Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

@YarosTo nie Twój 3100 się gubił w ciemnym tylko obiektyw, który z nim działał. ;)

 

Z bezlusterkowców nie korzystałem więc nie pomogę - może to jest właściwa droga w fotografii amatorskiej na następne lata?

Z wszystkimi wadami i zaletami.

 

Mając do wyboru serię 3xxx i 5xxx, oczywiście lepszą matrycę masz w 5xxx ale rozważ serię 7xxx. Serio.

Mam D5200, kolega ma D7200 i widać różnicę. Nowe body 3k PLN.

Zostaje 2 tys na jasny obiektyw/obiektywy. Jest w czym wybierać, specyficzne zastosowania  ale ja bym się pokusił o 18-35 sigmy 1.8, może masz możliwość przetestowania.

Również testowałem na 7200 i było mega. Kitowy sobie zostaw, może jakiś pierścień dokupisz i masz małe makro (ale optyka w nim nie powala).

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2019 o 11:22, radnor napisał:

Jesli ktos nie boi sie importow, to Panamoz ma body za 7000PLN, nie wiem jak z ich nieoficjalnym serwisem w Polsce, ale na wyspach od lat bardzo ich ludzie chwala, w razie problemow odsylasz aparat do naprawy w kraju i oni pokrywaja rachunek.

 

Warto dodac, ze od niedawna Panamoz wysyla do Polski - i generalnie tak, ludzie sobie chwala (korzystalem w Irlandii, bo wprawdzie to szary import, ale roznica w cenach niebagatelna, a serwis jak widac tez daje rade)

 

Mozna jeszcze ciut taniej na e-infin.com - troche dluzej z reguly idzie, ale tez dziala.

 

 

Zas co do tematu wyboru aparatu - zaleznie od potrzeb, na pewno warto rozwazyc pelna klatke.

Cala reszta to kwestia wyboru systemu - nie tylko konkretnego body, ale zastanowienia sie nad tym, z jakimi obiektywami chcielibysmy tego uzywac, jaka jest dostepnosc, takze cenowa, obiektywow do danego systemu.

Ew. dodatkowego osprzetu.

 

Rozumiem, ze ciezko czasem sie szarpac na nowsze modele, jesli budzet cisnie - ale jak sie nie ma jakichs megaduzych oczekiwan, to i z wczesniejszych modeli mozna sporo wycisnac.

Np. w przypadku wspomnianego A7 - zalety wersji trzeciej sa warte pamieci, ale to tez nie jest tak, ze nie da sie robic zdjec wczesniejszymi. Zalezy jakie zdjecia, jakie mamy oczekiwania, czy potrzebny nam szybki autofocus, czy nie.

Czy mozemy zaakceptowac krotszy czas zycia baterii (mozna dokupic w sumie tani battery pack i dodatkowe baterie, dwie baterie w zestawie zawsze troche pomoga).

 

Do oryginalnego pytajacego - jesli chcialbys sie trzymac dalej Nikona z jakiegos wzgledu - Z6 tez wydaje sie byc dobrym sprzetem, choc drozszym.

Z drugiej strony wyglada na to, ze nie masz ciagnacego sie za Toba obciazenia w postaci nazbieranych latami obiektywow - zmiana systemu nie powinna byc problemem.

 

I jeszcze jeden maly edit, bo mi sie przypomnialo - to, ze pod wzgledem niektorych mozliwosci Sony i Nikon sa obecnie do przodu nie zmienia faktu, ze jednakowoz wcale nie ignorowalbym takze Canona EOS R.

To tez calkiem przyzwoity aparat dla kogos, kto lubi sie trzymac systemu EOS. No i niewatpliwie w porownaniu do Nikona - Canon jednak jest troche do przodu w temacie szkiel systemowych. Chyba, ze komus pasuje pozostac przy Sigmach i Tamronach, ktore tez sa bardzo przyzwoitymi szklami za calkiem sensownej pieniadze (o ile mozna tak powiedziec w ogole w odniesieniu do sprzetu foto :))

Edytowane przez AMI
  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.11.2019 o 12:06, dako napisał:

@YarosTo nie Twój 3100 się gubił w ciemnym tylko obiektyw, który z nim działał. ;)

 

Z bezlusterkowców nie korzystałem więc nie pomogę - może to jest właściwa droga w fotografii amatorskiej na następne lata?

