Skocz do zawartości

wlyszkow

Użytkownik
  • Postów

    3429
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    15

Treść opublikowana przez wlyszkow

  1. MTS Subaru Dzierżoniów ;-)
  2. Kwestia indywidualna, ja nie holowałem i odłączyłem dodatkową chłodnicę bo czasami aby uruchomić procedurę uczenia/programowania AT musiałem się najeźdźić wokół serwisu żeby dogrzać ATF ;-(
  3. Na logikę... Jeśli nie ma termostatu i lepiej chłodzi latem to i zimą.. ;-) Dodatkowa chłodnica ATF jest sporo większą niż ten kawałek chłodnicy głównej, który jest dla AT. Przy -20C robi różnicę a ATF musi być gorący aby hydraulika pracowała prawidłowo.
  4. Pamiętajcie że nie mają termostatu i zimą przy mocnych mrozach jest trudno... Ja w końcu na zimę odłączyłem.
  5. Wątpię aby tam cokolwiek się zmieniło od 2008r albo nawet od początku produkcji. -> PW
  6. Życzę szczerze SOA/FHI aby tylko tyle zgłosiło roszczenia z tych, którzy przez te 2-3 lata kupowali auta z FBxx. To ma być ukoronowanie Twojej praktyki czy to jakiś cytat z Barei? Jeśli miałeś na myśli 'beknąłeś' to sobie wypraszam kolejne chamskie zaczepki Ja wiem co piszę bo wiem co stosuję/użytkuję i wiem jak/dlaczego działa a Ty nie udawaj, że się orientujesz, która technologia jak się spisuje bo nie masz zielonego pojęcia, który producent tłoków/pierścieni którą technologię i w jaki sposób wykorzystuje a dla Ciebie ws2 to nadal kosmos i odróżniasz produkty na poziomie marki i czy coś kute czy nie. Omega też stosuje technologie/powłoki obniżające tarcie/zużycie. Fakt, że technologia to jeszcze nie wszystko i ważne jest także wykonanie bo człowiek brzytwą się ogoli a małpa się potnie.
  7. Możliwe - w końcu wyższe naprężenie niż przewidział konstruktor silnika może mieć tak samo swoje wady (może szybsze ich zużycie) jak i szukanie niższego naprężenia aby obniżyć spalanie Jak widać, na szczęście SOA/FHI znalazły rozwiązanie problemu w silnikach FB (może innego dostawcę pierścieni albo inną technologię obniżania tarcia) skoro problem przestał istnieć BTW: wiele firm chwali się ciekawymi technologiami produkcji pierścieni i ich powlekania, włącznie z Mahle, Manley (pierścienie od Total Seal) i inni - grafit, diamond like carbon metodą PVD, moly, chrom itd itp
  8. Generalnie zbagateliwozali problem wg mnie. Teraz mleko się rozlało i nawet jeśli jakimś cudem wygrają w sądzie to smrodek medialny pozostanie. DIT to FA20x a nie FB20-25 i wątpię aby zaturbiony silnik miał pierścienie o obniżonym naprężeniu aby obniżyć tarcie. Przykładowo, Cosworth do STI oferuje pierścienie o podwyższonym naprężeniu dla lepszego uszczelnienia ale powlekane ws2 (dwusiarczkiem wolframu) dla obniżenia tarcia.
  9. Ciekawostka a propos innych marek i podobnego problemu z forum Forestera w US.. The same problem was found on 2010 and 2011 GMC Terrains, which we were subject to. Had extreme consumption. The new rings had a different coating and we now no longer have any oil consumption. Tak ale w nowej wersji (revised) tych TSB wydanych w marcu 2014 jest sporo dodatkowych montażowych/kontrolnych procedur/informacji i podają też part # całego SB na wymianę... BTW: trochę przykro patrzeć jak smarują nowe pierśćienie założone na podrapane tłoki ze startą czarną molibdenową powłoką obniżającą tarcie... ;(
