Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

A ładuje ktoś z Was elektryka w domu ? I jak to mniej więcej aktualnie wygląda cenowo ? (Wiadomo że będą jeszcze podwyżki po nowym roku).
Nam wychodzi od 8 - 12 zł za 100km i uzależnione jest od pory roku. Zima więcej, latem mniej.

Akurat apka ma przerwę techniczną to ci nie wkleje statystyk.



Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary dupowóz: 18-25 l/100km, załóżmy nawet 18x6,20 (bo 98) 111,60zł/100km

nowy dupowóz 21kWh/100km x0,7 (choć często z pv idzie, ale powiedzmy że panele też trzeba zamortyzować) to 14,7zł/100km

No i oleju co 7kkm nie muszę zmieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nadal opłaca się kupić elektryka. Macie te auta tylko na miasto ? Czy po trasach też jeździcie ? 
Ja mam typowe miejskie i raczej jako 2 auto.
Oczywiście wybraliśmy się nim z Krakowa nad morze bałtyckie ale to było raz :)

Tak to trasy w okolicach Krakowa.

Opłacalność elektryka jest dla mnie trochę absurdalnym zagadnieniem, no bo dacia w LPG będzie bardziej opłacalna, a od niej Tico z 98 w gazie jeszcze bardziej.

To jest kwestia wyboru w budżecie jaki się ma i przeanalizowane za i przeciw..

Ja miałem ok 120 tys na auto i leaf mi podpasowal wielkością, wyposażeniem i osiągami no i był gadżetem :)

Możesz mieć 300tys na 1 rodzinne auto i też będziesz miar różne opcje.

Musisz się zastanowić czy elektryk bardziej da ci frajdę czy cię uwiąże. Głównie jakie masz plany do długodystansowego podróżowania bo tu nadal jest bida :)

Ja, na przykład sobie powiedziałem że nie chce mi się siedzieć za kółkiem, wolę samolotem.... I przyszła pandemia :)


Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chojny napisał:

Subariadę przejechaliśmy w tym roku BMW X5 na kołach 20'' i oponach drogowych UHP :P

Tak, to oczywiste, widać to na filmach.

 

7 godzin temu, chojny napisał:

Skąd wiem? Może wynika to z 12 lat posiadania Land Rovera, którym jeździmy na wyprawy, w teren, ratować zakopane czy zdefektowane Jeepy. Zabawę tą nazywamy Jeepobraniem

Każde auto może utknąć. Silnik z różnych względów można wyłączyć. Ostatnio wkasnie podczas przeprawy padł aku - ot taki przypadek. Często auta gasną lub mają wyłączone silniki z różnych względów - ryzyka zassania wody, głębokiego przechyłu. Nie wyobrażam sobie sytuacji że auto w krytycznej sytuacji zaczyna się obniżać. 

Jeśli nagle auto zaczyna opadać to po prostu lipa wielka. 

Ponadto wiele osób nie zdaje sobie sprawy że auto uniesione to nie to samo co lift zawieszeniu. To rozwiązanie doraźne dla SUVa właśnie na Subariadzie żeby pojechać sprawniej niż rzeczone BMW X5. 

Jestem daleki od faworyzowania marek jednej nad inną natomiast rozróżniam rozwiązania. Zresztą piszę przecież o nowym Defie i Ineos Grenadier. 

 

Jeszcze jedna istotna cecha skomplikowanych rozwiązań - konieczność naprawy przez wykwalifikowany personel i sprzęt. 

Dlatego w planowaną wyprawę na Ural nie wybrałbym Wranglera hybrydy czy tego SUVa Defendera.

Zdjęcia były realne z wyprawy na Ukrainie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, niebieski708 napisał:

Czyli nadal opłaca się kupić elektryka. Macie te auta tylko na miasto ? Czy po trasach też jeździcie ? 

W ostatnim wypadzie grupy Jeepa brał udział Wrangler hybryda. Po kilku kilometrach błota, które na dobrą sprawę możnaby pokonać BMW X5 /X3, auto zakończyło imprezę w trybie awaryjnym z choinką kontrolek na desce rozdzielczej. 

I o tym piszę.

Auta typu nowy Defender czy Wrangler hybryda robią robotę na firmowym torze, na skrupulatnie dobranych przeszkodach. Realnie w prawdziwym offradzie to porażka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, coocer napisał:

Ja mam typowe miejskie i raczej jako 2 auto.
Oczywiście wybraliśmy się nim z Krakowa nad morze bałtyckie ale to było raz :)

Tak to trasy w okolicach Krakowa.

