Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, maciek323 napisał:

Jak obstawiacie ceny nieruchomosci na najbliższe lata?

 

Zbliżamy się do szczytu. Widać to dokładnie na ostatnim raporcie. Ceny ofertowe znacznie odjechały od faktycznych cen transakcyjnych.

Najprościej mówiąc to co widzimy w ogłoszeniach, to często fantazja, a realne są jedynie ceny transakcyjne.

I tak w Warszawie w IV kwartale 2021 średnia cena ofertowa to 12 950 zł/m2 a transakcyjna już tylko 10905 zł/m2

A np. w III kwartale został odnotowany spadek cen r/r  o 2,4 %

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adi napisał:

Zbliżamy się do szczytu. Widać to dokładnie na ostatnim raporcie. Ceny ofertowe znacznie odjechały od faktycznych cen transakcyjnych.

 

Jest to jedyny możliwy kierunek, ceny wywoławcze odkleiły się od rzeczywistości

Nasz władca bankowości centralnej zaczął nagle wieszczyć dwucyfrową inflację i kolejne podwyżki stóp (w końcu dwórki go jakoś lepiej  pobudziły i się zaktywizował?), więc raty pójdą dalej w górę 

Rentowność najmu za chwilę będzie liczona w dziesiątych częściach procenta. Nic dziwnego, bo budujemy najwięcej nowych mieszkań w Europie w przeliczeniu na liczbę ludności, większość idzie na wynajem a skąd wziąć dziesiątki tysięcy nowych chętnych na wynajem co roku? 

Jeszcze na rynek trafią pustostany trzymane spekulacyjnie pod wzrosty i banieczka ładnie pęknie 

Przykre w tym wszystkim jest to, że mimo szalonych cen buduje się brzydko i ciasno, głównie kolejne betonowe kloce upchnięte do oporu na małych działkach z mieszkaniami-celami, z jakimiś śmiesznymi protezami zamiast zieleni i takie elementy miast zostaną już z nami na zawsze. Samorząd w planowaniu przestrzennym jakby nie istniał

Ale oczywiście zdaniem deweloperów i jutubowych specjalistów rynek mamy nienasycony i ceny dalej będą tylko rosnąć i rosnąć, kupujcie ludzie ile wlezie ;) 

  • Super! 2
  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Blixten napisał:

No dobra, a jakie wg Was przełożenie na ceny nieruchomości ma/będzie miała inflacja - nie będzie napędzała popytu na nieruchomości ? 

 

Inflacja i polityka zaniżania stóp napędzają mocno popyt już od jakiegoś czasu. Ile osób nie spytam, każdy kupuje mieszkanie "bo co mam z kasą zrobić jak w banku zero procent, to już lepiej jakieś mieszkanie kupić". No i trzymają potem puste mieszkania, patrzą na ceny, księgują papierowe zyski i zadowoleni. Ale potem ktoś musi ten towar odkupić w jeszcze wyższej cenie... Znajdą się setki tysięcy chętnych?

 

A będąc młodym zdolnym informatykiem czy w innym zawodzie z opcją pracy zdalnej z dobrymi zarobkami, nie trzeba siedzieć kołkiem w Polsce. Za aktualne ceny naszych klitek w blokowiskach można kupić fajne mieszkanie w jakimś ciepłym kraju UE, gdzie komfort życia jest dużo lepszy... 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, chojny napisał:

Ziemia w górę, koszt pieniądza w górę, materiały budowlane w górę, koszty pracowników w górę…. ceny mieszkań w dół. 
 

 

Ceny towarów kształtuje podaż i popyt a nie koszty produkcji 

A wzrost kosztu pieniądza (czyli droższy kredyt) zawsze wiąże się ze spadkiem na rynku nieruchomości 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że sama zmiana nastrojów na rynku, wystarcza.  Ludzie postępują stadnie. Jeżeli faktycznie w III kwartale był spadek cen, a to raczej sprawdzona informacja, to myślę że jest to już początek trendu.
Widmo dodatkowego opodatkowania nieruchomości, zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, st981777 napisał:

Nie zastanawia Cię ru w domenie?

...oraz dziwne "literówki". Ale już abstrahując od tego, to sam styl tego artykułu, przykłady tam podawane to zdecydowanie podręcznikowe metody socjotechniczne.

Ciekaw jestem ile osób nie czytając nawet do końca zainstalowało sobie ta aplikację...i ile na tym "zyskali" :upside-down-face_1f643-small:

 

"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi jakimi wydają się być, rzeczy są bardzo rzadko."

