Skocz do zawartości

Przepisy ruchu drogowego.


hak64

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

Art 19 Pkt 3a - dotyczy autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Ale wyprzedzanie dotyczy każdej możliwej drogi, a zasady bezpiecznego wyprzedzania nie zależą od jej statusu.

 

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

To włączamy kierunkowskaz, obserwujemy, gaz w podłogę, po pięciu sekundach jedziemy już  140 nadal na prawym pasie, 10 metrów od zderzaka ciężarówki, zmieniamy w końcu pas.

Zapomniałeś jeszcze napisać, że w czasie kiedy zbliżałeś się do ciężarówki jadąc za nią, na lewym pasie pojawił się gościu w WRX, który leciał ponad 200 i musiałeś gwałtownie hamować powstrzymując się od wyprzedzania. Jak popuścisz wodze fantazji, to inne scenariusze też są możliwe...

Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, hak64 napisał:

Jak popuścisz wodze fantazji, to inne scenariusze też są możliwe...

Tak wiem helikoptery mogą nad drogą lecieć. A odpowiedzi na pytanie czy opisany przeze mnie scenariusz jest zgodny z nowym przepisem - BRAK.

вот специалист

Miłego weekendu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2021 o 09:00, hak64 napisał:

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

 

17 godzin temu, hak64 napisał:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
 
To wszystko dzieje się (przynajmniej powinno) zanim zdecydujemy się włączyć lewy kierunkowskaz i zjechać na lewy pas ruchu, ale to jest pierwszy z etapów wyprzedzania. Zatem już w trakcie wykonywania czynności przewidzianych w rzeczonym etapie przygotowawczym, mamy prawo zmniejszyć dystans do pojazdu który zamierzamy wyprzedzić, choćby tylko po to, by skrócić czas całego manewru wyprzedzania. To skrócenie dystansu pozwala także lepiej oszacować możliwości bezpiecznego wykonania manewru.

 

Zdanie na czerwono ma sens, ale tylko dla pojazdów które "zbierają się jak majtki w kroku" ;)  np. ciężarówki wyprzedzającej inną ciężarówkę. Wg mnie intencją ustawodawcy było "nie blokowanie" lewego przez wolne, acz wyprzedzające jeszcze wolniejsze inne pojazdy.

 

Z drugiej strony nie da się ukryć, że może być to wytrych dla jeżdżących na zderzaku, już szczególnie w kontekście interpretacji, że już na etapie przygotowawczym do wyprzedzania możemy skracać dystans.

 

Tak czy inaczej dla kierownika w Subaru, skracanie dystansu na ekspresówce czy autostradzie, jest IMO bezcelowe. Lepiej więcej widzieć na lewym i nie mieć też pojazdu przed sobą. A najgorsza jest sytuacja dotycząca jazdy tym samym pasem, gdy my zaczniemy mocno przyspieszać (przygotowanie do wyprzedzania) a w tym samym momencie pojazd przed nami zacznie gwałtownie hamować (przeciwne zwroty wektorów przyspieszenia).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2021 o 09:00, hak64 napisał:

jesteśmy zobligowani do utrzymywanie bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego (jadącego przed nami) i także wykonującego manewr wyprzedzania

 

W dniu 8.07.2021 o 10:09, hak64 napisał:

Wyprzedzając pojazdy jadące prawym pasem kierujący ma obowiązek zachować bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed nim na tym samym pasie ruchu

 

Dobra. Spróbuję może jeszcze tak - prościej nie umiem. @hak64zechcesz uzasadnić na czym opierasz oba powyższe stwierdzenia? Przypominam tylko, że ponieważ jesteśmy w trakcie manewru wyprzedzania, to art. 19 ust. 3a nie obowiązuje (na mocy ostatniego zdania tegoż ustępu), więc nie możesz się na niego powoływać. Zostaje ewentualnie art. 19 ust. 2 pkt 3, ale on jest ogólny i obowiązuje zawsze, więc nadal nie ma odpowiedzi po co powstał ust. 3a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DEXiu napisał:

