Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Jak gruba deska tarasowa? Do niej powinien być dobrany rozstaw legarów.
Tam mają być dwa poziomy czy wszystko na jednym? Jestem ciekaw co stworzą na tym przejściu przez bloczki betonowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

 

 

1 godzinę temu, llkuba napisał:

brakuje agrowłókniny

 

Agrowłóknina będzie. Mówiłem im żeby ją położyli przed legarami, ale oni nie lubią słuchać rad amatorów, za to lubią się czołgać.

 

1 godzinę temu, Panbenonium napisał:

Jak ta konstrukcja ma byc zaimpregnowana, skoro już jest skręcona ?

 

Faktycznie na styku legarów tego nie pomalują. I to są właśnie takie detale, które podnoszą mi ciśnienie.

 

Godzinę temu, Efti napisał:

Jak gruba deska tarasowa?

 

24mm, modrzew syberyjski

 

Godzinę temu, Efti napisał:

Tam mają być dwa poziomy czy wszystko na jednym?

 

Wszystko na jednym. Ma być tylko schodek na wejściu ze ścieżki.

 

Godzinę temu, Efti napisał:

Jestem ciekaw co stworzą na tym przejściu przez bloczki betonowe...

 

Nie chciałem Wam na to zwracać uwagi, żeby niczego nie sugerować, ale to mnie martwi najbardziej. Mówiłem im żeby wykuć w tych bloczkach przejścia na legary. Flex z tarczą do betonu załatwiłby sprawę w kilka minut. Ale wolą rzeźbić. Zdaje się, że planują zastosować na bloczkach cieńsze legary i zamocowac je na kołkach do bloczków. Jak to wypoziomują? Nie wiem.

 

A te podkładki z papy pod legarami to mogą być? Bo to też trochę druciarstwem mi zalatuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało im się ciąć w betonie, ale chce im się strugać 20 cm puzzle i poziomować każdy z osobna :facepalm:.

Podkładki gumowe pod legary to już żadna nowość i jest tego na rynku od groma i jeszcze trochę, a koszt względem całości tarasu marginalny, stosowanie papy to ewidentne druciarstwo.
Dopilnuj żeby legary nie stykały się z betonem, wszystko musi leżeć na podkładkach. Kolejna kwestia, czy na tej wylewce są zrobione spadki i sensowne odprowadzenie wody?
Rozstaw legarów wg. mnie za szeroko. Np. DLH zaleca 45-50 cm przy 24/25 mm i tego bym się trzymał.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap prac w domku letniskowym:

Zaizolowałem już pomieszczenia pierwszej potrzeby czyli łazienkę i kuchnię gdzie do izolacji użyłem wełny mineralnej gr 100 na ściany i gr 200 na suficie. 

O ile z izolacją ścian praca idzie szybko i łatwo, tak niestety z izolacją sufitu już nie jest przyjemnie, bo dziadostwo (wełna ;) ) opada mimo membrany i trudniej po tym zamontować boazerię. 

Do zaizolowania zostało mi ok 20m2 sufitu, gdzie odstęp między "krokwiami" wynosi 87cm a ich wysokość to 20cm. 

Czym wg Was można zastąpić wełnę gr 200mm : styropianem, pianką w płytach ? 

 

20210721_121545.jpg

Edytowane przez Blixten
  • Super! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, llkuba napisał:

Tę lampę w kuchni to jakiś fachowiec wieszał ;).

Wszystko w środku robię sam :yahoo:, a to górne oświetlenie to oczywiście tylko tymczasowe "rozwiązanie" dopóki nie zrobię oświetlenia podszafkowego. Będzie OK.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Blixten napisał:

Kolejny etap prac w domku letniskowym:

Zaizolowałem już pomieszczenia pierwszej potrzeby czyli łazienkę i kuchnię gdzie do izolacji użyłem wełny mineralnej gr 100 na ściany i gr 200 na suficie. 

