Skocz do zawartości

Zimowe buciki dla Forysia


stablo

Rekomendowane odpowiedzi

(...)

Nokian WR D3 215/60 R16 99 H XL (420 PLN)

 

Vredestein Xtreme Wintrac 215/60 R16 99 H XL (450 PLN)

Semperit SPEED - GRIP 2 215/60 R16 99 H XL (470 PLN)

 

Dunlop SP Winter Sport 4D 215/60 R16 99 H XL (520 PLN)

 

Wybierasz wszystkie w wersji wzmocnionej (XL) i o dużej nośności (sporo ponad wymagania/zalecenia Subaru) to świadoma decyzja ? w przypadku opon zimowych chyba nie najlepsza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierasz wszystkie w wersji wzmocnionej (XL) i o dużej nośności (sporo ponad wymagania/zalecenia Subaru) to świadoma decyzja ? w przypadku opon zimowych chyba nie najlepsza ...

 

XL to już chyba standard w zimówkach w takim rozmiarze, innej opcji nawet nie było! (chińszczyzny nie uwzględniam). Nokiana WR G2 też mam XL i nie widziałem nigdy w tym problemu. chyba lepsza opona o mocniejszej konstrukcji niż zwykła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już kiedyś na forum (chyba nawet w tym wątku ?) tłumaczył/wspominał iż opony wzmocnione mają (siłą rzeczy;-) inną konstrukcję niż te nie wzmocnione co wpływa na twardość/sztywność opony co ma wpływ na przyczepność w zimie ... ale może się mylę ...

 

Ale opony "nie wzmocnione" są na rynku ... sam kupowałem w sierpniu nowy model GoodYear'a UltraGrip 8 Preformance

http://www.oponyskle...rformance-61291

Dunlop też takie ma: http://tinyurl.com/a...com/ak45whl

 

 

 

edit:/

znalazłem wpis "lukass'a": wpis #235 na stronie: http://www.forum.sub...cnione__st__225

Edytowane przez vonda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit:/

znalazłem wpis "lukass'a": wpis #235 na stronie: http://www.forum.sub...cnione__st__225

 

czytałem, ale zrozumiałem z tego, że w kontekście tego XL chodziło bardziej o opony niskoprofilowe

zakładam, że jak w oponeo wywala mi do mojego rozmiaru wszystko w wersji XL, to chyba to już można traktować jako standard...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytując kolegę Lukass'a: "w przypadku tego samego modelu z indeksem np 97H i 101V XL ten niższy będzie minimalnie lepszy na sniegu."

ps. oponeo nie jest wyznacznikiem standardów ;-) choć faktycznie więcej jest na rynku opon w tym rozmiarze z indeksem 99 niż 95 ( http://www.oponysklep.pl/Produkty/zimowe/osobowe-215-60-r16 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym XL to jest bardzo drobny niuans jezeli chodzi o tą zimowa przyczepność - dla codziennej jazdy niemal bez znaczenia, co innego jak walczymy o każdą setną sekundy ;)

Generalnie na zimę jak jest mozliwość i wystarcza to nie ma sesu dopłącać za ten XL. W rozmiarze forkowym (215/60R16) rzeczywistość jest taka że wybór opon nie XL jest niemal zerowy, bo większośc aut korzystających z tego rozmiaru potrzebuje jednak XL w standardzie i producenci wola poszerzać mozliwości sprzedaży do większej liczby aut i robia głównie XL, które zawsze mozna założyc do auta nie wymagającego XL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym XL to jest bardzo drobny niuans jezeli chodzi o tą zimowa przyczepność - dla codziennej jazdy niemal bez znaczenia, co innego jak walczymy o każdą setną sekundy ;)

Generalnie na zimę jak jest mozliwość i wystarcza to nie ma sesu dopłącać za ten XL. W rozmiarze forkowym (215/60R16) rzeczywistość jest taka że wybór opon nie XL jest niemal zerowy, bo większośc aut korzystających z tego rozmiaru potrzebuje jednak XL w standardzie i producenci wola poszerzać mozliwości sprzedaży do większej liczby aut i robia głównie XL, które zawsze mozna założyc do auta nie wymagającego XL.

 

nie przesadzajmy z tym "niemal zerowym" ;-) jeden Hankook, GoodYear, Michelin i 2 modele Dunlopa i to tylko w jednym sklepie to jakiś wybór jest ;-)

A przy okazji: - może zdradzisz na czym ten niuans polega ? ;-)

Edytowane przez vonda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym XL to jest bardzo drobny niuans jezeli chodzi o tą zimowa przyczepność - dla codziennej jazdy niemal bez znaczenia, co innego jak walczymy o każdą setną sekundy ;)

Generalnie na zimę jak jest mozliwość i wystarcza to nie ma sesu dopłącać za ten XL. W rozmiarze forkowym (215/60R16) rzeczywistość jest taka że wybór opon nie XL jest niemal zerowy, bo większośc aut korzystających z tego rozmiaru potrzebuje jednak XL w standardzie i producenci wola poszerzać mozliwości sprzedaży do większej liczby aut i robia głównie XL, które zawsze mozna założyc do auta nie wymagającego XL.

 

nie przesadzajmy z tym "niemal zerowym" ;-) jeden Hankook, GoodYear, Michelin i 2 modele Dunlopa i to tylko w jednym sklepie to jakiś wybór jest ;-)

A przy okazji: - może zdradzisz na czym ten niuans polega ? ;-)

 

tu masz rację, wczoraj coś źle popatrzyłem na wynik wyszukiwania i stąd był mój wniosek że jest tylko XL, dzisiaj wyszukałem ponownie i jest też spora oferta bez XL, większość 99H :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem te nokiany w poprzednim aucie. Dawały radę ale w życiu nie porównywalbym ich do opon kolcowanych (uzywalem w 3 autach opon na małych kolcach). Może do miasta i na trasę i na sporadyczne wyjazdy w góry ok. Na codzienną jazdę w górskich warunkach (Wisła właśnie i jej wyższe partie) w mojej ocenie 3+ . Na trasie były ok chociaz hamowanie mogło być lepsze.

