Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, eurojanek napisał:

Co obecnie zrobiłbyś inaczej gdybyś jeszcze raz miał stawiać chatę?

 

zmniejszylbym dzialke do max1000 mkw i zrobilbym 2 pojedyncze bramy garazowe zamiast podwojnej

a najchetniej zamienilbym chate na mieszkanie 90-100 mkw na ostatnim pietrze we wroclawiu najlepiej na promenadach

wcale nie zartuje  :mellow:

 

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, carfit napisał:

 

No to widzę że jesteśmy na podobnym etapie :) . U mnie od poniedziałku mają działać , choć od poniedziałku słyszałem już od połowy grudnia ..... B)

Była u nas pogoda przez grudzień/styczeń i zabrałem sie za ogrodzenie , ogród i kostkę . Muszę stwierdzić że ceny mnie zabiły ...... nie myślałem że to takie zajebiście drogie :(

 

 

W sensie że już bliżej niż dalej? ;) U nas jeszcze z 5 miesięcy zejdzie. Z ogrodem walczymy, skończyli drenaże, przepusty pod instalacje elektryczna między strefami, korytowanie dojazdów i czekamy na transporty podbudowy oraz klińca aby skończyć drogi. Nie chcemy grzebać w ziemi i wnosić błota jak już zamieszkamy wiec prace trwają rownolegle. 

 

Nie wiem co fajniejsze, budowa sama w sobie czy rycie w koło domu ;)

 

Zobaczymy jak wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, eurojanek napisał:

U mnie we firmie 12 cm styropian wystarcza, przenikalność 0,32 albo 0,31 nie pamiętam dobrze, no ale ściany są wełną napchane zamiast pustaka.

Z innej beczki za to: z punktu mając na uwadze że mądry Polak po szkodzie: ciekaw jestem opinii ludzi którzy już domki pobudowali.

Co obecnie zrobiłbyś inaczej gdybyś jeszcze raz miał stawiać chatę?

Wszystko ;) Stara prawda: dopiero trzeci zbudowany dom  - taki sam - daje poczucie spełnienia :D

p.s. daje się żyć :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam12 napisał:

pytałem bo nie wymieniłeś  :)

Jeżeli masz rozrytą działkę przemyśl wkopanie zbiornika na deszczówkę. Przy obecnych cenach wody kilka tygodni suszy jest bardzo odczuwalne w portfelu... 

 

Przepusty pod system tez są zrobione, razem z elektryka.

 

Zbiornik na wodę jest już ogarnięty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adam12 napisał:

Jeżeli masz rozrytą działkę przemyśl wkopanie zbiornika na deszczówkę. Przy obecnych cenach wody kilka tygodni suszy jest bardzo odczuwalne w portfelu... 

 

Zbiornik na deszczówkę? Wykopałem głębinówkę, jak latem pow. 30 stopni, to nawadnianie wylewa ok 10m3 wody na dzień, jak chciałem mniej to na roślinach po kilku dniach widać, że im mało.

Z tym zbiornikiem na deszczówkę np typu szambo 10m3, to komu po kilku latach użytkowania będzie chciało się szlam wybierać z dna. Na ile dni tej wody starczy w upalne lato?

 

Lepszy pomysł to wkopać ziemiankę :)

Edytowane przez Licho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Licho napisał:

 

Zbiornik na deszczówkę? Wykopałem głębinówkę, jak latem pow. 30 stopni, to nawadnianie wylewa ok 10m3 wody na dzień, jak chciałem mniej to na roślinach po kilku dniach widać, że im mało.

Z tym zbiornikiem na deszczówkę np typu szambo 10m3, to komu po kilku latach użytkowania będzie chciało się szlam wybierać z dna. Na ile dni tej wody starczy w upalne lato?

 

Lepszy pomysł to wkopać ziemiankę :)

Przy takiej wydajności, czy tak samo w przypadku studni powyżej 30 m potrzebne jest pozwolenie, a chyba w niektórych rejonach nawet nie przekraczając te parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu się stosowało. Jeśli to ścianka działowa, nie obciążona stropem, a nie powinna, więc może zostać od biedy. Ale lepiej przy okazji tak grubego remontu wymienić na betonowe ELKI. Drewniane nadproże ciężko skutecznie obrobić gipsem, tynkiem bo może odpadać z racji pracy drewna związanej ze zmianami wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, cewie napisał:

Dawno temu się stosowało. Jeśli to ścianka działowa, nie obciążona stropem, a nie powinna, więc może zostać od biedy. Ale lepiej przy okazji tak grubego remontu wymienić na betonowe ELKI. Drewniane nadproże ciężko skutecznie obrobić gipsem, tynkiem bo może odpadać z racji pracy drewna związanej ze zmianami wilgotności.

Rozumiem że metalowa tregra też może być? Właśnie mam takich fachowców że jak to zobaczyłem to myślałem że nie wstane!  Dzięki za pomoc 

Edytowane przez abecer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Licho napisał:

Zbiornik na deszczówkę? Wykopałem głębinówkę, jak latem pow. 30 stopni, to nawadnianie wylewa ok 10m3 wody na dzień, jak chciałem mniej to na roślinach po kilku dniach widać, że im mało.

masz swoją studnię, to inaczej wygląda koszt wody, kto ma wodociąg  to płaci za wodę krocie. Też mam głębinówkę, i wydajną, ale wole podlewać ze zbiornika plastikowego 5m3, zakopango, podłączonego do rynien. Woda z głębinówki jest zimna, i zwłaszcza w lecie szkodzi roślinom, szoku dostają od różnicy temperatur :)

Ja jak najbardziej polecam zbiornik, nawet jak nie starczy na cały suchy sierpień to jest fajny bufor.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2018 o 11:01, Adam12 napisał:

Przygotuj sobie na tym etapie odpowiednie rury zasysające do pompy ze zbiornika. U siebie źle to przygotowałem i potem miałem schody.

