Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.03.2021 o 12:27, Adam12 napisał:

Czy jest na sali obecny lub były użytkownik pieca na palet? Rozważam jak alternatywę dla "groszku", który wymaga suchego składowania. 

Z góry dziękuję za info o plusach i minusach z praktycznego punktu widzenia.

Kotły zasilane pelletem nie są tanie.

Znajomi rozważają montaż palnika do starego kopciucha, wycena na ponad 6000,-PLN.

Namawiam ich na pompę ciepła, bo choć trzeba grosza dołożyć na początku inwestycji, to eksploatacja wychodzi taniej. Traci się też bezpowrotnie etat palacza.

Monobloki są już w przystępnych cenach, nie wymagają pomieszczenia kotłowni, bo cała instalacja jest na zewnątrz.

Wadą monobloków jest, że instalację należy zalać wodnym roztworem glikolu na wypadek zaniku napięcia w sieci EE w czasie mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, chojny napisał:

Fajne było też to, że na końcu, wszystko co było źle dobrane i z nienaruszonym opakowaniem mogłem oddać.  

 

Zostawiłeś sobie kilka zapasowych ramek włączników itd ? Warto bo przy malowaniu przeważnie ściąga się ramki a w zależności od systemu różnie są mocowane (mogą pękać). Specjalnie kupiłem więcej i mam zapas nawet zwykłych gniazd.

 

@markos007 ciężko jest coś komuś polecić bez planu metrażu itd.

 

Możesz kupić kabel koncentryczny (antenowy do TV) u mnie w małym mieszkaniu wyszło około 80 metrów bo mam wypuszczone na balkon do gniazd i z gniazd w miejsce przyłącza, w Twoim przypadku może być też na dach np: do TV satelitarnej. Pamiętaj, żeby wybrać gniazda końcowe a nie przelotowe i im mnie decybeli tym lepiej. Kabel koncentryczny układamy od gniazda do przyłączą nigdy od gniazda do gniazda. 

Pamiętaj, że są gniazda ze złączem TV Radio i Sat.

 

 

Kabel internetowy UTP może być nawet draka 6 kategorii minimum 2 skrętki pod telewizorem (plus 230V) ale sugeruję 4 bo TV jeden kabel, 1 konsola,1 odtwarzacz internetowy,1 Blu- Ray do miejsca przyłącza (nie łączymy). Gniazda RJ-45 kat6. Warto sobie przy biurku (pokój dziecka) czy stole zrobić gniazda internetowe (narożniki pokojów), AP na korytarzu plus zasilanie. 

 

Kamery na zewnątrz też UTP plus zasilanie 230V 3x1,5mm2 jak bez zasilania POE. 

 

Kabel alarmowy 8 żył może być skrętka w narożniku  pomieszczenia patrzące na okna do centrali, przed wejściem klawiatura, kontaktrony w oknach, drzwiach wejściowych. 

 

Do tego szafa (i zasilanie)w miejscu przyłącza tam mogą być kable od internetu (UTP), kamer, alarmówki, switch, rejestrator, serwer itd.  

 

Na lampy wystarczy 3(lub4 W zależności od lampy)*1,5 mm2. Łączniki schodowe kabel fazowy do jednej puszki (plus do lampy) i między puszkami trzeci.

 

Oświetlenie w schodach.

 

Na gniazda kabel 3*2,5mm2 najlepiej w każdym narożniku pomieszczenia i na środku (może być jedna strona pokoju pierwszą faza, druga strona pokoju druga faza a oświetlenie trzecia i na przemian w innych pomieszczeniach. Ale też może być jeden pokój na jednej fazie wszystko zależy od koncepcji, projektu

 

Kuchnia do indukcji najlepiej 5*4mm2, osobny obwód do lodówki (różnicówka z wyłącznikiem nadprądowym )plus dwa obwody, na: czajnik elektryczny, piekarnik, mikrofala, gofrownice, robot kuchenny, zmywarka, okap itd

 

Możesz pomyśleć o zasilaniu klimatyzacji w elewacji budynku,

 

Zasilanie i sterowanie do rolet .

 

Garaż gniazdo siła np: do spawarki czy innego urządzenia.

 

Zasilanie bojlera, pieca.

 

Pytanie czy chcesz mieć inteligentny dom to wtedy dodatkowe kable do sterowania.

 

Musisz sobie policzyć na kroki ile Tobie  wyjdzie metrów. Policzyć ilość obwodów, gniazd itd minimum 3 różnicówki każda na jedną fazę.

