Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, miki84 napisał:

Fajny, jaki koszt takiego domku jeśli to nie tajemnica? 

 

Dziękuję :)

Mój domek to "Aurelia" od firmy "Stimeo", która jest pośrednikiem, bo fabryka znajduje się w Estonii lub Łotwie, nie pamiętam.

Cena z początku pandemii to niecałe 35 tyś pln za domek z fundamentami, transportem i montażem.

Ile włożyłem w wykończenie, nie liczyłem ... żeby się nie denerwować ;)

Edytowane przez Blixten
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2022 o 12:59, skwaro napisał:

Ja drewno zabezpieczam Tikurillą Valtti, impregnat + nawierzchniowa, może być bezbarwna, może być dowolny kolor z mieszalnika.

potrzebuje w tym roku zaimpregnować dwie belki nad drzwiami wejściowymi od daszka. Nada się ten preparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, markos007 napisał:

potrzebuje w tym roku zaimpregnować dwie belki nad drzwiami wejściowymi od daszka. Nada się ten preparat?

Tak, ja będę nim impregnował belki tarasowe. 

20220324_132207.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki,

Ile daliście za wykonanie kompletu hydrauliki u siebie w domach?

Chodzi o materiał + robocizna.

 

U mnie domek jednorodzinny, 200m^2 z kotłem na gaz, woda, kanalizacja, CO.

 

Proponowali rozliczenie z metra rury, ryczałt, od podejścia? Jakie macie doświadczenia w tym temacie w kwestii wykonania, czy ekipy były raczej OK? Trzeba stać nad głową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka, dwa stelaże WC, odpływ liniowy, kanalizacja, 3 grzejniki niskotemperaturowe Viessman (w cenie), 15 przyłączy wodnych, szafki pod podłogówkę i zawory wodne, woda na rurach PEX, kanalizacja Wavin, wyszło 22k, dziś płaciłem :)

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, skwaro napisał:

Podłogówka, dwa stelaże WC, odpływ liniowy, kanalizacja, 3 grzejniki niskotemperaturowe Viessman (w cenie), 15 przyłączy wodnych, szafki pod podłogówkę i zawory wodne, woda na rurach PEX, kanalizacja Wavin, wyszło 22k, dziś płaciłem

To już z materiałami czy sama robocizna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, markos007 napisał:

znajomemu z pracy kilka dni temu prawie się spalił domek szeregowy w pożarze w Piasecznie.

Ktoś może zagłębiał i przerabiał temat gaśnicy do domu + koc gaśniczy? Gaśnica 6kg ABC na wszelki wypadek jest ok?

No ja mam 3 takie i 2 koce gasnicze. Wydatek zaden a przynajmniej czlowiek ma jakas szanse.

No i dobrze by bylo przynajmniej raz w zyciu przeszkolic sie z obslugi gasnicy bo w stresie zazwyczaj nie ma czasu na czytanie instrukcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, markos007 napisał:

znajomemu z pracy kilka dni temu prawie się spalił domek szeregowy w pożarze w Piasecznie.

Ktoś może zagłębiał i przerabiał temat gaśnicy do domu + koc gaśniczy? Gaśnica 6kg ABC na wszelki wypadek jest ok?

Chyba lepiej mieć dwie albo i trzy gaśnice 2kg ABC bo są lżejsze, poręczniejsze. Przypominam, że gaśnice służą do gaszenia pożaru w zarodku. Żaden bohater niech się nie rzuca na duży pożar z gaśnicą 6 kg ani z trzema po 2 kg. Do gaszenia dużych pożarów jest straż pożarna.

 

Kiedyś dostałem spray gaśniczy, o objętości jak duża pucha lakieru do włosów. Czy jest skuteczny nie wiem, bo na szczęście nie było okazji użyć. Stoi w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cuban napisał:

A może ktoś techniczne doświadczenie, co ile realnie należy te gaśnice wymieniać/serwisować itp?

Również mam 2x ABC 4kg

 

 

Widziałem parę razy taki serwis i zazwyczaj ograniczał się do zważenia, przetarcia szmatą i naklejenia nowej naklejki. 

 

Nie wiem czy tak to ma wyglądać ale nie napawało to optymizmem. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W biurach, zakładach z produkcją bezpieczną min 1x w roku. Prywatną domową sprawdzałbym jak coś niepokoi. Ale najlepiej zacząc od lektury polisy -czy tam nie ma jakichś wymagań do posiadania sprzętu i przeglądów. Polisy nabywcy najcześciej nie czytają a f-my brzydko się chwytają żeby pod byle pretekstem nie wypłacić. Dominującym haczykiem jest przegląd kominiarski. Nieważne że paliła się instalacja, protokołu na komin nie ma.

 

Moja domowa 6kg ma 10 lat. Nie straciła ciśnienia. W pracy mam chyba jeszcze starszą sądząc po konstrukcji. Przeglądana corocznie. Jak widzę te przeglądy to... zastanawiam się jakito ma sens. Niosąc na przegląd lepiej ją obejrzę niż ten co naklekji nakleja z szybkością automatu. Stanąłby w drzwiach, rozdał naklejki i wyszłoby na to samo.

