Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, llkuba napisał:

Jak budujesz dom energooszczędny ze specjalną wentylacją mechaniczną to może mieć wpływ. W tradycyjnym budownictwie dajesz z jednej strony tynk z drugiej gips i jest elegancko. 

No jednak nie elegancko. Od kilku już lat standardem jest jednak oklejenie tego taśmami np. Illbrucka.

 

2 godziny temu, subleo napisał:

Właśnie to mnie zaintrygowało. Czy da się taką rurę wystarczająco zaizolować, żeby woda nie zamarzła? Zwłaszcza, że okresami, pewno długimi, nie będzie przepływu wody. Izolacja de facto tylko opóźni przemarznięcie. 

 

Rura nieizolowana jest zakopana, przydałaby się izolacja na 1 m w głąb. Zdecydowanie pomyślałbym też o jakimś kablu grzejnym na całym odcinku "napowietrznym" + trochę w głąb w ziemi.

Z izolacją może być różnie, może wytrzyma pare lat, może przyjdzie ostrzejsza zima...

Prawidłowo to powinna być jednak studzienka i zawór do spuszczenia wody na głębokości przemarzania. Tylko to daje 100% pewności. Mi na budowie mistrzowie tak zaizolowali tymczasowy kran na zimę. Owineli rury pianką do rur, potem owineli wełną mineralną i folią, wszystko do metra ponizej terenu ale w studni z kręgów więc zimnej (objętość). Przemarzło jak przyszło kilka dni dużego mrozu po -20.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, STIFF napisał:

No jednak nie elegancko. Od kilku już lat standardem jest jednak oklejenie tego taśmami np. Illbrucka.

 

4 lata temu miałem zakładane okna w mieszkaniu i nie dawali tej taśmy i nie wieje. U rodziców 18 lat temu były zakładane okna i też wszystko jest szczelne. Co taśma tak naprawdę daje ?

 

Robiliśmy test szczelności (gaszenie gazem) w serwerowni gdzie otowory były zaślepione pianą i wszystko było szczelne. Zostało zbadane ciśnienie w pomieszczeniu i wszystko było ok. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2020 o 13:34, STIFF napisał:

Prawidłowo to powinna być jednak studzienka i zawór do spuszczenia wody na głębokości przemarzania. Tylko to daje 100% pewności. 

 

Zgadzam się. To jest porządne rozwiązanie. Zwłaszcza, że są studzienki do których można sobie wejść, zakręcić/odkręcić, spuścić wodę etc. Bez kłopotu.

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do klejenia użyj odpowiednio mocnej i szerokiej taśmy do paroizolacji a nie taśmy pakowej. Ważne jest by wentylator wyciągowy nie blokował przepływu powietrza. Często jest to błąd w instalacjach grawitacyjnych, że zatyka się je wentylatorami, a te kiedy nie pracują blokują działanie wentylacji i przyczyniają się do zawilgocenia i powstawania grzyba. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma ktoś z tematu do polecenia ekipę budowlaną na Mazowszu, powiat Legionowski?

Drugie pytanie, porad docelowy do domu jednorodzinnego 14kW (ogrzewanie gaz, kuchnia indukcja + piekarnik, reszta standardowe domowe sprzęty)?

Edytowane przez markos007
edit ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Panowie potrzebuję małej pomocy z kupnem działki.

Razem z sąsiadami mieszkamy wzdłuż jednej ulicy ( 3 domy obok sobie ).

Chcielibyśmy z tyłu naszych działek dokupić łącznie 1000 metrów kwadratowych działki budowlanej jako jedną całość a następnie podzielić ją na 3 części i przyłączyć do naszych obecnych działek.

 

Czy coś takiego jest możliwe ? Wiem że u nas w gminie można kupić nie mniej jak 1000 metrów, dlatego chcielibyśmy jako współwłaściciele kupić jeden duży kawałek a następnie podzielić go na mniejsze i przyłączyć do naszych obecnych działek.

 

dzięki za pomoc

działka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2020 o 20:57, Daniel208 napisał:

Cześć, 

Panowie potrzebuję małej pomocy z kupnem działki.

Razem z sąsiadami mieszkamy wzdłuż jednej ulicy ( 3 domy obok sobie ).

Chcielibyśmy z tyłu naszych działek dokupić łącznie 1000 metrów kwadratowych działki budowlanej jako jedną całość a następnie podzielić ją na 3 części i przyłączyć do naszych obecnych działek.

 

Czy coś takiego jest możliwe ? Wiem że u nas w gminie można kupić nie mniej jak 1000 metrów, dlatego chcielibyśmy jako współwłaściciele kupić jeden duży kawałek a następnie podzielić go na mniejsze i przyłączyć do naszych obecnych działek.

 

dzięki za pomoc

działka.png

 

Jest to możliwe (w sensie jako kilka kolejnych ruchów: kupujecie wspólnie i przeprowadzacie podział z wydzieleniem ksiąg wieczystych) i dobry notariusz powinien ogarnąć temat. Sprawdźcie jeszcze w miejscowym planie zagospodarowania terenu zasady podziału nieruchomości. Często określana jest tam minimalna powierzchnia nowowydzielanych działek - to może Wam utrudnić późniejszy podział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ostatnio instalował panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę w umowie, gdzie szukać pułapek i o co pytać handlowca?

