Jump to content

TOMA52

Użytkownik 500
 • Posts

  1610
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

TOMA52 last won the day on May 5 2013

TOMA52 had the most liked content!

About TOMA52

 • Birthday 08/01/1974

Contact Methods

 • Website URL
  http://motoroils.pl

Profile Information

 • Gender
  nie powiem :-P
 • Skąd
  Lublin
 • Auto
  Był Forester, jest Impreza MY08 i OBK MY17.
 • Zainteresowania
  Subaru, nurkowanie, żagle, foto, narty

Recent Profile Visitors

1763 profile views

TOMA52's Achievements

..:: Subarofanatoholik ::..

..:: Subarofanatoholik ::.. (6/13)

156

Reputation

 1. TOMA52

  Kubica w F1

  Trzeba przesłać do szkoły podstawowej nr 16 do Gdańska, dyrektor będzie miał gotowca do wydrukowania, tylko logo podmieni.
 2. TOMA52

  CVT - awarie

  W Lublinie używają polecanej przez SIP maszyny BG i oleju tej samej firmy. Koszt ok 1900 zł brutto. Nie mają oleju OEM !?!?! Karta charakterystyki tego oleju: https://bglsi.com/BGProducts_Oklahoma_Texas/images/PDF/318_Application_Chart-R10.pdf Ciekawe, że Subaru produkuje dwa oddzielne oleje dla skrzyń TR580 i TR690 (high torque), zaś zamienniki na ogół mają spełniać obie specyfikacje.
 3. TOMA52

  Kubica w F1

  Ale zawsze jest miło móc zaprosić kontrahenta do klubu w padoku, obejrzeć razem wyścig i przybić piątkę w Bahrajnie, Abu Dhabi czy nawet w Monako. Moja informacja pochodzi od pracownika Orlenu, jeszcze z czasów gdy wystawiali tylko Orlen team na Dakarze.
 4. TOMA52

  Kubica w F1

  Dokładnie. Poza tym w sponsoringu koncernu naftowego na taką skalę chodzi głównie o rozpoznawalność na rynku zakupów surowca.
 5. Może SF ma przelotowe. SG ma na 100% zintegrowane. Błąd w opisie aukcji, te nie nadają się do SG.
 6. TOMA52

  E-Boxer

  Tak, dodam, jeszcze: na pochyłych terenach najpierw "N", potem ręczny, puścić nożny, aby auto oparło się na "ręcznym" i dopiero na "P" i wyłączyć silnik. Wtedy przy ruszaniu przełączanie z P na D jest lekkie jak na równym.
 7. KYB+KYB z tyłu daje Ci fabryczna charakterystykę pracy zawieszenia. LS są faktycznie wzmocnione i tył robi się sztywniejszy. Z przodu nie masz żadnego samopoziomowania, więc jak na tył dasz KYB+KYB to dostaniesz taki sam rodzaj amortyzacji na obu osiach. (z SLS-em jest różny rodzaj amortyzacji - cieńsza sprężyna i mocny amortyzator z tyłu, grubsza i słabszy z przodu). Tak jak mają Forestery z USA.
 8. TOMA52

  E-Boxer

  Wystarczy 5A, ale 7A szybciej naładuje. Model 5 i 7 maja jeszcze tryb 2A dla małych akumulatorów, model 10 ma 3A. 10A może byc to przesada dla 48Ah, więc model 7 wydaje się być kompromisowym. Można sobie zainstalować ich aplikację, która ma tryb demo i można "przetestować" możliwości wszystkich modeli., bez podłączania fizycznej ładowarki.
 9. TOMA52

  E-Boxer

  Nie polecę tradycyjnego prostownika, bez kontroli napięcia ładowania, bo trzeba by wyjmować akumulator z auta. Polecę ładowarkę automatyczną - akumulatory z płynnym elektrolitem ładują może mniej efektywnie od prostownika, ale za to bezpieczne. Mam, używam i chwalę sobie CTEK MXS 5.0, teraz pokazały się na rynku Victron Blue Smart (droższe, ale pozwalają na dopasowania profilu ładowania przez aplikację).
 10. @czekker, nie wiem, jak jest to rozwiązane w Twoim modelu, ale na spadek napięcia ładowania mogą wpływać 2 elementy: - inteligentne ładowanie (czy masz sensor przy klemie minusowej na akumulatorze?) - podwyższona temperatura (w komorze silnika - u mnie potrafi zacząć ładowanie przy zimnym aucie z 14.7V, a w trakcie dłuższej jazdy spaść do 14.3V) Możesz jeszcze zweryfikować te wartości z komputera z tym co podaje alternator, mierząc multimetrem napięcie bezpośrednio na nim (https://www.youtube.com/watch?v=WVCf22qx51s) - może jest spadek napięcia na kablach i trzeba poprawić połączenia, kable, klemy...
 11. TOMA52

  E-Boxer

  Ja rozumiem, że ogólnie czasem trzeba odpalić auto "na już" kiedy padnie akumulator, wtedy kable lub booster i jedziemy. Ale pamiętajmy, że ładowania alternatorem jest stałonapięciowe, czyli alternator da od razu 14.4V, co oznacza, że prąd na początku (przy padniętym akumulatorze) może być bardzo duży. To bardzo skraca żywotność akumulatorów. Wszyscy mamy gdzieś z tyłu głowy zasadę, że ładuje się prądem odpowiadającym 1/10 pojemności (czyli dla akumulatora 60Ah - 6A), a po odpaleniu kablami może to być strzał nawet powyżej 100A. Więc najlepiej nie doprowadzać do sytuacji, żeby aku się wyładował, a jak już doprowadzimy, to podładować ile się da prostownikiem.
 12. TOMA52

  E-Boxer

  Raczej ładowarka kończy pracę po tym czasie. Tego typu ładowarki raczej nie naładują w pełni akumulatora. Na szczęście są to akumulatory z płynnym elektrolitem i mają korki do cel, więc łatwo jest zmierzyć stan naładowania mierząc gęstość elektrolitu przyrządem za 10 zł. W pełni naładowany akumulator będzie miał gęstość 1.28 g/cm3 w 20 stopniach Celsjusza. Zresztą podręcznik serwisowy Subaru także podaje tę metodę jako sposób oceny naładowania akumulatora: Podręcznik podaje też metodę pośrednią polegająca na pomiarze napięcia spoczynkowego (wzór matematyczny na górze wklejonej strony), ale ciężko to osiągnąć, gdyż cały czas akumulatory są obciążone mniejszym lub większym poborem prądu. Wg. wzoru z podręcznika Subaru 100% naładowany akumulator ma napięcie spoczynkowe 12.73V.
 13. Raczej ten będzie lepszy: http://katalog.zap.pl/akumulator-carbon-565-46-prid164
 14. Jak nie chcesz kombinować z mocowaniem to musi być obudowa "azjatycka" D23. Amega nie robi. Ze wschodu to Westa pod markami Forse i Grom (specpart.pl). Tylko aku nie może mieć wystających poza obszar stopek. Ze Sznajdera jest zap carbon efb i calcium plus. Masz prawy czy lewy plus? Ew może wejść też obudowa D26 (260 mm dł) tylko osłonka termiczna nie wejdzie. Poza tym ze standardowych masz bosch/varta, centra/exide, banner. Z efb banner, centra/exide, autopart (tylko prawy +).
×
×
 • Create New...