Jump to content

TOMA52

Użytkownik
 • Content Count

  1422
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by TOMA52

 1. To super, że pasuje. Dla mnie wyznacznikiem jest, że łapa ściśle obejmuje belkę relingu, bez choćby 1 mm przerwy, np tak:
 2. TOMA52

  E-Boxer

  Raczej już 0.04% (ponad 400 ppm). Samo w sobie CO2 nie jest trucizną, czego nie rozumie większość "ekologów" z bożej łaski i jest pożyteczne. Problemem jest ocieplenie klimatu.
 3. TOMA52

  E-Boxer

  Szukałem wczoraj wieczorem na szybko, Twój wykres jeszcze dobitniej pokazuje problem. Należy też pamiętać, że równowaga jest bardzo chwiejna, gazem cieplarnianym jest też para wodna. Jak ocieplimy klimat poprzez CO2, zacznie więcej wody parować i nastąpi reakcja łańcuchowa. Albo już następuje ... Co nie zmienia faktu, że emisja CO2 przypadająca na EU28 jest mała w skali globu, w jej obrębie na transport jeszcze mniejsza, a samochody osobowe to już w ogóle jakiś promil promila ... https://ourworldindata.org/co2-and-other-greenhouse-gas-emissions
 4. Może olej dostają tylko te wadliwe egzemplarze wymagające dolewek. Te sprawne nie potrzebują ;-)
 5. Dziś pomierzyłem akumulator w drugim aucie - Impreza "lanos" 2008, bez ISR-a, bez START-STOP-u. Bosch S4 024 - czyli ta sama technologia co Varta. Na akumulatorze napisałem datę instalacji markerem: 1.12.2016. Dzisiaj (po 2,5 roku) tester pokazał 60% sprawności i wyrok: "REPLACE". W 2016 wyjąłem z auta akumulator OEM, czyli działał 8 lat.
 6. TOMA52

  E-Boxer

  Działania człowieka niestety mają wpływ. Swego czasu drążyłem temat, żeby pogrążyć kilku znajomych nawiedzonych ekologów, ale niestety nie wygląda to dobrze: https://skepticalscience.com/human-co2-smaller-than-natural-emissions.htm Emitujemy dużo mniej niż źródła naturalne, ale wystarczająco aby zaburzyć równowagę. A to zawartość CO2 w atmosferze w ostatnich 10 tysiącleciach:
 7. Ja dostałem. Auto z 2017. Razem z liną, gaśnicą, apteczką, kamizelką.
 8. Litr 0w20 na dolewkę daje chyba importer do nowego auta.
 9. @Licho, dzięki za przypomnienie artykułu. Jest jeszcze szkoła odsiarczania prostownikiem jednopołówkowym, z jednoczesnym rozładowywaniem np. przez żarówkę mniejszym prądem niż ładowanie. Tu autor testował takie odsiarczanie: https://www.youtube.com/user/MsFreebsd/search?query=jenox
 10. Można. Lepkość całości spadnie nieznacznie poniżej SAE30.
 11. TOMA52

  Kubica w F1

  Do formy Williamsa już przywykliśmy. Co natomiast musi czuć Ricciardo ... Z walki o podium rok temu wylądował w ogonie stawki ...
 12. 50mA to nic w porównaniu z tym co _ponoć_ ISR wysysa, kiedy nie ma zasięgu GPS. Pisze ponoć, bo przypadki rozładowania aku po postoju w garażu podziemnym są znane, ale nikt poboru prądu nie zmierzył ...
 13. Jaki masz impulsator i czy masz go podłączonego w aucie, czy tylko używasz go podczas ładowania poza autem? Dziś zaobserwowałem natomiast, że chyba jednak jest sterowanie prądem ładowania, a nie tylko zero-jeden. Po całonocnym postoju rano schowałem coś do bagażnika (elektryczna klapa), wsiadłem do auta i włączyłem 1 raz przycisk START - zaczęło grać radio, poszedł prąd na zapalniczkę i kamerkę. Napięcie szybko spadło do 12.0V. Za chwilę podczas jazdy obserwowałem dłuższy czas napięcia ok. 13.5V - jakby faktycznie nie chciał władować za dużego prądu do rozładowanego akumulatora. To akurat zachowanie chwalebne. Podczas hamowania silnikiem zawsze 14.2-14.3V.
 14. TOMA52

  CVT - awarie

  juz nie To powinna być chyba opisana procedura wymiany i dopuszczalne typy urządzeń. @Marcin Jakubowski - daj znać jak się sprawa potoczy. Kto jest odpowiedzialny finansowo za naprawę w Twoim przypadku: czy ASO w związku z tym, że zaprowadziłeś auto ze sprawna skrzynią, a odebrałeś z uszkodzoną?
 15. TOMA52

