Skocz do zawartości

Zmiany w VAT od 1 kwietnia - koniec tańszych napraw?


AdaSch

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

moja księgowa mówi, że MF nieźle namieszał w odliczaniu vat i rozliczaniu kosztów w autach używanych w "działalności". W realu oznacza to, że wszelkie koszty części itp nie będzie można odliczać 100% VAT. Słyszałem różne wersje, że będzie lepiej łącznie z odliczaniem 100% vat od paliwa po jeszcze jakieś inne "możliwości" korzystne dla aut "firmowych" Czy jakiś forumowicz jest "obcykany" w tych sprawach? Czy może znowu moja księgowa dmucha na zimne, czy może jednak jutro powinienem kupić nowe SLS i coś tam jeszcze póki jeszcze mogę odliczyć 100% vat?

 

p.s.

może już było ale nie znalazłem podobnego wątku.

jeżeli zły wątek, to proszę o przeniesienie.

 

pozdrawiam

adasch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

czyli nic nowego :)

Jestem w trakcie badania sprawy i wstępnie wygląda to tak, że będziesz miał do wyboru dwie opcje odliczenia VAT przy zakupie i od kosztów: 50% lub 100%.

100% obowiązuje przy użytkowaniu auta tylko i wyłącznie z tytułu prowadzonej działalności. Jeżeli auto jest używane również do celów prywatnych ( np. raz w roku jedziesz zna wakacje ) to możesz odliczyć 50%. Kto i jak to będzie to sprawdzał tego jak zwykle nie wie nikt. Wiadomo tylko, że maksymalna kara liczona będzie w milionach złotych :)

Do tego dochodzą nowe wymogi dotyczące prowadzenia ewidencji przebiegów czy wyjazdów. Należy liczyć się z możliwością sprawdzenia przez US prawdziwości deklaracji odnośnie np. spotkań służbowych.

Nowe przepisy w pigułce.

http://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/143848,Samochod-firmowy-a-VAT-od-1-kwietnia-2014-r.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tak, że Ministerstwo Grabieży pozwoli nam, obywatelom żyć taniej. Wszystko działa w ten sposób:

chcecie coś tam -  damy wam. Bo taka jest wola polityczna. Ale damy też takie warunki, aby jednak w rezultacie opodatkowanie wzrosło.

 

Chcecie odliczać VAT?  Dobrze. Dorobimy tylko tyle obowiązków obwarowanych karami, aby wam się to przypadkiem nie opłacało.

 

Ale w telewizji można powiedzieć że rząd poszedł na rękę przedsiębiorcom.

 

Pokażcie mi tylko przedsiębiorcę, który mając auto kupione na firmę NIGDY nie przejechał nawet 1km w sprawach niezawodowych :facepalm: .

Ba, pokażcie mi pracownika, który mając auto służbowe nie używa go do prywatnych celów...

 

Większość (jeśli nie wszyscy) wybierze zatem odliczanie połowy VAT-u. Czyli rząd im dał.... tylko odliczyć będą mogli połowę tego co do tej pory.

 

Pozdrawiam fanów byłego Ministra z BYDGOSZCZU :facepalm: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to jest jakaś granda. Nie wyobrażam sobie prowadzenia tej ewidencji wiec zostanie wybór 50%.

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Ale ciężarowe busy i np pickupy zostają na 100% bez konieczności prowadzenia ewidencji?

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli rząd im dał.... tylko odliczyć będą mogli połowę tego co do tej pory.

Nie do końca to jest prawdą.

W przypadku czesci i napraw oczywiście tak jest.

Natomiast przy zakupie auta zniesiny został próg 6tyś Vatu do odliczenia i to jest na "+"

Kolejna rzecz, to ze po okresie karencji do któregos tam miesiaca 2015 roku, będzie mozna odliczyć także 50% Vat od paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ustawodawca pozbawił nas tego problemu:

 

W praktyce przedsiębiorcy prowadzący działalność w miejscu zamieszkania nie mogą zatem odliczać 100% VAT. W przypadku bowiem osób fizycznych mających firmę w domu niemożliwe jest obiektywne stwierdzenie, że samochód jest wykorzystywany jedynie dla celów firmowych (bez jego użycia np. w czasie wolnym od prowadzonej działalności na cele osobiste), co zapewne wytkną podatnikowi organy podatkowe.

 
czyli wszyscy prowadzący jednoosobowe ( lub nie ) działalności zarejestrowane w miejscu zamieszkania z definicji nie mają prawa do pełnego odliczenia VAT.
 
co więcej:
 

50% odliczenie VAT obejmuje też niektóre wydatki eksploatacyjne (np. na serwis, myjnię, wymianę opon) związane z użytkowaniem pojazdu w celach mieszanych (firmowo-prywatnych), lecz jak na razie nie dotyczy paliw. Możliwość odliczenia 50% VAT z faktur za paliwa ma się pojawić dopiero od 1 lipca 2015 r.

