Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.01.2018 o 14:36, Licho napisał:

Zbiornik na deszczówkę? Wykopałem głębinówkę, jak latem pow. 30 stopni, to nawadnianie wylewa ok 10m3 wody na dzień, jak chciałem mniej to na roślinach po kilku dniach widać, że im mało.

Z tym zbiornikiem na deszczówkę np typu szambo 10m3, to komu po kilku latach użytkowania będzie chciało się szlam wybierać z dna. Na ile dni tej wody starczy w upalne lato?

Mało odpowiedzialnie... Bo gdyby tak każdy chciał mieć wydajną "głębinówkę" (najczęściej bez pozwolenia wodnoprawnego mimo przekroczenia głębokości 30 m i poboru ponad 5 m3/dobę).

Łatwo wyobrazić sobie osiedle domków jednorodzinnych, czy nawet małą miejscowość (wspólny obszar zasobowy) ze studnią głębinową wylewającą 10 m3 wody dziennie w każdym ogródku. Ciekawe na ile lat wystarczy wody ...albo parafrazując Na ile lat tej wody starczy przy coraz bardziej suchym klimacie?  (a potem pewnie płacz, blokady dróg i domaganie się budowy wodociągów) ;)

Pomijając cytat, który mnie zainspirował nie piszę oczywiście personalnie do kolegi Licho, ale o ogólnej tendencji. Trzeba równać do bardziej odpowiedzialnych społeczeństw.

Może zbiornik na deszczówkę jest mniej wygodnym, ale zdecydowanie rozsądniejszym pomysłem na podlewanie ogrodu. Pomijam fakt stosowania w ogrodzie roślin dostosowanych do naszych warunków klimatycznych, a nie aktualnie modnych...

Edytowane przez Kambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chojny napisał:

Coś więcej na temat tego co na zdjęciach? 

 

Normalna posadzka betonowa. Możesz pokryć żywicą lub farbą chlorokauczukową.

Jak kraj długi i szeroki, budowane są hale magazynowe PANATTONI. wszystkie mają taką wylewkę betonową wygładzaną taką właśnie maszyną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lojszczyk napisał:

 

Normalna posadzka betonowa. Możesz pokryć żywicą lub farbą chlorokauczukową.

Jak kraj długi i szeroki, budowane są hale magazynowe PANATTONI. wszystkie mają taką wylewkę betonową wygładzaną taką właśnie maszyną

Jeśli taka posadzka ma być stosowana w garażu proponuje zabezpieczyć dobre jakości farba do betonu. Oczywiście najlepsza byłaby żywica ale tu są większe koszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kambol, temat jest bardziej skomplikowany:

1. Przykładowa standardowa działka 1.000m2 ma ok 700m2 do podlania, czyli x 4l/m2 = 2,8m3 na raz. Ale jak są upały pow. 30°C to raz to za mało i robi się 5,6m3.

2. Gdy ktoś chce przestrzeń i wykupi 4 działki to do podlania ma 2,8m3 x4= 11,2m2 i mówi się że to za dużo. Ale jak te 4 działki kupią 4 różne osoby i każdy wylewa 2,8m3 to już niby zgodnie z przepisem, a przecież na jedno wychodzi przeliczając ile wody wylano na m2

3. Kto z właścicieli ma świadomość ile wody leje. Jak buduje się, wie że czasu na podlewanie z węża nie będzie miał, więc zamawia firmę która mu nawodnienie robi, nawet i studnię wykopie, firma ustawia czasy pracy sekcji, czasy podlewania, a właściciel zadowolony, że ogród zielony - a zapytaj go czy wie ile tej wody idzie z tego nawadniania, wtedy masz szansę zobaczyć wielkie oczy. Kiedyś nawadnianie z sikawkami wynurzalnymi było luksusem, teraz trafia pod strzechy i ... zużycie wody ogólnie rośnie

 

Leśnicy mówią że brzoza odparowuje dziennie 1m3 wody, taka natura

Edytowane przez Licho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zachar napisał:

Jeśli taka posadzka ma być stosowana w garażu proponuje zabezpieczyć dobre jakości farba do betonu. Oczywiście najlepsza byłaby żywica ale tu są większe koszty. 