  10. Dokładnie. Niedawno dostałem świeży służbowóz też niby japoński, też na 0W-20 i przez pierwsze 1500km miejskiej jazdy brak ubytków chociaż kultura pracy silnika się zmieniała trochę - spalanie też. Potem trasa ze sporym bagażem i w upale z klimą prawie 2000km i też nic. Teraz ma ponad 5kkm i umyję silnik + zaleję świeży olej bo mam taki kaprys a nie dlatego, że mam starte pierścienie czy mi utknęły w zapieczonym oleju... Jeśli SOA przyznało, że pierścienie należało seryjnie zmienić i to zrobiło na produkcji to niejako przyznali się do winy, TSB też opisują, że usunięcie tej dolegliwości następuje poprzez wymianę pierścieni na gwarancji na inne z inną powłoką a nie tylko na nowe/czyste ale takie same jak pierwotnie założone. Nie dziwią mnie więc teraz roszczenia pokrzywdzonych wściekłych klientów, od których SOA brało wcześniej kupę kasy nie uznając popijania oleju na litry jeszcze po kilku kmil przebiegu jako usterki wartej usunięcia w ramach gwarancji. Inna sprawa, że spalenie kilku litrów oleju w tak krótkim czasie musi pozoztawiać niezły syf ;( a tego wg TSB nikt nie czyści a sprawdzają tylko czy PCV jest drożne.
  11. Farcik bo oni już pewnie od kwietnia-maja 2013 zaczęli produkcję MY14
  12. Wg tego TSB poprawionego 20 marca 2014 http://allwheeldriveauto.com/wp-content/uploads/2014/05/Subaru-TSB-02-143-13R.pdf w Leg/Obk z FB25 problem usunięto na produkcji od: 8 maja 2013 z VIN: D3321342 (Outback), D3048058 (Legacy). Nie jest to wezwanie serwisowe (pewnie stąd ten pozew bo brali od klientów kupę kasy nawet za diagnostykę i próby usuwania problemu.. do $8000 czyli 1/3 ceny nowego auta) ale zgodnie z TSB i tym pozwem zmieniono powłokę pierścieni olejowych bo wg SOA pierścienie te ulegały zużyciu na skutek różnic w chropowatości / wykończeniu cylindrów i z tego powodu silniki te biorą olej. All Revised TSBs state “the change was made a result of some limited findings of unanticipated wear of these [oil control piston] rings.” TSB 02-147-13R incorporates additional language stating “the change was made a result of some limited findings of unanticipated wear of these [oil control piston] rings resulting from variations in cylinder roughness / finish”. (emphasis added). Dla Forków z FB25 (produkcja FHI JP) TSB wygląda tak samo i wg SOA problem zużytych pierścieni dotyczy: MY 2012 (AFTER VIN C*411693)- 14 MY ale nie znalazłem pdfa aby podać, od którego VIN i od kiedy problem produkcyjnie usunięto. BTW, o silniku 2.5 NA na MY 2015 piszą, że zmienili 80% części: Carrying forward from generation four is the 2.5L boxer four, although with 80 per cent newly developed parts (head, cylinder block, pistons, intake manifold) it gains 175 hp and sips less fuel.
  13. No łezki płyną jak się to czyta - pozew na prawie 80 stron o tym jak to boxery piją olej - silniki FB. http://www.aboutlawsuits.com/wp-content/uploads/2014-07-18-complaint.pdf http://www.usatoday.com/story/money/cars/2014/07/18/subaru-oil-burner-lawsuit/12859865/ Czy EU spec'e też cierpią na takie dolegliwości??? Pozew przeciw SOA i FHI dotyczy: MY 2011-2014 Subaru Forester 2.5L, MY 2013 Legacy 2.5L, MY 2013 Outback 2.5L, MY 2012-2013 Impreza 2.0L, MY 2013 XV Crosstek 2.0L.
  14. wlyszkow

