Skocz do zawartości

Zmiany w VAT od 1 kwietnia - koniec tańszych napraw?


AdaSch

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czy żeby sprzedać muszę doliczyć VAT? Jak to wygląda obecnie - macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

 

według przepisów musisz doliczyć VAT jeśli jesteś podatnikiem VAT. Bez znaczenia jest tutaj fakt, że VAT-u nie odliczasz od zakupu/ czynszów/ rat etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czyli de facto stracę 23 % na tej transakcji,  chyba, że od razu wezmę auto  w leasing operacyjny to wyjdę na swoje?  Jeśli VAT od nowego auta wynosi około 21 k PLN to rozumiem, że 50% VAT (nie chcę prowadzić ewidencji przejazdów) 10,5 k PLN to kiedy ten VAT sobie odliczę - od razu czy przy każdej miesięcznej  FV z leasingu operacyjnego?

 

Nie rozumiem tego "przyjaznego państwa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli de facto stracę 23 %

 

stracisz kwotę VAT-u która będzie na fakturze ale licząc od brutto to będzie 18,7 %

 

dodatkowo kwota netto z faktury sprzedaży będzie twoim przychodem więc może CI powstać jeszcze podatek dochodowy

 

 

Jeśli VAT od nowego auta wynosi około 21 k PLN to rozumiem, że 50% VAT (nie chcę prowadzić ewidencji przejazdów) 10,5 k PLN to kiedy ten VAT sobie odliczę - od razu czy przy każdej miesięcznej FV z leasingu operacyjnego?

 

Z każdej faktury odliczasz sukcesywnie 50% VAT-u przy tym leasingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rybek dzięki za odpowiedzi. Innymi słowy: mega kijowy układ bo jak mam kupić nowy samochód skoro sprzedaż starego kompletnie się nie opłaca...

Dostałem info z VB:

korzysta Pan z leasingu finansowego. Wykupuje Pan przedmiot za 1zł. Nie płaci Pan podatku Vat. Zapłacił Pan na początku leasingu jedynie Vat od odsetek.

 

Czyli jeśli muszę doliczyć VAT chcąc sprzedać to auto osobie prywatnej to co wtedy? Będę miał stratę w dochodowym bo przecież kwota netto będzie niższa niż całość rat leasingowych?

 

F@#$k!

Edytowane przez Ayu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Ayu

 

nie masz go przypadkiem w kosztach w postaci amortyzacji ?

 

w momencie sprzedaży wejdzie na przychód, wartością netto i osobno VAT

 

kupno nowego i odliczenie VAT niewiele zmienia w rozliczeniu starego bo ten który odliczasz najpierw wpłacasz sprzedawcy nowego auta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rybek dzięki za odpowiedzi. Innymi słowy: mega kijowy układ bo jak mam kupić nowy samochód skoro sprzedaż starego kompletnie się nie opłaca...

Dostałem info z VB:

korzysta Pan z leasingu finansowego. Wykupuje Pan przedmiot za 1zł. Nie płaci Pan podatku Vat. Zapłacił Pan na początku leasingu jedynie Vat od odsetek.

 

Czyli jeśli muszę doliczyć VAT chcąc sprzedać to auto osobie prywatnej to co wtedy? Będę miał stratę w dochodowym bo przecież kwota netto będzie niższa niż całość rat leasingowych?

 

F@#$k!

Ogólnie per saldo masz stratę bo auto sprzedajesz taniej niż za nie zapłaciłeś, ale te koszty pomniejszały Ci dochód na przestrzeni całego okresu leasingu.

Tak jak ketivv pisze masz już go zapewne w kosztach w postaci amortyzacji.

Patrząc z perspektywy transakcji wykupu i sprzedaży jak sprzedajesz to będziesz miał dochód w wysokości kwota netto z faktury sprzedaży minus 1 PLN (cena zakupu/wykupu).

 

Wykupuje Pan przedmiot za 1zł.

 

Sprzedaj za 2 PLN netto.
No niby marża 100% ale musisz sprzedać za cenę rynkową, a pewnie jest wyższa niż 2PLN. Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, moja Księgowość jednak drążyła temat bardzo dobrze i w moim przypadku sprawa ma się tak, że auto mogę sprzedać na FV marża. Mamy uzasadnienie i Informacji Podatkowej na piśmie.

Jeśli ktoś jest zainteresowany wyślę na mail bo jest to w pdfie i nie mam jak wrzucić tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to za różnica, skoro kupisz za 1 PLN ?

 

Ze sprzedażą za 2 PLN to taki żart przez łzy był.

Aczkolwiek prawnie ok.

Tylko kontrola zakwestionuje.

Taki "wolny" kraj mamy.

 

100% racji kolego...

 

dodam tylko, że z twojej perspektywy wyjdzie praktycznie tak samo jak przy zwykłej fakturze, a jeśli kupi od Ciebie inny przedsiębiorca, to przy marży sobie nic nie odliczy, a tak przy pełnej fakturze chociaż mógłby sobie te 50% VAT-u odliczyć, więc miałbyś przestrzeń do negocjacji.

 

Ayu ta interpretacja wydaje mi się mało prawdopodobna więc czekam na maila i wtedy się wypowiem (chyba, że masz handel pojazdami we wpisie do działalności).

Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pozwolę sobie odświeżyć temat ponieważ dowiedziałem się dzisiaj o nowych zalecenia ( zasadach) MF w kwestii VATu od rat leasingowych ( operacyjny ) zawartych przed 1 kwietnia 2014. Otóż okazało się w naszym kochanym kraju można odliczyć 100% VAT z tytułu tzw. praw nabytych ( umowy przed 1 kwietnia ) ale wprowadzono obowiązek opodatkowania używania auta do celów prywatnych w postaci 50% podatku należnego. 

Jest super :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Założyłem jednoosobową działalność gospodarczą i jestem dość świeży w tym temacie. Posiadam auto prywatne i mogę je wprowadzić do majątku firmy jako środek trwały. Mam kilka pytań i wniosków, jeśli są błędne to mnie poprawcie.

Dla samego wprowadzenia kluczowe będzie ustalenie jego wartości początkowej (wystarczy umowa kupna, faktura VAT od sprzedawcy) bo później będzie ona istotna w obliczeniu amortyzacji.

1. Jakie rzeczy zwiększają jego wartość początkową? Czy przegląd okresowy, wymiana części ekspolatacyjnych, usunięcie usterki itp mogą zwiększyć tą wartość?

Jeśli chodzi o użytkowanie to:

2. Mogę dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez 2.5 roku ponieważ auto jest używane dłużej niż 6 msc ?

3. Mogę uwzględnić w kosztach - koszty paliwa, ubezpieczenia, serwis, części, winiety, bilety parkingowe, coś jeszcze ?

Jeśli chodzi o sprzedaż:

4. Mogę sprzedać, bez VAT (bo nie odliczałem go na początku) ale za to będę obciążony podatekiem dochodowym?

5. Mogę go przekazać w formie darowizny żonie i ona go sprzeda (np po 6 msc) ?

 

Czy to, że jestem płatnikiem VAT coś zmienia w przypadku kosztów i w przypadku sprzedaży?

 

Alternatywnie mogę wykorzystywać auto do celów służbowych i prowadzić "kilometrówki". Wtedy odpada problem sprzedaży, ale możliwe do odliczenia koszty są mniejsze.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...