Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

Bo ostatnie zdanie sumuje wszystko na temat elektryków, czy to samochód, skuter czy rower.

 

W dziale o rowerach wstawiłem ostatnio foto ze swojego wypadu w teren na ...rowerze... a ok, dorzuce co by było wiadomo o czym mowa :)

 

I na teksty typu: too nie rower, toż to skuter. Rower to rower, trzeba się umęczyć itd itd...mam to gdzieś

 

Dla mnie to jest właśnie ROWER, który otwiera przede mną nowe możliwości! Robię dłuższe fajniejsze wycieczki, nie przyjeżdżam do domu styrany jak bury osioł, a przyjeżdżam z uśmiechem, że spędziłem cały dzień w lesie, przemierzając kilometry ( ostatnio zrobiłem niemalże 140km ), słuchając ćwierkania ptaków, wdychając zapach ściółki leśnej, a nie ocierając tylko czoło z potu. Kolejny plus, przemierzam tereny których jeszcze nie znałem ( jeżdżę po ułożonej trasie na gps ), widzę jakąś fajną górkę, na klasycznym rowerze często gęsto bym stwierdził...aaa szkoda sił bo jeszcze 60km do domu, tutaj nie mam takiego dylematu, nawrotka, podjazd pod górę, później zjazd i znowu banan na gębie :)

 

Elektryki negują tylko CI, którzy na nich nie jeździli...lub zazdroszczą :P

 

 

20190410_102920 - Kopia.jpg

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, chojny napisał:

Super te elektryki...

 

Pytanie czy podczas ładowania samochód zapalił się czy samoistnie ?

 

Największy problem samochodów elektrycznych jest taki, że potrzebują energii elektrycznej a Polska teraz ma jej za mało. W kopalniach brakuje węgla więc kupujemy od "naszych przyjaciół" z Rosji. Żeby coś zmienić nasz kraj potrzebuje elektrowni atomowych ale trzeba gdzieś składować odpady radioaktywne, więc gdzie ta ekologia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. na dachu. Rozmawiałem ostatnio z instalatorem paneli fotowoltaicznych i powiedział, że można je wykorzystać także do ładowania auta. Sa już klienci, którzy o tym myślą. 

 

Jeśli byłyby ulgi np. montujesz panele i kupujesz auto elektryczne,  to zrefundujemy ci część wydatku byłoby sporo chętnych. Na dojazdy do pracy i wypady na zakupy takie auto byłoby idealne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemekka napisał:

Np. na dachu. Rozmawiałem ostatnio z instalatorem paneli fotowoltaicznych i powiedział, że można je wykorzystać także do ładowania auta. Sa już klienci, którzy o tym myślą. 

 

 

Na dachu domu to tak. Tylko to jest droga inwestycja. Zebraną energię elektryczną trzeba magazynować w akumulatorach. Panele i akumulatory trzeba co kilka kilkanaście lat wymieniać a one nie zaspokoją w 100% zapotrzebowania na "prąd" w gospodarstwie domowym. Kwestia utylizacji też nie jest ekologiczna.

 

Mieszkam w bloku więc troszkę lipa z tego typu rozwiązaniem.  

 

1 godzinę temu, przemekka napisał:

Jeśli byłyby ulgi np. montujesz panele i kupujesz auto elektryczne,  to zrefundujemy ci część wydatku byłoby sporo chętnych. Na dojazdy do pracy i wypady na zakupy takie auto byłoby idealne.

 

Tak masz rację wtedy byłoby sporo chętnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chojny napisał:

Super te elektryki...

 

Podobnie jak ostatnio BMW ;)

 

https://www.autobaza.pl/blog/niebezpieczny-samozaplon-samochodow-bmw/

 

 

Wydaje mi się że nie ma co demonizować. Tego typu historie były i będą. Telefony Samsunga czy iPhone też się paliły, jednak dalej wszyscy nosimy telefony w kieszeni i nikt o tym nie myśli. 