 nie obowiązuje

Boże ty widzisz i nie grzmisz?! Według Ciebie  art. 19 ust. 3a nie obowiązuje, ale zauważ, że Ty jesteś w trakcie wyprzedzania pojazdu jadącego prawym pasem ruchu. Nie wyprzedzasz tego jadącego lewym, przed tobą. Odnośnie drugiego cytatu: "Wyprzedzając pojazdy jadące prawym pasem kierujący ma obowiązek zachować bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed nim na tym samym pasie ruchu", przyznam, że być może powinienem użyć innego zwrotu - zamiast nim, wstawić wyprzedzającym. Wtedy nie było by żadnych niedomówień.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hak64 napisał:

Według Ciebie  art. 19 ust. 3a nie obowiązuje, ale zauważ, że Ty jesteś w trakcie wyprzedzania pojazdu jadącego prawym pasem ruchu. Nie wyprzedzasz tego jadącego lewym, przed tobą.

Tylko jakie to ma znaczenie co lub kogo wyprzedzasz? Przepis tego nie rozróżnia, tylko wyłącza swoje obowiązywanie za sam fakt wyprzedzania. I na to próbuje tutaj kilka osób łącznie ze mną zwrócić uwagę. Że najwyraźniej zabrakło tam na samiutkim końcu "Art. 19. 3a. (...) Podczas manewru wyprzedzania przepisu tego nie stosuje się w odniesieniu do odstępu między wyprzedzającym a wyprzedzanym."

 

Więc tak - według mnie (i każdego kto umie czytać ze zrozumieniem to co ma napisane przed oczami, a jednocześnie powstrzymać się od dopowiadania sobie swoich wyobrażeń) wystarczy że jestem w trakcie wyprzedzania kogokolwiek i wówczas ten przepis nie obowiązuje mnie w stosunku do nikogo.

Edytowane przez DEXiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DEXiu napisał:

wystarczy że jestem w trakcie wyprzedzania kogokolwiek i wówczas ten przepis nie obowiązuje mnie w stosunku do nikogo.

No faktycznie dałeś popis czytania ze zrozumieniem...

Który to już raz piszę, że wyprzedzasz pojazd jadący prawym pasem, nie zaś ten jadący przed tobą lewym.  Przewidując pokręconą logikę co niektórych, celowo zacytowałem definicję wyprzedzania (... przejeżdżanie obok pojazdu...). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hak64 napisał:

Który to już raz piszę, że wyprzedzasz pojazd jadący prawym pasem, nie zaś ten jadący przed tobą lewym. 

Jeżeli w/w zasady nie stosuje się w przypadku wyprzedzania pojazdu z prawej strony jadącego lewym pasem tam gdzie jest to dopuszczalne to już nie wiem o co kaman.

Przepis obowiązuje w przypadku wyprzedzania z lewej jak i z prawej strony,to jest chyba logiczne.Manewr wyprzedzania to manewr wyprzedzania i tyle.

Edytowane przez olo11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, olo11 napisał:

to już nie wiem o co kaman.

To zobacz właśnie ów przepis, bo tam napisano " jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. "

Przykładowa sytuacja. Jedziesz wraz z innymi szybkimi, lewym pasem autostrady i wyprzedzacie, kolejno ciężarówki jadące prawym pasem. Zasada utrzymywania dystansu od wyprzedzanych pojazdów was nie dotyczy, ale musicie zachowywać dystans pomiędzy wami wyprzedzającymi. 

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, hak64 napisał:

To zobacz właśnie ów przepis, bo tam napisano " jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. "

Ale to jest jasne,nie rozumiem o co kruszycie kopię,minimalny czyli taki żeby nie doprowadzić do zderzenia,zaczepczenia pojazdu wyprzedzanego,jak rowież moc zahamować bez wjechania komuś w tyłek/bok,a nie taki żeby zachować przepisową odległość w przypadku jazdy za kimś (co wcześniej wymieniany przepis wyłącza w przypadku wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu )

Ten minimalny odstęp nie jest w żaden sposób określony np.w metrach.

