Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, aflinta napisał:

U mnie jest Oras... ale to nie do montażu podtynkowego. Poprzednia bateria termostatyczna wytrzymała piętnaście lat i działa nadal.

Moja Grohe wytrzymała niestety tylko 9 lat i termostat się zaczął psuć. Musiałam wymienić na nową. Osobiście :D

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, radekk napisał:
37 minut temu, Aga napisał:

Moja Grohe wytrzymała niestety tylko 9 lat i termostat się zaczął psuć. Musiałam wymienić na nową. Osobiście :D

Może zgłosić do konkursu bądź bohaterem w swoim domu?:P

Jestem bezkonkurencyjna, tak że dam szansę innym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, radekk napisał:

Oras na pewno też ma podtynkowe.

To prawda, mi chodziło o to, że ja nie miałem podtynkowej więc opinię mogę wystawić tylko naściennej. 

1 godzinę temu, lojszczyk napisał:

Kulowa

A mowa o termostatycznych, kulowa ma znacznie prostszą i trwalszą konstrukcję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, aflinta napisał:

To prawda, mi chodziło o to, że ja nie miałem podtynkowej więc opinię mogę wystawić tylko naściennej. 

A mowa o termostatycznych, kulowa ma znacznie prostszą i trwalszą konstrukcję :)

 

Zwykle wytrzymują kilka lat w kuchni. Wycierają się kule i nie trzymają ciśnienie.

W prysznicu mam taką nawierzchniową termostatyczną za 500zł. Wytrzymała już 9 lat. Lekko nie ma i nadal jest sprawna 100% ale marki nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Korton napisał:

Ja mam w calym domu GROHE i 9 rok dzialaja, 2 z nich to termostatyczne, ale natynkowe.

 

Też się zdecydowaliśmy na natynkowe, jakoś nie uśmiecha mi się kuć płytek w przypadku awarii.

 

Jak coś się stanie z natynkową to zawsze można ją szybko i łatwo wymienić, bądź serwisować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Hansgrohe nic nie trzeba kuć, po zdjęciu "baterii" jest dostęp do ibox:

Znalezione obrazy dla zapytania hansgrohe ibox

p.s. u nas HG działa w mieszkaniu już 12 lat i nic, w domu za świeża sprawa ;) a KFA oczywiście wymiata, tylko brakuje tego czegoś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma u siebie stacje uzdatniania wody? Mam strasznie twarda wodę i wszystko zachodzi kamieniem, myślę o stacji ale kompletnie nie mam o tym pojęcia. Na co zwrócić uwagę, jakieś polecane marki w rozsądnych cenach?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KubaOBK napisał:

Na twarda wodę to moze tylko "zmiękczacz" wystarczy? Czy trzeba stacje instalować? Wody z kranu pic nie zamierzam, jedynie uchronić sprzęty AGD i kocioł przed kamieniem...

Z tego co pamiętam, to u mnie chodzi też o mangan. Dałem wodę do zbadania w Sanepid, potem dobrali mi system i hula. Priorytet to właśnie to o czym piszesz, ale jak widać mogą w wodzie siedzieć inne trolle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

i ja wpadłem na ten szalony pomysł żeby wybudować sobie dom. Stan surowy juz jest, niedługo montujemy okna i trzeba myśleć co dalej. Póki co ogrzewanie. Z racji braku dostępu do gazu został nam pelet i pompa ciepła. Temat parę stron wczesniej czytałem. Czy jest na forum ktoś to uzytkuje pompe ciepla najlepiej powietrzną przy domu 280 mkw? Chce poznać prawdziwe dane o uzytkowaniu pompy w naszym klimacie - opinie z internetu i reklam producentow juz znam! ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AndrewKR napisał:

Witam Panowie,

i ja wpadłem na ten szalony pomysł żeby wybudować sobie dom. Stan surowy juz jest, niedługo montujemy okna i trzeba myśleć co dalej. Póki co ogrzewanie. Z racji braku dostępu do gazu został nam pelet i pompa ciepła. Temat parę stron wczesniej czytałem. Czy jest na forum ktoś to uzytkuje pompe ciepla najlepiej powietrzną przy domu 280 mkw? Chce poznać prawdziwe dane o uzytkowaniu pompy w naszym klimacie - opinie z internetu i reklam producentow juz znam! ;-)

 

Przy piecu na pellet możesz mieć grzejniki na ścianach, ogrzewanie podłogowe lub kombinację tych systemów. Kombinację odradzam.

Przy pompie ciepła sens jest tylko mieć 100% ogrzewanie podłogowe z uwagi na wyższą sprawność PC przy zasilaniu niskotemperaturowym.

280 m2 nie jest wyznacznikiem. Powinieneś wiedzieć z audytu OZC jakie masz zapotrzebowanie na ciepło w kWh/m2/rok oraz współczynnik i wskaźnik strat ciepła w W/m2. Ten ostatni mnożysz przez m2 Twojego domu i wiesz jakiej mocy potrzebuje piec lub PC do celów ogrzewania pomieszczeń. W mocy pieca lub PC należy dodatkowo uwzględnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Na forum Muratora są pasjonaci, którzy publikują zużycie energii elektrycznej w odniesieniu do wskazań ciepłomierzy swoich PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewie, ja to wszystko wiem. Dom jest jeszcze bez okien, bez ocieplenia wiec audytu nie przeprowadze. Mam wstepne obliczenia na zapotrzebowanie energii na poziomie 14,6 kW. Zaproponowali mi do tego pompe NIBE F2120, 20 kW i wyliczyli ze opłaty za prąd bedą rzędu 5 tys zł rocznie, przy uwzglednieniu bodajze 14 dni ponizej -15, gdzie grzeje wtedy tylko prądem. Ja chciałem zapytać czy ktos ma pompe ciepła i ją użytkuje i czy opłaty faktycznie sa na takim poziomie czy jednak sa znacznie wyzsze i czy pompa faktycznie daje rade do tych -10 stopni na zewnetrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AndrewKR Jednak nie wiesz wszystkiego. Audyt OZC robi się na podstawie projektu budowlanego i według niego dobierasz n/p moc i rodzaj systemów grzewczych, projekt instalacji ogrzewania, wentylacji. Z audytu można się dowiedzieć gdzie n/p pogrubić lub zmienić materiał na ocieplenie. Zmienić okna na takie o lepszych parametrach i wiele innych.

Wskaźnik zapotrzebowania na moc 50 W/m2 to bardzo dużo na dzisiejsze czasy. Mój dom w budowie ma projektowane 28 W/m2.

Zaproponowali Ci pompę Nibe o ponad 5 kW przewymiarowaną, nie spytałeś dla czego? Przewymiarowana pompa będzie taktować (częste uruchomienia).

Proponuję poćwiczyć na darmowym audytorze, to zorientujesz się na czym właściwie to OZC polega. Obliczenia są co prawda obarczone dużym błędem, zwłaszcza przy skomplikowanej bryle budynku, ale za darmo.

cieplowlasciwe.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, faza20 napisał:

Podzielę się z Wami dobrą informacją, odebrałem dziś pozwolenie na budowę :-)

 

:huh: ^_^ :biglol: 

 

Bo ja wiem czy to dobra informacja... w 688 dniu budowy mogę napisać, że to z jednej strony ogromna przyjemność ale z drugiej potężne obciążenie. 

 

To że będzie wesoło to masz jak w banku ;)

 

Gratuluję i życzę powodzenia... i szczęścia też, bo się bardzo często przydaje. :thumbup:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...