Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi



Zwykła lodówka Amica, kupiona 19 lat temu działa do dzisiaj. Lodówka u rodziców ma jakieś 30 lat. Moja kolejna na razie ma tylko cztery, ale liczę (może zbyt naiwnie) że bez problemu dziesięć pociągnie - bo podobno takie są oczekiwania klientów odnośnie trwałości AGD

No właśnie o to mi chodzi. Kiedyś (przed ~2000) urządzenia były trwalsze i łatwiej je było naprawiać.
Teraz to nie klienci oczekują tylko tak to producenci skalkulowali że podziała ok 10 lat to się uważa że bardzo trwale.
A klienci, cóż wyboru nie mają, może się utrwaliły im przez to mniejsze oczekiwania.
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cichu liczę, że unijna dyrektywa o wymogu naprawialności sprzętu spowoduje, że producenci jednak wrócą do rozwiązań mniej zintegrowanych - koszt produkcji i samego produktu zapewne wzrośnie, ale może będzie nieco trwalszy i po awarii będzie się dało naprawić zamiast wystawiać do utylizacji. Np. te nieszczęsne łożyska integrowane z całym bębnem pralki.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arq napisał:

Ale przecież już sprzęt jest naprawialny :)

Myjka STIHL za 3 tys. Uszkodzony silnik dostępny za 2 tys.

Tam w tej dyrektywie było nieco więcej, dostęp do dokumentacji, możliwość naprawy bez użycia specjalistycznych narzędzi itp. Myślę, że ta myjka by się nie załapała jakby małe AGD też to obowiązywało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, aflinta napisał:

Tam w tej dyrektywie było nieco więcej, dostęp do dokumentacji, możliwość naprawy bez użycia specjalistycznych narzędzi itp. Myślę, że ta myjka by się nie załapała jakby małe AGD też to obowiązywało. 

Wrócimy do czasu RWPG gdzie sprzęt w instrukcji miał schemat ideowy, a AGD schemat budowy.

Proletariusze wszystkich krajów uni łączcie się :) Jeszcze tylko ceny urzędowe zostało wprowadzić i plany pięcioletnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Arq napisał:

Wrócimy do czasu RWPG gdzie sprzęt w instrukcji miał schemat ideowy, a AGD schemat budowy.

Kupując dzisiaj serwer też dostaję do niego schemat blokowy, co z czym jest połączone. Większość gratów jest w stanie wymienić średnio rozgarnięta technicznie osoba. Jest to pomyślane często znacznie lepiej pod kątem serwisu niż prymitywny w porównaniu z nim sprzęt AGD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za interes sprzedać komuś pralkę co 20 lat, jak można w tym czasie dwie. 

Amerykański przemysł samochodowy prosperował jak spece od marketingu byli w stanie przekonać, że po 3-5latach należy skonsumować nowe auto bo prestiż, nowosc, po(d)stęp, bo sąsiad już ma etc. Co robili z używkami? Cała ameryka łacińska łącznie z Kubą je dojeżdżała. Swój rynek bronili cłami zaporowymi. Jak Brazylia zaczęła chronić msca pracy w montowniach biedaVW i fiatów ograniczając import to był lament. Ceny odkupu spadły. Dzieła zniszczenia dokonały japońskie fabryki w US. No i teraz przeciętny John jeździ hondą. Full size pickupy nawet im powoli podgryzają. 

Tylko zaprojektowana nietrwałość albo nowe rynki są w stanie zapewnić ciągłość zbytu. W Afryce niestety przed Europą będą Chińczycy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, BiP napisał:

Co to za interes sprzedać komuś pralkę co 20 lat, jak można w tym czasie dwie. 

Oficjalnie chodzi o redukcję ilości śmieci a nie to czy któryś z koncernów będzie kręcił mniejsze/większe lody. 

55 minut temu, BiP napisał:

W Afryce niestety przed Europą będą Chińczycy.

Ceny broni z pewnością mają konkurencyjnie, podobnie jak Rosja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka farba kryjąca na drewniane drzwi zewnętrzne już uprzednio kilkukrotnie malowane? Od dołu narażone na słońce i zacinający deszcz. Wszystko co do tej pory próbowałem po kilku latach łuszczy się właśnie na dole. Całe 4m2 malowania, więc wiaderko max 2 litry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gourmet napisał:

Jaka farba kryjąca na drewniane drzwi zewnętrzne już uprzednio kilkukrotnie malowane? Od dołu narażone na słońce i zacinający deszcz. Wszystko co do tej pory próbowałem po kilku latach łuszczy się właśnie na dole. Całe 4m2 malowania, więc wiaderko max 2 litry

 

Też z chęcią się dowiem ;) Może nie w kwestii drzwi, ale drewnianych słupów na tarasie, na dole po 5 latach do żywego drewna wyczyszczone (słońce, deszcz, śnieg, mróz). Ekspozycja wyjątkowo niekorzystna.

 

Maluję od lat Sadolinem (lakierobejca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym kraju z budowlańców zostało 90% debili?

 

"Fachofiec" kładąc listy przypodłogowe zaakrylował szczelinę deska podłogowa - listwa MDF. Mimo, że podłogi są równiuteńkie.

 

Teraz nie wiem, co z tym zrobić? No ręce opadają :/ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Efti napisał:

Samo wypełnienie szczeliny ok, ale akrylem? Na pewno? To zupełnie nie do tego zastosowania.

 

Niestety na to wygląda: https://www.denbraven.com/pl-pl/produkty/technologie/akryle/den-braven-akryl-do-farb-lateksowych/

 

Zastanawiam się czy:

- usunąć teraz, póki jeszcze plastyczne ?

- usnąć za kilka dni, jak trochę stwardnieje ?

- zostawić ?

 

Niestety dąb szczotkowany, więc łatwo nie będzie. Aczkolwiek 0.5 m usunąłem i nawet jakoś idzie. Tyle, że to cały dzień roboty. 

 

W poniedziałek im jaja ukręcę jak przyjadą.

 

20210806_234243.jpg

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Urabus napisał:


Jeżeli deski mają dylatację obwodową to chyba nie jest ok?

 

Mi to właśnie jako pierwsze przyszło do głowy, że może akryl pękać.

 

A szczelina jest taka, więc nie wiem co tam było wypełniać.

 

 

20210807_000223.jpg

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawtykali to im zostaw i niech usuwają. Szczelina niewielka, ale może chcieli uszczelnić i przedobrzyli. Tak czy owak, akryl nie jest do takich zastosowań bo pęka i żółknie.

Btw. czym wypełnili przejście deska/płytka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Efti napisał:

Nawtykali to im zostaw i niech usuwają. Szczelina niewielka, ale może chcieli uszczelnić i przedobrzyli. Tak czy owak, akryl nie jest do takich zastosowań bo pęka i żółknie.

Btw. czym wypełnili przejście deska/płytka?

 

Wypełnienie akurat nie oni robili, lecz gość, który układał podłogę (jego mogę z pełnym przekonaniem polecić). Niestety, u nas nie dało się ułożyć listw zaraz po podłodze, więc robił jete gamonie. Jak widać błąd.

 

Deska/płytka - uszczelnienie dylatacji SIKAFLEX (tyle widzę na FVAT).

 

A usunąć, to jednak sam usunę, nie mam zaufania do takich "fachofców". Choć jutro, a w zasadzie to już dzisiaj, nie bardzo mi pasuje. Ale cóż zrobić, może nie ma co czekać do poniedziałku, bo może być trudniej usunąć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...