 

Jeżeli chodzi o moduły esy, różnicówki  może być Legrand lub Hagera a gniazda Legrand Cariva (kremowe ramki) itd. Ramki (Cariva maksymalnie 5 puszek obok siebie) moduły itd.Oczywiście to tylko przykład. 

 

Gniazda 230V elektryczne przyjmuje się do 5 gniazd na obwód i bezpiecznik B16 kabel 3*2,5 , natomiast oświetlenie bezpiecznik B10 i kabel 3*1,5. Oczywiście wszystko trzeba policzyć.

 

Najdrożej wyjdą gniazda TV i internetowe RJ-45.

 

Do wszystkich połączeń, zasilaczy ledowych itd musi być dostęp. Łącznie kabla najlepiej robić w puszkach gniazd 230V

 

Tak z grubsza napisałem i polecam wrzucić więcej kabli przed tynkowanie tak na zapas (zmiany koncepcji umeblowania pokoju). 

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bast napisał:

Ja użytkuję piec na pellet od jakieś 1,5 roku. Z zalet to czystość, stosunkowo rzadka interakcja z piecem (zasypanie podajnika, wybieranie popiołu od czasu do czasu, czyszczenie pieca) a i słyszałem że teraz są nowsze modele, które już się same czyszczą, odpylają więc zostaje tylko zasypywanie podajnika i wyrzucanie popiołu. Z wad - trzeba mieć dość dużo miejsca na składowanie opału (przynajmniej 1 paleta, ja zimą trzymam 2. Piece są nowoczesne samorozpalające, ale ciągnie to za sobą pewne problemy, mi np. po roku padła grzałka (objawiało się to tym, że piec kiedy miał się rozpalać to wybijało różnicówkę) i to po prostu tak bywa - grzałka to element eksploatacyjny nie podlegający gwarancji (oczywiście dowiedziałem się o tym dopiero jak padła). U mnie także spalanie pelletu jest dość duże - spodziewałem się mniejszego, ale to raczej nie jest wina samego pieca.

dzięki. Ile to jest dość dużo? :) Wiem że zależy od domu ale próbuję złapać punkt odniesienia. Do składowania pelletu wymagane jest suche pomieszczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu jak myślałem nad budową mojego największego pasywa w życiu czyli domu, postanowiłem przeskanować Muratora a gdzie lepiej dowiesz się sensownych rzeczy jak nie w temacie gdzie ludzie narzekają co spartaczyli. Poświęciłem czas i przeczytałem cały mierzący coś 190 stron topik na temat "co zrobiłbym teraz inaczej jakbym znowu budował dom. W trakcie czytania i filtrowania śmieci robiłem sobie notatki i zebrałem w mały konspekcik 19 stron, który to niniejszym udostępniam chętnym jako załącznik. Nie muszę chyba dodawać że po zaabsorbowaniu wiedzy zdecydowałem się zlecenie budowy pod przysłowiowy klucz profesjonalnej firmie :)

murator.pdf

  • Super! 2
  • Dzięki! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam12 napisał:

dzięki. Ile to jest dość dużo? :) Wiem że zależy od domu ale próbuję złapać punkt odniesienia. Do składowania pelletu wymagane jest suche pomieszczenie ?

W sumie to nie wiem, czy jest wymagane suche, ale pellet potrzebuje mieć określoną wilgotność, więc nie może nabrać wody. Dość dużo, jeśli chodzi o ilość spalania to 5 ton za rok użytkowania domu (ciepła woda + ogrzewanie podłogowe, ~180m2 do ogrzania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2021 o 08:38, eurojanek napisał:

Ja swego czasu jak myślałem nad budową mojego największego pasywa w życiu czyli domu, postanowiłem przeskanować Muratora a gdzie lepiej dowiesz się sensownych rzeczy jak nie w temacie gdzie ludzie narzekają co spartaczyli. Poświęciłem czas i przeczytałem cały mierzący coś 190 stron topik na temat "co zrobiłbym teraz inaczej jakbym znowu budował dom. W trakcie czytania i filtrowania śmieci robiłem sobie notatki i zebrałem w mały konspekcik 19 stron, który to niniejszym udostępniam chętnym jako załącznik. Nie muszę chyba dodawać że po zaabsorbowaniu wiedzy zdecydowałem się zlecenie budowy pod przysłowiowy klucz profesjonalnej firmie :)

murator.pdf 633 kB · 34 pobrań

 

Po przeczytaniu tego też bym zlecił :)