 

Obyśmy nigdy nie musieli użyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, chojny napisał:

Widziałem parę razy taki serwis i zazwyczaj ograniczał się do zważenia, przetarcia szmatą i naklejenia nowej naklejki. 

Waży się śniegowe - tam jest w środku CO2, masa mówi o ilości gazu w środku.

W proszkowych jest nabój jak w syfonie (tylko większy), przegląd ogranicza się do sprawdzenia czy nabój nie wystrzelony i potrząśnięcia czy proszek nie zbrylony. Są też proszkowe wypełnione azotem pod ciśnieniem, tam jest wskaźnik ciśnienia więc cały przegląd to potrząsanie. ;)

Gaśnice to prymitywne urządzenia są. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jaca68 napisał:

Waży się śniegowe - tam jest w środku CO2, masa mówi o ilości gazu w środku.

W proszkowych jest nabój jak w syfonie (tylko większy), przegląd ogranicza się do sprawdzenia czy nabój nie wystrzelony i potrząśnięcia czy proszek nie zbrylony. Są też proszkowe wypełnione azotem pod ciśnieniem, tam jest wskaźnik ciśnienia więc cały przegląd to potrząsanie. ;)

Gaśnice to prymitywne urządzenia są. 

 

To by się zgadzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jaca68 napisał:

Waży się śniegowe - tam jest w środku CO2, masa mówi o ilości gazu w środku.

W proszkowych jest nabój jak w syfonie (tylko większy), przegląd ogranicza się do sprawdzenia czy nabój nie wystrzelony

Ja do domu kupiłem śniegowe. To jest CO2 . Mały pożar ugasi i dodatkowych strat nie narobi. Gaśnica proszkowa też pożar ugasi, ale gaszony sprzęt i okolica nadaje się na śmietnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaśnica proszkowa do domu to średni pomysł.

Po odpaleniu proszek jest wszędzie. Do domu gaśnica taka jak poniżej. gasnica-domowa-sklep-ogniowy.webp.2c6fe80bc7a36cea3a2b931401fad50e.webpNajwiększą zaletą jest to że nie robi syfu i można gasić urządzenia pod prądem.

 

Proszkową lub śniegową można zastosować w kotłowni.

W dniu 7.04.2022 o 10:31, cuban napisał:

A może ktoś techniczne doświadczenie, co ile realnie należy te gaśnice wymieniać/serwisować itp?

Również mam 2x ABC 4kg

 

Nowe do czasu dopuszczenia na obudowie później co rok.

W dniu 7.04.2022 o 11:54, BiP napisał:

Dominującym haczykiem jest przegląd kominiarski. Nieważne że paliła się instalacja, protokołu na komin nie ma.

To samo tyczy się  przeglądów gazowych czy instalacji elektrycznej.

w praktyce nikt tego nie robi.

18 godzin temu, aflinta napisał:

Człowieka nie ugasisz, znaczy ugasisz ale nie wiem czy zdoła wyrazić wdzięczność.

Zdania są podzielone.  Zazwyczaj kończy się poparzeniem na skutek działania czynnika gaśniczego. Ludzi lepiej gasić kocem gaśniczym lub gaśnica  mgłową.

 

 

 

 

Najlepszymi srodkamk gaśniczymi były HALONY jednak szkodliwe dla środowiska są. Obecnie zastosowanie mają w miejscach gdzie tradycyjne środki gaśnicze powodować mogą znaczne straty (muzea, archiwa itp)

  • Dzięki! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, niebieskiultras napisał:

Gaśnica proszkowa do domu to średni pomysł.

Po odpaleniu proszek jest wszędzie. Do domu gaśnica taka jak poniżej. gasnica-domowa-sklep-ogniowy.webp.2c6fe80bc7a36cea3a2b931401fad50e.webpNajwiększą zaletą jest to że nie robi syfu i można gasić urządzenia pod prądem.

 

Proszkową lub śniegową można zastosować w kotłowni.

 

Nowe do czasu dopuszczenia na obudowie później co rok.

To samo tyczy się  przeglądów gazowych czy instalacji elektrycznej.

w praktyce nikt tego nie robi.

Zdania są podzielone.  Zazwyczaj kończy się poparzeniem na skutek działania czynnika gaśniczego. Ludzi lepiej gasić kocem gaśniczym lub gaśnica  mgłową.

 

 

 

 

Najlepszymi srodkamk gaśniczymi były HALONY jednak szkodliwe dla środowiska są. Obecnie zastosowanie mają w miejscach gdzie tradycyjne środki gaśnicze powodować mogą znaczne straty (muzea, archiwa itp)


a co to za gaśnica bo ze zdjęcia nie widać a na stronie są płynowe i proszkowe?

Edytowane przez cuban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...