Skocz do zawartości

O rowerach


Niuniek

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Ardaturan napisał:

Czy ktoś mógłby doradzić cokolwiek w kupnie pedałów/butów zatrzaskowych dla początkującego? 

 

jak chcesz się przymierzyć do spd (w tym systemie kupisz buty w których da się normalnie chodzić po zejściu z roweru) to polecam pedały półplatformowe. zawsze możesz na takich jeździć w normalnym obuwiu -- coś tym rodzaju.

do tego jakieś w miare cywilne buty z decathlonu, skoro masz tribana to się pewnie nie brzydzisz sieciówki ;)
co do gleb - mit czy nie, ja leżałem kilka razy. ruch wypięcia stopy nie jest intuicyjny. na początek najlepiej sprężyny maksymalnie zluzować.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ardaturan napisał:

Z drugiej strony podobno jest to "zdrowszy" sposób pedałowania cokolwiek to znaczy.

 

Czy "zdrowszy" to nie wiem? Gdy są idealnie ustawione tak, ale często nie są i wtedy takie drobne odchylenie od pozycji neutralnej * 10 tys. obrotów podczas jednej wycieczki może objawić się bólem tu i ówdzie.

 

Sam jeżdżę w SPD, bo po prostu jest lepsza kontrola i na podjazdach łatwiej.

 

Półplatformy, o których pisze @kruque to bardzo wygodne rozwiązanie. Masz 2w1, jakichś wielkich strat nie ma. Wokół komina możesz śmignąć nawet w sandałach ;) 

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, subleo napisał:

Czy "zdrowszy" to nie wiem?

Mam szwagierkę z 20 letnim stażem rehabilitanta i fizjoterapeuty. Od czasu do czasu podrzuca mi wiadomości branżowe. W którymś było o bikefitingu i m.in o "zdrowej" technice zapiętych na pedałach stóp, pod warunkiem ich oczywiście dobrego ustawienia.

Edytowane przez Ardaturan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ardaturan napisał:

Nigdy nie jeździłem z czymś takim, a ostrzegał mnie znajomy, że zanim się nauczę to cytuję "kilka razy się wypier..sz".

to jakiś mit - chyba, że zepniesz spręzyne na max jak w wiązaniach narciarskich. Przez SPD raz zaliczyłem niemiłą sytuację zjeżdżając w górach świętokrzyskich skakałem nad poprzecznym rynsztokiem i za mocno poleciałem na przód - amor dobił i zanim sie obejrzałem leżałem na plecach w krzakach a rower był dalej przypięty do nóg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ardaturan napisał:

Nigdy nie jeździłem z czymś takim, a ostrzegał mnie znajomy, że zanim się nauczę to cytuję "kilka razy się wypier..sz".

to jakiś mit - chyba, że zepniesz spręzyne na max jak w wiązaniach narciarskich. Przez SPD raz zaliczyłem niemiłą sytuację zjeżdżając w górach świętokrzyskich skakałem nad poprzecznym rynsztokiem i za mocno poleciałem na przód - amor dobił i zanim sie obejrzałem leżałem na plecach w krzakach a rower był dalej przypięty do nóg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ardaturan napisał:

Czy ktoś mógłby doradzić cokolwiek w kupnie pedałów/butów zatrzaskowych dla początkującego? Mają być do takiej pseudoszosy, czyli Tribana 500 z prostą kierownicą (niektórzy handlowcy mówią fitness na te rowery)
Nigdy nie jeździłem z czymś takim, a ostrzegał mnie znajomy, że zanim się nauczę to cytuję "kilka razy się wypier..sz".
Nie chcę wywalać majątku bo może się okazać że nie dla mnie takie wynalazki.
Z drugiej strony podobno jest to "zdrowszy" sposób pedałowania cokolwiek to znaczy.

 

do tribana  kupiłem buty  :D 

BUTY-NA-ROWER-SZOSOWY-ROADCYCLING-500-SP

 

sztywne na tyle ze da sie chodzić blok spd nie szoruje

 

a co do nauki to jest konieczna :D przy pierwszym kontakcie z spd  lezałem 3 razy  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pedałowaniu ważna jest stała siła nacisku. SPD pomagają przyłożyć siłę w okolicach martwego położenia czyli przy pionowo ustawionej korbie i dzięki temu wyrównać krzywą siły w funkcji kąta korby (sorry za ten język). Rower mniej wtedy buja i faktycznie pedałowanie jest efektywniejsze. A co do wpływu na zdrowie to śmiem twierdzić, że przy właściwym ustawieniu bloków wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzeba spojrzeć na to inaczej. Ja się czuję bezpieczniej w SPD. Nie ma ryzyka że mi noga spadnie jak skacze na hopce czy też z jakiegoś drop'a lece. Parę razy podczas zjazdu na platformie się but przestawił i później trudno go poprawić. Platformy miałem HT z pinami. W SPD tego problemu nie ma. Ale też znam ludzi którzy do zjazdu singlem wypinają się z SPD....
Odkąd jeżdżę z SPD paradoksalnie mniej gleb zaliczam i jeżdżę szybciej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Knurek1111 napisał:

wyrównać krzywą siły w funkcji kąta korby

 