Ma być możliwość skutecznego zahamowania i tyle w temacie.

 

 

 

Edytowane przez olo11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, hak64 napisał:

"Wyprzedzając pojazdy jadące prawym pasem kierujący ma obowiązek zachować bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed nim na tym samym pasie ruchu", przyznam, że być może powinienem użyć innego zwrotu - zamiast nim, wstawić wyprzedzającym. Wtedy nie było by żadnych niedomówień.    

Haha haha ha - t już jest kuriozum. To tego uczyli w służbach?? Pisania własnych przepisów???

Jako specjalista powinien pan wiedzieć że pańskie wpisy nie są źródłem prawa w PL.

Tym źródłem jest uchwalona ustawa a tam stoi jaj wół:

Cytat

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Ten przepis bez ostatniego zdania byłby jasny i precyzyjny. Wymógł by styl jazdy jaki prezentują auta z aktywnym tempomatem. Zbliżasz się do pojazdu na twoim pasie, albo w zadanej odległości zmienisz pas albo zwalniasz i czekasz na miejsce. Po zmianie pasa przyspieszasz.

Koniec. Kropka.

A to co uchwalili to jest bubel.

Według interpretacji pana specjalisty, wystarczy włączyć kierunkowskaz, tym samym rozpocząć przygotowanie do wyprzedzania, by skakać po pasach kilometrami za każdym razem prawie ocierając się o zderzak samochodu przed nami zanim zmienimy pas.

Panie specjalisto. Tego przepisu nie da się obronić. :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Jaca68 napisał:

Według interpretacji pana specjalisty, wystarczy włączyć kierunkowskaz, tym samym rozpocząć przygotowanie do wyprzedzania,

Za to wedle twojej interpretacji - wskazującej, że "Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania."  ten dopisek jest zbędny wyprzedzanie nie było by możliwe w ogóle!

Jedziesz sobie autostradą, a na obu pasach pomykają ciężarówki. Nikt nie może jechać szybciej, bo musi zachować bezpieczny odstęp, nie podejmie wyprzedzania, bo nie może się zbliżyć, nie zjedzie na prawy pas, bo nie zachowa odstępu pomiędzy jadącymi nim samochodami. Tak to widzisz? 

49 minut temu, Jaca68 napisał:

To tego uczyli w służbach?? Pisania własnych przepisów???

W którym miejscu napisałem coś co nie jest zgodne z przepisem. To że Ty przepisów nie rozumiesz, nie znaczy wcale, że ja tworzę własne.

 

52 minuty temu, Jaca68 napisał:

Według interpretacji pana specjalisty, wystarczy włączyć kierunkowskaz, tym samym rozpocząć przygotowanie do wyprzedzania, by skakać po pasach kilometrami za każdym razem prawie ocierając się o zderzak samochodu przed nami zanim zmienimy pas.

Skończ z osobistymi wycieczkami, bo też mogę być niemiły. Ponadto nigdzie nie napisałem, że wyprzedzanie, ma polegać na dojeżdżaniu do zderzaka pojazdu, który zamierzamy wyprzedzić. Tworzysz własną wizję twierdząc, że to moje słowa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, hak64 napisał:

Za to wedle twojej interpretacji - wskazującej, że "Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania."  ten dopisek jest zbędny wyprzedzanie nie było by możliwe w ogóle!

Co ma odstęp do pojazdu na moim pasie do wyprzedzania? Wyprzedzanie to przejeżdżanie OBOK pojazdu znajdującego się na sąsiednim pasie, nie na naszym.

 

13 minut temu, hak64 napisał:

Jedziesz sobie autostradą, a na obu pasach pomykają ciężarówki.

I tak sobie jadą z tą samą prędkością? A gdzie zasada ruchu prawostronnego?