    Ceramizer

    Szczegółów ww. informacji autorów strony o ceramizacji nie znam. Ja mam w Alfie płaszcze tłoków powlekane warstwą z molibdenem. Aftermarkety można dostać z denkami tłoków powlekanymi ceramiką a płaszcze - molibden albo grafit/molibden i wiele innych rozwiązań. Zaturbione boxery też chyba mają powlekane seryjnie płaszcze tłoków jeśli dobrze kojarzę. Na nanoceramikę jednak w serii bym nie liczył w erze oszczędności bo to wielokrotnie droższa technologia.
  15. wlyszkow

    Ceramizer

    Ze strony o ceramizacji, do której link tutaj już wklejałem: "Materiały ceramiczne stosowane są powszechnie w budowie niektórych silników przez japońskie koncerny motoryzacyjne takie jak Isuzu, Mazda, Nissan, Toyota. (...) Wykorzystywane są one przy produkcji elementów takich jak pierścienie tłokowe, tuleje cylindryczne, zawory dolotowe i wylotowe, wałki rozrządu, popychacze, łopatki turbin, łożyska, kanały wydechowe, denka tłoków." Żadna więc to nowość ani wyssana teoria a pomyśleć nad regeneracją fabrycznych ubytków można bo nic nie jest wieczne.
  16. wlyszkow

    Ceramizer

    Zabrzamiało jakby wszyscy Forumowicze stosowali takie preparaty i padały im masowo panewki a przecież dzięki takim prześmiewczym wątkom ludzie tylko nabierają obaw i podejrzeń często na podstawie opinii osób, które nigdy takich preparatów nie stosowały. Ceramizacja to inwestycja w regenerację co 80-100kkm (normalnego użytkowania) dla osób 'przywiązanych' do auta a do bieżącej ochrony nawet 'dręczonych' silników spokojnie wystarczy np. nano WS2 za ~1/4 ceny ceramiki - tak jak zastosował @@graft.
  17. wlyszkow

    Ceramizer

    Tak dobrze niestety nie ma. Wszędzie tam gdzie występuje zużycie na skutek tarcia - tarcie rośnie i rośnie współczynnik tarcia zużytych powierzchni a także temperatura w węzłach tarcia. Tarcie się przydaje tylko w okresie docierania silnika a potem już tylko szkodzi i jego działanie nie przypomina 'polerki'. Pamiętaj też że olej silnikowy nigdy nie jest idealnie czysty a to co zbiera filtr oleju to głównie te 'grubsze' zanieczyszczenia a dodatkowo kiedy olej jest zbyt lepki (zimny lub niezgodny z klasą lepkości zalecaną przez producenta) to w filtrze częściej otwiera się zawór by-pass na skutek zbyt wysokiego zwrotnego ciśnienia oleju i wtedy olej nie jest filtrowany. Zanieczyszczenia pływające w oleju też podwyższają tarcie i zużycie. czy tu powyżej jest tak trudne pytanie ,że wszyscy pomijają milczeniem? Nie szukałbym tutaj spisku itp.. - po prostu inne zadania stoją przed olejem stosowanym podczas każdej wymiany a 'ceramizerem' który ma regenerować zużyte tarciem elementy (np. po 80kkm przeciętnej jazdy na kolejne 80kkm) ale nie jest generalnie przeznaczony do ciągłego stosowania. Producenci olejów świetnie znają te technologie a niektórzy nawet oferują takie preparaty, tak samo i nanotechnologię. Znają też jej osiągnięcia ale także i koszt...
  18. wlyszkow

