Skocz do zawartości

cham na drodze


GregorBa

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Zastanawiam się nawet nad kupnem CB, aby nawrzucać takim idiotą.
Ja mam i nieraz im coś powiem, a oni jak już w ogóle się odezwą to się mętnie tłumaczą (ci co grzeczniejsi, bo większość chamów nic nie powie), że przecież on też chce jechać... Kurna w tych ich 8 godzinach jazdy to nadrobi 20km, nie tak znowu dużo!

 

 

 

że można wyprzedzać prawym pasem...
Na autostradzie można wyprzedzać z prawej TYLKO jeżeli w jedną stronę jest minimum 3 pasy (np wschodnia obwodnica Krakowa). Przy dwóch pasach nie można.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że można wyprzedzać prawym pasem...

Na autostradzie można wyprzedzać z prawej TYLKO jeżeli w jedną stronę jest minimum 3 pasy (np wschodnia obwodnica Krakowa). Przy dwóch pasach nie można.

 

Akurat nie jest to prawda, gdyż w ustawie prawo o ruchu drogowym jest napisane:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1. na jezdni jednokierunkowej;

2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku. 

 

W ustawie o drogach publicznych autostrada jest zdefiniowana jako:

Autostrada - droga przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych: 

a. wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie

b. posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego,

c. wyposażona w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników autostrady;

 

 

Natomiast, niewyprzedanie na autostradzie z prawej strony, jest wg mnie dobrą praktyka.

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możesz poprzeć to jakimś paragrafem?

Oczywiście, choć już to zostało zrobione:

 

 

w ustawie prawo o ruchu drogowym jest napisane: Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7: 1. na jezdni jednokierunkowej; 2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

 

Myślę, że dalsze rozumowanie w postaci:

 

 

Autostrada - droga przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych: a) wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie
jest nie do końca słuszne, bo jest to jednak droga dwukierunkowa rozdzielona pasem zieleni i barierkami. Autostrada to nie droga jednokierunkowa, ale właśnie "dwie jezdnie" prowadzące w przeciwnych kierunkach, ale jednak DWIE. No tak ja to postrzegam.

 

Trzeba by się o to zwrócić do jakiegoś prawnika biegłego w tych sprawach, lub chociaż do dobrze oblatanego w przepisach Policjanta - jest ktoś taki na forum?

 

Ja natomiast stosuję zasadę:

 

 

Natomiast, niewyprzedanie na autostradzie z prawej strony, jest wg mnie dobrą praktyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślę, że dalsze rozumowanie w postaci:

 

Autostrada - droga przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych: a) wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie
jest nie do końca słuszne, bo jest to jednak droga dwukierunkowa rozdzielona pasem zieleni i barierkami. Autostrada to nie droga jednokierunkowa, ale właśnie "dwie jezdnie" prowadzące w przeciwnych kierunkach, ale jednak DWIE. No tak ja to postrzegam.

 

Trzeba by się o to zwrócić do jakiegoś prawnika biegłego w tych sprawach, lub chociaż do dobrze oblatanego w przepisach Policjanta - jest ktoś taki na forum?

 

Najpierw musisz zacząć rozróżniać drogę od jezdni, a później możemy polemizować. Oba terminy są opisane w ustawie prawo o ruchu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest nie do końca słuszne, bo jest to jednak droga dwukierunkowa rozdzielona pasem zieleni i barierkami. Autostrada to nie droga jednokierunkowa, ale właśnie "dwie jezdnie" prowadzące w przeciwnych kierunkach, ale jednak DWIE. No tak ja to postrzegam.

 

 

Barierki wystarczą, nie musi być zaraz mur chiński między jezdniami  ;)  

 

Jak ktoś nie lubi wczytywać się w przepisy, tu jest to fajnie rozrysowane:

http://www.strefakulturalnejjazdy.pl/2013/06/czy-mozna-wyprzedzac-z-prawej-strony.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby nie wiem jakbyśmy się czepiali słówek to naprawdę wyprzedzanie z prawej strony nie jest zabronione z prawej strony ;)

 

Inne drogi 2-jezdniowe:

1. ekspresowe 2-jezdniowe - również można wyprzedzać z prawej strony

2. 2-jezdniówki (typu DK86 Bielsko-Katowice, Zakopianka itp.) - również można wyprzedzać z prawej strony, ale jak np. będzie znak "niebezpieczny zakręt" to mozna wyprzedzać tylko z lewej strony  ;)

Edytowane przez Paweł_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kurna w tych ich 8 godzinach jazdy to nadrobi 20km, nie tak znowu dużo!