Dzisiaj m.in. pytałem o gwarancję na perforację blachodachówki na dachu przy montażu. 5 lat gwarancji i Pan, który sprzedał setki instalacji nie słyszał o reklamacji że cieknie, rdzewieje. To dobrze, tylko firma zakłada panele od lat dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gourmet napisał:

Kto ostatnio instalował panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę w umowie, gdzie szukać pułapek i o co pytać handlowca?

Dzisiaj m.in. pytałem o gwarancję na perforację blachodachówki na dachu przy montażu. 5 lat gwarancji i Pan, który sprzedał setki instalacji nie słyszał o reklamacji że cieknie, rdzewieje. To dobrze, tylko firma zakłada panele od lat dwóch.

ja jestem 2 tygodnie po montazu instalacji

 

pytaj o to

- gwarancja na montaż samej konstrukcji i instalacji

- gwarancja na inwerter

- gwarancja paneli

- sprawność panela po 5/10/15/25 latach (czesto w karcie katalogowej jest wykres)

- czy przygotowują cała kompletna dokumentacje do złożenia w zakładzie (sam musisz to zglosic, niektorzy mowia ze robia to za ciebie a to jest niezgodne z prawem ;) )

- czy maja OC na montaz (potrafia spartolic inne rzeczy przy okazji montazu)

najwazniejsze to kto przejmuje ewentualna gwarancje produktu jesli firma zawinie sie z rynku

 

a co do samej wyceny to zmus gościa żeby wlazł na dach i dokladnie pomierzył bo potem moze byc wesolo jak zaczna montowac panele i najlepiej w dzien słoneczny żeby zobaczyc czy nie ma czasem jakiegos cienia bo wtedy trzeba dawac optyalizatory na panele (a to zwieksza koszt instalacji bo trzeba inny inwerter)

ja mam u Siebie takie cos

 

image.png.2c9c768094f14a38d99c882217ca6c01.png

 

w razie pytan zapraszam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o wykończeniu łazienki w stylu płytki do połowy wysokości ściany, reszta do sufitu pomalowana? Plytkarz mi odradza bo wilgoć i że farby się nie nadają i w ogóle będzie trzeba co roku malować blabla.. ale wiadomo plytkarz kasuje za metraż nie jest ob iektywny. Widziałem w gogle sporo realizacji w tym stylu i ciekawym opinie praktykow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spytaj, czy u siebie ma też na suficie.:OO:

Mam jedną całą i jedną "do połowy" Nic mi nie oblazło, ani nie zgniło od 10 lat. W obydwu mam drewniane meble, parapety, półki, które sam robiłem. Nic się z nimi nie dzieje. Ma być sprawna wentylacja i tylko tyle.

  • Haha 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2020 o 20:57, Daniel208 napisał:

Cześć, 

Panowie potrzebuję małej pomocy z kupnem działki.

Razem z sąsiadami mieszkamy wzdłuż jednej ulicy ( 3 domy obok sobie ).

Chcielibyśmy z tyłu naszych działek dokupić łącznie 1000 metrów kwadratowych działki budowlanej jako jedną całość a następnie podzielić ją na 3 części i przyłączyć do naszych obecnych działek.

 

Czy coś takiego jest możliwe ? Wiem że u nas w gminie można kupić nie mniej jak 1000 metrów, dlatego chcielibyśmy jako współwłaściciele kupić jeden duży kawałek a następnie podzielić go na mniejsze i przyłączyć do naszych obecnych działek.

 

dzięki za pomoc

działka.png

 

 

Mój geodeta coś podobnego robił. Najpierw był podział, wydzielone działki były małe i dostały warunek, że mogą być dokupione tylko na powiększenie sąsiednich działki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2020 o 14:15, _akir_ napisał:

ja jestem 2 tygodnie po montazu instalacji

 

pytaj o to

- gwarancja na montaż samej konstrukcji i instalacji

- gwarancja na inwerter

- gwarancja paneli

- sprawność panela po 5/10/15/25 latach (czesto w karcie katalogowej jest wykres)

- czy przygotowują cała kompletna dokumentacje do złożenia w zakładzie (sam musisz to zglosic, niektorzy mowia ze robia to za ciebie a to jest niezgodne z prawem ;) )

- czy maja OC na montaz (potrafia spartolic inne rzeczy przy okazji montazu)

najwazniejsze to kto przejmuje ewentualna gwarancje produktu jesli firma zawinie sie z rynku

 

a co do samej wyceny to zmus gościa żeby wlazł na dach i dokladnie pomierzył bo potem moze byc wesolo jak zaczna montowac panele i najlepiej w dzien słoneczny żeby zobaczyc czy nie ma czasem jakiegos cienia bo wtedy trzeba dawac optyalizatory na panele (a to zwieksza koszt instalacji bo trzeba inny inwerter)

ja mam u Siebie takie cos

 

image.png.2c9c768094f14a38d99c882217ca6c01.png

 

w razie pytan zapraszam :)

 

mówiąc szczerze, to zrobiłem sobie w exc. kalkulacje nawet z dotacją 5k. Ni huhu nie u mnie nie wychodzi mi nawet 14 lat zwrotu ..... Dałem sobie spokój. 

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...