Jak będę jechał następnym razem, będę powtarzał "wyrównywać krzywą siły w funkcji kąta korby, wyrównywać krzywą siły w funkcji kąta korby, wyrównywać krzywą siły w funkcji kąta korby ... " ;) 

 

Może pomoże na lepszy czas ;) 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wypinają, bo jak już gleba będzie to konsekwencje w spd zazwyczaj dotkliwsze, a i z roweru w trakcie lotu trudniej się ewakuować.
Ja tak nie uważam, zawsze nogi mi się wypiely. Jeździłeś kiedyś? Bo ja jeżdżę, czuje się bezpieczniej w SPD. Też tak uważałem jak Ty, ale zmieniłem zdanie jak się przekonałem że jest lepiej w SPD.

Nie mówię że jestem jakiś kozak na zjazdy, ale maratończycy w większości nie umieją zjeżdżać. Nie wiem czy to wina umiejętności czy przez geometrię roweru. Ale popatrzysz na filmy YT to gleby są na zjazdach, bo hamował zamiast jechać. 3/4 gleb to OTB.

Kolega startuje w maratonach, kiedyś zapytał czy się wypijam z SPD. Odpowiedziałem że SPD założyłem po to aby bezpieczniej zjeżdżać, a nie efektowniej podjeżdżać.

Raz pamiętam, jedyna sytuacja gdzie się nie wypiołem, straciłem pęd i rower się zatrzymał na sekcji korzeni. Nie zdąrzyłem się wypiąć, na szczęście obok było drzewo którego się złapałem. Jedyna moja stresująca sytuacja.

Kolega inny też ostatnio się na SPD przesiadł za moją namową, zjeżdża szybciej dzięki temu. Rower da się często podciągnąć noga w skrajnych sytuacjach.

Jeżdżę bardziej Ęduro, podjeżdżam aby zjechać. Nie mam w zasadzie czasu na wycieczki. Tyle co z rodziną. Jeśli wypadam sam to np Kozią górkę u mnie w mieście, uda 3-4 razy zrobić w ciągu dnia (podjazd ok 30 minut) i zjazd, jest dość singli aby każdy wyjazd zjechać innym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Knurek1111 napisał:

W pedałowaniu ważna jest stała siła nacisku. SPD pomagają przyłożyć siłę w okolicach martwego położenia czyli przy pionowo ustawionej korbie i dzięki temu wyrównać krzywą siły w funkcji kąta korby (sorry za ten język). Rower mniej wtedy buja i faktycznie pedałowanie jest efektywniejsze. A co do wpływu na zdrowie to śmiem twierdzić, że przy właściwym ustawieniu bloków wszystko jest OK.

to jeszcze kwestia owalnej zębatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, subleo napisał:

Wokół komina możesz śmignąć nawet w sandałach ;) 

 

A ja właśnie w sandałach najbardziej lubię ;)

SPD raczej nie dla mnie, ale gdybym się kiedyś dał przekonać to na szczęście w Shimano ktoś pomyślał o takich jak ja :biglol:

 

image.thumb.png.4097cf89f78e335e769242068047cb51.png

 

  • Super! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, radekk napisał:

absoluteblack czy garbaruk na pewno ma owalne do shimano

 

sprawdziłem z ciekawości - do korby M8000 absoluteblack ma tylko większą tarczę, garbaruk nie ma wcale. To tak, gdyby kto chciał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podałem 2 pierwsze firmy z brzegu, nie każdy producent musi mieć towar akurat dla mnie;) Więc trzeba by poszukać też u innych.

A jaki Ty chcesz rozmiar, bo jak wpisałem w obu M8000 to wyskoczyły mi takie i są od 30T więc chyba standard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czego narzekasz?:P:mrgreen:

obecnie w jednorzędowych widzę mniej niż 30T nie widzę i to zazwyczaj jakieś pojedyncze przypadki. Więc przy obecnych standardach mają pełen zakres tych owali. Osobiście też nie widzę potrzeby, może jakbym bardziej dla wyników jeździł, a przy rekreacyjnej jeździe nie mam potrzeby. Chyba że dorwę w dobrej cenie jakaś to dla ciekawości bym wypróbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...