 

Do podlewania jest odwiercona studnia w górnej części działki a woda w zbiorniku jest w dolnej. 

 

Łatwiej jest pompować z góry na dół niż odwrotnie ;)

 

 

23 godziny temu, Licho napisał:

Na ile dni tej wody starczy w upalne lato?

 

 

Kwestia wielkości zbiornika i ilości wody potrzebnej do podlewania.  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abecer napisał:

Rozumiem że metalowa tregra też może być? Właśnie mam takich fachowców że jak to zobaczyłem to myślałem że nie wstane!  Dzięki za pomoc 

Dwuteownik, tregra jak nazywasz może być. Trzeba ją obłożyć siatką tynkarską, aby siatka nachodziła z metalu na ścianę ze sporym zakładem, bo inaczej tak samo będzie się dylatować i pękać na granicy żelazo-mur.

Mimo wszystko lepiej zastosować nadproże typu "L", bo w betoniarniach mają ich w różnych, typowych długościach pod dostatkiem, a tregre sprzedaj.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cewie napisał:

Dwuteownik, tregra jak nazywasz może być. Trzeba ją obłożyć siatką tynkarską, aby siatka nachodziła z metalu na ścianę ze sporym zakładem, bo inaczej tak samo będzie się dylatować i pękać na granicy żelazo-mur.

Mimo wszystko lepiej zastosować nadproże typu "L", bo w betoniarniach mają ich w różnych, typowych długościach pod dostatkiem, a tregre sprzedaj.:)

Dwuteownik -tregra:biglol:,  ważne że wiesz o co chodzi.  Dziękuje za pomoc i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nawadnianiu terenu by mieć pojęcie ile wody potrzeba. Weź konewkę 10l wody i zadaj sobie pytanie czy tym dobrze podlejesz powierzchnię 1m2. To teraz policz ile będziesz miał terenu do podlewania, jeśli 10a , czyli 1.000m2, to wychodzi, że wody potrzeba 1.000m2×10l z konewki = 10m3 wody na raz. Jeśli uznasz że na 1m2 wystarczy pół konewki czyli 5l to ok, ale to nadal potrzeba 5m3 wody na raz przy zakładanej powierzchni 1.000m2 do podlania. Obliczenia to tylko poglądowe, by uzmysłowić sobie co czeka ogród w zależności od powierzchni.

Do obliczeń należy dodać korektę, że nawadnianie przez sikawki wynurzeniowe jest efektywne, fajne  ale jest rozrzutne w zakresie wody, nie pokrywasz terenu równomiernie, tam powierzchnie nawadniania przez sikawki nachodzą na siebie, teren nawadniasz, ale są miejsca, które mają mniej wody (woda spada z jednej sikawki), a są takie gdzie woda dociera z dwóch lub trzech sikawek.

 

Ps. Sąsiad twierdził że woda jest tania i przyjemność mu sprawia podlewanie. Jego przekonanie zaczęło się kruszyć, gdy tą przyjemność chciał uskuteczniać wieczorem jak inni i jak bardzo doświadczał spadku ciśnienia wody w wodociągu. Przekonania nie wytrzymały próby czasu gdy zobaczył ile za wodę miał zapłacić za kwartał. Następnego roku wywiercił studnię i położył nawadnianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest jeszcze możliwość i ogród jest dopiero w trakcie tworzenia, to polecam położyć siatkę pod trawnik, zeby kret i inne ryjące nie niszczyly trawnika...poza tym szlag trafia przy usuwaniu kopcow...bo niestety, prędzej czy później dziad sie pojawi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Licho napisał:

O nawadnianiu terenu by mieć pojęcie ile wody potrzeba. Weź konewkę 10l wody i zadaj sobie pytanie czy tym dobrze podlejesz powierzchnię 1m2. To teraz policz ile będziesz miał terenu do podlewania, jeśli 10a , czyli 1.000m2, to wychodzi, że wody potrzeba 1.000m2×10l z konewki = 10m3 wody na raz.

 

super kalkulacja :)

A tak na poważnie. Trawnik wymaga ok. 4cm wody na metr kwadratowy w jednym cyklu. Resztę można sobie policzyć.

 

W dniu 29.01.2018 o 14:36, Licho napisał:

Z tym zbiornikiem na deszczówkę np typu szambo 10m3, to komu po kilku latach użytkowania będzie chciało się szlam wybierać z dna

 

mój ma 10 lat i nic nie trzeba wybierać.

 

W dniu 29.01.2018 o 14:36, Licho napisał:

Na ile dni tej wody starczy w upalne lato?

 

 

zależy jak "prowadzisz" trawnik. Temat rzeka......

 

W dniu 29.01.2018 o 14:36, Licho napisał:

Wykopałem głębinówkę

 

nie każdy ma tak komfortową sytuację......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzka w garażu. 

 

Chciałbym uzyskać coś w stylu podłogi jak w Pit Stopie, gdyż tak sobie wymyśliłem ;)

 

 

 

formula-1-racing-car-pit-lane-garage-wei

 

 

Gres mi się nie podoba, płytki już mamy i też mi się nie podoba.

 

Czy ktoś miał do czynienia z takimi produktami?

 

http://www.caparol.pl/produkty/disbon-naprawa-i-ochrona-betonu/posadzki-systemy-naprawcze-i-powloki-ep-i-pu-system-whg/lakierowanie-i-malowanie-pomieszczen-uzytkowych/disbopox-442-garagensiegel.html

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...