Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

masz problem z hałasem wewnątrz? Jeżeli tak to tylko kwestia z czego masz działówki. W projekcie miałem 8ki ale zrobiłem z 12ek.

 

Budowałem parę lat temu ale już wtedy w branży budowlanej mówiło się o lepszych i gorszych fabrykach porothermu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, aflinta napisał:

Mam budynek postawiony z porothermu, jeżeli to jest najlepsze co można dostać do tłumienia hałasu, to nawet nie chcę wiedzieć jak beznadziejne są inne materiały.

 

Może masz dzieci niezgodne z normami EU, głośniejsze w sensie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam12 napisał:

masz problem z hałasem wewnątrz? Jeżeli tak to tylko kwestia z czego masz działówki. W projekcie miałem 8ki ale zrobiłem z 12ek

To jest bliźniak, słyszę jak bywa impreza obok - niby druga połówka jest oddzielona na całej powierzchni styropianem - więc ściany się nie stykają, ale nocą głos się niesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, aflinta napisał:

To jest bliźniak, słyszę jak bywa impreza obok - niby druga połówka jest oddzielona na całej powierzchni styropianem - więc ściany się nie stykają, ale nocą głos się niesie.

 

znajomi mają ten sam problem. No cóż zaoszczędzono na materiałach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka to gęstość elementu przegrody czyli masa. Silikat zawsze wygra w tej kategorii z ceramiką. Porotherm to 1100kg/m3 a silikaty od 16 w górę - silikaty o podwyższonej akustyce mają gęstość 2200kg/m3 - dla porównania żelbet 2500kg. Większa gęstośc to też większa akumulacyjność cieplna więc dłużej sie nagrzewa i dłużej oddaje ciepło. Teoretyczna przewaga termiczna nad ceramiką to kwestia dodatkowych 2-3cm styropianu.

A jeszcze wracając do akustyki istotne jest jak było murowane. Teraz 99% rynku muruje tylko na spoinę poziomą - pionowa zostaje pusta. Czasem ma zamek na pióru-wpust ale często nie. Różńica jest spora - jeden z moich klientów robił badania w ITB - wyszło 2 dB różnicy. Kolejne osłabienie to wszelkie podkucia, puszki pod gniazda elektryczne etc.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aflinta napisał:

To jest bliźniak, słyszę jak bywa impreza obok - niby druga połówka jest oddzielona na całej powierzchni styropianem - więc ściany się nie stykają, ale nocą głos się niesie.

ściany może tak, ale dach wspólny i po nim może się nieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jaca68 napisał:

Chyba w broszurach producentów ;)

 

tu porównanie:

https://meskimikser.pl/sciany/

 

Porotherm górą. ;)

 

Broszury, broszurami, ale używać autorytetu jakiegoś Marcina, który napisał:

 

Wyniki podawane są w minutach. Warto wspomnieć, że komory do przeprowadzania badań ogniowych wykonuje się z betonu komórkowego. Z tego też względu, pomimo identycznego wyniku silikatu i betonu komórkowego, to Ytong umieszczamy na 1 miejscu

 

Też chyba nie jest miarodajne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno z porotermu zbudować szczelny dom, a to warunek poprawnie działającej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czasami zimą, w domach z porotermu  wieje mrozem z gniazdek elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, iron napisał:

Przecież w przytoczonym przez ciebie teście, to silikat wygrał w kategoriach izolacyjność akustyczna i akumulacja ciepła.

Po pierwsze primo dałem ;)

Po drugie primo w prawie żadnej kategorii nie prowadzi ale zwykle dzierży 2 miejsce podczas gdy beton komórkowy z silikatem okupują pierwsze i trzecie. Znaczy jest najbardziej wyrównany i uniwersalny.

Godzinę temu, cewie napisał:

Trudno z porotermu zbudować szczelny dom, a to warunek poprawnie działającej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

I dlatego został wybrany przeze mnie. :thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2020 o 20:19, markos007 napisał:

Mam dwa pytania, czy robił ktoś u siebie w całym domu podłogówkę z pominięciem kotłowni i spiżarni? Czy taka opcja ma jakieś duże wady?

Drugie pytanie odnośnie materiału do budowy, chce stawiać dom z betu komórkowego, czy warto się jednak zastanowić nad innym materiałem?

