60-17, teren* / gorsze drogi - Viatti A/T 225/60-17

2. lato - GTZ Corse 8x18 ET38, zima - Slik L-703 7.5x17 ET45, teren - Speedline 2113 7.5x17 ET35

3. Forester z zalozenia nie jest terenowka ;)

a juz szczegolnie na seryjnych 18" kolach - delikatnych polerowanych felgach i szosowych oponach...

4.

 

*teren - pod pojeciem teren rozumiem ciut gorsze drogi bez asfaltu, bo Forester, jakby tam nie bylo, nawet uwzgledniajac spory przeswit i swietny system AWD, to nie jest auto typowo terenowe

 

lato

lato.jpg

 

gorsze drogi

teren.jpg

 

zima

zima.jpg

 

 

edit: dodatkowy "pakiet" na gorsze drogi ;)

CVT.jpg

front.jpg

rear.jpg

Edytowane przez eddie_gt4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2018 o 07:50, eddie_gt4 napisał:

 

1. lato - Uniroyal RainSport3 225/55-18

Dają radę te opony? bo szukam właśnie na lato za Duelery czegoś tylko na ulice

Edytowane przez Kukson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Subary napisał:

@eddie_gt4 co to za osłony? Firmowe akcesoria czy aftermarket? Czy warto zakładać osłonę na dyferencjał? W poprzednich generacjach według @grzegorzp nie ma sensu

 

aftermarket, made in Russia

 

cena nie byla duza, wiec sie skusilem... nie jest tak solidna jak np. OEM oslona w Forku SG, ale swoja funkcje spelnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odswierze troche temat. Planuje kupic do SJ opony Michelin Crossclimate SUV . Problem taki ze Michelin nie ma takiego rozmiaru opon do naszych oryginalnych 225 60 17. Dostepne sa tylko w rozmiarach 225 65 17 lub 235 60 17. Czy takie rozmiary wloze na oryginalne OEM felgi ktore dostalem z samochodem. Te pierwsze beda wyzsze- czy wejda, z kolei te drugie szersze- czy wejda na felge i czy nie beda obcierac. Dzieki z gory za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

225/65R17 nic nie obciera i mieści się bez problemu. W drugim Forku mam 245/50R18 z felgą 8J18 ET 46 i do kieklicha McPhersona również jest bezpiecznia odległość. Więc o to bym się nie martwił. Natomiast opona 235 na feldze o szer. 7" jest mocno napięta. Idealna by była felga 7,5".

 

20190727_153004.jpg.04df75e825ffd412c1ccf46564710aaf.thumb.jpg.56ddb72cc65a023e65f0a46c13aadaa0.jpg20190727_152957.jpg.5937e42e937b5ef505e25122a58fe713.thumb.jpg.4014c6e105abf20fe8da8526f16101aa.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. A ja mam ogólne pytanie jak radzi sobie zwykły wolnossacy 2.0i na felgach 18'? 

Kupiłem na 16stkach i trochę kiepsko wygląda, a są do kupienia 18stki z oponami Bridgestone 215/55

Zastanawiam się tylko jak się na tym jeździ i czy nie ma wyraznego spadku mocy na takich kołach.

Pozdrawiam 

 

16083280356088229426270830666888.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważalnego spadku raczej nie odczujesz (w grę wchodzi masa koła: felga + opona). O dziwo, jak kiedyś przeliczałem, to koło im będzie na większej feldze tym będzie trochę cięższe). Zaznaczę, jednak, że do SJ rekomendowany rozmiar to 225/55R18 (może powyżej wkradł się błąd).

 

... ale na komforcie na pewno odczujesz.

 

Sam używam SJ na wzmocnionych oponach letnich Nokian wetproof SUV - trzyma się drogi świetnie, ale jest twardy.

A porównanie mam do 

Zimówki 215/70R16 Dunlop Winter Sport 5SUV - super do spokojnej jazdy - miękkie, ładnie wybierają nierówności, ale dynamicznie na nich nie jeżdżę.

i

Do zabawy Gripmax AT 225/70R16 - głośne, mam wrażenie, że większy opór, dlatego faktycznie używane tylko do zabawy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dobry wieczór,

to mój pierwszy post na forum, więc mam nadzieję, że obejdzie się bez faux paux.

Jestem szczęśliwym posiadaczem Forestera SJ 2.0 150 km z 2019 r. i m.in. z racji utrudnionego podróżowania w obecnym świecie drogą lotniczą chcę "przerobić" swojego Forestera na auto wyprawowe, szczególnie na wyprawy w kierunku wschodnim. I już na samym początku mam dylemat a raczej brak pewności, w związku z tym pytam:

 

Czy do Forestera SJ 2.0 będą pasowały felgi stalowe o takich parametrach:

 

Cytat

Rozstaw śrub:5x100

Szerokość:6,50JJ″

Odsadzenie ET:48,00

Otwór centralny:56,1

 

Na powyższe felgi chcę założyć opony:


BFGoodrich All Terrain T/A KO2 215/65 R16 103 S RBL

 

Czy wszystko będzie ok w kwestii dopasowania i poźniej użytkowania w tym konkretnym modelu? Jestem otwarty na inne propozycje, szczególnie w kwestii zamiany felg stalowych na alu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...