    Ceramizer

    Cała ta 'inteligencja' jak to nazywasz opiera się o to co się dzieje w silniku czyli rewitalizowane są te miejsca gdzie jest obecny olej silnikowy ale jednak dochodzi do zużycia na skutek nadmiernego tarcia i przez to także podwyższonej temperatury w węzłach tarcia. Wraz z postępem regeneracji zużytej powierzchni tarcie maleje i temperatura w tych węzłach tarcia również - przestają występować warunki konieczne do dalszego regenerującego działania ceramizera i wtedy powłoka przestaje się tworzyć a ewentualny składnik ceramiczny pozostały w oleju pełni funkcję dobrego środka smarnego obniżającego tarcie i zapobiegającego zużyciu. Dlatego w przypadku ceramizera dodanego do oleju nie ma mowy o zmniejszaniu fabrycznych luzów. Nie chcę się tu wypowiadać za wszystkich producentów preparatów ceramizujących bo są to czasami jednak różne materiałowo technologie i różna może być skuteczność ich działania w różnych konstrukcyjnie silnikach (nie wszystkie się przecież w identyczny sposób i w identycznych proporcjach zużywają). Fakt, żaden z silników moich kilkunastu aut, którymi przejechałem grubo ponad milion km nie wymagał rozbiórki a te, które widuję na stole to niestety głównie boxery. Ja zastosowałem nanoceramikę przy ~90kkm w jednym z aut, które użytkuję i po jej nałożeniu zmieniłem olej na ultra cienkie PAO (~7cSt w 100*C) czyli o lepkości 30% niższej od wymaganej i o HTHS rzędu 2,2 w dodatku bez ZDDP i wielu innych istotnych dodatków ! Badałem zużycie analizami oleju co 1kkm przez kolejne 9kkm jazdy w trybie mieszanym (w tym sporo miasta i rozruchów silnika) łącznie z wypadami po autostradach tak jak wcześniej tym autem a czasami nawet bardziej dynamicznie dla sprawdzenia działania tej ochrony. Wg analiz tego przepracowanego cienkiego 'oleju' - zużycie aluminium/chrom czyli tłoki/pierścienie praktycznie zniknęło a zużycie elementów stalowych pozostało poniżej średniej/przeciętnej dla takiego silnika przy tym przebiegu na oleju klasy jakości/lepkości zalecanej przez producenta i było nawet poniżej wyników 'wypasionych' olejów typu racing, które w nim stosowałem przed zastosowaniem nanoceramiki.
  19. wlyszkow

    Ceramizer

    Na smarowanie gniazd zaworowych bym nie liczył - chyba, że założysz zestaw smarujący jak niektórzy przy LPG i tam ceramizera dolejesz Modyfikatory tarcia dodane do oleju działają wszędzie tam gdzie występuje cyrkulacja oleju i tarcie w ruchu posuwisto zwrotnym lub obrotowym. To zależy jakich dowodów oczekujesz ale pomyśl o tym inaczej - nie pojechałbyś zbyt daleko gdybyś zamiast redukującego tarcie oleju silnikowego (zawierającego wymagane min. tych dodatków) miał zalany płyn, który tego nie potrafi
  20. wlyszkow

    Ceramizer

    Pewnie się da ale temacik na doktoracik Jeśli teraz auto śmiga bez alarmu 30-40kmh szybciej niż poprzednio na alarmie EGT to więcej niż git Nie słyszałem o samoregulacji zaworów ceramizerem ale też nie słyszałem aby po dodaniu ceramizera do oleju trzeba było regulować zawory. Metoda nakładania to jedno ale czy wiesz jaką technologię materiałową o jakich parametrach stosuje ta firma? W niektórych buteleczkach można kupić nie mikro a nanoceramikę o współczynniku tarcia ~10x niższym i wytrzymałości ~8x wyższej od tej powłoki, za którą tyle zapłaciłeś. Są materiały typu cermet, które można kupić w ChRL za kilka $ za kg i takie, które kosztują tyle za gram... Co się działo z panewkami, że twierdzisz, że nie działa i nie warto? Może warstwa z tłoków zniknęła bo powłoka nakładana przez tę firmę jest dość gruba i bez zmiany pasowania szybciej się zużywa (piszą o grubości rzędu 1 setki mm czyli 2 setki mm na średnicy tłoka co przy pasowaniu silnika Subaru bez znaczenia już nie jest). Grubość np. warstwy nano WS2 na metalu to tylko 0,5um czyli 20x mniej od 1 setki mm i działa lepiej niż taki cermet i nano WS2 rzeczywiście nie ma najmniejszego wpływu na pasowanie.
  21. wlyszkow