Od forum muratora cięższa gatunkowo jest tylko chyba elektroda.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2021 o 12:03, bast napisał:

W sumie to nie wiem, czy jest wymagane suche, ale pellet potrzebuje mieć określoną wilgotność, więc nie może nabrać wody. Dość dużo, jeśli chodzi o ilość spalania to 5 ton za rok użytkowania domu (ciepła woda + ogrzewanie podłogowe, ~180m2 do ogrzania)

dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, markos007 napisał:

Temat ocieplenia fundamentów, wody gruntowe mam dosyć wysoko (na 1,5m), czy brać pod uwagę jedynie XPS czy może jednak EPS wystarczy (typ hydro na fundament)?

Różnica pomiędzy tym pierwszym i drugi jest aktualnie powiedziałby kolosalna :/

 

Nie mam wiedzy, nazwijmy to, dogłębnej, a tylko anegdotyczną (panie, po taki drogi XPS!), ale generalnie sam mam styropian Aqua, powstające w sąsiedztwie budynki też.

Oprócz jednego, gdzie inwestor jest głęboko w branży budowlanej... Nie wiem jaki wniosek z tego wyciągnąć :)

 

XPS będzie miał lepsze parametry, ale ja stwierdziłem, że i tak nie uda się trzymać cały czas wybierania co najlepsze w kwestii ocieplenia.... i padło na EPS.

 

Poziom wód w suchych latach 2,5-3m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.08a2f567b468a622c11e919f27340669.png

Szanowni,

 

Drugi etap remontu zakończony :yahoo:

image.png.53c11c283fa2475b6a2fa0f8b7f343de.png

image.png.af47572b7c72ad434c11b61495068f43.png image.png.527a415a7bac6b053fe1781db0c65f41.png

Teraz zaczynam kolejny etap czyli meble oraz RTV / AGD

 

Czy w dzisiejszych szalonych czasach jest jakiś producent który robi sprzęty takie jak pralki lodówki, płyty dobre jakościowo by ich s21ag nie trafił po 3 latach?

 

Pozdrawiam 

 

 

 

  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka LG, śmiga od 12 lat.
Pralka Beko, śmiga od 9 lat
Zmywarka Ariston, śmiga od 9 lat, z jedną naprawą za 100 zł
Piekarnik/płyta Candy, śmiga od 9 lat
RTV to zależy jak oglądasz telewizje, ja używam tylko do ogl filmów i bardziej sprawdziłby sie u mnie projektor. Jak ktoś włącza tv, żeby mu głupoty leciały w tle życia, to raczej oled.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gourmet napisał:

Amica - jeden z nielicznych producentów, których AGD można naprawić i naprawić samemu, plus łatwa dostępność części. Miele też polecam.

 

Amica czyli tak naprawdę Samsung. Samsung został polecony przez osobę która naprawia pralki mamy taką 5 lata a rodzice 8 lat. Lodówka Whirlpool rodzice mają z 15 lat my 5 siostra z 7 lat. Piekarnik Electrolux gdzie moja Kobieta bardzo często używa, okap Faber, Zmywarka Beko szczerze to nie polecam bo od początku szwankuje wyświetlacz.

Posiadamy też kuchenkę gazową Boscha bo jest zrobiona z grubej blachy i nie ugina się ma dość grube raszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, llkuba napisał:

 

Amica czyli tak naprawdę Samsung. Samsung został polecony przez osobę która naprawia pralki mamy taką 5 lata a rodzice 8 lat. Lodówka Whirlpool rodzice mają z 15 lat my 5 siostra z 7 lat. Piekarnik Electrolux gdzie moja Kobieta bardzo często używa, okap Faber, Zmywarka Beko szczerze to nie polecam bo od początku szwankuje wyświetlacz.

Posiadamy też kuchenkę gazową Boscha bo jest zrobiona z grubej blachy i nie ugina się ma dość grube raszki.

 

Amica nie ma nic wspólnego z Samsungiem. Poza tym, że podobnie jako połowa innych producentów kupują agregaty do lodówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Adam12 napisał:

 

Amica nie ma nic wspólnego z Samsungiem. Poza tym, że podobnie jako połowa innych producentów kupują agregaty do lodówek.

 

Byłem w Amica we Wronkach niestety to jest Samsung.

 

7 minut temu, fulcrum napisał:

właścicielem Amici nie jest Samsung?

 

Jest chyba nawet od 2009/10 roku. W fabryce są szyldy Samsung-a. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...