 
 
Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast moja księgowa przeczytała wczoraj w gazpod, że koniec z amortyzacją podatkową auta w działalności od 1 IV 14 r. używanego jako środek trwały, Jakoś nie chce mi się w to wierzyć i nie bardzo miałem możliwość weryfikacji. Wiecie coś na ten temat? 

 

ps. a z vatem to mam teorię spiskową:) tzw, trzymiesięczna luka w prawie to był rodzaj łapówy głównie dla grupy vw za fabrykę we Wrześni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tym całym zamieszaniu z VAT nikt ( lub prawie nikt ) nie zwrócił uwagi na takie kwiatki ( zmian przepisach przy sprzedaży auta używanego w firmie ) :

 

http://ksiegowosc.infor.pl/temat-dnia/143539/Sprzedaz-samochodu-uzywanego---zwolnienie-z-VAT-w-2014-roku,1,Sprzedaz-samochodu-uzywanego---zwolnienie-z-VAT-w-2014-roku.html

 

to jest mistrzostwo.....

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest awantura o 4%. Przecież te 50% których nie odliczymy od VATu wchodzi nam w koszty i odliczamy 19% dochodowego. Żeby odliczać 100% VAT musimy takie auto zgłosić do US i udowodnić że używamy go tylko i wyłącznie do celów firmowych. Każdy urzędas może to zakwestionować i wtedy zostanie wszczęte postępowanie karno-skarbowe. To ja już wolę stracić te 4% ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ale to jest awantura o 4%.

 

coś mi się wydaje, że kolega przespał lekcję matematyki :) 

Na szybko.

Koszt 100%VAT netto: 100pln + 23pln VAT. Odzyskujemy: 19pln + 23pln. => 42pln

Koszt 50%VAT netto : 111,5pln + 11.5pln VAT. Odzyskujemy: 21,18pln + 11.5pln => 32,68pln.  

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to dotyczy samochodów do 3,5 T. Jeśli mamy typową ciężarówkę to od paliwa odliczamy 100% VAT.W innym przypadku :

 

1) Jak chcemy odliczać 100% VAt od paliwa to samochód musi być użytkowany wyłącznie służbowo i musimy prowadzić dziennik z ewidencją przejazdów.

 

2) W innym przypadku odliczamy 50% vatu i mamy z bani.

 

Te przepisy jak się zastanowić są w miarę spoko. Tylko trzeba kupić ........... STARA,T4 albo jakiegoś mesia ciężarówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli rząd im dał.... tylko odliczyć będą mogli połowę tego co do tej pory.

Nie do końca to jest prawdą.

W przypadku czesci i napraw oczywiście tak jest.

Natomiast przy zakupie auta zniesiny został próg 6tyś Vatu do odliczenia i to jest na "+"

Kolejna rzecz, to ze po okresie karencji do któregos tam miesiaca 2015 roku, będzie mozna odliczyć także 50% Vat od paliwa.

 

co zostało zniesione ?? zwyczjanie nie zdążyli z ustawą i tyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pies im mordę lizał, sam sobie będę VAT odliczał, bo rozliczę się z mechanikami bez faktury.

Wg mnie masz rację o ile to co napisałał 'bukmacerek' nie jest prawdą

 

 

No ale to jest awantura o 4%. Przecież te 50% których nie odliczymy od VATu wchodzi nam w koszty i odliczamy 19% dochodowego. Żeby odliczać 100% VAT musimy takie auto zgłosić do US i udowodnić że używamy go tylko i wyłącznie do celów firmowych. Każdy urzędas może to zakwestionować i wtedy zostanie wszczęte postępowanie karno-skarbowe. To ja już wolę stracić te 4%

 

 

Koszt 100%VAT netto: 100pln + 23pln VAT. Odzyskujemy: 19pln + 23pln. => 42pln Koszt 50%VAT netto : 111,5pln + 11.5pln VAT. Odzyskujemy: 21,18pln + 11.5pln => 32,68pln.  