Przede wszystkim trzeba poczekać na jakiś raport co tam się stało. Znając trochę Chiny to tutaj wiele rzeczy mogło pójść nie tak. Od jakiegoś przepięcia w instalacji, do domorosłego elektryka ingerującego w wiązkę elektryczną żeby podłączyć LED'owego buddę na desce rozdzielczej. 

 

Jeden z pierwszych Jaguarów iPace też się zapalił. Najpierw był dym że samozapłon, a potem się okazało że ktoś podpalił celowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@llkuba Nie do końca. Wyprodukowana energia jest zużywana w domu,  a jej nadmiar oddawany do sieci. 80% oddanej energii możesz wykorzystać w ciągu roku. Panele mają 25 lat gwarancji,  więc nie jest tak źle. Niektóre gminy dotują takie rozwiązania,  a z czasem powinno to być coraz tańsze. 

Edytowane przez przemekka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, matros1 napisał:

 

Podobnie jak ostatnio BMW ;)

 

https://www.autobaza.pl/blog/niebezpieczny-samozaplon-samochodow-bmw/

 

 

Wydaje mi się że nie ma co demonizować. Tego typu historie były i będą. Telefony Samsunga czy iPhone też się paliły, jednak dalej wszyscy nosimy telefony w kieszeni i nikt o tym nie myśli. 

Przede wszystkim trzeba poczekać na jakiś raport co tam się stało. Znając trochę Chiny to tutaj wiele rzeczy mogło pójść nie tak. Od jakiegoś przepięcia w instalacji, do domorosłego elektryka ingerującego w wiązkę elektryczną żeby podłączyć LED'owego buddę na desce rozdzielczej. 

 

Jeden z pierwszych Jaguarów iPace też się zapalił. Najpierw był dym że samozapłon, a potem się okazało że ktoś podpalił celowo. 

 

Pierwsza elektryczna rajdówka też się zapaliła... sporo tego jak na tak niewiele aut a do tego gaszenie tego typu pojazdów jest bardzo trudne a spaliny wyjątkowo toksyczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rajdówki to generalnie mają to do siebie że czasami się palą ;) 

 

A co do gaszenia to Niemcy znaleźli i na to sposób :P Wsadzili Smarta do kontenera wypełnionego wodą z solą i wapnem. 

Po%C5%BCar-samochody-elektrycznego-CO-ROBI%C4%86-540x720.jpg

Tak tak, nie zawsze się tak da, dym jest toksyczny itd. W spalinowych samochodach z nowym czynnikiem chłodniczym klimy dym też jest toksyczny. Generalnie jak się coś pali to nie jest fajnie. Tutaj dochodzi fakt że strażacy nie mają przeszkolenia/sprzętu. Myślę jednak że się to szybko zmieni. 

Edytowane przez matros1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, matros1 napisał:

Rajdówki to generalnie mają to do siebie że czasami się palą ;) 

 

No tak ale podczas testów i to takich lightowych ;) 

 

12 minut temu, matros1 napisał:

A co do gaszenia to Niemcy znaleźli i na to sposób :P Wsadzili Smarta do kontenera wypełnionego wodą z solą i wapnem. 

 

Widziałem to już gdzieś. Czyli jakikolwiek dym z auta, prewencja i generalnie kasacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemekka napisał:

@llkuba Nie do końca. Wyprodukowana energia jest zużywana w domu,  a jej nadmiar oddawany do sieci. 80% oddanej energii możesz wykorzystać w ciągu roku. Panele mają 25 lat gwarancji,  więc nie jest tak źle. Niektóre gminy dotują takie rozwiązania,  a z czasem powinno to być coraz tańsze. 

 

Na działce jestem podłączony do sieci trójfazowej.

 

Wszystkie urządzenia mam elektryczne:

 

Czajnik bezprzewodowy 2.2kW włączany kilka razy dziennie,

 

Ogrzewacz do wody nie pamiętam ile ma wat ale sąsiadowi przygasa światło jak coś myję :D.