 

Czyli czymś takim jak proponuje mój wykonawca?

 

http://www.caparol.pl/produkty/disbon-naprawa-i-ochrona-betonu/posadzki-systemy-naprawcze-i-powloki-ep-i-pu-system-whg/lakierowanie-i-malowanie-pomieszczen-uzytkowych/disbopox-442-garagensiegel.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lojszczyk napisał:

 

Normalna posadzka betonowa. Możesz pokryć żywicą lub farbą chlorokauczukową.

Jak kraj długi i szeroki, budowane są hale magazynowe PANATTONI. wszystkie mają taką wylewkę betonową wygładzaną taką właśnie maszyną

No właśnie nie pamiętam dlaczego odradzono mi malowanie,  ale argumentacja była rozsądna. W wierzchniej warstwie jest podobno jakaś preparacja i barwnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, chojny napisał:

Nie jest to klasyczny produkt do wykonania posadzki z żywicy ale na domowe potrzeby powinien być ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Zachar napisał:

Nie jest to klasyczny produkt do wykonania posadzki z żywicy ale na domowe potrzeby powinien być ok. 

 

Oki, dzięki ;) 

 

To daje budowlańcom zielone światło, mają dzisiaj lać beton w garażu i musieli wiedzieć jakie wykończenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, chojny napisał:

Chciałbym uzyskać coś w stylu podłogi jak w Pit Stopie, gdyż tak sobie wymyśliłem ;)

Ja też lada chwila robię taką posadzkę , mi wycenili na 150zł m2 z robocizną , ale robię antypoślizgową błyszczącą . Zwykłe jak z tego linka co wrzuciełeś są niestety śliskie , zgłębiałem temat ostatnio .

http://www.adpaint.webd.pl/podlogi_zywica.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, carfit napisał:

Ja też lada chwila robię taką posadzkę , mi wycenili na 150zł m2 z robocizną , ale robię antypoślizgową błyszczącą . Zwykłe jak z tego linka co wrzuciełeś są niestety śliskie , zgłębiałem temat ostatnio .

http://www.adpaint.webd.pl/podlogi_zywica.html

 

O śliskość nie pytałem ale właśnie dopytałem...

 

Mogą dodać kuleczki szklane zwiększające chropowatość ale podobno daje się to tylko tam gdzie są podwyższone wymogi antypoślizgowe. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najlepsza posadzka jest taka, jak w Castoramie.

Tyle lat, duże obciążenia i nic jej nie jest.

I to jest chyba to co wrzucił Guliwer.

A takie posadzki żywiczne, epoksydowe itp, jak naruszy się ciągłość, mogą odchodzić płatami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, rombu napisał:

Jak dla mnie najlepsza posadzka jest taka, jak w Castoramie.

Tyle lat, duże obciążenia i nic jej nie jest.

 

To jest beton utwardzany powierzchniowo. Dzwoniłem do 3 firm i przyjmują zlecenia od Xsetek metrów. :(

 

Na garaż nie opłaca się im odpalać sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam i widzę, że mocno "szalejecie" z tą ilością wody, którą lejecie pod rośliny - czy raczej sterowniki za was leją. Rośliny nie moga tonąc w wodzie bo robią się leniwe. Lekkie niedobory wody stymulują rośliny do lepszego ukorzeniania się w poszukiwaniu wody. Mam 2100m działki z tego jakieś 1500m to zieleń, dużo duzych krzewów, 800m trawników, 30 rododendronów i 20 azalii (a to potrzebuje wody) i na cały rok 2017 puściłem w ogród 32m3 w tym 6m w basen. Nic nie uschło, nie zżółkło etc. nawet 2 tygodnie wakacji z odpowiednim ustawieniem sterowania na węże i zraszacze nie zrobiło krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków, Leszno, Krzemieniewo, Osieczna, Święciechowa, Włoszakowice, Lipno, Rydzyna, Wijewo, Kościan, Czempiń, Śmigiel, Krzywiń, Nowy Tomyśl, Kuślin, Miedzichowo, Opalenica, Lwówek, Zbąszyń - mixokret

 

Clipboard01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4l/m2 to takie samo uogólnienie, jak ta brzoza, co 1m3/dobę. Moje brzozy dzisiaj wytranspirowały 0B), a na upały, czy wysuszające wiatry też mają mechanizmy samoregulujące. Po za tym kraj mamy zróżnicowany od 550mm rocznego opadu w Wlkp po pewnie prezło 1000 na Podkarpaciu.