 

14 minut temu, hak64 napisał:

Nikt nie może jechać szybciej, bo musi zachować bezpieczny odstęp,

To teraz wolno nie zachowywać bezpiecznego odstępu jak zamierza się wyprzedzać? To bardzo oryginalna interpretacja przepisów. Powodzenia w sądzie. :biglol:

16 minut temu, hak64 napisał:

W którym miejscu napisałem coś co nie jest zgodne z przepisem. To że Ty przepisów nie rozumiesz, nie znaczy wcale, że ja tworzę własne.

W tym miejscy jak przytoczyłeś treść przepisu a potem zaproponowałeś by zamienić "nim" na "wyprzedzającego". A drugie zdanie to nie są wycieczki osobiste???

17 minut temu, hak64 napisał:

Skończ z osobistymi wycieczkami, bo też mogę być niemiły.

Niemiły jesteś bardzo często pouczając innych z pozycji uczonego specjalisty.

18 minut temu, hak64 napisał:

Ponadto nigdzie nie napisałem, że wyprzedzanie, ma polegać na dojeżdżaniu do zderzaka pojazdu, który zamierzamy wyprzedzić.

No nie, napisałeś za to:

 

W dniu 4.07.2021 o 09:00, hak64 napisał:

Zatem przystępując do wyprzedzania mamy prawo zbliżyć się do poprzedzającego pojazdu,

W dniu 8.07.2021 o 20:38, hak64 napisał:

Zatem już w trakcie wykonywania czynności przewidzianych w rzeczonym etapie przygotowawczym, mamy prawo zmniejszyć dystans do pojazdu który zamierzamy wyprzedzić, choćby tylko po to, by skrócić czas całego manewru wyprzedzania

 

Jak bardzo możemy się zbliżyć? Który przepis to reguluje, skoro nie musimy stosować odległości z Art 19 Pkt 3a?

Motasz się coraz bardziej. A tego naprawdę nie da się obronić. :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz łopatą:

Cytat

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.

Jeżeli zmienię pas bo zamierzam wyprzedzić to pojazd od którego zachowywałem odstęp, nie jest już dłużej na tym samym pasie ruchu. Mogę przyspieszać i go wyprzedzać. Czy to jest naprawdę takie trudne do zrozumienia????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idźta się napić chłopy:drunk:a nie pitolicie o jakiś przepisach,których ani nie stworzyliście, ani nie zmienicie.

Moja racja jest mojsza niż Twojsza,a jak nie jest to moja jest najmojsza:facepalm:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jaca68 napisał:

I tak sobie jadą z tą samą prędkością? A gdzie zasada ruchu prawostronnego?

No tak, nigdy nie spotkałeś się z taką sytuacją, bo z autostrad nie korzystasz?

Załóżmy zatem, że na autostradzie panuje spory ruch. Na prawym pasie sznur ciężarówek jadących 90 km/h, na lewym sznur osobówek jadących 115 ( bo gdzieś tam z przodu pomyka maluch na maksymalnych obrotach). Ty jedziesz wśród tych osobówek i w myśl twojej tezy o zbędności tego zapisu (przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania), nie możesz przyspieszyć bo musisz zachować dystans od poprzednika, nie możesz zjechać na prawy pas, bo wcinając się pomiędzy ciężarówki, naruszysz utrzymywany przez nich dystans... 

Obroń teraz swoją tezę o zbędności tego zapisu. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, hak64 napisał:

Ty jedziesz wśród tych osobówek i w myśl twojej tezy o zbędności tego zapisu (przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania), nie możesz przyspieszyć bo musisz zachować dystans od poprzednika, nie możesz zjechać na prawy pas, bo wcinając się pomiędzy ciężarówki, naruszysz utrzymywany przez nich dystans... 

Skoro przede mną jedzie sznur samochodów z prędkością 115 to jasne że nie mogę przyspieszyć co ma do tego ten przepis? Mam siedzieć na zderzaku poprzednikowi?  To teraz przeczysz sam sobie z poprzednich postów bo udowadniałeś że nie wolno zbliżać się do auta przed nami jeżeli obaj wyprzedzamy ciężarówki. To teraz zmieniasz zdanie???