 

Kosiarka 1,4kW używana kilka razy w miesiącu gdzie czas pracy przekracza 4 godziny,

 

Grill elektryczny i frytkownica po wyżej 2kW

 

Aerator używany minimum dwa razy do roku o mocy 1,8kW,

 

Wiertarki, wkrętarki, szlifierki, karcher czy nożyce do obcinania żywopłotu i inne urządzenia które używam kilka jak nie kilka razy do roku,

 

A zimą mam dwa piece akumulacyjne dimplex na trzy fazy  o mocy łącznej około 5kW. 

 

Pytanie ile będę potrzebował akumulatorów i paneli słonecznych ? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autonomiczne taxi od Tesli zapowiadane już na przyszły rok.

Raczej mało prawdopodobne bo nie ma jeszcze uwarunkowań prawnych ale pomysł ciekawy.

https://businessinsider.com.pl/technologie/robotaksowki-elon-musk-zapowiada-nowa-usluge/jcm2mm1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, przemekka napisał:

No to już pytanie do firm montujących takie instalacje. Liczy się roczne zużycie prądu i dobiera się ilość paneli. 

Można to w prosty sposób policzyć ;) ale to nie są tanie rzeczy ;) a jak mi wiadomo nie ma żadnej ulgi o której pisałeś wyżej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2019 o 17:24, llkuba napisał:

Można to w prosty sposób policzyć ;) ale to nie są tanie rzeczy ;)

Im więcej prądu zużywasz, tym szybciej zwróci się inwestycja :P A jak jeszcze sąsiadom fury podładujesz, to już w ogóle :) 

Edytowane przez Zyzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Zyzol napisał:

Im więcej prądu zużywasz, tym szybciej zwróci się inwestycja :P A jak jeszcze sąsiadom fury podładujesz, to już w ogóle :) 

Tak tak tylko żaden sąsiad nie ma elektryka.

 

Jeżeli ktoś ma studnię głębinową i wykorzysta panele solarne do zasilania pompy to "teoretycznie" podlewanie ogródka ma "za darmo".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 23.04.2019 o 15:32, przemekka napisał:

Niektóre gminy dotują takie rozwiązania,  a z czasem powinno to być coraz tańsze. 

 

wytwarzanie prądu z OZE jest dzisiaj ekonomicznie opłacalne, to już jest faktem i mniej więcej nie stanowi większego problemu (oczywiście poszczególne technologie będą rozwijanie, doskonalone)

obecnie wyzwaniem są magazyny energii nie te z z dnia na dzień ale na okres wielu miesięcy szuka się różnych rozwiązań i nie są to tylko "akumulatory chemiczne" 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ketivv napisał:

 

wytwarzanie prądu z OZE jest dzisiaj ekonomicznie opłacalne, to już jest faktem i mniej więcej nie stanowi większego problemu (oczywiście poszczególne technologie będą rozwijanie, doskonalone)

obecnie wyzwaniem są magazyny energii nie te z z dnia na dzień ale na okres wielu miesięcy szuka się różnych rozwiązań i nie są to tylko "akumulatory chemiczne" 

 

 

 

Nic prostszego, niż wykopać gdzieś wysoko zbornik, pompować do niego wodę w czasie nadwyżki produkcji energii, a kiedy trzeba puścić z powrotem przez turbiny. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radnor napisał:

Nic prostszego, niż wykopać gdzieś wysoko zbornik, pompować do niego wodę w czasie nadwyżki produkcji energii, a kiedy trzeba puścić z powrotem przez turbiny. 

 

Elektrownie szczytowo-pompowe - to już działa od dziesiątek lat przecież w obecnym systemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2019 o 08:37, bikeman1 napisał:

Póki co największą to ma być fabryka Elona Muska, której budowa narazie stoi pod znakiem zapytania 

Większa w PL raczej nie powstanie heh

 

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/gigafabryka-tesli-w-nevadzie-zdjecia/97n6yy3

Musk sobie może gadać marzyć co mu się podoba. Koreańce w Kobierzycach budują potęgę. Połowa strefy ekonomicznej jest budowana pod kątem baterii hybryd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...