  CVT - awarie

  Ale producent w manualu serwisowym raczej opisuje procedurę wymiany "statycznej"?
 16. TOMA52

  CVT - awarie

  Objawy takie, jakby podczas (lub po) wymiany w jakimś newralgicznym punkcie zabrakło oleju. Przecież sama zmiana płynu z lekko zużytego na nowy nie spowodowałaby raczej uszkodzeń tylu podzespołów. Pytanie, czy ASO uznaje fakt, że przed wymianą skrzynia działała. Jeśli tak, powinni naprawić na swój koszt w ramach gwarancji na usługę.
 17. Nie, tam są akumulatory OEM w technologii EFB. @spawalniczy - może w testach dzięki temu wyszło o 1g CO2 na km mniej ... Errata: dziś po całonocnym postoju rano schowałem coś do bagażnika (elektryczna klapa), wsiadłem do auta i włączyłem 1 raz przycisk START - zaczęło grać radio, poszedł prąd na zapalniczkę i kamerkę. Napięcie szybko spadło do 12.0V. Za chwilę podczas jazdy obserwowałem dłuższy czas napięcia ok. 13.5V - jakby faktycznie nie chciał władować za dużego prądu do rozładowanego akumulatora. To akurat zachowanie chwalebne. Podczas hamowania silnikiem zawsze 14.2-14.3V.
 18. TOMA52

  Akumulator

  Banner EFB? Bo Bosch nie robi EFB z pasujący do OBK.
 19. @Karenz - brawo! Wersję dla Outbacka (lewy plus) podlinkowałem kilka postów wyżej. @Licho - znajdź weekend, kiedy możesz nie używać tego auta, stary, radziecki prostownik z regulacją napięcia i wskaźnikiem natężenia i zapodaj mu 48h napięciem powyżej 15,5 V i małym prądem (ok. 1 A). Ja podbiłem w ten sposób (może nie 48h na raz) gęstość z 1.18 do 1.25 na razie. Ja działałem takim - napięcie dochodziło do 16.2V na przedostatnim zakresie: Próbowałem też Ctekiem MXS 5.0 w trybie recond, ale on musi przejść przez wszystkie tryby zanim wejdzie w recond, czyli 15.8V, no i maksymalnie chyba ok. 3 godzin jest w takim trybie, potem przechodzi w podtrzymywanie. Oczywiście akumulator odpinam od auta przy zabawach powyżej 14,5V. Do auta dopinam akumulator od UPS-a 15Ah na ten czas, wystarczy do podtrzymania wszystkiego.
 20. TOMA52

  Akumulator

  Na jakie akumulatory wymienia ASO na gwarancji? Oryginalnie na zdjęciu do aut ze Start&Stop idzie akumulator EFB i na taki powinno się wymieniać - specyfika np. układu ładowania. Na rynku są chyba 3 modele EFB pasujące do OBK (lewy plus). @Deki - mam podobny problem w aucie po-demonstracyjnym, choć jeszcze nie doszło do unieruchomienia auta. Częściowo podniosłem parametry przez wielogodzinne ładowanie odsiarczające. Polecam też wątki: https://forum.subaru.pl/topic/89844-padające-akumulatory-w-nowych-subaru-2013/ https://forum.subaru.pl/topic/104403-nowy-akumulator-do-outback-25i-my15/
 21. W manualu serwisowym do OBK USA jest instrukcja wzór wyliczyć gęstość elektrolitu z napięcia spoczynkowego (w 20 stopniach): Specific gravity = [ 0.187 × battery terminal voltage (V) ] – 1.1 Wychodzi, że 1,28 g/cm3 mamy przy 12,73V
 22. Poobserwowałem trochę napięcie podczas jazdy - czymś takim: Napięcie nie oscyluje, tylko po prostu spada - np. podczas postoju (z włączonym silnikiem), bo wyłączane jest ładowanie. Więc z 14.3 spada w kilka sekund do napięcia akumulatora. A pod obciążeniem - np. na światłach, mój zużyty lekko EFB potrafi spaść do 12.1 V. Tak więc po prostu Twoja Varta pod obciążeniem traciła więcej niż stary EFB, najwyraźniej.
 23. Oryginalnie używano 2 różnych rolek. Rolkę jednorzędową można z powodzeniem zastąpić przez dwurzędową, odwrotnie oczywiście nie. Niestety katalogi oparte na np. TecDoc błędnie to interpretują, uznając oba rodzaje rolek za zamienne. Tak więc prawidłowy dobór części to przynajmniej jedna rolka dwurzędowa. Oryginał, o którym wspominałeś jest 2 rzędowy:
 24. No przecież na Twoim zdjęciu widać korki. Są odkręcane.
 25. @Karenz - dostać w jakim sensie? Ja odkręcałem nie raz korki i mierzyłem gęstość elektrolitu.
×
×
 • Create New...