Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Blixten napisał(a):

 

wczoraj 95 była tam po 6,47/l, (bez zniżek) ;) 

Na shellu pod pracą tankowałam po 6,52. Te 5 groszy mnie nie kusi jechać tam specjalnie, bo mi się to nie opłaci ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Jaca68 napisał(a):

To jest Baltea Apartments?

To na stronie pokazują tylko 7 mieszkań wolnych. :faja:

Tak, ze szczególnym naciskiem na "Apartments" ;)

Na żadnej wizualizacji nie chwalą się widokiem na stację paliw i myjnię: 

https://develia.pl/pl/mieszkania/gdansk/baltea-apartments/?gclid=CjwKCAiAyfybBhBKEiwAgtB7fk5kuvODECW1zgiWkoj49fuI9CvztC06GQySqdhMVeXOnGvtAdolHxoCqOEQAvD_BwE

 

22 minuty temu, Aga napisał(a):

Te 5 groszy mnie nie kusi jechać tam specjalnie, bo mi się to nie opłaci ;)

Jeśli nie po drodze, to wiadomix ;) 

Natomiast ta stacja czasem potrafi być droższa od tej w Gdyni na ul. Śląskiej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Blixten napisał(a):

Jeśli nie po drodze, to wiadomix ;) 

Natomiast ta stacja czasem potrafi być droższa od tej w Gdyni na ul. Śląskiej ;) 

Do shella na Morskiej mam sentyment, bo kiedyś mi się zdarzyło zatankować, po czym przy kasie okazało się, że nie mam portmonetki. Bardzo miła pani uwierzyła mi na słowo, że przyjadę za 2-3 godziny z pieniędzmi. To było kilka lat temu, ale wciąż mam to w pamięci  ;)

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Blixten napisał(a):

Tak, ze szczególnym naciskiem na "Apartments" ;)

Na żadnej wizualizacji nie chwalą się widokiem na stację paliw i myjnię: 

No oczywiście, jak chcę coś sprzedać to zachwalam.

Natomiast zapoznanie się z otoczeniem wymarzonego "apartamentu" zajmuje 3 minuty w google maps.

https://www.google.pl/maps/search/orlen+przy,orze/@54.4138472,18.5994246,472m/data=!3m1!1e3

 

Widziały gały....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blixten napisał(a):

 

Przecież po kliknięciu w ten link jest to :

 

image.thumb.png.f690d24d5865dc0476a4e5a647d4ae48.png

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Aga napisał(a):

Po takiej fali kliknięć deweloper podniesie ceny tych "apartamentów" :mrgreen:

 

 

- Szefie, Szefie!!

- No co? Co?

- Cały kraj nas klika!!! 

- Petarda, dawaj na 20 koła za metr! 

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykazane przez PAŃSTWOWY  GUS obniżenie inflacji to pewnie przygotowanie pod obniżenie (albo chociaż nie podnoszenie), mocno ujemnych stóp procentowych. Glapa jasno wskazał ostatnio że idziemy prosto w wariant turecki.  Max konsumpcja ile się da, niskie stopy mocno ujemne, inflacja rozkręcona. 

 

Zresztą dane GUS ws inflacji od dłuższego czasu są zupełnie niewiarygodne. Metodyka ich zbierania i opracowywania jest specjalnie ustawiona tak, żeby móc wskazania zaniżać. Zresztą starczy wypytywać ludzi jaką oni REALNIE inflację odczuwają. Większość wskazuje 30-50% i więcej, bo mało kto kupuje na codzień telefony komórkowe i komputery, a jedzenie, koszty energii i utrzymania (niemal) każdy  ponosi.   

 

Teraz równie istotne, a ciekawe:

Ponad 450 mln zł - tyle, według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, wynosi wartość kredytów mieszkaniowych, w których opóźnienie w spłacie przekroczyło 90 dni. To oznacza wzrost o ok. 100 proc. od wiosny. Statystyki rosną mimo wakacji kredytowych.

 

Ciekawe jaki procent ludzi w Polsce środki z wakacji kredytowych przeznaczy na nadpłatę kredytu? 5%? A ile osób wykorzysta te środki na zbędną konsumpcję (nakręcając przy tym inflację i do reszty tracąc swoje poduszki finansowe zamiast je budować)?

Zresztą po wejściu wakacji kredytowych w necie pojawiło się mnóstwo pytań w stylu: jak wakacje wpłyną na moją zdolność kredytową,  czy bank da mi TV na raty, czy podczas wakacji kredytowych mogą dostać drugi kredyt na drugie auto itp.... Oczywiście jeśli takie pytania zadają ludzie  którzy mają dochód netto 20/30 koła a raty płacą 2-3 tysiace to nie ma problemu... tylko że w większości zadają je ludzie którzy zarabiają na styk na ratę, szczególnie po podwyżce stópek, a wakacje kredytowe to jest dla nich dodatkowe 10 tys zł w portfelu które można wydać na TV, wyjazd zagraniczny, samochód itp.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy też oczywiście pamiętać, że minimalne zmiany we wskaźniku inflacji w porównaniu październik/listopad 2022 wynikają też z efektu wysokiej bazy. Po prostu w listopadzie 2021 inflacja już rozkręcała się na dobre i była wyższa niż w październiku 2021.