Z wszystkimi wadami i zaletami.

 

Mając do wyboru serię 3xxx i 5xxx, oczywiście lepszą matrycę masz w 5xxx ale rozważ serię 7xxx. Serio.

Mam D5200, kolega ma D7200 i widać różnicę. Nowe body 3k PLN.

Zostaje 2 tys na jasny obiektyw/obiektywy. Jest w czym wybierać, specyficzne zastosowania  ale ja bym się pokusił o 18-35 sigmy 1.8, może masz możliwość przetestowania.

Również testowałem na 7200 i było mega. Kitowy sobie zostaw, może jakiś pierścień dokupisz i masz małe makro (ale optyka w nim nie powala).

 

Miałem /właściwie mam jeszcze/ 5100 - zmieniłem na d7200 - różnicę widać. Użyteczne ISO wyższe. Generalnie aparat bardziej zaawansowany. także cięższy.

Współpracuje lepiej z moją Sigmą 17-50 2,8, zdjęcia ostre. Jedyny mankament tej puszki: w moim egz. chyba olej chlapie na matrycę - muszę pomyśleć o czyszczeniu. D5100 zrobiłem ok 100tys zdjęć i nie było takiego problemu.

Edytowane przez piotrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnią wycieczkę do Czarnobyla zabrałem radziecki aparat Kiev-4 i cztery rolki Kodaka. Niestety pierwsza utknęła w aparacie, a miałem tam najciekawsze zdjęcia zachodu słońca. Do wyboru było trzymać ją i więcej nie pstrykać, albo wyciągnąć i stracić foty, no to wyciągnąłem i nadrobię za kilka miesięcy. :)

 

000032-3.thumb.jpg.dc175c0e68bfdfd0f752934b63461923.jpg000007-3.thumb.jpg.0b745abe6757a917a6708e7f59b04da4.jpg000011-3.thumb.jpg.bc6c20e053d24f4cddb1a749336930c7.jpg000004.thumb.jpg.787455bbe6bb8808b654cfeea97539b0.jpg000017.thumb.jpg.cb13fb3a109369066269f430fe90aa60.jpg000012-4.thumb.jpg.349e46b0fe86b94bb0281c828f18995e.jpg000009.thumb.jpg.77ae16ef17499482c77618e0e6d0411b.jpg000024.thumb.jpg.ca07a52a4bf53586cd0fc404748db995.jpg

  • Super! 6
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał jakieś klimatycznej piwnicy  i wymienił po omacku.:ph34r:

Ten rusek ma światłomierz czy na czuja?

Swoje Smeny gdzieś  trzymam w szufladzie ale z tego co pamiętam, dopiero prawdziwą przyjemność z fotografii w plenerze dała mi Practica.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dako napisał:

Ja bym szukał jakieś klimatycznej piwnicy  i wymienił po omacku.:ph34r:

Ten rusek ma światłomierz czy na czuja?

Swoje Smeny gdzieś  trzymam w szufladzie ale z tego co pamiętam, dopiero prawdziwą przyjemność z fotografii w plenerze dała mi Practica.

 

 


Ma światłomierz selenowy, ale one padają z wiekiem więc pokazuje kompletne bzdury , na początku wspomagałem się jakąś apką na telefon, potem już na czuja. :) Zamienię chyba na wersję bez niego skoro i tak żaden pożytek, a będzie przynajmniej trochę mniejsze.

 

Wygląda na to, że uszczelka dookoła klapki też jest do wymiany bo w kilku miejscach wpuścił światło, widać na niektórych fotach, ale z drugiej strony to dodaje im uroku. Ogólnie z dalmierzem jest fajna zabawa, jako dzieciak bawiłem się tylko Zenitem, potem miałem Canona z autofocusem i elektroniką i nigdy nie miałem okazji porządnie się pobawić takim systemem. Jedyny problem jest z przesunięciem obiektywu w stosunku do wizjera więc trzeba kompensować kadrując.

 

 

Image may contain: camera

 

 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego u mnie Yashica leży w pokrowcu i czeka aż kiedyś nadejdzie mnie chęć posłuchania zębatki przesuwającej klisze a na końcu automat zwijający ją :wub:

 

Edytowane przez ipsx82
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może komuś się to przyda - od dawna korzystam z Amazon Prime (w Wielkiej Brytanii) i z tego co widzę, jest też dostępny w Polsce. Poza darmową wysyłką, zniżkami i VOD z Amazon Video, ma jeszcze jedną dużą zaletę - nielimitowane miejsce na zdjęcia w chmurze Amazona, plus 5GB na dodatkowe rzeczy.