O ile z izolacją ścian praca idzie szybko i łatwo, tak niestety z izolacją sufitu już nie jest przyjemnie, bo dziadostwo (wełna ;) ) opada mimo membrany i trudniej po tym zamontować boazerię. 

Do zaizolowania zostało mi ok 20m2 sufitu, gdzie odstęp między "krokwiami" wynosi 87cm a ich wysokość to 20cm. 

Czym wg Was można zastąpić wełnę gr 200mm : styropianem, pianką w płytach ? 

 

20210721_121545.jpg

 

87cm może być ciężko, moja  kontrukcja co 50cm osiowo, czyli 46 w świetle. Wełna 50 szerokości na wcisk i nie opadała.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje postawić na tarasie jacuzzi ale mam dylemat czy wpuszczany w taras czy nadmuchiwany przenośny. Za przenośnym przemawia cena i dowolna lokalizacja a przy wpuszczanym trwałość i wygoda. Ktoś coś podpowie jaki ma system jak się mu sprawuje i czy z czasem by cos zmienił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2021 o 21:26, Blixten napisał:

Do zaizolowania zostało mi ok 20m2 sufitu, gdzie odstęp między "krokwiami" wynosi 87cm a ich wysokość to 20cm. 

Wełna jest pomyślana do zabudowy GK, gdzie profile są maksymalnie co 60 cm. Może po prostu dokręć kilka profili by zmniejszyć szerokość roboczą przestrzeni, to nie będzie wypadać. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dach płaski, można się o izolację celulozową wtryskiwaną pokusić. O ścianach i skosach różnie mówią. Może opaść i mostek u góry zrobić.

 

4 godziny temu, ipsx82 napisał:

Planuje postawić na tarasie jacuzzi ale mam dylemat czy wpuszczany w taras czy nadmuchiwany przenośny. Za przenośnym przemawia cena i dowolna lokalizacja a przy wpuszczanym trwałość i wygoda. Ktoś coś podpowie jaki ma system jak się mu sprawuje i czy z czasem by cos zmienił ?

Siostra mnie wyleczyła. Całoroczne mają w basemencie. Pierwszy rok używali, potem 2-3 x na rok, teraz składzik mają.

To tak jak z sauną. Jeśli masz w zwyczaju 1x w tygodniu się wytapiać, buduj. Jak budujesz z myślą że będziesz korzystał, a do tej pory korzystałeś okazjonalnie to raczej nie będziesz tak często używał jak myślisz.

\

Podsumowując: dmuchane i najprawdopodobniej sprzedasz po dwóch sezonach za połowę ceny. Przynajmniej dziura po nim nie zostanie.

;)

  • Dzięki! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie opłacamy karty multisport i w miesiącu z 5 razy na basen jeździmy głównie na te hydromasaże bąbelkowe. W trakcie budowy jest fotowoltaika z której byśmy zasilali te jacuzzi w prąd z myślą o korzystaniu całorocznym. Ale tak jak mówisz może być po 6 miesiącach że nie skorzystamy ani razu w danym miesiącu bo się człowiekowi przesyci. A z dmuchanych na co zwracać uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, BiP napisał:

To tak jak z sauną. Jeśli masz w zwyczaju 1x w tygodniu się wytapiać, buduj. Jak budujesz z myślą że będziesz korzystał, a do tej pory korzystałeś okazjonalnie to raczej nie będziesz tak często używał jak myślisz.

 

sauna jeszcze jako suszarnia może robić, ja tak niedawno ciuchy suszyłem:mrgreen:

  • Haha 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchane całoroczne są? Jak całorocznie, to wpuszczone w taras, większe możliwości izolacji, mniej strat na grzaniu

 

Się upierałem na wannę z masażem. upierdliwość czyszczenia mnie ostatecznie odwiodła. Zamiast niej mam zwykła dwuosobową i pełne obłożenie ma może 1x na mc.