Swój trawnik przez 7 lat podlałem raz jeden. Po siewie, żeby nasiona z glebą skleić. Mimo, że na górce, wystawiony na wiatry, a gleba to glina wysychająca na kamień. Mam 700mm/rok, czyli średnio. Nigdy nie dosiewałem, nawoziłem może 2x, wertykuluję co rok. Podlewam tylko borówkę, wspomniane rododendrony, ale tylko deszczówką  i te w pojemnikach no  i szklarnię. W szklarni, jak rozmnażałem borówkę i różaneczniki była prosta automatyka, teraz jest niepotrzebna.

Częste lanie rozleniwia rośliny, nie korzenią się głęboko, bo po co. Woda jest w górnej warstwie. A zamarznięcie całej masy korzeniowej powoduje suszę fizjologiczną - w słoneczny dzień na nieośnieżonym trawniku potrafi wypalić dziury.

Zamiast na dzieńdobry w nawodnienie za grube $ się ładować, konsultujcie to z bystrym projektantem. 

- gleba - zwiększyć pojemność wodną 

- od wiatru osłona płot, żywopłot, pergola, budynek...

- trawa nie z rolki, tylko siana

- dobór mieszanki (np. rajgras angielski nie jest trawą na nasze warunki)

- na rabatach kopertowanie, ściółkowanie itd. Pod 10cm kory ziemia będzie zawsze wilgotna a chwasty nie wyjdą.

I nagle może się okazać, że wody nie brakuje. Albo tzreba położyć instalację wielkości 20% zakładanej.

Lasów, pól i łąk nikt nie podlewa i jakoś nie stepowieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2018 o 23:02, Licho napisał:

Leśnicy mówią że brzoza odparowuje dziennie 1m3 wody, taka natura

...ale powierzchniowej ("brudnej"), a nie głębinowej ;)

 

W dniu 1.02.2018 o 21:10, BiP napisał:

- dobór mieszanki (np. rajgras angielski nie jest trawą na nasze warunki)

O to to. Wprowadzanie obcych gatunków zwykle pociąga za sobą łańcuch nieszczęśliwych zdarzeń.

Edytowane przez Kambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2018 o 15:18, chojny napisał:

Posadzka w garażu. 

 

Chciałbym uzyskać coś w stylu podłogi jak w Pit Stopie, gdyż tak sobie wymyśliłem ;)

 

 

 

formula-1-racing-car-pit-lane-garage-wei

 

 

Gres mi się nie podoba, płytki już mamy i też mi się nie podoba.

 

Czy ktoś miał do czynienia z takimi produktami?

 

http://www.caparol.pl/produkty/disbon-naprawa-i-ochrona-betonu/posadzki-systemy-naprawcze-i-powloki-ep-i-pu-system-whg/lakierowanie-i-malowanie-pomieszczen-uzytkowych/disbopox-442-garagensiegel.html

 

 

 

 

Posadzka ze specjalnego polerowanego betonu, jest kilka rozwiązań, ze zrobieniem w garażu nie będzie absolutnie żadnego problemu, w razie czego PW 

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2018 o 21:10, BiP napisał:

- na rabatach kopertowanie, ściółkowanie itd. Pod 10cm kory ziemia będzie zawsze wilgotna a chwasty nie wyjdą.

U siebie od 3 lat stosuję zrębkowanie 10cm (na ile mi zrębek starczy), dla mnie rewelacja. Opisana idea i opinie są np tu.

https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=80794

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Guliwer napisał:

Gwoli ścisłości: fotowoltaiki.

dzięki, nie zauważyłem, w sumie nie wiem czemu mój słownik uparcie twierdzi że powinno tam być n, choć fotowoltaiczne już poprawnie podaje. To teraz jak poprawnie napisane czekam na wysyp fachowców:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...