 

W 9 godzinach i nadrobi sporo więcej. Pojeździj trochę po kraju, to zrozumiesz co to znaczy tacho i jak Ci go braknie w Piątek 50km od bazy. Sam to kiedyś przerabiałem i uwierz mi ciulate uczucie. I potem stąd się to bierze, że zamiast nagiąć tacho, Ci szybsi idą lewym do oporu.

Na szczęście rzuciłem tym syfem i teraz wykonuję to samo, tyle że w Niemcach gdzie zasady są jasno określone.

 

 

 

Co do wyprzedzania z prawej, to niekiedy w Polsce jedyny sposób, żeby wyprzedzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tacho i ciężarówek, w prawdzie osobowym, ale w latach 2001-2003 jeździłem bardzo dużo po kraju jak kurier z lotniska krakowskiego. To tak tylko, żeby nie było, że nie wiem o czy mówisz @Markus, wiem jak to jest być zawodowym kierowcą.

 

@GREGG - prawdę pisząc to troszkę jestem zaskoczony i może nie w 100% ale jednak przekonany :) . Przyznaję rację, logicznie rozumując na autostradzie wolno wyprzedzać z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

 

 

Na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony

W Polsce - tak .

 

Ale raczej bym tego nie próbował po przekroczeniu zachodniej granicy ( ewidentnie zabronione !).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony

 

Na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony

W Polsce - tak .

 

Ale raczej bym tego nie próbował po przekroczeniu zachodniej granicy ( ewidentnie zabronione !).

 

Pozdrowienia

 

ale zdaje się tylko jak ma więcej niż dwa pasy w daną stronę

Edytowane przez Tiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale raczej bym tego nie próbował po przekroczeniu zachodniej granicy ( ewidentnie zabronione !).

Tam nie ma takiej potrzeby :)

 

 

 

 

ale zdaje się tylko jak ma więcej niż dwa pasy w daną stronę

Jak ma dwa pasy to można. W Polsce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tam nie ma takiej potrzeby :)

 

 po kilku ostatnich wyjazdach (głownie Austria, Włochy )  mam odmienne zdanie,  nawet odniosłem wrażenie że w Polsce  jest znacznie lepiej, chociaż sam sobie nie dowierzam ;)   częsty widok to zajęty , zakorkowany lewy pas a na prawym pojedyncze samochody. raz nie wytrzymałem to faktycznie zostałem obmrugany/zrugany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jaszyn pisze, Niemcy równie chętnie zajeżdżają drogę u nas na autostradach co nasi dzielni, lokalni polscy kierowcy, podobnie w przypadku tych 110kmh i lewego pasa... w ostatni weekend jadąc do Poznania i z powrotem organoleptycznie miałem okazję się o tym przekonać - lekko kilkanaście sytuacji z autami na blachać DE (choć w sumie kto wie jakiej narodowości byli kierowcy  :mrgreen:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobrze jaszyn pisze, Niemcy równie chętnie zajeżdżają drogę u nas na autostradach co nasi dzielni, lokalni polscy kierowcy, podobnie w przypadku tych 110kmh i lewego pasa... w ostatni weekend jadąc do Poznania i z powrotem organoleptycznie miałem okazję się o tym przekonać - lekko kilkanaście sytuacji z autami na blachać DE (choć w sumie kto wie jakiej narodowości byli kierowcy :mrgreen:).

 

Nie pamiętam dokładnie  jak w Niemczech było, jakoś tak najbardziej mi utkwiła Austria, Włochy w mniejszym stopniu. W tym roku wracałem z Chorwacji i wcale nie było lepiej, blokowali lewy pas Włosi, Niemcy, inni też - przynajmniej na takich rejestracjach.  Trochę to jest taka reakcja łańcuchowa, każdemu sie wydaje że lewym szybciej "idzie" Kilka lat temu trochę jeździłem po Anglii i tam dostawałem szału, bo na drogach z jednym pasem były takie dodatkowe co pare kilometrów  do wyprzedzenia zawalidróg - i często kolesie z angielską flegmą wyprzedzali w rezultacie 1-2 samochody a reszta w korku do następnego razu, coś jak u nas TIR  TIRA wyprzedza. Myslę że aż tak bardzo nie odstajemy pod tym względem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka. Jak jest duzy ruch i jedzie pare samochodow po lewym a prawy tez zajety to nikt ne zjezdza na prawy by jakis mstrz kierownicy waprzedzil jeden samochod i wisial na nastepnym. Jak jest pusto to ludzie zjezdzaja bez problemu. W Austrii to prawda tam chamstwo na drodzie duze ale ja to tlumacze maly kraj i po jakims czasie pojawiaja sie efekty Inzucht (kazdy moze sobie sam przetlumaczyc) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...