Z nieużywanych fitnesów mam:

-dwa kajaki, w zeszłym roku nie były na wodzie, bo czasu nie ma, bo jak spłyniemy gdzies, to ktoś nas musi i tak zabrać, bo własny trzeba zapakowac na dach i przewieźć, a w drugim końcu Pl, gdzie mi się zachciało kajaczyć stoją w wypożyczalni po 50/dzień, więc tylko wiosełka swoje...

-3 rowery osobiste, a bierze się ten co na wierzchu. Małżonka też używa tylko jednego, drugi leżakuje.

-orbitreka o znikomym przebiegu. Nieuzywany, bo bez względu na pogodę i stopień nasycenia ruchem pies i tak chce iść na spacer, to się idzie zamiast bezdurno pedałować w miejscu, Pranie ;)można na nim powiesić.

- staw kąpielowy, wiosną wyczyszczony po kilku latach zapuszczenia, nogi tylko pomoczyłem... Wspomniany pies się kąpie. Niepotrzebnie kopałem na 140cm, jemu starczyłoby 50.

- Deski na saunę kupiłem. Olchowe. Pomysł od kilku lat skutecznie rozchodzony.

Edytowane przez BiP
  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, BiP napisał:

Dmuchane całoroczne są? Jak całorocznie, to wpuszczone w taras, większe możliwości izolacji, mniej strat na grzaniu

 

Się upierałem na wannę z masażem. upierdliwość czyszczenia mnie ostatecznie odwiodła. Zamiast niej mam zwykła dwuosobową i pełne obłożenie ma może 1x na mc.

Z nieużywanych fitnesów mam:

-dwa kajaki, w zeszłym roku nie były na wodzie, bo czasu nie ma, bo jak spłyniemy gdzies, to ktoś nas musi i tak zabrać, bo własny trzeba zapakowac na dach i przewieźć, a w drugim końcu Pl, gdzie mi się zachciało kajaczyć stoją w wypożyczalni po 50/dzień, więc tylko wiosełka swoje...

-3 rowery osobiste, a bierze się ten co na wierzchu. Małżonka też używa tylko jednego, drugi leżakuje.

-orbitreka o znikomym przebiegu. Nieuzywany, bo bez względu na pogodę i stopień nasycenia ruchem pies i tak chce iść na spacer, to się idzie zamiast bezdurno pedałować w miejscu, Pranie ;)można na nim powiesić.

- staw kąpielowy, wiosną wyczyszczony po kilku latach zapuszczenia, nogi tylko pomoczyłem... Wspomniany pies się kąpie. Niepotrzebnie kopałem na 140cm, jemu starczyłoby 50.

- Deski na saunę kupiłem. Olchowe. Pomysł od kilku lat skutecznie rozchodzony.

 

Zupełnie jak moja drewniana łódka, której szukałem z 3 miesiące, remontowałem kolejne 2 miesiące, 2 razy była na wodzie, 3 razy płynąłem, ostatni raz 2 lata temu. :mrgreen:

  • Super! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

53 minuty temu, BiP napisał:

Dmuchane całoroczne są?

 

A tego to nie wiem czy są,  ale u mnie by był  w rogu tarasu osłonięty 2 ścianami domu i pod dachem w  75% lub 90% w zależności jak duży by był. Taras mam podniesiony o 60 cm a i spokojnie by dało jacuzzi głębiej dać. Drugi pomysł to dać jacuzzi za tarasem przy jednej ścianie i zrobić podest do niego na równi z tarasem. 

 

 

20190604_203248.thumb.jpg.c53c278fa013d8d303a257dd84db566d.jpg

 

 

20190604_203228.jpg

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chojny napisał:

 

Zupełnie jak moja drewniana łódka, której szukałem z 3 miesiące, remontowałem kolejne 2 miesiące, 2 razy była na wodzie, 3 razy płynąłem, ostatni raz 2 lata temu. :mrgreen:

Spokojnie możesz już rozpocząć kolejny remont łódki :mrgreen: no ale wyczynowe sprzęty mają to do siebie że więcej stoją niż jeżdżą...

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jumpman napisał:

Spokojnie możesz już rozpocząć kolejny remont łódki :mrgreen: no ale wyczynowe sprzęty mają to do siebie że więcej stoją niż jeżdżą...


