Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, nie będę czytał wszystkiego, wierzę że ciekawa lektura. Ale mam pytanie. Pierwszy swój dom kupiłem, teraz dojrzałem aby go sprzedać, udało sie kupić działkę i zaczynam proces projektowania i budowę kosztorysu i pytanie. Ile Wam wyszedł stan surowy zamknięty. Oczywiście chodzi o stawkę za metr. 

Pytam w celach poglądowych. Teren prosty, bez potrzeby korygowania podłoża. Mam już 4 kosztorysy ściągnięte od znajomocych z rozbiciem na poszczególne materiały. Plus jest taki, że ceny materiałów już spadają i wydaje się że to będzie dobry okres. Nie wspomnę że wysyłając zapytanie na wariata, 4 firmy w zasadzie mogą zacząć już. Więc są dobre i złe strony wirusa. Nie mówię nawet ile spadła cena styropianu do uciepleń. 

Kolejna kwestia to materiał - z czego ściany stawialiście i jakie widzicie plusy materiału który zastosowaliście 

 

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, aflinta napisał:

Mam budynek postawiony z porothermu, jeżeli to jest najlepsze co można dostać do tłumienia hałasu, to nawet nie chcę wiedzieć jak beznadziejne są inne materiały.

bo nie masz dylatacji zrobionej, zawsze będzie słychać. Złe zabezpieczenie między domami i tyle. Mam to samo. Deweloper spaprał robotę i tyle. Mimo że zastosowałem maty akustyczne to i tak jest jak jest. Co zrobisz jak nic nie zrobisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, markos007 napisał:

ciekawe jak wyglądałby koszt postawienia takiego garażu, też planuje w przyszłości postawić oddzielny garaż i stawianie murowanego budynku w obecnych czasach wydaje się średnim pomysłem. Taki szkieletowy na pewno swoje postoi

Garaż w podstawie 5,7x8,2


płyta betonowa

konstrukcja garażu

pokrycie dachowe

palowanie

montaż drzwi + napęd elektryczny

malowanie garażu i płyty betonowej

instalacja elektryczna

Koszt około 40000 zł

 

Drewno skandynawskie , suszone i impregnowane

Czas montażu garażu 2 dni + dekarz 1 dzień , malowanie 2 dni i eklektyka 1 dzień
Płyta betonowa 2 dni

 

 

 

 

 

IMG_20190531_064515.jpg

IMG_20190531_094310.jpg

IMG_20190817_153506.jpg

IMG_20190919_133458.jpg

IMG_20190919_170407.jpg

IMG_20190920_174122.jpg

IMG_20190920_174136.jpg

IMG_20190920_174154.jpg

IMG_20200411_122343.jpg

IMG_20200411_122405.jpg

  • Super! 3
  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kowal napisał:

Garaż w podstawie 5,7x8,2


płyta betonowa

konstrukcja garażu

pokrycie dachowe

palowanie

montaż drzwi + napęd elektryczny

malowanie garażu i płyty betonowej

instalacja elektryczna

Koszt około 40000 zł

 

Drewno skandynawskie , suszone i impregnowane

Czas montażu garażu 2 dni + dekarz 1 dzień , malowanie 2 dni i eklektyka 1 dzień
Płyta betonowa 2 dni

 

 

 

 

Czy robią bardziej skomplikowane konstrukcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, markos007 napisał:

ciekawe jak wyglądałby koszt postawienia takiego garażu, też planuje w przyszłości postawić oddzielny garaż i stawianie murowanego budynku w obecnych czasach wydaje się średnim pomysłem. Taki szkieletowy na pewno swoje postoi

 

Dom wyszedł 155 m2

- płyta funamentowa + ogrzewanie podłogowe,

- ocieplenie zew. wełną, zamist styropianu,

- okna 3szybowe,

- pompa powietrze/powietrze,

- rekuperacja,

Koszt trzeba liczyć 2400-2500 PLN/m2

 

Ale czas realizacji, myślę że jest wart różnicy w cenie. A na pewno nie użeranie się z poszczególnymi ekipami jest bezcenne - wszystko ustawiał sobie główny wykonawca, my musieliśmy wybierać tylko kolor/wzór, etc.

