Skocz do zawartości

Przepisy ruchu drogowego.


hak64

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba najlepiej zakupić wideorejestrator lub telefon z aplikacja wideorejestracji i takich cymbałów później zgłaszać do KGP a konkretnie do działu BSW boczasy się zmieniły i policja już nie jest nietykalna.

Niestety chyba trzeba działać jak w Rosji...

Ostatnio nawet w tv (tvn - coś tam pirat) pokazywali ładną scenkę jak dzielni nieoznakowani milicjanci ścigają bandytę, który rzekomo ominął ich na przejściu dla pieszych.

Taki drobiazg tylko, że na ich własnym filmie widać, że gdy milicja się zatrzymuje to filmowany samochód jest już dawno za przejściem więc jeżeli wogóle wykroczenie miało miejsce to wyprzedzanie na przejściu a nie omijanie.

Niby różnica tylko w paragrafach więc o co chodzi? A jak nie wiadomo... to... wiadomo, że o kasę. Ponad 2x większą.

 

Cała sytuacja wyglądała na milicyjną podpuchę - zaczęli ostro hamować przed przejściem licząc na to, że kierowca na sąsiednim pasie zgapi i nie zahamuje - czyli "wyprzedzi".

Edytowane przez ForekXT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą jazdą we mgle jest trochę na wyczucie - bo nigdzie w przepisach nie ma info. o 50metrach.

W sobotę jechałem Amber One, przepisowo. Mgła taka, iż pojazd który jest jakieś 100-200 metrów przede mną ledwo widoczny, te ze światłami przód/tył od razu pozycjonują uwagę - w razie jakiegokolwiek karambolu jedynie te światła skutecznie i z wyprzedzeniem dawałyby szansę na wyhamowanie.

TIR jedzie te 90, ja 50 więcej. Zatem czasu na reakcję przy tej prędkości naprawdę niewiele.

Na 20 aut które mnie wyprzedzają -połowa ma/ połowa nie - wniosek jest jeden, kierowcy sami nie wiedzą, kiedy tych świateł używać.

Dodam, iż mgła mgle mgłą pogania - są gęste jak mleko i rzadkie jak mgiełka poranna na polu golfowym. Jestem zwolennikiem włączania świateł przeciwmgielnych w tym samym momencie, jak uznam iż fajnie jakby pojazd, który jedzie przede mną je posiadał bo muszę wytężać wzrok by go dostrzec.

Edytowane przez dako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cała sytuacja wyglądała na milicyjną podpuchę - zaczęli ostro hamować przed przejściem licząc na to, że kierowca na sąsiednim pasie zgapi i nie zahamuje - czyli "wyprzedzi".
Jak sam zauważyłeś "wyglądała", a rzeczywistość mogła być inna. Filmik, który widziałeś obrazował tylko to co działo się z przodu radiowozu, niekoniecznie odzwierciedlając rzeczywisty przebieg zdarzenia. Ty jednak masz już wyrobione swoje zdanie i pełen szacun dla służby - gratuluję!!!.  Nie tęsknię za tą robotą, ale w takich sytuacjach, jak ta opisana, widząc człowieka oczekującego na możliwość wejścia na przejście delikatnie wciskam hamulec, informując tych za mną, że zamierzam człowieka puścić. Jeśli mimo to jakiś narwaniec wrzuca lewy kierunek i wciska gaz w podłogę, to dlaczego go nie pogonić i nie rozgrzeszyć?   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 30, pkt 3.


"3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 30, pkt 3.

 

"3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła."

A jak wyglada sprawa z przednimi? Tez 50?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyglada na to, ze przednich można używać w czasie mgły i na krętej drodze oznaczonej odpowiednim znakiem. Ale nie ma zapisu który by mowil, ze przednich nie można używać jeśli mgły nie ma.
Nie ogarniam Twojej logiki. Można używać we mgle, ale nie napisali czy można bez mgły :facepalm:   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauważyłeś "wyglądała", a rzeczywistość mogła być inna. Filmik, który widziałeś obrazował tylko to co działo się z przodu radiowozu, niekoniecznie odzwierciedlając rzeczywisty przebieg zdarzenia. Ty jednak masz już wyrobione swoje zdanie i pełen szacun dla służby - gratuluję!!!.

Czytaj proszę całość a nie wybiórczo. Napisałem wyraźnie, że na filmie wykonanym przez Policję widać, że gdy oni jeszcze jadą to samochód, który rzekomo ich ominął na przejściu jest już za tymże przejściem.