Opłacalność elektryka jest dla mnie trochę absurdalnym zagadnieniem, no bo dacia w LPG będzie bardziej opłacalna, a od niej Tico z 98 w gazie jeszcze bardziej.

To jest kwestia wyboru w budżecie jaki się ma i przeanalizowane za i przeciw..

Ja miałem ok 120 tys na auto i leaf mi podpasowal wielkością, wyposażeniem i osiągami no i był gadżetem :)

Możesz mieć 300tys na 1 rodzinne auto i też będziesz miar różne opcje.

Musisz się zastanowić czy elektryk bardziej da ci frajdę czy cię uwiąże. Głównie jakie masz plany do długodystansowego podróżowania bo tu nadal jest bida :)

Ja, na przykład sobie powiedziałem że nie chce mi się siedzieć za kółkiem, wolę samolotem.... I przyszła pandemia :)


Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
 

Heheh :P ja latam na innych zasadach, to w większości mnie pandemia nie dotyczy... 

Co do auta to na codzień jeżdżę Imprezą ;) (codziennie minimum od 140km w góre), ale od jakiegoś czasu widzę ślady użytkowania na aucie i szkoda mi się go zrobiło (zostawię jako auto na weekend). Kwota to miedzy 150 a 180 tys zł, z przenaczeniem na Tesla S 90D. 

Wracam w połowie następnego roku i auto będzie użytkowane głównie na trasach (od 220km w górę codziennie). 

Słysząc co rządzący zapowiadają na przyszły rok i ograniczenia jakie ma elektryk to się zastanawiam czy jego kupno ma sens...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

220km dziennie to ja bym się nie zastanawiał bo to są realne oszczędności.

Jedynie co to bym chyba rozważył nowe auto żeby mieć gwarancję na baterię bo to już poważne przebiegi

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, niebieski708 napisał:

Słysząc co rządzący zapowiadają na przyszły rok i ograniczenia jakie ma elektryk to się zastanawiam czy jego kupno ma sens...

co zapowiadają? jakoś mi umkneło...

2 godziny temu, niebieski708 napisał:

Macie te auta tylko na miasto ? Czy po trasach też jeździcie ? 

Miasto rządzi w elektryku, nawet jakieś toczydełko, nawet Smart, jest rewelacyjny w mieście. Ja się staram moją teslą jeździc w trasy, pandemia więc po Polsce tylko, i da się. Nie da się zrobić szybkiej biznesowej trasy typu 500km na pełnej p. 2-3 godziny na miejscu i powrót, ale poza takimi przypadkami jest znośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, chojny napisał:

 

 

Zapowiada się naprawdę super samochód, śledzę projekt od pierwszych wzmianek w necie. ;) 

 

 

W Warszawie zamknięta prezentacja będzie niedługo.

10 godzin temu, chojny napisał:

Wklejone auta ze zdjęć to rozumiem że jakiś hardcore dla Ciebie i trauma?

Wyprawa na Ukrainę.

To nie jest żaden hardcore. Zwykła wyprawa.

Często się zdarza, że wklejone auto ma problem z aku i zatrzyma się silnik. Zdarza się też że na przykład zerwie się pasek i auto trzeba holować - i auto się wtedy opuszcza no rewelacja po prostu, i weź teraz go targaj po Ukrainie. 

Resory piórowe mają pickupy które pozują/są promowane na terenówki - pełna zgoda, w terenie to kiepskie rozwiązanie, do przewozu palet jak najbardziej właściwe.

Nowy Defender jest reklamowany przez producenta jako terenówka lepsza od poprzednika, dlatego te auta porównuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mechanik napisał:

Tak, to oczywiste, widać to na filmach.

 

Każde auto może utknąć. Silnik z różnych względów można wyłączyć. Ostatnio wkasnie podczas przeprawy padł aku - ot taki przypadek. Często auta gasną lub mają wyłączone silniki z różnych względów - ryzyka zassania wody, głębokiego przechyłu. Nie wyobrażam sobie sytuacji że auto w krytycznej sytuacji zaczyna się obniżać. 

Jeśli nagle auto zaczyna opadać to po prostu lipa wielka. 

Ponadto wiele osób nie zdaje sobie sprawy że auto uniesione to nie to samo co lift zawieszeniu. To rozwiązanie doraźne dla SUVa właśnie na Subariadzie żeby pojechać sprawniej niż rzeczone BMW X5. 

Jestem daleki od faworyzowania marek jednej nad inną natomiast rozróżniam rozwiązania. Zresztą piszę przecież o nowym Defie i Ineos Grenadier. 

