Skocz do zawartości

Przepisy ruchu drogowego.


hak64

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, Neutrino33 napisał:

Zawsze można liść przykleić...;)

Nie wiem jak w innych miastach ale Ełk opanowała troska o przednią tablicę rejestracyjną i naprawdę sporo aut ma po 3-5 trytytek na przedzie. Oczywiście dziwnym zbiegiem okoliczności przebiegają przez cyfry. Ciekawe kiedy nasi stróże zabiorą się za tych gamoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych miastach ale Ełk opanowała troska o przednią tablicę rejestracyjną i naprawdę sporo aut ma po 3-5 trytytek na przedzie. Oczywiście dziwnym zbiegiem okoliczności przebiegają przez cyfry. Ciekawe kiedy nasi stróże zabiorą się za tych gamoni.

Nigdy bo nie odczytają numerów default_smile.png
Co za pomysł z trytytkami... Ja mam przyklejoną przednią na taśmę tesa super mocną od 2 lat i żadne mycie jej nie rusza. Bo plastikowe ramki pękały. Zwłaszcza przy parkowaniu na klombie ;)default_wink.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mz56 napisał:

Czyżby sam fakt pojawienia się następnego komentarza owocował personalnym powiadomieniem ?

Sprawdź czy nie dałeś tematu do obserwowanych, i czy przypadkiem nie ma wysyłać Tobie jakichś powiadomień:

https://forum.subaru.pl/followed/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze rozumiem przepis o nie wyprzedzaniu przed przejściem, ale patrząc na to jaki mandat się za to nakłada to się słabo robi :cry:

https://m.joemonster.org/filmy/115819/Kosztowna_nauka_wyprzedzania

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kiwi 4ester napisał:

Bardzo dobrze rozumiem przepis o nie wyprzedzaniu przed przejściem, ale patrząc na to jaki mandat się za to nakłada to się słabo robi :cry:

https://m.joemonster.org/filmy/115819/Kosztowna_nauka_wyprzedzania

Problemem jest to, że intencje są dobre, tylko przepisy do dupy (banowanie za to słowo będzie wyrazem hipokryzji moderatorów - każde przekleństwo wykropkowane czy nie będzie zgłaszane i oczekuję konsekwencji w działaniu). Dotyczy to PoRD i każdej innej ustawy. Nie mówiąc o Polskim Przekręcie Stulecia.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież cała masa kierowców (również na tym forum), chwaliła zmiany w wysokości mandatów, podnosząc argument, że nasze mandaty są za niskie i nie spełniają swej odstraszającej roli. A skoro mają odstraszać to musi boleć. Mnie osobiście nieco przerażają obecne kwoty mandatów - choć na przestrzeni kilkunastu lat zdarzyło mi się być zatrzymanym do kontroli, aż dwa razy (za prędkość przekroczoną o 25 km i 16 km). Z drugiej jednak strony wiem, że istnieje spora grupa kierowców, dla których jakiekolwiek przepisy stanowią ograniczenie wolności i dla nich właśnie dedykowany jest nowy taryfikator.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, .Misza. napisał:

Problemem jest to, że intencje są dobre, tylko przepisy do dupy (banowanie za to słowo będzie wyrazem hipokryzji moderatorów - każde przekleństwo wykropkowane czy nie będzie zgłaszane i oczekuję konsekwencji w działaniu). Dotyczy to PoRD i każdej innej ustawy. Nie mówiąc o Polskim Przekręcie Stulecia.

Problemem w tej konkretnej sytuacji jest to, że kierujący nie rozumieli, że wyprzedzali na przejściu bądź tuż przed nim. I być może na tej jezdni widzieli ze nie ma pieszych w zasięgu wzroku, ale nie rozumiejąc na czym polega ich wykroczenie, w innym miejscu tez nie zdejmą nogi z gazu jadąc obok innego pojazdu i zbliżając się do przejścia. 
 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, 1uq napisał:

też się zastanawiam

Trudno tu o precyzję. W przypadku, gdy wyprzedzający zdąży zakończyć manewr przed przejściem (w sensie wrócić na prawy pas), nie powinno być problemu z interpretacją - wyprzedzanie prawidłowe. Jednak gdy wyprzedzanie rozpoczęto gdzieś tam i zakończono na przejściu, lub - jak na filmiku - kontynuowane jest wyprzedzanie kolejnego pojazdu, to mamy do czynienia z wykroczeniem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jkarp napisał:

Wielu kierowców uważa, że jazda lewym pasem nie jest wyprzedzaniem.