 

Można płacić miesięcznie (£7.99) albo za cały rok z góry (£79) co wychodzi jakieś 400zł na rok. Ceny w innych krajach mogą się różnić, warto sprawdzić. Za tyle dysku z nielimitowaną przestrzenią na zdjęcia raczej nigdzie indziej się nie znajdzie. Do tej pory robiłem backupy na dyski USB. Trzymałem go w pracy na wypadek gdyby coś się z domem stało, więc trzeba było pamiętać żeby go przynieść od czasu do czasu a to i tak zawsze jest jakieś ryzyko mając tylko jedną kopię zapasową. W chmurze raczej bezpieczniejsze, soft działa sobie w tle i automatycznie wrzuca wszystko co trzymam na dysku do zdjęć. Jest też apka na telefon, zainstalowałem drugiej połówce więc za 400 rocznie chyba warto.

 

Co najważniejsze, wspiera pliki RAW z chyba wszystkich aparatów, na pewno działa mi z plikami Canona, Fuji, Sony i Panasonica. Wpakowałem tam 4TB zdjęć z ostatnich 15 lat i śpię spokojnie, przetestowałem pobieranie i wszystko działa jak należy, pliki w oryginalnych rozmiarach. Amazon zaznacza, że nie można tego wykorzystywać do komercyjnej pracy a jedynie zdjęć prywatnych, nie wiem na ile tego pilnują bo raczej nikt tam nie siedzi i nie przegląda fot czy przypadkiem ślubów nie pstrykają.

 

Można też oczywiście udostępniać foldery online, tworzyć albumy rodzinne itp itd jak z każdą chmurą. 

 

Dla samych filmów z VOD warto Prime mieć, a to bardzo miły bonus.

 

 

 

image.thumb.png.8358b4a30b52c4b2078117b8ddcfec6e.png

 

 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie fotografowie.

 

Postanowiłem zmienić system i wrzuciłem od ogłoszeń ofertę sprzedaży poprzedniego. Może kogoś coś zainteresuje. ;)

 

Jednocześnie chętnie poznam Wasze opinie na temat obiektywów "vintage". Szukam jakichś niedrogich obiektywów manualnych, bo ceny współczesnych zabijają, a IMO nie wszystko co stare jest złe, jeśli komuś nie zależy na AF. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2019 o 12:55, przemekka napisał:

Panie i Panowie fotografowie.

 

Postanowiłem zmienić system i wrzuciłem od ogłoszeń ofertę sprzedaży poprzedniego. Może kogoś coś zainteresuje. ;)

 

Jednocześnie chętnie poznam Wasze opinie na temat obiektywów "vintage". Szukam jakichś niedrogich obiektywów manualnych, bo ceny współczesnych zabijają, a IMO nie wszystko co stare jest złe, jeśli komuś nie zależy na AF. 

 

A na jaki system zmieniasz jeżeli to nie tajemnica ?   M43 jeszcze się trzyma. Ma swoje wady zwłaszcza w zalewie systemów z pełną klatką. Ale zalety swoje też ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ymmm. Kupiłem właśnie pełną klatkę. :blush:

Zastanawiałem się nad nową OM-D M5, ale trafiłem na ogłoszenie Sony A7II z kitowym obiektywem za 4 tyś. (nowy z fakturą) i stwierdziłem, że spróbuję. Zainspirowały mnie trochę zdjęcia zrobione soniakiem przez naszą subariadową przewodniczkę.

Z jednej strony nie jest to najnowszy model, ale cena jak za pełną klatkę chyba nie jest zła. 

Wiem, że zdjęcia robi człowiek,  a nie sprzęt i do Olympusa nie miałem większych zastrzeżeń, ale w Sony kusiło mnie to, że można się pobawić  głębią ostrości,  no i liczę na lepsze zdjęcia w gorszym świetle. Co z tego wyjdzie zobaczymy na najbliższym urlopie. ;)

 

Co do zalet Olka ... na pewno jest  lżejszy. :D

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem :) Dzięki za info @przemekka
Ja też myślałem o A7II zwłaszcza, że na BlackFriday nowy korpus kosztował ok 3200 po wszystkich rabatach. 
Powtrzymały mnie dwie rzeczy:
1. Waga korpusu: 600 g. 
2. Ceny i również wagi obiektywów.