 

Ps. Warsztat 35m2 po lewo nie wchodzi w powyższe. Stawiałem go w całości samemu, jedynie pokrycie dachowe, robiła ta sama firma która kryła dom.

wyszedł mnie ok. 18 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Sinner napisał:

 

Dom wyszedł 155 m2

- płyta funamentowa + ogrzewanie podłogowe,

- ocieplenie zew. wełną, zamist styropianu,

- okna 3szybowe,

- pompa powietrze/powietrze,

- rekuperacja,

Koszt trzeba liczyć 2400-2500 PLN/m2

 

To po kiego grzyba Ci ogrzewanie podłogowe?

Czy też miała być pompa ciepła powietrze/woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zakonserwować dwa dachy z blachodachówki. Jeden dach oryginalnie z blachy malowanej proszkowo, drugi arkusze niemalowane. Czy Śnieżka dach to dobra farba do obydwu?

Oraz pytanie o niedrogi pistolet natryskowy na tę jedną robotę, w sumie 300 m2

dedra.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2020 o 10:59, kowal napisał:

Garaż w podstawie 5,7x8,2


płyta betonowa

konstrukcja garażu

pokrycie dachowe

palowanie

montaż drzwi + napęd elektryczny

malowanie garażu i płyty betonowej

instalacja elektryczna

Koszt około 40000 zł

 

Drewno skandynawskie , suszone i impregnowane

Czas montażu garażu 2 dni + dekarz 1 dzień , malowanie 2 dni i eklektyka 1 dzień
Płyta betonowa 2 dni

 

 

 

 

 

IMG_20190531_064515.jpg

IMG_20190531_094310.jpg

IMG_20190817_153506.jpg

IMG_20190919_133458.jpg

IMG_20190919_170407.jpg

IMG_20190920_174122.jpg

IMG_20190920_174136.jpg

IMG_20190920_174154.jpg

IMG_20200411_122343.jpg

IMG_20200411_122405.jpg

Co ja bym dal za taki garaz. Mnie wycenili na 300K 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób w temacie. Z racji specyficznej działki (pochyła działka, południowy stok, wjazd od południa) nie mogliśmy dobrać nic ciekawego z gotowców i potrzebujemy projekt indywidualny. Koncepcję już mamy zasadniczo gotową (miks zaobserwowanych rozwiązań dostosowany do naszych potrzeb). Dom niewielki-średni, konstrukcja w założeniu dość prosta, z rzeczy ewentualnie nietypowych to rekuperacja, płyta fundamentowa i pompa ciepła " powietrzna". Miejscowi architekci za "golasa" bez wykonawczego życzą sobie 15 000 PLN netto. Jak dla mnie zdzierstwo. Chcę odczekać z 2 miesiące na zastój "korona wirusowy" i spadek stawek. Ale może się mylę i to jest ogólnopolska stawka. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przymar i wzajemnie życzę Ci, żeby pandemia wpłynęła na obniżenie Twoich dochodów.

Tak naprawdę, życzę Ci jednak wszystkiego najlepszego ale postawa, którą zaprezentowałeś sprawiła, że ręce mi opadły a ciśnienie skoczyło. :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, przymar napisał:

Miejscowi architekci za "golasa" bez wykonawczego życzą sobie 15 000 PLN netto. Jak dla mnie zdzierstwo. Chcę odczekać z 2 miesiące na zastój "korona wirusowy" i spadek stawek. Ale może się mylę i to jest ogólnopolska stawka. 

 

Moja babcia mawiała "co tanie to drogie" ;) 

 

Powiem z doświadczenia, nie oszczędzaj na architekcie i projektantach. Weź doświadczonego z otwartą głową. Zwróci Ci się z nawiązką.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał Krupa napisał:

@przymar i wzajemnie życzę Ci, żeby pandemia wpłynęła na obniżenie Twoich dochodów.