Powinni bardziej uważać przy czytaniu ustawy prd. Wyprzedzanie - przejeżdżanie obok pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku.

 

9 minut temu, jkarp napisał:

I to prawym!

Nasze prawo dopuszcza możliwość wyprzedzania z prawej (było na poprzedniej stronie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy do tego sytuację, kiedy przeciwny kierunek stoi (w szczególności również stoi auto na przejściu), a nasza jezdnia jest wolna. Ja jestem na to uczulony i zwalniam, a sam nigdy nie przejeżdżam za przejście, jeżeli nie ma tam miejsca na dwa auta. Zostawiam miejsce za poprzedzającym pojazdem, żeby ci z przeciwka widzieli całe przejście. 
Ale to jest element większej układanki życia i poruszania się w CH. 

Edytowane przez rafacon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rafacon napisał:

Dodajmy do tego sytuację, kiedy przeciwny kierunek stoi (w szczególności również stoi auto na przejściu), a nasza jezdnia jest wolna. Ja jestem na to uczulony i zwalniam, a sam nigdy nie przejeżdżam za przejście,

Każdy logicznie myślący człowiek jest w stanie wykonkludować, że z za stojących w korku pojazdów może wyjść pieszy. Gdy taki pieszy przejdzie już jedną część jezdni i znajdzie się na pasie ruchu przeznaczonym dla kierunku przeciwnego, to nie widzę możliwości obrony kierującego przez zarzutem spowodowania wypadku (jeśli do niego dojdzie).

A co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z przejściem na drodze dwujezdniowej o wielu pasach ruchu?

Po pierwsze, jeśli jezdnie są oddzielone od siebie pasem zieleni, torowiskiem, chodnikiem, czy innym elementem infrastruktury, to są to dwa oddzielne przejścia (każda z jezdni ma swoje). Jednak i tu zalecałbym daleko idącą ostrożność, bo tłumaczenie, że pieszy z za stojących w korku pojazdów wlazł mi przed maskę - w tej sytuacji - nie jest mocnym argumentem. Kierujący zbliżając się do przejścia musi mieć świadomość, że takie przejście znajduje się także na sąsiedniej jezdni, gdzie auta stoją w korku, powinien był więc przewidzieć, że z za tych stojących pojazdów może wyjść pieszy.

Pozdrawiam.   

  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś  miałem  przypadek że  zza autobusu wyskoczył  pieszy pomimo braku pasów  od tamtej pory zwalniam gdy widze z naprzeciwka stojacy autobus na przystanku.

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ipsx82 napisał:

Ja kiedyś  miałem  przypadek że  zza autobusu wyskoczył  pieszy pomimo braku pasów  od tamtej pory zwalniam gdy widze z naprzeciwka stojacy autobus na przystanku.

Jest przepis mówiący o obowiązku zatrzymania pojazdu w przypadku, gdy na drodze znajduje się przystanek tramwajowy bez wysepki dla pasażerów. kierujący mają umożliwić pieszym swobodne dojście do tramwaju, jak i jego opuszczenie. Przepis ponadto wskazuje iż dotyczy to także innych środków komunikacji miejskiej. Co prawda przystanki autobusowe usytuowane są po prawej stronie jezdni, ale nierzadko brak tam zatoczki, a to już powinno dać do myślenia kierującym, że opisana przez Ciebie sytuacja może się zdarzyć.

  • Zdrówko! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2022 o 10:32, ipsx82 napisał:

Grubooooo :mrgreen:

 

 

trochę nie rozumiem.. gość usprawiedliwia jazdę po chodniku bo ktoś ma ciężki telewizor? bo nikogo nie było?

to "zabrania się jazdy po chodniku... chyba ze nikt nie idzie albo ktoś ma do wniesienia pralkę"? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ipsx82 napisał:

Ja kiedyś  miałem  przypadek że  zza autobusu wyskoczył  pieszy pomimo braku pasów  od tamtej pory zwalniam gdy widze z naprzeciwka stojacy autobus na przystanku.

Mnie już na kursie na prawo jazdy (lata 70-te) nauczyli, że jak się omija autobus PKS stojący na przystanku, to należy patrzeć, czy nie widać pod nim, z przodu, nóg osobnika przechodzącego przed autobusem na drugą stronę.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...