 

wysłane z HOX

 

No jasne ze kolcow na sniegu zadna normalna opona nie pobije. Ale z WRd3 jestem naprawde zadowolony, ciche + dobre 3manie na drodze. Na sniegu naprawde fajnie daja rade. Kolcow na sniegu nie pobija, ale na asfalcie pewnie tak :mrgreen:

 

W Wiśle wjechalem po swiezym sniegu (w ilosciach sporych) na gore Cienkowa. Gospodarz niewiele nizej i z kijowym podjazdem (ostro po skosie pod gorke)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wykorzystując przeceny opon zimowych chciałbym zaopatrzyć się w kpl. gum, w których bez obawy zjadę z asfaltu.

Forester stoi na fabrycznych 215/60/R16 i w tymże rozmiarze jest dość skromny wybór.

 

Uniroyal 66 za 411zł

Yokohama W-Drive za 405zł

Contiwintcont TS850 za 412zł

Dunlop Winter-Sport 4D to chyba bardziej na asfalt

 

lepiej już z rozmiarem 215/65 R16 :

BF Goodrich Winter Slalom KSI za 419zł

tylko czy wysokość opony nie wpłynie na "pływanie" w zakrętach :/

 

Zastanawiam się w tej sytuacji nad kupnem felg 15".

Wybór opon jest większy a i ceny korzystniejsze tylko poradźcie czy warto.

Jak rozmiar 205/70R15 różni się od seryjnych ? Jak auto zachowuje się na takim profilu ?

 

Tu znalazłem ofertę Bridgestona Blizzak LM80 i DM-V1 poniżej 400zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżę na BF Goodrich Winterslalom 205/70R15 (w takim rozmiarze miałem zapas w bagażniku, więc się nie zastanawiałem). Nie mam jakoś obaw o wywrotkę na zakręcie albo o zsunięcie opony z felgi. Nie startuję na tym w KJS-ach, a w normalnym użytkowaniu (wyprzedzanie na ekspresówkach przy +130 km/h) nie ma problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być w śnieg - to bierz 205/70R15 Bridgestone DM-V1 i bedzie Pan zadowolony B)

 

jak sądzisz, oblecą na mokrym czy może być tragedia ?

opinie są zadziwiająco korzystne ale wg.nowych norm EU zaledwie "F" na mokrej nawierzchni :/

 

PS.

czeka mnie zatem zakup felg 15'' - Forester MY07 2,0 będzie miał 15x6 1/2J

 

a jaki rozstaw śrub i ET ?

Edytowane przez Mont
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę śmiało polecić oponki Yokohama W-Drive w rozmiarze 215/60r16 ;]

 

Na suchym: ładnie cicho przyjemnie i komfortowo, ale też i odpowiednio przyczepnie ;]

Na mokrym: ładnie odprowadzają wodę i dobrze zachowują się na przy szybszym wjechaniu w kałuże.

Na śniegu: ładnie trzymają w zakrętach. Przy hamowaniu i wszelkich zjazdach bez stresu. W zaspie forek szedł i w końcu stanął w zaspie na wysokości maski (drzwi też nie mogłem otworzyć) i kołami w powietrzu ;)

Niskie temperatury: Oponka nie twardnieje i zachowuje się całkowicie normalnie :)

 

Polecam i wiem że letnich też będę szukaj w tej stajni ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być w śnieg - to bierz 205/70R15 Bridgestone DM-V1 i bedzie Pan zadowolony B)

 

jak sądzisz, oblecą na mokrym czy może być tragedia ?

opinie są zadziwiająco korzystne ale wg.nowych norm EU zaledwie "F" na mokrej nawierzchni :/

 

PS.

czeka mnie zatem zakup felg 15'' - Forester MY07 2,0 będzie miał 15x6 1/2J

 

a jaki rozstaw śrub i ET ?

Co do opon. Najlepsze zimówki mają klasę hamowania C. klasa D nie występuje w ogóle. Większość zimówek nawet tak uznanych jak Goodyear UG8 wypada w klasach E-F. Niestety dla zimówek wartości sa te same co dla letniaków - a tak sie najzwyczajniej w świecie nie da zrobić dobrej opony zimowej. Jeżeli chodzi o tego Bridgestona - to jest to typowa opona śniegowa, ale daje radę na asfalcie i nawet na mokrym i tak jest o lata świtlne przed chińczykami - co są i na śniegu gówniane i na mokrym.

 

Co do felg - to optymalne i największy wybór będzie z rozmiaru 15x6. Celowałbym w coś z mniejszym od fabrycznego ET - najlepiej z przedziału 35-40. Z oponą 205 nic nie będzie tarło, a zyskasz na wizualnym, ładnym wypełnieniu nadkola. Bardzo przyzwoite nowe felgi kupisz już za około 1200zł/kpl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam zimówkę po poprzednim właścicielu na feldze 16". Zastanawiam się co lepsze do miasta + krótka trasa w góry 15" i węższa oponka czy pozostanie na 16" i klasyczne 215/60/R16 ??

Ja bym został przy fabrycznym rozmiarze 215/60R16, jak koniecznie chcesz wyższy profil to część osób wybiera rozmiar 215/65R16.

Jesli nie planujesz regularnie użytkować forestera w super ciężkich warunkach zimowych lub terenowych to w mojej ocenie zmiana na 15" nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...