To była ordynarna próba wyłudzenia. Policjanci popełnili poważne przestępstwo po to żeby kierowcę 'przyłapać' na wykroczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policjanci popełnili poważne przestępstwo po to żeby kierowcę 'przyłapać' na wykroczeniu.

Zgłoś do prokuratury jeśli dopatrzyłeś się tam przestępstwa.

 

Czytaj proszę całość a nie wybiórczo

 Tak, przeczytałem całość. Natomiast cytowałem wybiórczo. Bo i po co powtarzać wypociny kogoś, kto ma z góry ustalony wyrok. Ty nawet nie dopuszczasz myśli, że mogło być inaczej, niż ci to wyobraźnia podpowiada. Czy innym jest bowiem twierdzenie, "to mogła być ...", a czym innym, "to była..." . Szkoda czasu na dyskusję... 

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 51 - 5.

Mógłbyś się wysilić i wskazać kogo komentujesz, bo nie wiem, czy chcesz się tylko pochwalić znajomością przepisów, czy też wytknąć komuś brak tej znajomości. Ja znam przepisy, natomiast zdziwiła mnie wątpliwość @@Czarne_Koronkowe, bo doczytał, że przeciwmgłowych przednich mozna używać we mgle i na odpowiednio oznakowanych drogach krętych, po czym twierdzi że nie ma zapisu regulującego mozliwość używania przeciwmgłowych, gdy mgła nie występuje Tym drugim zdaniem zaprzeczył, to co wyraził w pierwszym.

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Art. 51 - 5.
Kolego ja znam przepis. Dziwi mnie tylko wątpliwość @@Czarne_Koronkowe, bo doczytał, że przeciwmgłowych przednich mozna używać we mgle i na odpowiednio oznakowanych drogach krętych, po czym twierdzi że nie ma zapisu regulującego mozliwość używania przeciwmgłowych, gdy mgła nie występuje.

 

:biglol: :biglol: :biglol:   Też nie ogarniam tej kuwety :biglol: :biglol: :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@@hak64,  gwoli ścisłości - wypowiedź

 

Wyglada na to, ze przednich można używać w czasie mgły i na krętej drodze oznaczonej odpowiednim znakiem. Ale nie ma zapisu który by mowil, ze przednich nie można używać jeśli mgły nie ma
nie zawiera błędu logicznego.

 

Polonistycznie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem dlaczego takie zastrzeżenie:
 

 

W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła

występuje tylko w odniesieniu do świateł tylnych?


 

 

Jeśli coś jest dopuszczone w określonych warunkach, to z automatu tylko w nich. W innych nie

Czyli co nie jest dozwolone jest zabronione? Chyba zgodzisz się , że to absurd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem dlaczego takie zastrzeżenie:

 

 

W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła

występuje tylko w odniesieniu do świateł tylnych?

Ponieważ światła tylne są zdefiniowane ściśle jako 50m widoczności. Światła przednie mają dużo szersze zastosowanie i jak byś zrozumiał "poprawę warunków" przy drodze krętej? Dla kierowcy Opla - wyprostowanie, a dla kierowcy Subaru - ciaśniejsze winkle :biglol: :biglol: :biglol:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To w jaki sposób w takim razie ?

Merytoryczny. Jeśli coś jest dopuszczone w określonych warunkach, to z automatu tylko w nich. W innych nie
Kilka postów wyżej była cała litania czy nakaz skrętu w prawo jest jednocześnie zakazem zawracania... czy gdzies w przepisach jest zapis o karaniu kierowców jadących z włączonymi światłami przeciwmglowymi przednimi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej była cała litania czy nakaz skrętu w prawo jest jednocześnie zakazem zawracania...

   W lewo ;)

 

czy gdzies w przepisach jest zapis o karaniu kierowców jadących z włączonymi światłami przeciwmglowymi przednimi?

  Tak. Świateł przeciwmgłowych przednich używamy (dokładniej, możemy używać, bo nie musimy) w ściśle określonych przepisami warunkach. Podobnie jak awaryjnych, drogowych, postojowych, do jazdy dziennej i generalnie wszystkich innych, niektórych obligatoryjnie, niektórych fakultatywnie.

Co do świateł przeciwmgłowych przednich jest to określone w taryfikatorze w ten sposób:

 

Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych

  2 pkt 100 zł

Edytowane przez sjak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...