Skocz do zawartości

Książki, czyli co czytamy


Dehnel

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, ovi napisał:

To zapewne masz i tę pozycję:

 

 

Jakoś tak mam, że zamiast patrzeć na litery wolę patrzeć w okular. Nawet kolejne numery Astronomii mi zalegają na półce. Człowiek nie ma czasu i odwykł od czytania, czegokolwiek. Smutna prawda. Trzeba się dokształcić ... bo mocno zaniżam średnią krajową przeczytanych książek. Dzięki za propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Killing Pablo" Mark Bowden - jak ktoś lubi "Narcos", czy "El Chapo" to będzie rad.

"Dark Alliance" Gary Webb - jak ktoś chce poczytać o Contras i eksplozji cracku w L.A.

Ameksyka - Ed Vulliamy - o pograniczu Am/Mex  (Juarez kartele narkotykowe etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, QbaqBA napisał:

Historia PL XXw chodzi Ci o międzywojnie, II WŚ, czy po II WŚ?
Świetne są reportaże Szczygła, albo jego Antologia reportażu, ale zdjęć tam nie ma no i to nie do końca "historia".

 

Na początek tak ogólnie chciałbym przelecieć poszczególne dziesięciolecia. Głownie początek stulecia, wybuch pierwszej i drugiej wojny światowej, żeby człowiek mógł coś wiedzieć na temat, bo szkoła dawno była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebastian32 napisał:

Cześć,

 

czy ktoś poleci książkę dotyczącą historii Polski XX wieku dla laika?  Szukam pozycji którą łatwo się czyta i nie znudzi się po kilku stronach, pozbawioną wstawek ideologicznych i stronniczego podejścia autora to tematu. Zdjęcia i ilustracje w środku mile widziane.

 

Wysoko postawiona poprzeczka. Większość z tych kryteriów spełnia ten autor: https://merlin.pl/a/norman-davies/?gclid=CjwKCAiArK_fBRABEiwA0gOOc9c_qhJg-oJpb1-A8ZP6s3tzfPY0QcVKZvA6usMWp-U11WwQa7YPyBoCRhsQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, suberet napisał:

 

Ojciec mi też polecił tego autora. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Davies to głośne nazwisko ale nie wiem czy Roszkowski (Historia Polski 1914-2015) nie byłby lepszy. Ogólnie ja bym to podzielił i szukał czegoś osobno o 20-leciu, II WS i później. Tylko musisz mieć świadomość ze to zawsze będzie mniej lub bardziej nacechowane poglądami politycznymi autorów i zazwyczaj najlepiej byłoby przeczytać przynajmniej po jednej pozycji z każdej strony. No chyba ze już z założenia Piłsudski i Wałęsa byli tylko dobrzy i w pojedynkę zbawiali Polskę ;)

Edytowane przez QbaqBA
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebastian32 napisał:

czy ktoś poleci książkę dotyczącą historii Polski XX wieku dla laika?  Szukam pozycji którą łatwo się czyta i nie znudzi się po kilku stronach, pozbawioną wstawek ideologicznych i stronniczego podejścia autora to tematu. Zdjęcia i ilustracje w środku mile widziane.

 

 

Odnośnie okresu międzywojennego szczególnie polecam "Gorzką chwałę" Richarda M. Watta, choć książka obejmuje szerszy okres polskiej historii. Autor jest Amerykaninem i przez to jego perspektywa (nie polska, nie rosyjska, nie francuska etc.) jest bardzo neutralna. Poniżej okladka oryginału , oczywiście jest wydanie w j. polskim.

 

 

images?q=tbn:ANd9GcTbNjWJwKRoHuZ4pXOifTC

 

 

Natomiast ostatnio zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie książka Clarka, profesora Cambridge. Świetna lektura, ale tylko w języku Szekspira.

 

y648.jpg

 

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Trybalski - "Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników" - Dla kogoś, kto himalaizmu zimowego i jego polskiej historii nie zna ciekawa. Dla kolei dla bardziej biegłych w temacie, już tylko pozycja poprawna. Generalnie ok.

Beata Sabała-Zielińska - "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" - chyba pierwsza tego typu publikacja na temat TOPRu. Sporo ciekawych historii i smaczków. Otwiera oczy na niektóre, nieoczywiste, aspekty ratownictwa. Polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony pierwszym odcinkiem Ślepnąc od świateł, właśnie wciągnąłem o tym samym tytule książkę Jakuba Żulczyka. Film świetny, ksiażkę jeszcze lepiej się czyta. Intryga nie jest szczególnie skomplikowana, niby wszystko już gdzieś było, ale brutalność a może bezpośredniość języka robi wrażenie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Skończyłem właśnie biografię KK "Kieślowski Zbliżenie" 

Dobrze jest bliżej poznać mistrza, dużo ciekawego o nim. Ale, no właśnie ale- można było to lepiej napisać. Brak spójności w stylu opisywania, często zbyt sucho, wręcz beznamiętnie. Były też chwile, które bardziej porwały. 

Do przeczytania...dla bohatera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, boorek said:

Orientujecie się może czy sa jakies tygodniki (wprost, newsweek itp) w formacie dostepnym na kindla, najlepiej z bezposrednia wysylka na urzadzenie? 

Sa. Jest kilka na amazonie, publio oraz nexto (z tego ostatniego nie korzystalem). Z amazona po prostu przychodza jak ksiazki. W przypadku publio mam ich adres ustawiony jako zaufany w konfiguracji Kindle'a i wszystkie pliki mobi wyslane na konto email (w domenie @kindle.com) pojawiaja sie na urzadzeniu. Podobnie mam z ksiazkami. Jezeli cos to PM i podpowiem co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecicie coś dobrego z literatury faktu ?  Najchętniej jakieś mniej znane wydarzenia. Może coś z Afryki ? Albo ZSRR ?  Kapuscinskiego przeczytałem.

Polecicie coś dobrego z literatury faktu ?  

Edytowane przez RoadRunner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RoadRunner napisał:

Polecicie coś dobrego z literatury faktu ?

"Chłopcy Murrowa" Lynne Olson o Amerykańskich korespondentach wojennych

"Ostatnia walka"Jan Zumbach - genialne wspomnienia z czasów dywizjonu 303 i powojennej "kariery" przemytnika i najemnika w wojnach afrykańskich

"Żeglarz na koniu" Irvinga Stona - biografia Jacka Londona- fantastycznie się czyta

"Wspomnienia wojenne" Karoliny Lanckorońskiej ale i wiele innych wspomnień wojennych - większość b.ciekawa

 

 

A ja własnie odświeżyłem sobie po ponad 20 latach "bajki robotów" Lema  i się zaczeło. Zaraz wchodzi ponownie Cyberiada i Anoda-Katoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...