 

Zaraz sobie policzę amorki sls :(

 

Pozdrawiam

Rozumiem, że dotyczy to tylko pojazdów kupionych i rejestrowanych po 1.04 bo przecież prawo ma nie działać wstecz i wszystkie stare umowy są rozliczne jak do 1.04?

niestety wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z eksploatacją zarejestrowanych samochodów osobowych, wynajmowanych, albo służących w celach reklamowych...?

 

Przykładowo:

 

Jeśli wypożyczam/używam raz w miesiącu pojazd, np. na torze, uzyskując z tego tytułu 5000zł kontraktowego zarobku brutto, muszę zapłacić 100%, czyli 935,00 zł podatku VAT, 883,00 podatku dochodowego).

 

Zużyję na ten cel paliwa za 890zł brutto, komplet opon za 2600zł brutto.

 

WYCHODZI NA TO, ŻE ZARABIAJĄC W POLSCE 5000zł w powyższym przypadku, na rękę zostanie 0,00 PLN (Wirtualnie zostanie mi 500zł w dochodowym do przepisania - nawet na klocki tylne nie starczy...).

 

 

Czy to k..wa jest normalne.....?

 

 

Abstrahując od powyższego - teraz najważniejsze pytanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Co się dzieje z pozostałymi 50% VAT?

Czy będą one wliczane do kwoty dochodu? Bo jeśli nie, to jest to nic innego jak przywłaszczenie przez Skarb Państwa 11,5% naszego obrotu, co w przypadku usług (np. reklama). Dla przedsiębiorców, którzy nie mieli 50% marży będzie to zabójcze. Nieopłacalne.

 

Co ciekawe, chcąc sprzedać pojazd z powodu nieopłacalności prowadzenia takiego interesu TRZEBA zapłącić podatek VAT, nawet jeśli się go nie odliczyło przy zakupie (ustawa z początku 2014).

DZIKI KRAJ !!! :)

Edytowane przez graft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co z eksploatacją zarejestrowanych samochodów osobowych, wynajmowanych, albo służących w celach reklamowych...?

 

przeczytaj dokładnie odniesienie do pierwszego linku jaki wstawiłem. Od aut wynajmowanych przysługuje odliczenie 100% VAT'u.


 

 

Co się dzieje z pozostałymi 50% VAT? Czy będą one wliczane do kwoty dochodu?

 

tak, będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co zostało zniesione ?? zwyczjanie nie zdążyli z ustawą i tyle

Zdążyli czy nie to nie ma znaczenia - do 31 marca od osobówki odliczasz  60% Vatu z limitem nie wiekszym niż 6 tyś

Od kwietnia 50% Vatu bez limitu. Przy aucie za 100tyś brutto to trochę ponad 5 tyś do przodu, dlatego choć moje auto czeka juz na odbiór to dopiero 1 kwietnia podpisuję umowę leasingową.

 

 

Rozumiem, że dotyczy to tylko pojazdów kupionych i rejestrowanych po 1.04 bo przecież prawo ma nie działać wstecz i wszystkie stare umowy są rozliczne jak do 1.04?

Czesci, paliwo itp. dotyczy wszystkich. Umowa leasingowa jest raczej (na 99%) rozliczna wg przepisów z dnia podpisania.


 

niestety wszystkich
  Kurka na wacie! znaczy się, że jutro i w poniedziałek trzeba zrobić mega zakupy :biglol:

 

Ja już zrobiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja już zrobiłem

mi jeszcze slsy zostały. Najważniejsze, że silnik zrobiony :D

 

Pozdrawiam


aha, a dzisiaj jeszcze odbieram sporo gratów do drugiego auta.

Szlag! opony zimowe muszę kupić! 205/55r16

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co się dzieje z pozostałymi 50% VAT?

Z tego co mi księgowa mówiła, w przypadku aut osobowych to pozostałe 50 % z VATu, będzie zaksięgowane jako koszt.

Podobnie jak obecnie księgowane jest paliwo, od którego nie możemy odliczyć VATu i cała faktura stanowi koszt.

Nie ma co, trzeba zdążyć zrobić zakupy do końca marca. Dobrze, że udało mi się zrobić całe hamulce chociaż  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem hamulce :)

 

Ale to jest głupiego robota. Mam 2-osobową działalność usługową, a narzędziami pracy są samochody i laptopy.

Wg. ustawodawcy powinienem jeździć Starem...

 

Macie jakieś rozeznanie, jak sprawy się mają w przypadku rejestracji działalności w innych krajach i odpisywaniu kosztów reprezentacyjnych oraz eksploatacji samochodów?

Niemcy, Czechy, albo Irlandia...?

Edytowane przez graft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...