 

"Wyraźnie zmierzamy w stronę stabilizacji cen transakcyjnych, która może trwać przez co najmniej najbliższe dwa - trzy lata, co przy wysokiej inflacji oznaczać będzie de facto realny spadek cen mieszkań. To z kolei, po oswojeniu się potencjalnych nabywców z wysokim poziomem oprocentowania kredytu hipotecznego, może skutkować utrzymaniem akcji kredytowej na poziomie obserwowanym w minionym kwartale" – mówi dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Już nawet bankowcy naganiający na kredyty i nieruchy twierdzący że "może tylko rosnąć" przyznają że co najmniej 2-3 lata będzie stabilizacja cen. Co to oznacza przy inflacji 20-25% niech każdy sobie odpowie sam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena złota rok temu 233 zł za gram teraz cena 255 zł za gram: złoto zyskało 9% na wartości.

 

Problem z inflacją jest taki, że co nie zrobisz to w zasadzie jest słabo: dużo ludzi mówi mi teraz, że właśnie jest czas na wydawanie, póki są pieniądze i póki wszystko jest tańsze niż będzie za miesiąc, rok itp. I że nie ma sensu oszczędzać, bo 7% na lokacie to jest i tak strata 10% na wartości złotówki. Niby racja, owszem. Ale jak wydasz te pieniadze to masz stratę nie 10% a 100% wydanych pieniędzy.  Widzę teraz że dużo ludzi, nawet inteligentnych i wyedukowanych ekonomicznie coraz częściej kupuje mnóstwo niepotrzebnego dziadostwa (elektronika, samochody, meble) tłumacząc sobie i innym, że "teraz trzeba, bo potem będzie drożej".

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maciek323 napisał(a):

Widzę teraz że dużo ludzi, nawet inteligentnych i wyedukowanych ekonomicznie coraz częściej kupuje mnóstwo niepotrzebnego dziadostwa (elektronika, samochody, meble) tłumacząc sobie i innym, że "teraz trzeba, bo potem będzie drożej".

 

Tak, zwłaszcza samochody w ostatnich latach są dobrym przykładem złej lokaty kapitału xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, BelegUS napisał(a):

 

Tak, zwłaszcza samochody w ostatnich latach są dobrym przykładem złej lokaty kapitału xD

A czy ja napisałem że są złą? W czasach dużej inflacji na pewno są lepszą od wielu innych zakupów.  Napisałem tylko tyle że ludzie kupują dużo niepotrzebnych rzeczy. Jeśli ktoś ma dobry i sprawny nowoczesny samochód, to kupić samochód nowy aby tylko kupić bo za rok będzie droższy, to dla mnie bez sensu. Ja znam lepsze metody inwestowania pieniędzy niż samochody. Powiem Ci więcej - ja ze swojej (mini)kolekcji się własnie wycofałem, w tym roku poszło Legacy GT, wcześniej BMW M5 i jeszcze coś innego, zaraz pójdzie Infiniti. Pieniądze poszły na coś innego, co dało dużo większy zysk, niż zysk wartości używanego samochodu. A uwierz mi ze M5 poszły lepiej do góry niż zwykłe skody czy toyoty.

Poza tym Ty patrzysz w wąskim wycinku historii ostatnich 3-4 lat, co było w latach 2018-2022, gdy auta nagle zaczęły drożeć.

Jesteś pewien że w 2023 będą nadal rosły? Nie wiem, pewnie tak, chociaż pewności nie ma, bo od zbyt wielu rzeczy do zależy, choćby od kursów walut. Ogólnie w Polsce będzie drożało wszystko co jest wytwarzane za granicą, ale dla mnie osobiście to nie jest argument żeby kupować bo jutro będzie drożej. Jeśli komuś coś jest niezbędne, to niech sobie kupuje 

Poza tym historia gospodarcza nie zaczęła się w 2020 od covida i rzucania pustych pieniędzy na rynek, które to działania wywołały inflację. Spójrzmy np 3 lata do tyłu od pierwszej fali covida. 

Ktoś kto kupił np w 2017 nowe BMW w cenie kawalerki w Warszawie, stracił strasznie. BMW straciło na wartości 50% lub nawet 70%, kawalerka zyskała 20-30% lub nawet więcej, zależnie od lokalizacji. Pomijając ewentualny zysk z najmu, o samej wartości mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BelegUS napisał(a):

Tak, zwłaszcza samochody w ostatnich latach są dobrym przykładem złej lokaty kapitału xD

 

Tyle, że to ma mało wspólnego z inflacją a bardziej z kryzysem w dostawach od czasów covidowych 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciek323 napisał(a):

kupić samochód nowy aby tylko kupić bo za rok będzie droższy, to dla mnie bez sensu.

 

Ile będzie droższy dość łatwo obliczyć, ale nie to jest istotne. 

Życie kiedyś się kończy, więc radości korzystania z niego rok wcześniej nie da się wycenić ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Maciek mądrze pisze. Też mam znajomych, którzy płacą dzisiaj ratę kredytu w wysokości ich wypłaty, gdzie na starcie mieli jakieś 40% wypłaty. To akurat skrajne przypadki, ale i tak większość ma ratę przewyższającą połowę wypłaty. No i co robią z wakacji kredytowych ... Turcja. Grecja. Projektor. Remont łazienki.

A chwile wcześniej od każdego z nich słyszałem tylko lamenty, że za co ja kupię w tym roku ekogroszek.

Tak zwana mądrość Polaków.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Panbenonium napisał(a):

 No i co robią z wakacji kredytowych ... Turcja. Grecja. Projektor. Remont łazienki.

 

Może i zdarzają się takie przypadki, ale wśród mojej rodziny czy znajomych, o czymś takim nigdy nie słyszałem.  

Przez wszystkie lata nadpłacałem przy każdej możliwej okazji i czyściłem konto do zera w każdym miesiącu.

Żona wiecznie narzekała, że "wszyscy inni mają jakieś oszczędności, a my żadnych", a teraz, zwłaszcza w dzisiejszych warunkach, lepiej rozumie jaki był mój plan :) 

  • Lajk 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...