Tak naprawdę, życzę Ci jednak wszystkiego najlepszego ale postawa, którą zaprezentowałeś sprawiła, że ręce mi opadły a ciśnienie skoczyło. :(

 

Nie odbieraj tego proszę w ten sposób. Do kogo się nie zwracaliśmy to rozmowa była typu "och, mam tyle zleceń, zasadniczo nic nie muszę" i stawka jw. Mieszkam w turystycznej okolicy i większość rozmów zaczynała się od hasła "mam obecnie masę zleceń na hotele, pensjonaty i od biedy wezmę to zlecenie po stawce x". Więc jeżeli do, nie mającego pokrycia z rzeczywistym nakładzie pracy, wzrostu stawek jedna strona nie miała zastrzeżeń to ja nie mam problemu z oczekiwaniem na normalniejsze ceny. Nie mówię o pałacu tylko o niewielkim, prostym domku. A przy wycenie nawet nie pytano o szczegóły tylko "ile metrów i jakie instalacje" z tym że z rekuperacji robiono jakiś mega dodatek znacząco podnoszący koszty. Po prostu w innych zakątkach netu takie stawki są podawane jako wyższe widełki. Hitem było ugadanie stawki w rozmowie na 12, a po odesłaniu umowy bez słowa komentarza czy wyjaśnienia zwiększenie jej o 3 tys. netto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, subleo napisał:

 

Moja babcia mawiała "co tanie to drogie" ;) 

 

Powiem z doświadczenia, nie oszczędzaj na architekcie i projektantach. Weź doświadczonego z otwartą głową. Zwróci Ci się z nawiązką.

Chcę zapłacić za to czego chcę, a nie za to co chcą sprzedać. Jeżeli taki jest rynek - OK, wezmę to na klatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przymar dzięki za wyjaśnienie. Wybacz moją, może przesadną reakcję. :drinks:

Też mam biuro architektoniczne i ceny za usługę, którą opisałeś oscylują wokół podobnych wartości.

Niestety nastały takie czasy, że metraż zwłaszcza przy domach ma 2go rzędne znaczenie przy wycenie prac projektowych -_-

Projekty branżowe i koszty związane z przygotowaniem dokumentacji oraz prowadzeniem postępowań administracyjnych pochłaniają lwią część (~80%) z tych kilkunastu tysięcy.

Jeszcze raz: powodzenia i wszystkiego dobrego. :)

Edytowane przez Michał Krupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was , potrzebuję na taras częściowo zadaszony, zwyczajnie go ogrzać na chłodniejsze wieczory . Co zastosować , podczerwień czy parasole gazowe, czy kominki gazowe. Ma ktoś coś u siebie lub się lepiej zna ? Będe wdzięczny . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taras 10X4 metra i dwa parasole gazowe na chłodniejsze wieczory.  Można spokojnie siedzieć na tarasie przy czteroosobowym stole w  chłodniejsze bezwietrzne wieczory (parasole rozstawiam na rogach stołu). Nie znam się na tym ale to chyba grzeje na podczerwień ..

Zastanawiałem się nad systemem składanej szklanej zabudowy (składany ogród zimowy).  Koszt jednak nie jest mały, a co najważniejsze trzeba taki system jakoś przechowywać na zimę, utrzymywać w czystości itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kokos napisał:

Mam taras 10X4 metra i dwa parasole gazowe na chłodniejsze wieczory.  Można spokojnie siedzieć na tarasie przy czteroosobowym stole w  chłodniejsze bezwietrzne wieczory (parasole rozstawiam na rogach stołu). Nie znam się na tym ale to chyba grzeje na podczerwień ..

Zastanawiałem się nad systemem składanej szklanej zabudowy (składany ogród zimowy).  Koszt jednak nie jest mały, a co najważniejsze trzeba taki system jakoś przechowywać na zimę, utrzymywać w czystości itp.

Ja mam podobny taras, ciut może mniejszy ale po przeczytaniu wielu tematów jednak zdecydowałem się na promienniki elektryczne IR z kilku względów, są bardziej skuteczniejsze, bezobsługowe, i bardziej oszczędniejsze. Jedna wada, że gazowe są ładniejsze , bardziej "designerskie" i jak się ładny wybierze może być ozdoba tarasu . 

@kokos Dzięki :) 

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...