 

W kotłowni i tak będziesz miał podłogówkę ;)

Bo zapewne tam będą się schodziły wszystkie pętle do rozdzielaczy. Więc będzie to jedno z najcieplejszych pomieszczeń :)

Spiżarnia jak najbardziej może być bez.

 

Co do budowy to może dom szkieletowy, zależy na czym Ci zależy?

Czasowo to najlepsza opcja:

 

Pierwszy dzień:

DSC_1492.thumb.JPG.d78d852fed7f28a1b7d5facc48500298.JPG

 

Trzeci:

DSC_1503.thumb.JPG.ad4182d389c2c90da77b5bfc22910ee7.JPG

 

5ty dzień:

DSC_1570.thumb.JPG.ef5e7e66d3682721e2425368c65cc3b4.JPG

 

6 tygodni później:

20200427_171331.thumb.jpg.93656dbd0175176ce85e9effb1749029.jpg

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, markos007 napisał:

"czasowo" to znaczy?

To znaczy że najszybciej budujesz dom w tej technologii. No może nie do końca najszybciej bo jeszcze są prefabrykowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sinner napisał:

Co do budowy to może dom szkieletowy, zależy na czym Ci zależy?

Czasowo to najlepsza opcja:

 

Zastanawiam się właśnie czy tej technologi nie postawić garażu, ma być w gabarycie małego domu jednorodzinnego a nie chce mieć przez rok budowy w ogrodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak wyglądałby koszt postawienia takiego garażu, też planuje w przyszłości postawić oddzielny garaż i stawianie murowanego budynku w obecnych czasach wydaje się średnim pomysłem. Taki szkieletowy na pewno swoje postoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, markos007 napisał:

ciekawe jak wyglądałby koszt postawienia takiego garażu, też planuje w przyszłości postawić oddzielny garaż i stawianie murowanego budynku w obecnych czasach wydaje się średnim pomysłem. Taki szkieletowy na pewno swoje postoi

 

Dłużej niż potrzeba. Będą w stanach zawsze mi się podobały drewniane garaże, dom musi być dla mnie murowany ale garaż? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2020 o 20:19, markos007 napisał:

Mam dwa pytania, czy robił ktoś u siebie w całym domu podłogówkę z pominięciem kotłowni i spiżarni?

 

Z mojego doświadczenia, w spiżarce najlepiej mieć chłodniej (lepiej się przechowują warzywa, owoce i inne produkty). Chyba, że komuś przeszkadza, ze ma chłodniej w spiżarce. Ale to raczej pomieszczenie funkcyjne a nie rekreacyjne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, subleo napisał:

Z mojego doświadczenia, w spiżarce najlepiej mieć chłodniej (lepiej się przechowują warzywa, owoce i inne produkty). Chyba, że komuś przeszkadza, ze ma chłodniej w spiżarce. Ale to raczej pomieszczenie funkcyjne a nie rekreacyjne

zastanawiałem się czy powietrze z zimniejszego pomieszczenia nie będzie jakoś znacząco wychładzało kuchni (która i tak w sumie jest jednym z cieplejszych pomieszczeń) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja się dorzucę, jak spiżarka jest nie duża, to odradzam planowanie umieszczania tam zamrażarki. Ja tak zrobiłem i później okazało się, że pomimo braku podłogówki jest tam bardzo ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

44 minuty temu, chojny napisał:

dom musi być dla mnie murowany ale garaż? 

 

Są piękne domy drewniane. Dzieła sztuki. Mam sentyment. Szkoda, że polska współczesna architektura jest jaka jest. Mało architektury w architekturze ;) Najczęściej to stare się burzy, buduje nowe, najczęściej bez charakteru, pomysłu.

 

A można np. tak (zbudowane na ruinach 17-wiecznej obory):

https://www.whitemad.pl/powstal-w-ruinach-xvii-wiecznej-obory/

 

the-parchment-works-will-gamble-architects-architecture-residential-northamptonshire-extensions-ruins_dezeen_2364_col_4.jpg

 

the-parchment-works-will-gamble-architects-architecture-residential-northamptonshire-extensions-ruins_dezeen_2364_col_12.jpg

 

Edytowane przez subleo
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...