 

39 minut temu, hak64 napisał:

Obroń teraz swoją tezę o zbędności tego zapisu. Powodzenia.

Zaraz czy ty uważasz że ten przepis jest potrzebny żebym mógł przyspieszyć na lewym pasie bo zwalnia mnie od zachowania odległości od aut na prawym pasie???

Przecież ten przepis nic nie mówi o odległości od aut jadących na sąsiednich pasach.

Załóżmy że na autostradzie nie ma ruchu, jedziesz ty i doganiasz Barbie w  różowym kabriolecie która toczy się 100 km/h prawym pasem. W promieniu 10 km nikogo. Chwile jedziesz za Barbie podziwiając kolor jej auta. Utrzymujesz przepisową odległość 50m. W końcu znudzony zmieniasz pas. W tym momencie omawiany przez nas art 19. pkt 3s przestaje obowiązywać. Nie ma już pojazdu jadącego przed tobą na tym samym pasie ruchu!!!

Czy ty sugerujesz że brak tego zapisu:

"Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania." 

uniemożliwi Ci wyprzedzenie Barbie zgodnie z przepisami, bo nadal masz zachować dystans 50 m, choć zajmujecie inne pasy?

Takie coś próbujesz tu udowadniać pisząc o kolumnach ciężarówek które nie mogą się wyprzedzić??? :krecka_dostal:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hak64 napisał:

Załóżmy zatem, że na autostradzie panuje spory ruch. Na prawym pasie sznur ciężarówek jadących 90 km/h, na lewym sznur osobówek jadących 115 ( bo gdzieś tam z przodu pomyka maluch na maksymalnych obrotach). Ty jedziesz wśród tych osobówek i w myśl twojej tezy o zbędności tego zapisu (przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania), nie możesz przyspieszyć bo musisz zachować dystans od poprzednika

 

Jak powyższe ma się do tego poniżej? Którą tezę będziesz bronił??? :biglol:

W dniu 4.07.2021 o 09:00, hak64 napisał:

Mając na względzie ową definicję, należy jednak wziąć pod uwagę, że poruszając się lewym pasem ruchu możemy wyprzedzać kolejno pojazdy poruszające się prawym pasem, ale jednocześnie jesteśmy zobligowani do utrzymywanie bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego (jadącego przed nami) i także wykonującego manewr wyprzedzania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jaca68 napisał:

Jak

Kolego. - Trochę na wyrost, bo na to miano trzeba zasłużyć. Zdaje się że tylko Ty widzisz w tym sprzeczność i toczysz swoją wizję prawa, jak żuk kulę gnoju.

Cały czas powtarzam, że obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy sytuacji, gdy podejmuje się manewr wyprzedzania (już od etapu przygotowawczego). Dlatego ten zapis (przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania) jest tak istotny, bo w sytuacji opisanej tu: Na prawym pasie sznur ciężarówek jadących 90 km/h, na lewym sznur osobówek jadących 115 , ustawodawca przewidział możliwość zbliżenia się do pojazdu poprzedzającego, jeśli zamierzamy go wyprzedzić. Przepis pozwala nam zatem zmienić pas ruchu na prawy lub lewy, zwiększyć prędkość dostosowując ją do warunków ruchu i tym samym skrócić czas wyprzedzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pytanie kto ma rację? Skrzyżowanie z tzw. potocznie zwanym "pierwszeństwem łamanym". Na ciągu na wprost jest sygnalizacja, na skręcie brak i oznaczenie poziome/pionowe. Ale skąd kierowca ma wiedzieć, czy sygnalizacja nie działa asynchronicznie i może ktoś wjeżdża na czerwonym? Przepisy mówią: 

 

Art.  25.  [Skrzyżowanie]

1. 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

 

https://fb.watch/8lmNo5iS3p/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rombu napisał:

Tu nie ma "pierwszeństwa łamanego"

Jest o tyle, że wydzielony pas nie ma osobnego sygnalizatora. I też tak skomentowałem. Usłyszałem liczne komentarze, że powinienem prawo jazdy oddać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...