Pełna klatka kusi, wiadomo, ale nie po to wiele lat temu rozstawałem się z lustrzankami na rzecz lżejszych bezlusterkowców (Fuji X).
Rozważałem jeszcze A7I, sporo lżejszy 474g, ale oceniany dość przeciętnie.
Tak czy owak pełna klatka przeszła obok, ale za to kupiłem..............Olka m43 :):):)


Zniżka ponad 50% na zestaw E-M5MarkII + 14-150 zrobiła swoje - a zawsze chciałem pobawić się Olkiem m43 (w 2013 r. Olka rozważałem ale zdecydowałem się na Fuji). 
Wdzięczny aparacik, wykonanie i budowa premium, miło się tym pstryka.
Ma swoje wady (chociażby na tle X-T30 i matrycy APS) ale jestem ogólnie bardzo pozytywnie zaskoczony, jak na 5-letni model i obiektyw nie PRO daje radę.
Chciałem spróbować Olka a jednocześnie mieć uszczelniony zestaw na deszcz i mrozy - a całość waży 750 g.
W tej wadze nie ma nic uszczelnionego z Fuji. A noszenie kilogramów przerabiałem dawno temu.
M43 i Olek trzyma się chociaż na pewno łatwo nie ma i z każdym rokiem będzie mu ciężej.
Z drugiej strony wiem z praktyki jakie rewelacyjne fotki robi 1-calowy SONY RX10 więc wyszedłem z założenia, że dwa razy większa matryca tym bardziej da radę.
Oczywiście w RX10 jest ZEISS a w Olku mam najniższą linię ZUIKO. To ma znaczenia na pewno. Niemniej na razie nastawiam się na zabawę z Olkiem i 14-150, póki co nie planuję nic ponad to. Dwóch systemów nie będę ciągnął bo za drogo. Fuji ma zalety ale X-T30 rozczarowałem się. I tu wcale nie chodzi o jakość zdjęć ale o ergonomię i beznadziejny spust migawki.  Cóż tak bywa. Na tle ergonomii E-M5II deklasuje X-T30 totalnie - a dla amatora często przyjemność robienia zdjęć jest cenniejsza niż jakość obrazka. 
Pewnie z dobrym i jasnym szkłem PRO Olek pokazuje jeszcze więcej. Póki co tego nie zweryfikuje - na zdjęcia z wysokim ISO zabieram wciąż X-T30. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym wykonaniem i jakością zdjęć to jest tak trochę według mnie na 2 razy...

canon 1.8 50 mk2 szkło a w zasadzie kawałek plastiku jest wykonany dosłownie jak zabawka dla dzieci również wewnątrz obiektywu tak jest.obiektyw wykazuje się bardzo dobrą rozdzielczością i może konkurować z obiektywami znacznie droższymi bez wstydu.

Gdy obiektywy są jasne to jakość wykonania, powłoki i inne składowe robią różnicę przy pełnej dziurze, zaś w ciemnych obiektywach to ta jakość nie jest tak kluczowa.

Jeśli zdjęcia mają być artystyczne z pasją to FF, ale do fotografii użytkowej APS będzie nawet lepszym rozwiązaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Pobawiłem się trochę suwakami, jak Wam się podoba? :-)

 

P.S. Forum skaluje fotki, oglądajcie w ori rozmiarze po kliknięciu bo strasznie rozjeżdża ostrość.

DSC_9893-2.JPG

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 1/13/2020 at 9:25 PM, skwaro said:

Pobawiłem się trochę suwakami, jak Wam się podoba? :-)

O jaka piękna Škoda 1000 MB ;)

A tak na poważnie to kolory mi się podobają, tylko chętnie zobaczył bym więcej tej 911. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 11.12.2019 o 06:24, przemekka napisał:

Ymmm. Kupiłem właśnie pełną klatkę. :blush:

Zastanawiałem się nad nową OM-D M5, ale trafiłem na ogłoszenie Sony A7II z kitowym obiektywem za 4 tyś. (nowy z fakturą) i stwierdziłem, że spróbuję. 

Jak tam pełna klatka się sprawuje ? Jakie  plusy i minusy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...