Jump to content

Dobi1972

Użytkownik
 • Content Count

  2279
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

51 Dobry

About Dobi1972

 • Rank
  ..:: Jego Forumowatość ::..
 • Birthday 03/26/1972

Profile Information

 • Gender
  nie powiem :-P
 • Skąd
  Grodzisk Maz
 • Auto
  Forester 2.5 XT MY07 & Toyota RAV4 4x4 Hybrid

Recent Profile Visitors

765 profile views
 1. Dobi1972

  E-Boxer

  No i takimi samochodami (PHEV) trzeba umieć jeździć (aby wykorzystać ich potencjał) - gdzieś w środku filmu Pertyn ma gościa :-)
 2. Dobi1972

  E-Boxer

  Na kalane SCF jest test tego samochodu w trasie i po mieście (długi materiał) i jakieś maskary nie ma (bardziej dokucza mała pojemność zbiornika paliwa). Ale to prawda Toyota/Lexus potrafi więcej - poczekamy jeszcze na wersie PHEV.
 3. Dobi1972

  E-Boxer

  Mogło by się okazać, że nie jest duży. Patrzę po sobie, bo jako o marce Subaru miałem jakieś pojęcie od wieku "szczenięcego", ale bardziej w kontekście samochodów osobowych z napędem 4x4 a nie rajdy, sport itp (mimo, że Subaru Imprezę rozpoznawałem po dźwięku)
 4. Dobi1972

  E-Boxer

  Mamy zbieżne poglądy :-). W przypadku EV nawet nie chodzi o oszczędności kosztów utrzymania co o pewną frajdę z jazdy (cisza, dobre przyspieszenia) trochę jeździłem BMW i3 i do jazd miejskich/podmiejskich byłby to idealny samochód - nic w nim mi nie przeszkadzało wygląd, zasięg itp. mimo, że podchodziłem sceptycznie. Niestety do dalszych tras trzeba wybrać coś innego, może właśnie PHEV jakoś sens. No o czekamy na jakiś EV od Subaru :-).
 5. Dobi1972

  E-Boxer

  Problemem jest to, że aby takie samochody wyprodukować (EV) trzeba mieć opracowaną technologie - a to już są niemałe koszta. Z hybrydami jest łatwiej bo można coś przetransferować z Toyoty, Toyota EV nie lubi - ale pomału to się zmienia - zdaje się, że na takie model od Subaru poczekamy jakiś czas.
 6. Dobi1972

  E-Boxer

  Ja bym był za punktem 4 :-) tzn. kupić Teslę 3 (pomijam cenę fajnej wersji). Hybryda sprawdza się w trasach o pewnej zmienności ruchu tzn. drogi krajowe i obszary zabudowane, stała jazda 140 to nie jest jej tryb pracy. W przypadku EV pytanie czy zasięg jest problemem czy nie (tzn. na teraz i Tesla jest wyjątkiem). Ale odbiegamy od tematu bo tu o Subaru mowa.
 7. Dobi1972

  E-Boxer

  Ale tak nie robi zawsze (tzn. jak może to tak robi), szczególnie jak bateria jest rozładowana wtedy ładuję ja do połowy po czym wyłącza silnik spalinowy (nie czeka na dalszą jazdę) Sensem hybrydy jest wspomaganie sinika spalinowego tak aby cały układ działał w optymalny sposób - aby to robić musi mieć jakiś zapas energii w baterii niekiedy warto więc podładować układ. A głównie zyski są z odzysku :-)
 8. Dobi1972

  E-Boxer

  W Toyocie jest podobnie, ładuje nadmiarem mocy, ale także na postoju oraz przy małej prędkości raz ładuje a raz jedzie na siniku elenktycznym. Hybrydowa Honda CRV ładuje silnikiem spalinowym baterie a napęd jest z silnika elenktycznego (do pewnej prędkości) . Pewnie da się policzyć kiedy taki model jest optymalny.
 9. Dobi1972

  E-Boxer

  Jeśli chodzi o baterię podobna sytuacja jest w hybrydowej Rav4, przy jeździe > 110-120km/h bateria ładowana jest do połowy (w przypadku Toyoty ładowana jest przez odzysk z hamowania jak i przez silnik spalinowy). Przy jeździe z mniszymi prędkościami ładowana jest do 80% (dwie wolne kreski). Możliwe, że przy prędkościach autostradowych musi być większa rezerwa na odzysk (ale nie znalazłem jakiegoś wiarygodnego opisu dlaczego tak jest).
 10. Np taką hybrydę jaką będzie miała Toyota tzn. RAV4 Plug-In Hybrid http://moto.pl/MotoPL/7,88389,25428288,toyota-rav4-plug-in-hybrid-ma-ponad-300-km-to-najszybszy-suv.html :-)
 11. Problem w tym, że myślenie to obecnie ginąca cecha. A jeśli dużo osobników nie myśli to może jakaś tresura da radę, niestety nie ma "woli politycznej", aby coś z tym zrobić.
 12. Problem w tym, że samo zaostrzenie kar nic nie da - możne być np. za agresję na drodze rozstrzelanie na miejscu - taka samo nic nie zmieni. Ludzie którzy ignorują przepisy nie myślą zwykle o konsekwencjach. Za to nieuchronność kary działa zwykle motywująco. Dziwi mnie bierność państwa w tym zakresie (bo nie jest to kwestia funduszy jak się często wmawia ludziom), aż taki brak kompetencji czy celowe działanie ...
 13. Jedno i drugie zachowanie jest dozwolone. W takiej sytuacji ważna jest kultura jazdy - jedna strona nie zamula a druga nie pogania. W praktyczne różnie z tym bywa.
 14. Dobi1972

  E-Boxer

  Niekoniecznie, nadużywanie EV np. podczas ruszania to nie jest do końca dobry pomysł na oszczędności - przyspiesza się normalnie a potem można żeglować na EV. Nawet nie chodzi, że wolno ale zgodnie z przepisami to pomaga nie tylko w hybrydzie. Wracając do tematu E-Boxer może być ciekawą opcją, ale konkurencja silna nowa RAV4 Hybrid i Honda CRV Hybrid trzeba by się przejechać i porównać.
 15. Dobi1972

  E-Boxer

  Ja mam hybrydowe RAV4 i średnia na poziomie 6l/100km (latem: 5.7-5.8 a zimą 6.3- 6.5), jazda mieszana tak 50/50 przy czym bez szybkiej jazdy po autostradzie, reszta zgonie z przepisami. Jak ktoś nie wierzy to mam jakieś fotki :-). Spalanie hybrydy mocno zależy od warunków ruchu, temperatury powietrza, długości trasy itp. bywa, że trudno uzyskać dobre spalanie - ale w większości przypadków jest lepiej niż w zwykłym samochodzie.
×
×
 • Create New...