 

:biglol:…. a nie, czekaj…. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 13:23, chojny napisał:

 

Zupełnie jak moja drewniana łódka, której szukałem z 3 miesiące, remontowałem kolejne 2 miesiące, 2 razy była na wodzie, 3 razy płynąłem, ostatni raz 2 lata temu. :mrgreen:

Żeglarstwo to moja największa życiowa pasja, a przez ostanie trzy lata popływałem sobie łącznie nie dłużej niż tydzień.

Na szczęście nie zdążyłem sobie kupić wymarzonej żaglówki... 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie z ogrzewaniem CWU.
Robi się projekt domku. A że nowe WT2021 to do kotła gazowego muszę dołożyć wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła i projektant co rysuje projekt płaczę ze to będzie za mało.
Proponuję on dołożenie do i stacji pompę ciepła do grzania wody.
Czy nawiew i wywiew podlaczyc na zewnątrz przez ścianę. Czy może kręcić powietrze z kotłowni?
W kotłowni akurat nie planowałem wywiewu ani nawiewu z went. mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, falente napisał:

W kotłowni akurat nie planowałem wywiewu ani nawiewu z went. mechanicznej.

 

 

W kotłowni musisz mieć wentylacje. Komin swój kanał a wentylacja pomieszczenia swój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, falente napisał:

Poradźcie z ogrzewaniem CWU.
Robi się projekt domku. A że nowe WT2021 to do kotła gazowego muszę dołożyć wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła i projektant co rysuje projekt płaczę ze to będzie za mało.
Proponuję on dołożenie do i stacji pompę ciepła do grzania wody.
Czy nawiew i wywiew podlaczyc na zewnątrz przez ścianę. Czy może kręcić powietrze z kotłowni?
W kotłowni akurat nie planowałem wywiewu ani nawiewu z went. mechanicznej.

 

U mnie kotłownia i garaż mają osobną wentylację grawitacyjną.

 

Pompa ciepła tylko do grzania CWU to  IMO przerost formy. Może warto pomyśleć o CO z pompy ciepła z fotowoltaiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 07:51, ipsx82 napisał:

Planuje postawić na tarasie jacuzzi ale mam dylemat czy wpuszczany w taras czy nadmuchiwany przenośny. Za przenośnym przemawia cena i dowolna lokalizacja a przy wpuszczanym trwałość i wygoda. Ktoś coś podpowie jaki ma system jak się mu sprawuje i czy z czasem by cos zmienił ?

Ja od 3 lat ma tzw "gorącą beczkę" coś takiego https://www.olx.pl/d/oferta/goraca-beczka-kapielowa-bania-balia-jacuzzi-ogrodowe-hot-tub-CID628-IDIT2gP.html#6fc153d449;promoted

i powiem szczerze, że dosyć często używamy nawet teraz, bo po podgrzaniu do jakiś 30 stopni dzieciaki mają dobrą zabawę.

Mój jest opalany grewnem ale podobno są wersje na gaz z butli ze sterowaniem WiFi i nie wiem czy nie jest to jeszcze fajniejsza opcja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, falente napisał:

Poradźcie z ogrzewaniem CWU.
Robi się projekt domku. A że nowe WT2021 to do kotła gazowego muszę dołożyć wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła i projektant co rysuje projekt płaczę ze to będzie za mało.
Proponuję on dołożenie do i stacji pompę ciepła do grzania wody.
Czy nawiew i wywiew podlaczyc na zewnątrz przez ścianę. Czy może kręcić powietrze z kotłowni?
W kotłowni akurat nie planowałem wywiewu ani nawiewu z went. mechanicznej.

Możesz kombinować z solarami do ogrzewania wody, ale ja bym szedł w pompę ciepła do CO+CWU i do tego fotowoltaika zamiast gazu.

 

A rekuperacja musi mieć pobór świeżego powietrza z zewnątrz i wywiew na zewnątrz.

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...