Skocz do zawartości

Jakie opony zimowe do szuwarka (było: Zimówki)


adaś

Rekomendowane odpowiedzi

hamulce były w planach, dlatego pozbyłem się i opon i felg 15.

A teraz zima mnie zaskoczyła, w sumie nie dziwne bo drogowcem ostatnio jestem :mrgreen:

 

[ Dodano: Pią Gru 18, 2009 11:02 pm ]

właśnie znalazłem HKPL2 205/50/16 DOT2006 za 225PLN.

Brać?

 

[ Dodano: Pią Gru 18, 2009 11:05 pm ]

jednak nie, ten sklep internetowy to jakaś ściema :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i zakupilem używane 205/55R16 Fulda z felgami aluminiowymi co prawda DOT 04 ale też słyszałem teorie że jak guma nie sparciała to w zasadzie można jeździć a że mój pojazd do najszybszych nie należy, więc na sezon lub dwa powinne być ok, zobaczymy, . Tym bardziej że różnica między letnimi nowymi Bridgestonami dot 09 a używanymi zimówkami dosyć spora na korzyść tych drugich więc chyba ubiłem dobry interes :twisted:

P.S. Prawdziwy test opon już za dwa tygodnie w górach w okolicach Zako...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś miał efekt gorszej jazdy w koleinach na zimówkach :?: Niedawno zmieniłem moje całoroczne GY LS2 na Pirelli Scorpion ICE & SNOW (dokładnie ten sam wymiar, wyższa nośność 109 - w GY jest 104, nie są kierunkowe a jedynie jest oznaczenie strony zewnętrznej koła na 3 z 4 opon :idea: ale na 4 napis "outer" jest OK) i wszystko jest super poza kierowaniem w koleinach - strasznie ciągnie na boki a na GY (mimo wielu ich wad..) można było spokojnie jechać prawie nie trzymając kierownicy - jakby kolein nigdzie nie było.. :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś miał efekt gorszej jazdy w koleinach na zimówkach

Dwie przyczyny powyższego:

-wyższa nośność to sztywniejsze boki

-opona asymetryczna zawsze gorzej sie prowadzi w koleinie od opony kierunkowej lub symetrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie przyczyny powyższego:

-wyższa nośność to sztywniejsze boki

-opona asymetryczna zawsze gorzej sie prowadzi w koleinie od opony kierunkowej lub symetrycznej.

 

Dzięki, mam nadzieję, że "tylko" o to chodzi - bo to właściwie jedyna ich słabsza strona - poza tym super oponki - zwłaszcz w mojej z zasady nieodśnieżanej okolicy :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukass napisał/a:

pona asymetryczna zawsze gorzej sie prowadzi w koleinie od opony kierunkowej lub symetrycznej

 

 

wg mnie tylko w koleinie jeżeli zjawisko występuje

Przecież napisałem że "w koleinie" - a spowodowane jest budową bieżnika (kilka szeroki rowków obwodowych i poprzeczne klocki bieżnika) w zwiazku z czym opona jak zetknie się barkiem z koleiną to próbuje sie na nia tak jakby "wspinać" i stąd ciut gorsze odczucia jeżeli chodzi o jazdę w koleinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założyłem pasztetowe nalewki BAR-GUM WINTER :twisted: o takim wzorze bieżnika :arrow: http://www.opony.com/opony-img/opony_co ... ontact.jpg

 

rozmiar 205/55/16. Dają radę :cool: jedynie w głębokim śniegu gdzie już podwoziem się wieszam Nokiany WR (195/60/15) były lepsze, w pozostałych sytuacjach wydaje mi się że za 80PLN/szt roczne opony to dobra inwestycja :twisted: do tego mają dziurki na kolce :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy, a czy jest coś takiego jak "trzymanie parametrów" przez zimówki, że np jak zimówka ma 6mm bieżnika , to "nie trzyma" parametrów? Pytanie zmierza w kierunku kolejnego - kiedy wymienić zimówki na nowe? Aktualne moje mają 6mm i się zaczynam zastanawiać, jeździ się dobrze, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi, że zimówki nie spełniają swojej roli, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm.

 

W Twoim przypadku - tą zimę bym przejeździł do końca, skoro twierdzisz, że "jeździ się dobrze", ale na następną kupiłbym nowe oponki.

 

Ciekawy link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi, że zimówki nie spełniają swojej roli, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm

 

prawda

 

a 70 procent skuteczności śniegowej tracą kiedy bieżnik bieżnik zmniejszy się z 9,5 do 7mm.

 

Gdzieś podrzucałem link do testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdaSch napisał/a:

z 9,5

nowe zimówki tyle mają? :o wszystkie?

Nie. Wiele zależy od producenta, wzoru bieżnika, rozmiaru i indeksu prędkości. Czasami ten sam bieżnik z wysokim profilem opony ma wyzszy bieżnik niż ten sam model ale niskoprofilowy.

Przeważnie zależnie od producenta jest to od 8 do 9 mm. 9,5 to już naprawdę sporo, choć może są i takie co mają 10mm, ale to już rzadkość i na asfalcie suchym i mokrym byłoby już nieciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie techniczne - jakie opony z kolcami kupić na pojeżdżawki ? Dzisiaj ryki a horyzoncie Miedziana góra 24.01 i Tor Kielce 30.01. Na dzisiaj to już nie zdążę nic kupić :wink:, ale na przyszły weekend już by się przydało bo zwykłe zimówki bez kolca na zalodzonej trasie trochę słabo trzymają.

 

Jaki rozmiar i make polecacie ? Myślałem aby kupić ori felgi Subaru 16" (o ile wejdzie na 4-tłoczkowe zaciski WRX EU) i na to naciągnąć coś w rozmiarze typu 185/60/16, lub jeżeli będzie to jakiś rozmiar nietypowy to może 205/55/16.

 

No i oczywiście GDZIE kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem aby kupić ori felgi Subaru 16" (o ile wejdzie na 4-tłoczkowe zaciski WRX EU) i na to naciągnąć coś w rozmiarze typu 185/60/16, lub jeżeli będzie to jakiś rozmiar nietypowy to może 205/55/16.

 

Wejda 16 np z imprezy gt, sa tez na rynku 15ki ktore wejda na zaciski 4tloczkowe (compomotive, braid i kute). Na 15kach bedzie duzo lepiej i latwiej tez kupic opony z kolcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nokianach WR G2 215/55/17 głębokosć bieżnika to 8mm - przynajmniej tyle jest/było na najwyższym wskaźniku zużycia opony - osobiście nie mierzyłem po założeniu. Generalnie jesem bardzo zadowolony z wyboru tych opon, na suchym asfalcie ok, w śniegu bardzo ok - ale tak pewnie jest z większością zimówek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...