Andrzej Sapkowski "Sezon burz"

No @Blixten, czytasz to czy nie ;)

Edytowane przez Neutrino33
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, st981777 napisał:

Nie zastanawia Cię ru w domenie?

 

Ru działa na mnie zawsze w ten sposób ;)

Zastanowiło, tym bardziej, że na odnośnik trafiłem na stronie rmf24. 

B. sceptycznie podchodzę do Bitcoin'a, ale ciekaw jestem waszego zdania - czy ktoś z Was w to inwestuje ? 

 

16 minut temu, Neutrino33 napisał:

przykłady tam podawane to zdecydowanie podręcznikowe metody socjotechniczne.

Prawie w depresję wpadłem, że takim jestem leszczem  i kasy nie potrafię zarobić ;) 

 

16 minut temu, Neutrino33 napisał:

"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi jakimi wydają się być, rzeczy są bardzo rzadko."

Andrzej Sapkowski "Sezon burz"

:thumbup: 

 

16 minut temu, Neutrino33 napisał:

No @Blixten, czytasz to czy nie ;)

"Sezon Burz" poszedł na pierwszy ogień, potem "Ostatnie Życzenie", a teraz jestem w trakcie "Pani Jeziora". 

Równlegle, w zależności od nastroju, lecą też audiobooki / klimatyczne (pełne grozy ;) ) słuchowiska w 'empik go' :thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, GREGG napisał:

Za aktualne ceny naszych klitek w blokowiskach można kupić fajne mieszkanie w jakimś ciepłym kraju UE, gdzie komfort życia jest dużo lepszy... 

 

Są jeszcze fajne, normalne ciepłe kraje w UE gdzie da się kupić w mieście fajne mieszkanie w cenie 40-to metrowego mieszkania w jednym z większych miast Polski ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, filester napisał:

 

Są jeszcze fajne, normalne ciepłe kraje w UE gdzie da się kupić w mieście fajne mieszkanie w cenie 40-to metrowego mieszkania w jednym z większych miast Polski ? :D

Żeby odpowiedzieć czy są, konieczne jest zdefiniowanie słowa "fajne". Użyte słowa "normalne", "ciepłe" wydają się łatwiejsze do zdefiniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Szürkebarát napisał:

Żeby odpowiedzieć czy są, konieczne jest zdefiniowanie słowa "fajne". Użyte słowa "normalne", "ciepłe" wydają się łatwiejsze do zdefiniowania.

Z tą normalnością też różnie bywa. Ta sama rzecz dla jednego jest normalna, dla innego nie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Blixten napisał:

"Sezon Burz" poszedł na pierwszy ogień, potem "Ostatnie Życzenie", a teraz jestem w trakcie "Pani Jeziora". 

A opowiadania ze zbiorku "Wiedźmin" (Droga z której się nie wraca, Kwestia ceny, Ziarno prawdy , Mniejsze zło, Wiedźmin) znasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, filester napisał:

Bezpieczne, z niskim poziomem przestępczości, oferujące jakiekolwiek atrakcje (jak ciepło to najlepiej atrakcje architektoniczne, krajobrazowe, kulinarne) oraz utrzymanie nie rujnujące kieszeni. 

https://noizz.pl/lifestyle/wloski-region-zaplaci-128-tys-zl-zebys-sie-tam-przeprowadzil/4d2012h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2022 o 21:25, Blixten napisał:

Załóżcie się o flaszkę ;) 

 

 

Że co? Że mieszkania będą droższe a po drodze może się trafić czasowa korekta? ;)

 

Do Kiszyniowa? 

 

 

 

 

 

top-10-najta-szych-stolic-europy-rednio-za-1m2-mieszkania-poza-centrum.png

 

 

czy do Paryża? 

 

 

top-10-najdro-szych-stolic-europy-rednio-za-1m2-mieszkania-poza-centrum.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wyliczenia poniżej mieszkań jest już 600tys. więcej nie potrzeba.

Moim zdaniem obecna bańka wynika z "psychologi tłumu".

Pamiętacie jak ze sklepów zniknął ryż, makaron i papier toaletowy ?

Nie było to niczym uzasadnione, produkty te za tydzień ponownie były w sklepach - kwestia logistyki.

 

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ujemna-luka-mieszkaniowa-mieszkan-jest-duzo-wiecej-niz-gospodarstw-domowych/eqk4lp6

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...