    Ceramizer

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć bez analizy wielu innych danych i pomiarów ale trzeba pamiętać, że EGT mierzone jest poza komorą spalania więc nie jest w 100% odzwierciedleniem wyłącznie temp spalania mieszanki. Modyfikator tarcia obniża tarcie i opory w wielu miejscach silnika, także w turbinie przez co spada także temp pracy tych elementów jak i ilość energii potrzebna do ich pracy i możliwe, że pomaga to także obniżyć max EGT mierzone w kolektorze. Tarcie i temp jest i w dyfrze ale na obudowie dyfra już bym powłoki ceramicznej nie szukał Do otwartych LSD zdecydowanie nie wolno stosować.
  22. wlyszkow

    Ceramizer

    nie Powłoka ceramiczna powstaje tylko tam gdzie występują jednocześnie podwyższone tarcie i podwyższona temp (co jest dla podwyższonego tarcia normalne). Ceramika powstaje na metalu a nie sama na sobie - stąd brak efektu nagromadzenia a tylko wypełnienie zużytych miejsc. Kiedy powłoka zużyta zostaje uzupełniona to w tym miejscu nadmierne tarcie znika jak i nadmierna temp z jego powodu i wtedy przestaje w tym miejscu odkładać się ceramika. Podwyższone tarcie i temperatura wystąpi jeśli smarowanie będzie niedostateczne. A na efekty złego smarowania długo nie trzeba czekać. Silnik się zużywa więc i luzy są chyba większe.Tłoki latają po cylindrach jak chłop po pustym sklepie tyle luzu to skąd ma tam się większe tarcie wziąć. Więc jak to w końcu jest? Ceramizer powoduje że tarcie jest większe, więc zaczyna się tworzyć powłoka ceramiczna na metalu? Podczas każdego zimnego rozruchu smarowanie jest niedostateczne - wtedy silniki zużywają się najwięcej. Kiedy masz zbyt wielkie luzy i tłoki Ci latają to ich hałaśliwe obijanie się generuje tarcie, którego sam film olejowy nie udźwignie. Serio sugeruję więcej poczytać o technologii ceramizacji - napisałem w skrócie/uproszczeniu bo nie widzę sensu przepisywania tu doktoratów itp bo technologia należy do wysoce zaawansowanych. Obecne nanoceramiki są wieloskładnikowe i każdy z nich w precyzyjnie dobranej proporcji ma określone właściwości (adhezja, wiązania itd..) wykorzystywane do konkretnych celów / działania w środku smarnym. Dodatkowo stosowane są dedykowane estry aby ceramika jak najlepiej skutecznie robiła to co do niej należy. Oczywiście jeśli ktokolwiek uważa, że w ten sposób odrestauruje totalny szrot wart mniej niż sam preparat to jest w błędzie.
  23. wlyszkow

    Ceramizer

    Sam widzisz więc pytać nie musisz Może GC8 pomoże to zmienić żelatyny nie zawiera
  24. wlyszkow

    Ceramizer

    AR9200 jest głównie do tych celów ale to nie jest ceramika (jak w tym wątku) a nano WS2 i w motorsporcie to może nawet lepiej bo działa od razu (nie wymaga okresu ceramizacji). Generalnie nano WS2 w motorsporcie nie jest niczym nowym - także w RSMP ale jeśli chcesz coś więcej wiedzieć to myślę, że nie-ASO może podać więcej szczegółów jako oficjalny dealer Archoila stosujący AR9200. p.s. ja znam ścigane EVO X na AR9200 i wystarcza jemu 5W-30 (niecałe 400KM) a Type-R (pod 300KM i 9k rpm) na AR9200 ściga się na 5W-20 Mieszając nano WS2 na 300V (najlepiej świeżym i po wypłukaniu) ze sporym pakietem molibdenu uzyskasz jeszcze coś prawie jak MoWS4 a to jest potężny modyfikator tarcia przewyższający jeszcze osiągnięcia molibdenu i nano WS2 oddzielnie. To trzeba było samemu odpisać
×
×
  • Dodaj nową pozycję...