 

Jeszcze jedna istotna cecha skomplikowanych rozwiązań - konieczność naprawy przez wykwalifikowany personel i sprzęt. 

Dlatego w planowaną wyprawę na Ural nie wybrałbym Wranglera hybrydy czy tego SUVa Defendera.

Zdjęcia były realne z wyprawy na Ukrainie.

 

 

 

Subariada jest dla Subaru, wiec dziwnym by było aby skupiać się na samochodach innych marek, wiec zgodnie z uzgodnieniami trzymaliśmy się „trochę z boku” od kamery i aparatów ;) 

 

A jak było w terenie wiedza ci co byli, widzieli i w tym gronie to zostanie ;) 

 

 

Gasną silniki? Landa jak na wyprawie odpalamy rano to gasimy wieczorem i na obiad tez żeby nam nie klekotał na popasie. :biglol:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krist napisał:

co zapowiadają? jakoś mi umkneło...

Miasto rządzi w elektryku, nawet jakieś toczydełko, nawet Smart, jest rewelacyjny w mieście. Ja się staram moją teslą jeździc w trasy, pandemia więc po Polsce tylko, i da się. Nie da się zrobić szybkiej biznesowej trasy typu 500km na pełnej p. 2-3 godziny na miejscu i powrót, ale poza takimi przypadkami jest znośnie.

Podwyżki prądu itd.

Jakbym jeździł po mieście to nawet bym się nie zastanawiał nad elektrykiem, mi jednak potrzebne jest auto na trasę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 09:47, chojny napisał:

Dlaczego od razu 100% elektryki? Mercedes skonstruował hybrydę diesla, 100km na elektryku plus śladowe zużycie diesla w trasie. Dla mnie idealne rozwiązanie przejściowe na najbliższe kilka-kilkanaście lat. Zerowa emisja w miastach, duży zasięg i wygoda w trasie, doskonałe osiągi. 

 

Ja tam nie lubię tych (mniej czy bardziej) śmierdzących klekotów. 

Benzynowa hybryda w tak ogromnym klocu jakim jest Toyota Highlander pali w mieście 7-7,5 litra  :ok:

 

Edytowane przez Blixten
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieście, to o 7,5 za dużo :P

 

Przejechałem się ostatnio ID.4. (204KM, napęd na tył). Bardzo przyjemne auto w poruszaniu się. Dynamika w jeździe miejskiej zdecydowanie wystarczająca, poza tym cicho miło i przyjemnie. Dizajn zew. i wew. raczej mi nie podchodzi, ten ich system zarządzająco - multimedialny też  nie bardzo, ale najbardziej nie podchodzi mi cena. To powinno być 50tys. tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 23:00, pumex1 napisał:

Ciekawy aspekt... ekologiczny

Tutaj kolejny artykuł w aspekcie ekologicznym:

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/produkcja-samochodow-elektrycznych-powoduje-znacznie-wieksza-emisje-co2-niz-spalinowych

Moją uwagę szczególnie zwrócił akapit: 

jazdę na dystansie 200 000 km przed ostateczną utylizacją pojazdu.

Z tego wynika, że to już standardowe założenie producentów (Volvo w tym przypadku). Zapewne dotyczy ono także aut spalinowych.

I tylko ciśnie się pytanie.... gdzie ta prawdziwa ekologia? Bo raczej nie w tych założeniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu tracimy czas na teoretyzowanie o elektromobilności a tymczasem…

 

Polska już dziś jest liderem elektromobilności w Europie – warto to podkreślić. Tutaj, na Podkarpaciu, inicjowaliśmy polską, podkarpacką Dolinę Wodorową. Stawiamy na nowoczesny rozwój mobilności i wykorzystanie wodoru – zwrócił uwagę Morawiecki”


Cytat z 18.11.2021 - portal TVP info.

 

  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu tracimy czas na teoretyzowanie o elektromobilności a tymczasem…
 
„Polska już dziś jest liderem elektromobilności w Europie – warto to podkreślić. Tutaj, na Podkarpaciu, inicjowaliśmy polską, podkarpacką Dolinę Wodorową. Stawiamy na nowoczesny rozwój mobilności i wykorzystanie wodoru – zwrócił uwagę Morawiecki”

Cytat z 18.11.2021 - portal TVP info.
 
Pierwsza podkarpacka, eksperymentalna instalacja do produkcji ciekłego wodoru....
c9c70d5ad1389ea06f8b22e132451294.jpg

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...